Helo

Helo

Tomáš Luksch

okres České Budějovice
Sabine Wren worshipper and co-founder of Sabine Wren Order (SWO)

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 22 29
    • 25.9.2020  10:14
    Roh Gondoru (2020)

V kontextu fanfilmů nejde jinak než 5*. Bojová choreografie lepší než v kdejaký profesionální produkci, hudba správně Shoreovská, krajina příjemně Středozemní...

• 13.9.2020  20:29
    Tenet (2020)

Klasickej Nolan. Hlučnej, zručnej, v akčních scénách uchvacující... a především nápaditej. Film jako celek není těžký pochopit, v některých jednotlivostech už se člověk ale na první dobrou trošku ztratit může. Konec konců jsme zvyklí na to, že svět běží dopředu a ne dozadu a už vůbec ne dopředu i dozadu zároveň. Ale dá se to. Na filmu je vlastně nejvíc nepochopitelný to, jak měl Mistr vůbec hlavu na to, to takhle vymyslet a pak ještě natočit.

• 30.8.2020  22:26

Ani špatný, ani nijak extra dobrý. Parta mutantů je fajn, jak po herecký stránce, tak po stránce schopností, ale celý to trpí takovou jakousi průměrností. Je sice dobrý, že je to zase jiný, než ostatní X-meni, ale ona ta hororová stránka nějak moc nevystraší, psychologická neuhrane a mysteriozní stránku člověk rozlouskne asi tak po deseti minutách. Postavy to ale dokážou utáhnout a celkově to vlastně po těch problémech a z nich vyplývajících nízkých očekávání i docela překvapí.

• 30.8.2020  22:20
    Sezn@mka (2016)

To jsem se tak čirou náhodou zase jednou dostal k televizi a zrovna běželo tohle. Říkal jsem si, že v mém tehdejším lehce orumo-pivovaném stavu to snad i zvládnu. Jen kdybych věděl, jak šeredně jsem se mýlil, neboť jsem dostal jeden z nejhorších filmů za ani nevím jak dlouho. Přitom samotná myšlenka se zdá celkem okej. Nic světobornýho, ale pro přiblblou komedii v mých představách docela použitelnýho. To by to ale musel točit někdo, kdo z těch potenciálně možná i vtipných scének dokáže tu srandu vytěžit. Leč nestalo se. Vtipný vtipy jsou tu všehovšudy možná dva a zbytek je totálně zabitej debilním zahráním, hudbou, střihem a nulovým vypointováním. Nevtipový dialogy zase strašně smrdí papírem a nepůsobí vůbec přirozeně a i v nich dost často nesedí střih. Ne, je to fakt bída a ta jedna hvězdička je jen za Gondíkovou a Kajnarovou, díky kterejm se na to dalo aspoň trochu koukat, a za jednu bezstřihovou scénu, kterou jsem u tohohle filmu opravdu nečekal.

• 13.8.2020  15:36
    Troja (2004)

K příležitosti naladění na vydání Total War: Troy jsem si pustil DC verzi, se kterou jsem prozatím neměl tu čest a musím říct... sakra, ten film zraje jak víno. Jasně, má to svoje mouchy - hlavně teda v některých hereckých projevech, ale jinak je to epika jak prase.

• 4.8.2020  16:15
    Dark (TV seriál) (2017)

