Zaynab

Zaynab

3 body

• 1.3.2014  21:01

Neuvěřitelné se stalo skutečností. Fantasy romantická pohádka a já jí dám jen tři hvězdičky?! Dámy a pánové, zazvonil zvonec a mému nadšení z žánru je konec... Ba ne, tak hrozné to nebude:) Jen Zimní příběh, který měl btw. nádherný trailer, zůstal hluboce za očekáváním. Těch motivů je tam prostě příliš, a tak s využitím většiny z nich jsem nespokojená, o konci nemluvě (a ne, ta myšlenka mě nebrala). Je to asi jako když jdete do restaurace na čtyřchodové menu a odepřou Vám dezert. První (delší) část navnadí, těšíte se na vyvrcholení celého "příběhu" a pak přijde zpráva, že čokoláda došla.

• 2.2.2014  12:42

Fim Blízko od sebe se zcela nepotkal s mým aktuálním rozpoložením. Nutně jsem potřebovala komedii a místo toho jsem si koupila (naslepo) lístek na drama. Na druhou stranu musím ocenit výborné herecké výkony, protože s těmi tento snímek stojí a padá. Jen ten Ewan mě úplně nepřesvědčil...

• 25.7.2013  22:22
    Sígři ve výslužbě (TV pořad) (2013)

S podobným typem pořadů mám většinou problém, nazvěme jej například etickým. Skryté kamery jsou totiž založeny na tom, že obětí se stávají ti hodní/milí/ochotní. Proto by bylo jednoduché dát automaticky odpad a za scénky typu důchodce si přisedne k mladíkovi/mladé slečně na lavičku a něco mu/jí buší do hlavy a nakonec prohlásí, že šlo o vtip, by si to nepochybně zasloužil i tento novácký přejatý formát. Nicméně druhou část Sígrů ve výslužbě tvoří relativně zábavné scénky, které vycházejí opravdu z toho, že si důchodci dělají legraci sami ze sebe. A pro to mám pochopení, ba dokonce to obdivuji. Takže kdyby tvůrci více materiál sestřihali a vynechali trapnosti (co je vtipného na tom, že babky anglicky na hlaváku prosí kluka o pomoc s určením nástupiště a nakonec se mu vysmějí slovy "My jsme Češky jako poleno, to koukáte"?), možná bych dal i 2-3 hvězdy, takhle za jednu. P. S. S naší společností, kterou často kritizujeme my sami, případně ji pomlouvají sociologové, psychologové a podobní, to asi není tak špatné, protože 1) těch obětí s výše uvedenými vlastnostmi se našlo hodně a 2) sígrům ještě nikdo, pokud je mi známo, fyzicky neublížil.

• 8.10.2012  09:01

Je mi jasné, že v případě tohoto filmu jdu tvrdě proti většině, ale nemůžu si pomoci - já se prostě neuvěřitelně nudila a nezachránil to ani Tommy Lee Jones, ani Steve Carell, za jejichž výkony dávám dvě hvězdičky. Filmy balancující na hraně komedie a dramatu mi asi už znechutila dostatečně současná česká tvorba, v níž není komedie bez mrtvé kladné postavy, ale neoslovila mě ani Meryl Streep, jinak jedna z mých oblíbených hereček. Nějak jí tu, s odpuštěním, slepici prostě nevěřím a ani slzy nepůsobily přirozeně. A co ten konec? Od podobného snímku neočekávám zakončení v duchu romantických komedií (stejně tam je, naštěstí vyhoštěné až do titulkové sekvence), ale zcela v Druhé šanci chybí to nejzajímavější - co se v NĚM zlomilo, že to (a to) najednou jde... Btw. není to o věku, -náct mi už pěkných pár pátků není, možná spíš o momentální náladě a potřebě určitého filmu, do níž se tento výběr naslepo prostě netrefil.

