Helo

Helo

Tomáš Luksch

okres České Budějovice
Sabine Wren worshipper and co-founder of Sabine Wren Order (SWO)

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 19 25
    • 24.6.2017  10:30
    American Gods (TV seriál) (2017)

Chvílema trochu rozpačitý - hlavně ve finále, občas jsem si ani nebyl jistej, co tvůrci danou sekvencí (někdy i celou epizodou) vlastně chtěli říct, ale ten námět, podtext, přesahy (ty který mi došly) to hodně táhnou nahoru, stejně jako fullerovská audiovisuální stylizace (kdo viděl Hanibala, tak ví, co myslím) a nevtíravej, přesto v určitým smyslu skvělej humor.

• 20.6.2017  22:47

Třetí hvězda jen za potitulkovou scénu, protože prostě chci vidět Gameru a Gaos! Jinak jsem už dlouho neviděl nic dementnějc napsanýho a to od začátku skoro až do konce. O kravinách jako že na lodi vezou asi 6 vrtulníků, přesto jich odstartuje 20 a další tři přiletí na konci ani nemluvím. A takových scén, který vůbec nedávaj smysl, ať už samy o sobě nebo v návaznosti na scény předchozí, jsou tam tuny! Vlastně jediný, čím to jakž takž boduje jsou některý hrátky s kamerou a obrazem (+ v jedný scéně i zvukem), sekvence s Kongem a lehce pitomej, leč funkční humor... jinak jsem zklamanej.

• 4.6.2017  14:18
    Medici: Masters of Florence (TV seriál) (2016)

A já tomu těch 5 klidně napálím. Má to úžasný exteriéry podpořený parádní hudbou (ač tam prakticky pořád dokola vyčnívá skoro jen jedno téma, který je ale nadmíru božský) a jako taková historická a realistická Hra o trůny (a to nejen kvůli Richardu Maddenovi) to funguje hodně dobře, včetně divácký nenávisti k některým postavám. Nejistota a paranoia prostupující některý díly je taky dobře zvládnutá, takže člověk drahnou dobu dost dobře neví, kdo teda koho vlastně zabil a komu se dá a nedá věřit.

• 3.6.2017  21:21

Podle ohlasů jsem se bál přehršele filosofování... nakonec ho tam bylo naopak málo a narozdíl od Promethea skoro k ničemu. Podle ohlasů jsem se těšil na vetřelce... nakonec ho tam bylo až moc a taky vlastně skoro k ničemu. Nerozumějte špatně, vetřelce není nikdy dost, ale jde o to, jak se tam vyskytne. Když je jeden a sám a je vidět v každým druhým záběru, tak to prostě nefunguje. Hororovej vetřelec je založenej (samozřejmě nejen) na strachu z neviděnýho nebo aspoň neznámýho, proto (a ještě kvůli Kurzelovo hudbě) tak dobře fungovala první scéna s polovetřelcem, která byla tak parádně natočená a intenzivní, že tak silný mrazení pamatuju naposled snad jen u destrukčních scén v Gravity. To je pár vět k první výtce. Druhá putuje k dementnímu scénáři. Ano příběh jako takovej, i linka kolem Davida funguje fajn, ale jakmile se začne jednat o jednotlivosti, tak je to v prdeli. Spousta naomak skvělých scén je zabitá jen tím, že vůbec nefungujou v kontextu logiky věci a úplně z nich sálá to, že tam vlastně jsou jen proto, aby tam byly, aneb proč vetřelci prostě nerozstřílet tlamu, když je chycenej ve dveřích náklaďáku a já stojím metr od něj, a radši se snažit ho složitě vyhodit ven do vesmíru naboduntýho na nárazník náklaďáku s obrovským rizikem toho, že mě to vycucne s ním. A proč doprdele stačí urvat jednu jedinou solární plachtu z asi deseti k tomu, aby mi vypadla elektrika v celý lodi? A takových věcí je tam spousta, z nichž jsem spoustu ochotně radši vůbec neřešil a jen si užíval to, co je na tom filmu fajn. Jo a závěrečná šokující pointa je tak strašně průhledná, že jsem si celou dobu říkal, že to určitě bude double-mindfuck. Nebyl. Náhodou jsem zrovna den před tímhle viděl Life, což je v podstatě remake prvního Vetřelce okořeněnej trochou Gravity stylu a ten v otázce souboje lidí se smrtícím emzákem fungoval daleko líp. Byl taky sice docela plnej klišé, ale film s nima pracoval rozumně a poměrně smysluplně, žádný cool scény na sílu, jen aby to bylo cool. Přitom Alien sám o sobě žádný extra cool scény nepotřebuje, protože je to prostě Alien. Ten je cool už od začátku. PS: Sice to dost kritizuju, ale i tak jsou to lepší 3 hvězdy a myslím, že se na to ještě znova podívám rád.