První řada je geniální. Její mysteriozní nádech, tajemno, postupný zamotávání, odhalování a další zamotávání (ano, skutečně se mi stávalo, že když jsem měl pocit, že už to konečně začínám chápat, objevilo se něco dalšího, co to zase zamotalo a znova jsem byl vedle) - tohle všechno člověka drží a nepustí. Pak přijde druhá série s několika novýma postavama a časovýma liniema a prvních pár epizod to pořád ještě funguje, ale tehdy už po několika epizodách dojde vlastně k vysvětlení (skoro) všeho a zbytek epizod se tak z většiny zabejvá už jen tim, jak k tomu, o čem víme, že se stalo, vlastně dojde. Třetí série přidává zase něco novýho, chvíli člověka zase drží novýma otázkama, ale nakonec jsem z toho měl pocit, že z těch 16 epizod posledních dvou řad, by klidně šlo udělat epizod 8 nebo deset, protože velká část z nich jen dovysvětluje trochu zbytečný linky a postavy v nich pořád dokola opakujou ty samý tajemný hlášky, který ale nijak neposouvaj děj. Jasně, celá pointa příběhu je založená na cyklickým opakování všeho, ale tady už toho bylo občas až moc. No a celý rozuzlení v poslední epizodě... nemůžu říct, že bych nechápal, proč to tvůrci vymysleli takhle. Ono to asi těžko šlo vymyslet jinak, jen to vlastně celýmu tomu zbytku dává takovej punc zbytečnosti s tím, že některý věci tu ani nejsou dovysvětlený nebo mi to vysvětlení ušlo. Nebo by vlastně bylo zbytečný vzhledem k závěru. Napsal bych ještě jednou tak dlouhej komentář, kde by bylo mnohem víc chvály a vlastně důvod, proč tomu i tak dávám 5*, ale to, co by v něm bylo, už vypsal Beckett51, takže můžete kouknout k němu.

• 31.7.2020  23:39
    Le Mans '66 (2019)

Tak tyhle 2 a půl hodiny uletěly rychlejc než povolený kolo od formule. Bale je tu naprosto bezkonkurenční (kde je sakra víc ocenění? Bloody hell!) a Mangold po vlažným seznamovacím rozjezdu nabírá otáčky až k oněm proslulým sedmi tisícům vrcholícím několika filmově neskutečně lahodnýma "shotama".

• 25.7.2020  00:30
    Jednotky vesmírného nasazení (TV seriál) (2020)

Ačkoli se tady jedná o téma mně blízký a je to pro mě vlastně seriál z ranku Silicon Valley/Mythic Quest, tak HBO i Apple se s tím poprali daleko líp. Protože vedle tématu tyhle seriály staví na postavičkách, což v tomhle případě na rozdíl od předchozích dvou jmenovaných úplně nevyšlo. Ať se totiž Carell snaží, jak se snaží, tak mě prostě nesedí a jeho postava je ve většině případů nezajímavá a nevtipná. A v tomhle není jediná. Druhá hlavní postava, kterou hraje Malkovich je totiž stejně nevýrazná a trochu jí zachraňuje právě alespoň jeho hereckej projev. Lehce to tak zachraňujou aspoň vedlejší figurky Carellovo asistenta a Jian Yang... ehm, teda Chan, kterýho si půjčili ze Silicon Valley a kterej tam stejně válel 10x víc za použití 10x míň slov. A pak je tu Fuck Tony, kterej funguje naprosto bez problémů. Jenže vedlejší postavičky to nemůžou táhnout a když je kromě projevů Fucka Tonyho a pár dalších výjimek jinak celej humor takovej unylej a nedokáže dát ten takzvanej "punch", tak je to prostě špatně. A stejně špatně je i to, že tu moc nefunguje ani dramatická stránka věci. Je docela zvláštní něco takovýho napsat, ale český Cosmo tu cestu na Měsíc zvládlo o dost líp.

• 24.7.2020  23:14

Margotka je tu jak jinak než boží (ostatně ta by byla boží i ve dvanáctým pokračování Kameňáku), akce je výživná, je to slušně ujetý a "kúl" a vlastně strašně rád bych tomu dal 4*. Jenže ono je to kolem a kolem přes veškerou stylizaci strašně nevýrazný, příběhově průměrný a ostatní postavy to má ne moc dobře zakomponovaný, u některých se chce i říct, že divně až blbě napsaný (Black Mask je tu naprosto nevybudovanej, nevyužitej a vůbec nepůsobí jako nějakej superpadouch, ale jen jako šašek, co si v závěru nasadí masku; a Victor Zsasz? To už je škoda vůbec plejtvat písmenka).

• 23.7.2020  23:29
    Pod vodou (2020)

Rozhodně žádnej průser a naopak docela příjemný překvapení - a to jak celkovou zábavností filmu tak rolí Stewartky, která si tímhle u mě smázla skvrnu zvanou Stmívání. Obsazení Henwicky potěšilo, stejně jako Cassela a TJ Miller... no, ten už svojí roli v Sillicon Valley asi netrumfne, ačkoli mu všude dávaj typově stejný postavy, tak jsou prostě hůř napsaný a ne tak zábavný. Kdo hrál Somu nebo Subnauticu nebo má rád Lovecrafta(možná?), neměl by si nechat ujít.