• 9.7.2012  22:01

Výborný film, který splňuje vše, co od podobného snímku lze očekávat. Silný příběh, geniální herecké výkony (Oscar Susan Sarandon více než zasloužený), (pro mě překvapivě) kvalitní režie. Mrtvý muž přichází vám navíc nedovolí, abyste na něj jen tak rychle zapomněli. Vzbuzuje otázky implicitně, neservíruje nic na stříbrném podnose. A když otázky, tak tady je i moje odpověď psaná s jednodenním odstupem. Patřím k odpůrcům trestu smrti, ale ne z důvodů, které by si podle tvůrců měl asi divák uvědomit. Justiční systém není dokonalý a trest smrti je příliš definitivní, a to zejména v případě omylu, protože ani DNA a další vychytávky alá CSI nemusí být zárukou neomylnosti. Ale vážně nesoucítím s člověkem, který znásilnil a zabil. Jeho oběti (zejména dívka) trpěly mnohem, mnohem více, nemohly se rozloučit s rodinou (i když scéna, kdy matka nemůže syna jdoucího na smrt ani obejmout, je bez pochyby silná) a ani s jejich těly nebylo naloženo důstojně (plena u popravovaného vězně mi přece jen nepřipadá srovnatelná s dívkou, kterou nalezli nahou v zuboženém stavu v bahně po x dnech). A protože nejsem věřící (resp. věřím v jiné "věci" než Helen, ač některé hodnoty s ní sdílím), nemyslím si, že taková lidská zrůda si zaslouží dojít odpuštění a umírat tak možná klidnější. Takže v tomto se u mě film trochu minul zamýšleným účinkem, ale to nic neubírá na kvalitě zpracování těžkého tématu, jeho neotřelosti a schopnosti vzbudit ve vás potřebu ještě dlouho o něm přemýšlet. A proto za pět.

• 11.6.2011  09:46
    Havaj 5-0 (TV seriál) (2010)

S tímto seriálem mám jeden jediný problém. Nejde o herce, prostředí nebo kameru. To všechno lze ocenit. Nevadí mi dokonce ani stereotypy u jednotlivých postav, tak nějak to k žánru patří. Ostatně kdo jiný by dělal ve speciální policejní jednotce než bývalý špičkový voják, detektiv s rodinnými problémy, bývalý policista, který odešel pro podezření z krádeže, a někdejší vrcholová sportovkyně, jejíž kariéru ukončilo zranění?:) Chápu havajský patriotismus. Potíž vidím ovšem v tom, že režie a scénář nedokáží budovat napětí. Jako divák očekávám, že se díl po díle bude rozplétat temné klubko kolem smrti rodičů, a to třeba i v rámci nebo nad rámec "standardních" případů jednotky. Bohužel to autoři pojali dost divoce. V jednom díle milion informací o hlavním hrdinovi a jeho rodině, v dalších pěti nic. Navíc mi není jasné, proč všichni padouchové se vždycky pokusí utéct, ačkoli na ně míří tři pistole, mají zlomenou nohu a všude kolem jsou pěkně vysoké zdi:) A pořád všechno pěkně dokola. Jako by tvůrci neměli žádnou koncepci a jen poskládali seriál ze zbytkových scénářů jiného seriálu a přilepili k němu hlavní příběh. Hodnotím jako lehký nadprůměr, takže za 3 hvězdičky, nicméně v září se kouknu na 2. sérii, protože konec té první se opravdu povedl, takže ještě doufám ve zlepšení:)

• 6.2.2011  22:01
    Tisíc a jedna noc (TV seriál) (2006)

Po prvním díle bych děj shrnula asi tak, že dva latentní homosexuálové se procházejí luxusním prostředím, jež se mění, a neustále spolu probírají, jak jsou ženské hrozné, vypočítavé a únavné potvory. Pochopitelně jejich slova podpoří naprosto "neočekávaný" pokus povětrné blondýnky (evropského vzhledu a pochybných morálních kvalit, jak jinak) sbalit šéfa, tedy absolutního nepřítele dívek a žen. Náhle do děje vstupuje jedna popelka, která potřebuje peníze na léčbu vážně nemocného syna, a tak přistoupí na nemravný návrh hlavního odpůrce žen. Ta jedna hvězda je za to, že telenovela by mohla skvěle fungovat jako výchovný prostředek pro dívky, které by se ráda vdaly za bohatého šejka. Je moc "pěkné", jak se v tomto světě přepychu k ženě chovají jako k majetku, musí prostě poslouchat. Někdy chápu i ty feministky... Na druhou stranu na to stačil jeden film, Bez dcerky neodejdu, a není třeba roztahaných 180 dílů. TV Nova se pro příštích několik měsíců stává tímto definitivně nekoukatelnou. Jak může česká televize dávat něco tak neslučitelného s evropským kulturním a hodnotovým základem v hlavním vysílacím čase?!

