• Fantasy

Klub rváčů (1999)

Fuuu tak hype tohodle filmu pro mě asi navždy zůstane záhadou. Nádherný audiovizuální kousek, doplněn neuvěřitelným příběhem. Bohužel tady to slovíčko "neuvěřitelný" nemyslím úplně dobře. Motivy hlavní postavy ve mně asi ani nijak nerezonují a jak už tady někdo napsal, hlavní myšlenka filmu je vlastně trochu pokrytecká a pozérská. Nemění to nic na tom, že herecky je film bezchybný, výprava je neskutečná, zvuk a hudba jedna z nejlepších, co jsem za poslední dobu viděl. Po prvním zhlédnutí, jsem byl vlastně zápletkou docela překvapen, ale stejně na mě film až tak nezaujal. Po druhém zhlédnutí mu ještě hvězdičku ubírám, protože i přes vše, co jsem na filmu pochválil, příběh by měl podle mě být to nejdůležitější. Tohle ve mně emoce nevzbudilo.

Rick a Morty - Air Force Wong (2023) (epizoda)

Řeknu to upřímně, kdyby tyto tři díly odstartovaly první sérii Ricka a Mortyho, tak ten seriál asi v životě nedokoukám. Zábavné to celkem je, ale spadá to silně do průměru. A navíc, kde je MORTY??

Requiem za sen (2000)

Brutální nával nepříjemných emocí, úzkosti depky, půlku filmu jsem byl v křeči a zároveň žasl nad dokonalostí střihu kamery a hudby. Jsem odvařený z hereckého výkonu Ellen Burstyn a trošku zaskočený z výkonu Leta? VLastně doteď nevím, jestli se mi líbil nebo ne. Je mi úplně jedno, že některé věci nesedí - nedostatek drog v NY, nepřesnost toho, jak vlastně feťáci žijí a fungují. Když se od tohoto odprostíte a budete se snažit jen cítit, co s váma film dělá, tak zažijete jeden z nejsilnějších kinematografických zážitků, o kterém budete ještě pár hodin, dní nebo týdnů přemýšlet a nedostanete ho z hlavy.

Otec, matka a já... (1990) (TV film)

Páni, silná věc, která za 21 minut předá tunu emocí. Začínám Igora Chauna vidět, jako velký český nevyužitý potenciál. Z tohodle prostě cítíte nechutnou upřímnost, přirozenost a hlavně nahlédnutí do intimností docela zajímavé a nemocné rodiny.

Nejkrásnější portrét (1988) (amatérský film)

Pro mě jeden z klenotů celé české kultury. Tu syrovost a přirozenost musíte milovat. Chaun navíc dokonale podněcuje dialogy a situaci, snad vědomě, snad nevědomě, graduje a jde vidět, že to je prostě scéna/film/příběh, který napsal sám život. Moje hlava až nepobírá, jak mohlo něco tako dokonalého tak nahodile vzniknout, je to plné hlášek, které s kamarády cituju na denní bázi a Chaunova matka je prostě unikát. Celé to pro mě dotahuje výstižný název a finální song <3

Rick a Morty - Past na Jerrickče (2023) (epizoda)

Hezký díl, lepší než první, staré dobré mindfucky se smysluplným rozuzlením některých vztahů, ale trošku mi chybí pro Ricka a Mortyho typický nekorektní humor z předešlých sérií a tak to pro mě stále není to pravé ořechové.

Vejška (2014)

Od doby, co jsem naposled viděl Vejšku, je to už nějaký ten rok. Po dnešním zhlédnutí Gymplu ale myslím dokážu objektivně říct, že tohle jeho pokračování je o něco dynamičtější, vtipnější, zajímavější a překvapivější, ale na 4 hvězdy to stále není a nebude.

Gympl (2007)

S tím jak stoupaly nakoukané minuty filmu pro mě postupně klesalo i jeho hodnocení, ze začátku si říkám, že jde vlastně o v Česku docela unikátní kousek, hezké nahlédnutí do života týpečků, o kterých bych si asi na základce a střední myslel, že jsou to totální retardi, kteří chtějí být zajímaví jen tím, že čmárají fakt nepěkné věci po barácích. S touhle subkulturou opravdu nějak nesouzním a nevím, jestli mi ji chtěl tenhle film nějak přiblížit, každopádně jsem k jejímu hlubšímu pochopení stále nedospěl. Co se mi líbí je celkem zajímavá kamera, která vlastně funguje na hranici amatérismu a geniality. Celým filmem se táhne kritika našeho debilního školství a to celkem trefně, ale stejně film postrádá hlubší myšlenku a lepší uchopení. Super je i využití neherců, filmu to za mě opravdu přidává než naopak a je to snad první kousek, ve kterém mi nevadí Matonoha. Bavit vás film bude ale každopádně, není to špatný film, místy je i vtipný a hlavně se můžete pousmát nad krásným zachycením pro mě nejhoršího desetiletí módy bokovek, okovaných pásků, divných sestřihů a pošahaných barevných kombinací.

nothing, except everything. (2023)

Co tenhle film dokáže za 12 minut nabídnout je za mě super. Nahlédnutí do myšlenkových pochodů Generace Z, která, ač se může zdát žije v nejlepší možné době, právě tímto možná trpí.

Kobry a užovky (2015)

Chtěl jsem dát 5 hvězdiček, ale asi je pravda, že na tak dobré hodnocení by to bylo pouze, pokud bychom mluvili v kontextu českých filmů. Je to určitě jeden z nejlepších kousků, co v Česku vznikl za posledních deset let. Krásné přirozené dialogy, podány pro mě špičkou naší momentální herecké scény, které jsou proloženy vtipem, ale také silným a pro mnoho lidí osobním nebo také cizím tématem, o kterém je dobré mluvit. Jediné, co bych filmu možná vytkl je rozuzlení a vlastně závěr, který možná není až tak uspokojivý, jak bych si přál. Zasloužené 4*