• 2.6.2017  22:14
    Život (2017)

Gravity říznutý Alienem... ale proč ne? Gravitací stylnutý záběry včetně těch bezstřihových jsou fajn a podivnej Marťan dokáže občas do žil vehnat trochu adrenalinu - hlavně první střet byl nehorázně skvělej. Pointa se sice dala čekat, ale i tak fungovala docela dobře.

• 20.5.2017  10:16

Klišoidní a nezajímavej příběh zabalenej do pěknýho balicího papíru, jehož akční rozbalování připomíná World War Z z asijskýho středověku, kde jsou místo zombie velký zelený ještěrky. Je to blbý, vztahy tam moc nefungujou, ale ve výsledku to na tu hoďku a půl zabaví.

• 18.5.2017  16:19

Gunn se utrhl ze řetězu a láduje na diváka jednu boží hlášku za druhou a to i v momentech, ve kterých by si to málokdo dovolil. A výsledek? Funguje to neskutečně! Co víc, funguje to i v kontextu sice jednoduššího hlavního dějovýho oblouku, za to nabouchanýho momentama, který sic stručně, za to dostatečně do hloubky a emočně funkčně rozvíjí minulost postav i jejich vztahy, takže nakonec zapůsobí i ten závěr, kterej je v krutým kontrastu se zbytkem filmu a o to silnějc udeří.

• 23.4.2017  18:12

Z trailerů jsem čekal ruskou variaci na Den nezávislosti od ruskýho Michaela Baye. V tom prvním případě jsem se trochu spletl, v tom druhým ne. Bondarčuk totiž skutečně umí, ukázal to už ve Stalingradu a ukázal to i tady. Je škoda, že se film po parádním začátku nějakou dobu hledá, takže to na chvíli spadne do takovýho dost b-čkovitýho hollywoodskýho scifi Twillightu, včetně některých filmových podivností. Ale od určitýho momentu to zase začne bejt dost super, s několika vtipnýma scénama, překvapivě spoustou přesahových myšlenek, který jsem tady teda rozhodně nečekal, a nakonec i s očím lahodící závěrečnou bitkou a pointou, která, ač je jistě trochu klišoidní, tak nezklame. Příchozí to sice nejsou, jinak dost příjemný překvapení.

• 23.4.2017  10:00
    Iron Fist (TV seriál) (2017)

Nechápu, jak to může mít stejný hodnocení jako Luke Cage a dokonce horší než Jessica Jones. Vždyť po těchhle dvou slabších kouscích se Iron Fist zase vytahuje dost nahoru. Příběhově je to daleko konzistentnější než Jessica (ačkoli někde za půlkou jsem měl na chvíli pocit, že se jim to rozpadá, ale nakonec to dokázali zase poslepovat zpátky). Choreografie soubojů je povětšinou dost dobrá, slizskej Faramir je skvělá postavička a vůbec je tam ta psychologie a vztahy mezi postavama zpracovaný dobře a v tomhle ohledu už nedává smysl asi vlastně jen závěrečná scéna s Joy a Davosem. Jinak skvělý.

• 8.4.2017  22:20
    Viking (2016)

Neskutečně epická výprava (nemůžu uvěřit, že to stálo jen 20 milionů dolarů) a špinavá syrová atmosféra je tu poněkud zabitá nechci říct přímo propagandistickým scénářem, nicméně dost silně zaměřeným vůči všemu pohanskýmu, kdy jsou tu pohani vykreslený jako krvelačný a násilnický bestie, včetně Vladimíra, kterej jakmile se dá na křesťanství, stane se neškodným beránkem a dokonalou křesťanskou agitku pak šperkuje závěrečná prosluněná (ve značným kontrastu se zbytkem filmu) scéna s hromadným křtem, kam se najednou oslavně vrhaj všichni domorodci, div že si huby úsměvem od radosti neroztrhnou. Postavy se taky chovaj tak nějak nesrozumitelně, jakoby jim byla vystříhaná spousta scén (vystřižený scény, co jsou na konci filmu, to ve výsledku trošku vylepšujou, aspoň co se týká vztahu Vladimíra, Iriny a pohanský děvuchy). Ale i přes tuhle kritiku (z božích trailerů jsem byl dost přehypovanej) to rozhodně nuda nebyla a pro milovníky historie to nabízí spoustu (většinu) skvělých momentů. Pro čtenáře Bohatýra od Červenáka pak dvojnásob (Pečeněgy vraždící okolo Muromě jsem si při čtení jako mongoloidní nájezdníky nepředstavoval, ale člověk se pořád učí).