• 6.2.2011  03:01

Protože tým SG1 patří mezi mé televizní favority, za normálních okolností bych bez váhání dala pět. Jenže přestože Cam se snaží, nikdy z něj Jack nebude. I když je mladší, chybí mu generálovo charisma a s tím moc nenaděláte ani dobře rozbitým obličejem s roztomilým kukučem. A taky jsem udělala tu hroznou hloupost, že jsem si film pustila v české verzi. To by fandové nikdy, nikdy, fakt nikdy udělat neměli. Dokonce by snad měla existovat nějaká nálepka, která by varovala, že český dabing může ohrozit... no, minimálně večerní zážitek. Koho napadlo změnit dabéry a překlad? Kdyby mi to u filmu, který (do)řeší náboženský fanatismus posledních dvou sérií seriálu, nepřipadalo absurdní a paradoxní, asi bych nahlas klela:)

• 11.9.2010  22:35

Aby se tato série vyšplhala na 4 hvězdičky, museli by z ní (bože, chraň) udělat 100dílný seriál:) Ale nepatrné vylepšení lze najít. Hlavní hrdinové už se chvílemi dokázali i tvářit normálně, což se pochopitelně nedá říci o většině dialogů (moje oblíbená "perla" - intimní rozhovor v posteli, pro mě letosní nejlepší komický výstup). Leč kdo četl knihy, ví až příliš dobře, že plytkost je společným jmenovatelem promluv postav i v papírové podobě. Každopádně Zatmění nelze díky filmařům upřít alespoň nějaký děj, což se cení. Takže pokud jsem Novému měsíci dala slabých 50 %, Zatmění má 51, což v přepočtu na hvězdy u mě znamená 3, protože půlky na ČSFD nevedou:) Btw. o náznacích sektářství a potenciální společenské nebezpečnosti bych v tomto případě neuvažovala. Pochybuji, že tak dalece mladé čtenářky/divačky analyzují Bellinu motivaci. Touha někam zapadnout, tj. udělat z "nenormální" dívky čistý průměr (v rámci nějaké skupiny), je typickým znakem dívčího románku.

• 9.9.2010  22:31

Znáte to. Hledáte jednoduchý, ba až hloupý film na odreagování (na základě představitele hlavní role) a ono se z něj vyklube... tohle. Pointa by mě nenapadla, i když tam několik jasných náznaků bylo (úvodní přednáška, lokace kavárny, profese obou otců apod.), ale i tak mi po vyslovení data trvalo dvě vteřiny, než mi docvaklo, co bude následovat. I když nějakou kulišárnu narušující zdánlivý happy end (byl by až příliš okatý) jsem čekala. Nezdálo se mi však, že by film hrál na city násilně, ačkoli několik dalších záběrů emoce diváků zbrzdilo. Velká škoda, přesto se mezi 3 a 4 hvězdami přikláním spíš k vyšší hodnotě.

• 31.1.2010  02:38
    Město žen (TV seriál) (2009)

Slabší tři hvězdičky, spíš dvě a půl. Tohle je typický televizní průměr, který vypadá jako dráha houpačky. Občas mile překvapí relativně vtipnou hláškou, ale dost často klesá na dno. Bohužel, po prvních 12 dílech musím konstatovat, že většina hlavních postav mi leze tak trochu na nervy a seriál bych doporučovala pouštět před rozvodovým řízením. Věřím, že při pohledu na nevyrovnanou hysterku Courteney, která neví, co vlastně chce, a její nej kamarádku, jež zachází s manželem hůř než s houbou na nádobí, by velká část mužů zjistila, že mají doma vlastně poklad:)

• 6.12.2009  02:39
    Sex Drive (2008)

Ujeté, ale většinou koukatelné, což se nedá říct o každém filmu daného žánru.

