This Is Kung Fu (1983)

Dokument hodně po americku, ale záběry absolutně unikátní. Těžko se dá sehnat tolik materiálu o začínajících hvězdách 80.let a z tohohle snímečku může fanatik hodně dlouho sosat.

Tenkrát v Číně a Americe (1997)

Wong Fei hung se svou ženou jednou do Ameriky, kde se doktor Wong po eskapádě v peřejích ocitne mezi indiány. Vidět Wong Fei hunga se dvěma copánky je tak výborné, že mi ani nevadila čínská kopie, ze které jsem moc neměla. Jinak Fei hung je to rozhodně nejslabší, vynikající souboje jsou tu k vidění jen tři. Ten s démonickým chlapem, který zakusuje vlky a vypadá jako idiot byl nakonec vynikající, takže za souboje 4 hvězdy. Sammo Hung umí mnohem lepší filmy a ze spojení Sammo-Jet určitě mohl vyjít krásnější doktor Wong,ale co naplat, láska je láska a umanutosti se meze nekladou. Oba jsou mi drazí.

Pěst legendy (1994)

Skvělé, klasické, naprosto delikátní. Jet je mnohem kamenější, než Bruce a hlavní záporák má skutečně šmrnc, takže závěrečná bitka patří k těm nejlepším z Jetovy filmografie. také souboj s japonským mistrem (opět výborný Kurata) bere dech, zvlášť ve chvíli, kdy si oba soupeři závážou oči.Díky nedostatku drátů působí film hodně realisticky. Jasně skvělá je i scéna s Billy Chowem, který obutý do vojenských bot působí zvlášť odporně a kope jedna báseň. Jen by mě zajímalo, jestli Jet tehdy tušil, že si jednou ve Fearless zahraje toho mistra, kterého ve Fist of legend tak geniálně mstí.

Tai ji: Zhang San Feng (1993)

I když nejsem ctitel 90.let až na Once Upon, tady mě Yuen Woo Ping chytil za srdce. Jako jeden z mála se nikdy nebál točit filmy o taiji (Tai Chi Boxer, Drunken Tai Chi, Master of Tai Chi) a i když si člověk užívá většinou víc všechno jiné, než zmiňovaný styl, Twin Warriors jsou velká a noblesní klasika žánru. Jeden z filmů, který mě dovlekl k zájmu o HK filmy a jsem mu za to patřičně vděčná. Věta: "My fighting Style is Tai Chi..." zní stejně dobře i v čínštině a má stejnou váhu pro vývoj kungfu maniaka jako : "Anakine, já jsem tvůj otec."

Tenkrát v Číně (1991)

Melodie Man Ought to be strong a západ slunce na pobřeží...Wong Fei Hung bojující s mistrem Yimem v dešti...souboj na žebřících...a ta kulky vystřelená rukou mistra doprostřed čela padoucha...Shadowless kick...kdo neviděl, nepochopí. Wong Fei Hung je naprostá jednička.