• 22.7.2020  23:03
    Greyhound (2020)

Parádní horor (jinak se ta naháněčka neviditelným nepřítelem ani popsat nedá) a jeden z nejvíc nejnapínavějších válečných filmů, co jsem kdy viděl. Jen ty náboženský pindy si mohli odpustit.

• 26.6.2020  12:46
    Papírový dům (Netflix verze) (TV seriál) (2017)

Parádně promyšlená, zahraná a ohudebněná (nějak mě netrápí, že je to hudba tak nějak zapůjčená) věc, kterou dolů táhnou jen občasný snahy o přílišnou "kůlovost", leč jsou to snahy, který nakonec maj spíš opačnej výsledek. Vytknout se dá i několikero failů postav, jakož i záchrana situací za pomoci okatých "náhod". Tím ale moje rejpání končí a se zdejším hodnocením nelze nesouhlasit. Takže bella ciao! Vlastně ne, ještě se uvidíme u dalších sérií! (Komentář psán po druhé sérii) A i tý třetí a čtvrtý sérii těch pět dám! Sice nabídly pár logických failů, několik slabších epizod a zbytečně moc vztahových peripetií, ale ty ostatní peripetie jsou opět lahodný, ještě líp natočený a už dokonce ani trapně "kůlovitý". Napětí je místy brutální, emoce totálně tečou a když Profesor začne střílet rakety proti státnímu aparátu, tak se zastavuje dech (a to nejsem žádnej anarchista, ba naopak).

• 9.6.2020  23:06
    Gentlemani (2019)

Zatím silný 4*, páč mě trochu rozčarovala dost pomalá a nezajímavá první půlka, která je ale nakonec setsakra důležitá a v druhý půli dobře zúročená. Avšak v hloubi duše tuším, že až to někdy dám podruhý, ta pátá hvězda tam nakonec přistane.

• 1.6.2020  00:32
    Devs (TV seriál) (2020)

Ústřední téma podobný jako ve třetí sérii Westworldu, tady ovšem vzatý totálně jinačí formou - pomalou, chtělo by se říct že až poetickou, kde skvělou stylizaci doprovází stejně tak skvělá hudba a člověka to chtě nechtě nutí přemejšlet a v duchu filosofovat nad předkládanýma myšlenkama. Trochu to kazí skoro celá ta špionsko-detektivní linka, která není vůbec zajímavá a z velký části tam působí poněkud navíc... ale sakra - ta ajťařina a kvantová mechaničina protkaná filosofováním o všem možným tu prostě funguje a protože z celý fyziky na VŠ mě kvantovka bavila nejvíc (i když jsem jí vlastně asi ani skoro vůbec nerozuměl), tak tou nadhodnocenou pátou hvězdou oceňuju, jak si Garland dal tu práci s jejím zapracováním a vlastně postavením celýho příběhu právě na ní!

• 31.5.2020  01:09
    Neviditelný (2020)

"Surpriiiise!" I když po skvělým (a nepřekonaným) Upgradu vlastně asi ani ne. Whannel je prostě bůh, kterýmu tyhle lehce či více scifi thrillery očividně jdou, když z v dnešní době už skoro tuctovýho námětu dokázal vytřískat něco tak napínavýho a v mnoha ohledech i nepříjemně psychologickýho. A nejradši bych byl, kdyby čtvrtej Matrix točil on, protože ty jeho kopičiny s kamerou v akčních scénách jsou zkrátka boží.

• 9.5.2020  22:32

Za tu půlhodinovou řezničinu kombinovanou s jednou z nejlepších honiček v autě a to celý na jeden záběr si dovolím lehce nadhodnotit i navzdory dírám ve scénáři.

• 5.5.2020  23:26
    Britannia - Série 2 (série) (2019)

I když jsem tomu po první řadě moc nedával, druhá si u mě nakonec po slabších počátečních epizodách získala status guilty pleasure. Jo, je to blbina. Historicky je to asi tak přínosný jako poslední řady Vikingů a celá římská linka a linky některých postav zase vyšumí úplně do prázdna. Ale ten zbytek je fajn, zábavnej, vtipnej (Divis a Cait jsou skvělá dvojka) a dokáže to bejt i "trůnovsky" šokující a emočně zasahující.