• 5.12.2009  01:50

Nebudu lhát, jednička je o kousek lepší. Ne o velký, ale přece jen, a to jen a jen proto, že v ní lépe fungovaly emoce, které tady nějak ustoupily do pozadí, ačkoli dvojka nestaví na ději, ale právě na citech. New moon mě chvílemi doháněl k šílenství - na jednu stranu dobré scény (přechod USA - Itálie byl vyřešen geniálně), na straně druhé wtf scény, kterých nebylo málo (Jackob šplhající do okna stylem šimpanze a ne vlkodlaka; Bella sedí v křesle, a protože diváci jsou intelektuálně podprůměrní jedinci, k měnícímu se počasí za oknem je třeba připsat názvy měsíců, které takto promrhá; to hnusně špinavé tričko si nesundávám proto, že potřebuješ ošetřit ránu na hlavě, ale proto, aby se na plátně konečně objevil polonahý kluk; mám narozeniny, které mi způsobují depresi, ale polib mě, to bude dobrý dárek - což bylo divné i na papíře atd.). Hudba většinou bodovala, ale v závěrečné scéně mi zoufale nesedla, celé to zavánělo hrozným klišé - žádost o ruku plus instrumentálka "teďpřijdeněcostrašněosudového". A konečně jsem pochopila, proč se mi Robert Pattinson tak strašně nelíbí (resp. proč na plakátech dokáže udělat dojem, ale ve filmu ne). Není to jen tím, že jeho herecký projev působí pateticky. To bych chápala, tak byla postava Edwarda napsána (ačkoli v tomto směru bych klidně sáhla ke změnám charakteristiky hrdiny) a dialogy nepatří obecně ke kladům tohoto filmu. Ale způsobuje to jeho vzezření! Ano, teď budu přízemní:) Ale když cokoli natřete na bílo, vyniknou vám jasně nedostatky takového objektu. A upír bohužel nepředstavuje výjimku. Ta tam je prostě jeho image dokonalého, úžasného, dechberoucího a bezchybného milovníka z knih. Bella OK, jen by se nemusela tvářit tak často jako neuspokojená nymfomanka, zvláště proto, že knižní verze se k sexuálním vztahům hrdinů staví nesmírně konzervativně. Kupodivu Taylor Lautner mi nevadil jako v jedničce, zato z Jaspera udělali v kostymérně a maskérně podivného homosexuálního hudebního skladatele z 19. století. Raději skončím, než si těch zamýšlených 50 % rozmyslím, nicméně je poctivě dát musím, protože jsem zaznamenala jen několik málo momentů, kdy bych se v kině vyloženě nudila.

• 25.10.2009  05:32
    Glee (TV seriál) (2009)

Glee by měli zodpovední tvůrci distribuovat s varováním "Pozor, způsobuje nevyléčitelnou závislost". Minimálně já už jsem definitivně ztracena. Skvělí herci (a zpěváci), vtip, (sebe)ironie, poměrně propracovaná taneční a hudební čísla, to vše znamená jistotu několika probdělých nocí strávených sledováním jednoho amerického středoškolského sboru.

• 10.3.2009  01:06
    Doogie Howser, M.D. (TV seriál) (1989)

Pokud přežijete úvodní znělku, která se snaží doslova vypípat mozek z hlavy, čeká vás Neil Patrick Harris, který opravdu dokáže zahrát snad úplně všechno. Seriál jako takový je poměrně nápaditý, geniální dítě, které už v 16 letech pracuje jako lékař, ale musí se vyrovnávat zároveň s vlastním dospíváním. Takže kombinace dvou receptů na zaručený seriálový trhák, nadstandardní hrdina a lékařské prostředí. Samozřejmě, je to staré, nemoderní, pokládá otázky, které dnešní děti asi nezajímají, ale něco do sebe to má. Škoda, že se to u nás asi nikdy na obrazovce neobjeví. Bylo by docela zajímavé srovnávat Doogieho a Barneyho, šarm nechybí ani jednomu.

• 12.1.2009  21:42
    Máj (2008)

Milujete Máchův Máj? Tak si tohle raději ani nepouštějte. Ano, Máj má stovky různých interpretací, v tom je jedno z jeho kouzel, která ani největší literární vědci nedokázali odhalit nebo vysvětlit. Ano, jeho postavy můžeme vnímat různě. Ano, můžeme se dohadovat dokonce i o emocích, které má vzbuzovat (a dodnes vzbuzuje). PROČ si ale F. A. Brabec musel zvolit tak náročnou látku a tak strašně moc ji zničit? Vypadá to, jako by Máj rozlámal na stovky kousků, ty největší vybral a pomíchal. Jarmila jako coura, která je ochotna spát se starcem pro příslib zajištěné budoucnosti a kterou v tom podporuje coby kuplířka jeji matka; mlynář jako spravedlivě rozhořčený otec, který syna vyhnal kvůli jeho "profesní" neschopnosti; nezapamatovatelný Vilém, který má být podle otce potrestán hlavně za to, že zničil majetek (scéna v kostele, kdy mlynář žádá spravedlnost nastolenou vojáky poté, co mu Vilémova banda vydrancovala mlýn). Vždyť to jsou přece témata realismu, zatímco Máj je vrcholným dílem romantismu!!! Takže ty dvě hvězdičky jsou jen a jen za Jana Třísku.

• 16.6.2008  17:12

Označení "romantická komedie" v tomto případě není pejorativním hodnocením. Příběh nestaví na primitivní zápletce, zpracování má nápad, herci jsou sympatičtí a snímek celkově příjemný.