• 2.4.2017  11:54
    Legion (TV seriál) (2017)

Sice se to chvílema táhne jak sopel z dětskýho rypáku, ale odměnou za trpělivost je precizní vypiplanost téměř každýho záběru a momentu, vypiplanost, jakou jsem u filmu, natož seriálu, neviděl už hodně dlouho. Psycho-hororově-akční-retro-scifi, který totálně vybočuje z řady ostatních komiksovek. Jen jsem měl problém s prakticky neznatelným zapojením do X-men světa, protože seriál prostě působí úplně jinačím dojmem a v zásadě postrádá jakýkoli odkazy na kterejkoli z filmů (až na slovo "mutant" a pak jeden spoileroidní flashback). Tohle se MCU zatím daří líp.

• 2.4.2017  10:40
    The Legend of Master Legend (TV film) (2017)

Heavy metalovej superhrdina bez žádných zvláštních schopností krom epický mluvy. Zábavný, dojemný, vtipný a zároveň drsný. Pátá hvězda za soundtrack a především Manowar.

• 13.3.2017  20:44

Mangold to tam konečně dokopal! Zdaleka nejlepší X-men film. A šlo to bez armády mutantů, bez nejmocnějších muťáků ever, bez epických scén a osudových osudů (dobře, tady ta osudovost taky je, ale zcela komorní a daleko funkčnější)! Stačil jen pár (mrk mrk) adamantiových drápů, hromada sprostých slov, moře krve a parádní scénář a režie. A vlastně taky super soundtrack, depresivní a melancholická atmosféra, herectví (děcek i dospělých) a... vlastně úplně všechno, páč tenhle film nemá chybu! PS: Díky Deadpoolovi a Jackmanovi za zprostředkování Rkovýho ratingu!

• 27.2.2017  10:10
    Taboo (TV seriál) (2017)

Charakterama naprosto super a vlastně až do poslední epizody tomu není prakticky co vytknout. Až na tu poslední epizodu. Tam se sice všechno vyřeší, ale tak nějak podivně a vlastně dost jednoduše, takže má na konci člověk pocit, že kdyby natočili jen první a poslední epizodu, tak to vyjde (s nadsázkou) skoro nastejno... Stejně tak ta "tabu" dějová linka vyšuměla úplně do prázdna a zřejmě tam byla, jen aby to dostálo svýmu názvu... Ale třeba je to tak schválně, aby se divák u závěrečných titulků na okamžik vžil do role Toma Hardyho a mohl si u tý parádní hudby taky projednou říct: "Hmmm..."

• 26.2.2017  18:09

Velmi příjemnou komorní první půlku vystřídá velmi nepříjemná řezničina v půlce druhý. Obě části stejně důležitý a ač diametrálně odlišný a značně konstrastující, obě baví stejně. Režijně i herecky snad bez chyby, včetně komicky šílenýho Vaughnovo seržanta.

• 26.2.2017  10:35

Čekal jsem ždímačku a ždímačku jsem dostal (vy, co nadáváte na Disney a SW se podívejte sem, ať uzříte pravdu). Ona je to sice filmařsky docela dobrá ždímačka, protože akce je zábavná, hravá a oku lahodící a postavičky jsou tak nějak skoro všechny super. Jenomže jinak je to film prázdnej jako hlava nečara po vymazání. První hodina a čtvrt příběhově doslova vaří z vody, a celá ta část je vlastně jen - sic zajímavá, ale ve výsledku skoro zbytečná - exkurze do magický zoo. Pak už se sice něco trochu začne dít, ale - u Merlinových vousů! - to přece není děj na dvě a čtvrt hodiny! Přes toto možná kritický zhodnocení film ale dokázal navnadit na pokračování, protože, řekněme si to na rovinu, kdo by nechtěl vidět WW2 z pohledu magičů? Teda doufám, že to k tomu dospěje...