• 29.4.2020  00:14

I když to dělal někdo úplně jinej, dát si to hned v návaznosti po Centurionovi sakra funguje. Unrated verze má grády. Sice menší, než zmíněná Marshallovo řezničina, zato ale líp pracuje s atmosférou, hudbou, kamerou, postavama, příběhem... a vlastně vším. A dost mě mrzí, že tady už skoro deset let zase nebylo nic podobnýho... pokud nepočítám ujetou Britannii.

• 5.4.2020  23:45
    Star Trek: Picard (TV seriál) (2020)

Statrekovskej sequel Battlestar Galacticy (Tohle všechno se už stalo a stane se to znovu FTW!) a vlastně i tak trochu zeseriálovanej Mass Effect (s tím rozdílem, že ten zestárlej Picard tady byl o trochu úspěšnější, než Shepard v nejlepších letech). Je to Star Trek, takže očekávejt klasický startrekoviny, na druhou stranu jich tu není tolik a oproti Discovery to i většinou dává mnohem větší smysl. A samozřejmě už jen z názvu plyne, že se tu dá očekávat trocha fanservisu a skutečně, něco tu je, ale nepřehnaně a s citem rozmístěno. A závěr dokáže lehce pošimrat emoce i člověku, kterej Star Trekem zase tolik nežije a ze všech tě něco-STAR-něco věcí ho má až na posledním místě. Příště bych jen prosil trochu zapracovat na efektech, protože se tu sice každej CGI záběr tváři strašně epicky a vysokorozpočtově, ale ty rendery jsou ve výsledku takový nějaký rozmazaný nebo co to je. U Discovero to trochu vadilo, tady to přímo bije do očí.

• 24.3.2020  14:20
    Outsider (TV seriál) (2020)

Aneb když cesta je důležitější než samotnej cíl. V případě tohodle seroše to platí trojnásob, nicméně mi ten neúdernej, snadno vyprchávající a lehce klišoidní závěr kupodivu ten zbytek ani trochu nekazí.

• 14.3.2020  22:37
    Carnival Row (TV seriál) (2019)

Uf, tak tohle mi hodně sedlo! Po všech možných "středověkých" nebo soudobých fantasy je tu konečně něco trochu jinýho (loňský Temný materiály mi prominou) a tím něčím jiným je fantasy ve světě připomínajícím zhruba ten náš za dob kolem první světový - jen je prostě napchanej různýma potvůrka, od kentaurů přes satyry a víly až po mrňavý koboldy. A i na tu válku tady dojde - jen bych si do příští série přál, aby jí bylo víc, páč takový bitky a bojůvky se ve fantasy prostě nevidí a přitom to očividně dost funguje. Technicky je to téměř dokonalý, povědomý město a teda i celý prostředí potěší, detektivní linka funguje skvěle, politická dostatečně, o světě se mluví tak, že působí obrovským a propracovaným dojmem, má to krev, má to prsa, má to incesty a smrti sympaťáků... co víc si přát? Snad jen ta imigrantská linka mohla bejt zpracovaná trochu trochu víc s citem, aby nepůsobila tak tendenčně, ale to už bych byl hnidopich. Perte mi sem druhou sérii!

• 8.3.2020  23:25

Mackie je sice sympaťák, ale Takeshiho Kovacse jsem mu prostě nevěřil. A s novým pouzdrem jakoby se změnila i celá jeho osobnost, takže hlavní tahoun předchozí série je tu najednou ten nejslabší článek. Naštěstí ostatní postavy baví, protože Poe má ještě větší charisma než předtím, záporákům díky jejich motivům člověk chvílema i fandí a slečna Naleziště je prostě zlatíčko. Dolů to tak kromě Mackieho táhne ještě ne úplně dokonalá zápletka, respektive jedna její půlka, naopak politická story kolem Harlanový mě bavila a klidně bych jí dal víc prostoru, stejně jako celýmu tomu světu, kterej do velký míry musel ustoupit Takeshimu fňukání (kdy nemá) a řvaní (na koho nemá).

