Krabat: Čarodějův učeň (2008)

Nejsem sice zrovna fanouškem žánru, ale na "vyzyvatele" Čarodějova učně jsem byl hodně zvědavý. A přišlo příjemné překvapení. Kamera je hodně povedená, herci nepodněcují záporné myšlenky a příběh je pojat oproti kreslené verzi méně lineárně. To jsou ty kladné stránky. Méně se mi líbila rozvolněná druhá půlka, kdy měl děj naopak gradovat, kdežto on se do závěru tak nějak doklopítal. I tak jde o zdařilé zpracování u kterého se nebudete bát jako u Zemanova, ale mráz po zádech občas přeběhne.

Toopy & Binoo (2005) (seriál)

Legenda! :-) Dramaturgicky dobře vystihuje, komu je Snídaně s Novou v současnosti určena - malým dětem a mentálně slabším...

Duna (1984)

Vím, že se nemám čím chlubit, ale když jsem jako teenager propařil nesčetné večery u Duny (většinou za Harkonneny - už jsem takový :-) ), zuřil, když mi červ sežral harvester, či se druhdy radoval po dokončení mise, netušil jsem, že existuje nějaká předloha, tím více ta původní tištěná. Teď jsem se podíval na Lynchovu filmovou verzi (která byla víceméně předobraz hry) a přišloto to v pravý čas. Jakási nostalgie a pocity, jako bych tam už někdy byl, udělali své a já jsem si celý film parádně užil. Je pravda, že v některých fázích se může zdát zpracování příliš rozvláčné, ale nuda? To snad ne...

V červenci (2000)

Velmi pohodová komedie. Párkrát mi připomněla český "Výlet" i pár dalších filmů, ale i přes tradiční zkreslování reality postkomunistických zemí, potažmo balkánu (zde začínajícího už za Vídní), jsem se docela bavil a beru ji. Za pár momentů a kameramanských experimentů by si možná zasloužila plný počet, ale jako celek na 5* nedosahuje.

Nejhorší obavy (2002)

Povedená politická tahanice na obehrané téma. Jenže to téma je i teď dostatečně nosné, aby se na něm uživilo pár podobných filmů a vůbec nic se nestane. Ze začátku je konstrukce trochu klipovitého charakteru, střídají se záběry z dálného východu, blízké Jackovy postele a různorodých vládních a prezidentských budov. Pak se nitky spletou a je z toho pevné lano, které vede až do finále. Ben Affleck nijak nezáří, proti tomu Morgan Freeman nezklamal a navíc velmi potěšila drobná role Richarda Marnera (plukovník von Strom z "Hallo, Hallo") v roli vypitého ruského prezidenta - dobrý vtip. :-)

Království za kytaru (1989)

Pěkně se na to koukalo. Pohodový filmek, který ocení zejména ti, co na něco hrajou (nejlépe na kytaru).

Houpačka (1990)

Podíval jsem se jen na režisérku a nikoliv na žánr filmu a byl jsem zaskočen. :-) Mnohokrát opakovaný příběh mě ovšem v tomto podání docela zaujal a překvapil. Myslím, že neznámost tohoto snímku má důvod právě v nepříjemnosti tématu a také v době vzniku. Je to škoda, jde o citlivě natočený snímek s mnoha zajímavými hereckými výkony.

Jsem nesmělý, ale léčím se (1978)

Jak Pierra Richarda nemusím, tak u tohoto snímku jsem se docela bavil. Sice se úplně nedokázal vyvarovat trapných a zbytečných scén, ale pro těch pár minut smíchu za shlédnutí přece jen stojí.