• 24.2.2017  10:12
    Pasažéři (2016)

Možná trochu přísnější hodnocení, páč i ty 4* by si to možná zasloužilo. Má to nádhernej vizuál a hudbu, pár dobrých nápadů, dokonce i fyzika tam občas funguje (a občas taky ne) a je dobře využitá. Jenomže dějová linka s lodí je taková... o ničem, moc triviální, ačkoli se snaží tvářit záhadně a vztahová linka je sice fajn, ale... tak nějak vyšumí. Možná by tomu líp sednul trochu jinej styl vyprávění.

• 25.1.2017  18:06

Ždímačka, která je sice docela dobře natočená a to co se týče především stylizace a vizuálu a samozřejmě poněkud ujetých postav a dialogů. Samotnej příběh, dá-li se to tak nazvat, točící se kolem cestování v čase je originální asi jako zapnutej stěrač. Sice to docela stírá nudu, ale i tak je tam spousta zbytečností, který v příběhu nehrajou roli a ani nezabaví a celý je to takový vlastně o ničem, prostě jen aby to bylo, protože na to přece máme práva.

• 24.1.2017  18:53

Mr. J (čti: "Mistr Džej") se zase jednou rozhodl zachránit tu sladkou kokosovou tyčinku. A ono to i ze začátku vypadá nadějně, hudbu to má super a vizuálně je to krásný... tedy ovšem do tý doby, než nádhernou africkou přírodu a džungli bohové ví proč nenahradí džunglí odporně vylepšenou hnusným CGI a ještě hnusnějším naklíčováním postav. A taky do tý doby, než to začne bejt úplně dementní jako chytání vlaku například. Když pak porovnám zvířata tady a zvířata v Planetě opic nebo Mauglím, tak bych ty Tarzanovský pustil maximálně tak do nějakýho seriálu, tam by možná nepůsobily tak levně. Ano, má to i skvělý momenty, díky Jacksonovi (a trochu i díky tyčince) to má i humor, díky tý samý tyčince se na to dá i dívat, protože je naštěstí nenapadlo jí taky CGI vylepšovat; a ta hudba díkybohům zůstane super po celou stopáž a nakonec je to svým způsobem i docela zábavný... pokud teda zrovna zase nekroutíte hlavou třeba nad tím, proč doprdele chytali ten vlak, když jdou pak zase zpátky do džungle a proč s ním šla ta tlupa domorodců, když je nakonec nechá uprostřed savany v opuštěným vlaku.

• 24.1.2017  14:42
    Inferno (2016)

Člověk by řekl, že klasická Langdonovka. Spousta hádanek a šifer, spousta zvratů, vymyšlený to taky není blbě (myslím ten pavouk toho kdo, s kým, proč, jak a kdy)... jenomže Langdon v tomhle filmu prakticky nedává smysl a nerad bych to sváděl na tu "ránu" do hlavy nebo na to, že ho okouzlily králičí zuby Felicity Jones. Navíc i režisérsky mi to přijde docela nezvládnutý. Šifra i Andělé mě dokázali nadchnout, zanechat ve mě něco víc, ať už v podobě historických památek (tady mě potěšilo snad jen pár záběrů na památky ve Florencii, po kterých jsem kdysi lezl a skákal z nich do balíků sena - teda myslím, už je to pár stovek let, takže moje paměť už mi taky neslouží), osob, řádů, tajemství a záhad... tady nic. A když to boží hudební téma, který dělá Langdona Langdonem tady pořádně zazní jen v závěrečných titulkách, tak mi to vážně nestačí. Zimmer tudíž tentokrát taky nic moc.

• 16.1.2017  17:23

"Ryby, hřiby jeden chuj..."

• 5.1.2017  18:10
    Lucifer (TV seriál) (2016)

V podstatě klasická krimi s případama z klasických krimi typu CSI, jakých jsou tucty. To by tam ovšem nesměl bejt Lucifer. Tom Ellis si ty hlášky neskutečně dává a dokonce dokáže i udělat docela dobrej ďábelskej ksicht, takže mu člověk toho Lucifera i uvěří. Chemie mezi hlavníma postavama je pak asi jedna z nejlepších, co jsem u těchhle "generických" kriminálek viděl. A ty obyčejný generický případy se postupně docela dobře podařilo propojit s hlavním dějem, takže ve výsledku ani nepůsobí tak zbytečně, protože (nejen) rozvíjí Luciferův charakter.

• 5.1.2017  18:06

V ksichtě jako Han zase tolik ne ( i když mimika docela ušla), ale mluvou dost povedenej!