• 13.4.2008  14:56
    Ulice (TV seriál) (2005)

Dvě hvězdy - Maciuchová a Hrušínský, díky nimž se Ulice vyšvihla nad totální hrůzy, které teď na Nově a Primě běží. Leden 2009: Zvedám na tři a vedou mě k tomu dva důvody. Jednak moji oblíbenci dostali mnohem víc prostoru a jednak mě zvedají ze židle ti, kteří dávají odpad jen proto, aby nevybočovali z řady. Viděli jste alespoň jeden díl?

• 29.2.2008  17:01

Choreografie fajn, herci a příběh průměrní, nevybočující ze standardu tanečních filmů, ale nechápu, co měl znamenat ten hudební podkres u závěrečné "líbací" scény. Film o street dance a na konci hollywoodský popík?!

• 1.2.2008  10:47
    Občan Havel (2007)

Největší tragédie, komedie i tragikomedie píše historie. Škoda jen, že se výborný dokument v tisku špiní v souvislosti s blížící se volbou prezidenta.

• 17.6.2007  00:03
    MacGyver (TV seriál) (1985)

Když to znovu po těch letech vidím, musím zvýšit ze tří na pět. Vždyť je to klasika! Sice naivní, místy frázovité a přehnaně nacionalistické a antivýchodní, ale vynalézavé. A chlapovi, který z bambusu a bláta udělá bombu, vážně nelze odolat:)

• 30.4.2007  20:16

Ačkoli mám ráda taneční romantické snímky tohoto typu, nemůžu si pomoci, ale Nežádej svůj poslední tanec je ve svém žánru podprůměrný. Zejména zásluhou Julie Stiles, která má být špičkovou tanečnicí, ale ani nedokáže zvednout nohu tak vysoko, jako ostatní, prezentované coby průměrné a nezajímavé, baleríny v kurzu. To se pak divákovi těžko věří, že hrdinka patří k nejlepším a má na prestižní školu...

• 30.4.2007  20:11

Oproti ostatním novějším filmům o tanci (zejména pak Nežádej svůj poslední tanec) má tento velkou výhodu - věřím protagonistům, že tančit skutečně umí. Příběh možná nepatří k inovativním, ale to vynahradí závěrečné představení:)

• 31.3.2007  00:39

Neuvěřitelně pohodové a přitom s myšlenkou. Bravo, konečně romantika s duší.

• 31.3.2007  00:37

Co chtít od romantické komedie víc? Ano, závěr je příliš rychlý, zoufale snadno čitelný, ale... ale ten úvodní klip a některé hlášky si čtyři hvězdičky vážně, vážně zaslouží.

• 8.3.2007  23:52

Krásně udělaný film, který dokázal postihnout nejen život jedné generace, ale také vliv knihy na člověka. Na počátku bylo vážně slovo...

• 17.1.2007  00:01

Ráda bych dala ještě o hvězdičku víc, ale do literární předlohy tomu něco chybí. Něco, co Jane Austen uměla - dokonale vystihnout charakteristiku postavy i příčiny jejího jednání. Ve filmu jsem si občas říkala "A proč to dělá?", v knize však všechno mělo svoji příčinu a svůj důsledek. Nicméně, mohlo to dopadnout mnohem, mnohem hůře a pan Darcy byl bravurní.

• 13.6.2005  23:33

Nemohu si pomoci, ale nabízí se mi srovnání Snowboarďáků se Sněženkami a machry. Ale zkuste srovnávat trapný pokus o sondu do života současné mládeže s excelentní a pro mne osobně nepřekonatelnou komedií, nejapné žertíky, které se neobejdou bez přehnaného počtu vulgarismů, s inteligentním humorem. Jinými slovy - pokud tvůrcům Snowboarďáků nestačí, že "obohatili" českou kinematografii o jednu "nezapomenutelnou" Kotkovinu a plánují další, zavrhuji novinky prohánějící se po sjezdovkách a s hoblíkem v ruce si snad vyrobím vlastní dřevěná prkénka s vázáním v podobě několika provázků.

• 17.4.2005  21:19

Znám literární předlohu, takže na film jsem šla už s tím, že může leda příjemně překvapit. Bohužel, nestalo se - pořád Vieweghův pseudohumor, který navíc umocnil "výkon" Laďky Něrgešové, která předvedla jen to, že umí padat a mlátit do pytle, a poněkud strojené hlavní hrdinky. Dvě hvězdičky dávám snad jen za obsazení Simony Stašové a Marka Vašuta, kteří udržují úroveň filmu nad kategorií "Odpad".

• 25.2.2005  23:39
    Žena za pultem (TV seriál) (1977)

Největší průšvih: obsazení hlavních postav, jinak by to byl normální normalizační seriál.