• 1.1.2017  22:57

Tak jsem si po těch českých dementních vánočních pohádkách trošku spravil chuť jednou ruskou a překvapivě to nebyl Mrazík. Sice je ta hlavní premisa poněkud neoriginální a už docela dost omletá, ale jako kostra pro ten zbytek funguje. Zbytek, kterej se povedl. Hlavní výtka tak jde asi k tomu, že si tady trošku vzali příklad z amerických animáků a nacpali tam pár moderních písniček, který ke zbytku moc nesedí, ale jinak je hudba povedená, slovanská atmosféra, mrazíkovský hadry a kulisy super, triková stránka si nezadá se spoustou amerických blockbusterů a kněžice (nebo jak se tomu sakra správně říká dceře knížete) dobře vyvinutá (myslím vývoj jejího charakteru ve srovnání na začátku a v průběhu filmu). Jo, jen casting draka (člověčí verze) si mohli trochu pohlídat a ne tam cpát druhýho Patizóna. PS: Skoro až zaklínačsky hororovej začátek neměl chybu.

• 25.12.2016  21:55
    Slíbená princezna (TV film) (2016)

O něco lepší než Pravý rytíř, hlavně herecky a režisérsky, tam bez debat. Ale ty infantilní kraviny, u kterých jsem se styděl, že je něco takovýho vůbec napadlo natočit... a dementně zvolená hudba, přitom v titulcích už byla hudba dobrá. Dneska ty tvůrci nějak ztrácí soudnost. Kostýmy byly taky divný.

• 25.12.2016  00:04
    Pravý rytíř (TV film) (2016)

Slabší 3. Hodně slabší, páč je to na jednu stranu divný a nic moc zahraný (až na Táňu a Vaculíka) a poměrně lemplácky natočený. Na druhou stranu ale bylo znát, že tam ta vize je. Ať už poselstvím, relativně dobrýma prostředíma, který vypadaly dost kouzelně i pustě, ale zároveň netrapně, tak třeba ne úplně dementním humorem (z větší části). A koneckonců na princeznu a hlavně na "čarodějnici" se koukalo dobře, takže i tak aspoň něco. EDIT: Po pohádce další den ubírám hvězdu.

• 22.12.2016  21:28

Yo-Yo je skvělá, takže tenhle doplněk k její postavě mě potěšil. Navíc se to ani moc netváří jako mini webseriál a působí stejně epicky, jak samotnej seriál.

• 21.12.2016  20:17

Aneb jak Abrams dostal řádně na prdel. Rogue One se totiž z velký části snaží o podobnej efekt, jako jeho E7, ale volí úplně jinou cestu. Svojí cestu, která ale naprosto perfektně zapadá mezi obě trilogie a to až takovým způsobem, že jsem při závěrečný scéně měl chuť poprvý v kině tleskat. A návrat k temnějšímu pojetí (ne že by E7 nebylo trochu temný) se povedl - přestože se člověk i zasmál - stejně jako hromada easter-eggů a pojítek s (nejen (schválně, kdo si všiml odkazů na Rebels?)) oběma trilogiema. Navíc Edwards ví, jak vizuálně diváka naprosto odpálit. Ukázal to v Godzille a teď ve spoustě scénách i tady. Lehký zklamání je asi jen z hudby, kdy se Giacchinovi sice povedlo složit poměrně "klasickou" SW hudbu, ale nedokázal tam vtěsnat nějaký nový téma, který by se člověku vpálilo do mozku - všechny ostatní epizody takový měly.

• 11.12.2016  15:35
    Semestr (TV seriál) (2016)

Zajímavý a originální pojetí, který docela dobře funguje a zvládá dost dobře vyprávět to, co vyprávět chce. Žel bohům to poslední díl docela zabije, protože ta "pointa" nijak moc člověka neodstřelí a skončí to tak vlastně nijak. Ale jako obraz dnešní doby to funguje poměrně dobře.

• 7.12.2016  19:13
    Westworld (TV seriál) (2016)

Geniálně vymyšlený a ač to má trošku pomalejší rozjezd a chvílemi si budete říkat, že to nedává smysl, tak až vás to několikrát vymindfuckuje, tak pochopíte. Jen by mě zajímalo, jak v druhý sérii navážou, páč po tom závěru se asi bude muset radikálně změnit koncept. Anebo nás Nolan vymindfuckuje znova. Nedivil bych se. PS: Možno zde nalézt jistý paralely ke skutečnýmu světu a tedy tomu nechybí ani dneska tak vyhledávanej přesah.

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 19 25