• 7.3.2020  21:29
    1917 (2019)

Proč natáčet film na jeden záběr, když toho pak trestuhodně nevyužiju? Toť v případě tohodle filmu poměrně dost horká otázka způsobující v očích diváka (alespoň teda mých očích) lehký rozčarování, do určitý míry přecházející až ve zklamání. A proč hlavní hrdina, u kterýho je ze začátku zdůrazněný, že už má něco za sebou a neměl by to teda v tý Velký válce už bejt úplnej greenhorn, očividně spolejhá na to, že je jedno, jestli po vás střílí stormtroopeři císaře Wilhelma nebo stromtroopeři císaře Palpatina? Nebejt totiž jejich matláctví... teda ehm, nekvalitních zbraní (Mandalorian mrk mrk), tak film skončí tak o půl hodiny dřív. Jinak je to ale dost solidní prvoválečnej film, kterej rozhodně nenudí, jen zkrátka vzhledem k očekávání lehce zklame.

• 22.1.2020  21:38

Neskutečnej velkofilmovej audioVIZUÁL (nutno sledovat nejlíp ve 4K HDR), takže mi skoro u každý epizody několikrát padala huba, pauzoval jsem a přetáčel zpátky, abych si ty obrázky mohl pořádně prohlídnout. Celkově o dost nabušenější než první série, původní subžánry líp nakombinovaný a celkově to působí dospělejc a emočnějc. A naštěstí i těch scénáristických berliček ubylo, takže jsem se během těch deseti dílů chytil za hlavu už jen párkrát a vlastně si to celý dost užil a jsem brutálně natěšenej na další sérku.

• 3.1.2020  00:02
    Zaklínač (TV seriál) (2019)

Spokojenost značně umocněná nízkýma očekáváníma. Má to určitý problémy, některý herci jsou nešťastně vybraný, efekty ne vždy působí úplně přesvědčivě, Cavill semtam hodí nevhodně roztomilej pohled... ovšem jiní herci jsou vybraní hodně šťastně a jiný efekty působí dost přesvědčivě a Cavillovo "hmm" a vůbec jeho zapálení a šermířský umění a všechno ostatní, co dělá zaklínače zaklínačem stojí za to. Příběhově to některý povídkový věci vypouští, další zjednodušuje nebo míchá dohromady, jiný zase přidává, ale dohromady to smysl dává a nepůsobí to nijak rušivě. Naopak je díky tomu celej děj víc propojenej, i když je tu povídková předloha místama i tak dost znát. Hudebně je to taky fajn, žádná kopírka Percival a spol., ale přitom to dobře přispívá do slušný, překvapivě skoro neamerický atmosféry (tu tam produkujou hlavně černoši v plátový zbroji, ale co už).

• 30.12.2019  23:05
    The Mandalorian (TV seriál) (2019)

Jednoduchej a přímočarej scifi western, kterej - když člověk přijme ten (na dnešní dobu) zvláštní styl - proklatě baví, doplňuje univerzum, navazuje na filmy i ostatní seriály a poměrně dobře pospolu s Fallen Orderem napravuje chuť po nepřesvědčivým zakončení Skywalkerovic ságy. Pokud nás Disney bude zásobit takovýmadle seriálama, tak to čekání na nějaký další SW kino bude o hodně příjemnější. Protože This is the Way.

• 25.12.2019  16:26

Česká verze Shreka, která kupodivu nedopadla tak blbě, jak blbě zní tohle přirovnání. On ten námět sice hrubě rámcuje děj Shreka zhruba od momentu, kdy osvobodí princeznu, leč vtipy si (až na scénu u stolu) jede svoje vlastní a nejsou vůbec tak přiblblý, jak je v posledních letech ve vánočních pohádkách zvykem - dokonce jsou v mnoha případech i poměrně povedený. Díky tomu a díky příjemným hereckým výkonům prakticky všech zúčastněných to docela slušně odsýpá a ČT si tak letos po loňským fiasku může s klidem oddechnout.

• 23.12.2019  16:51
    Jeho temné esence (TV seriál) (2019)

Hezkej vizuál (kterej se ale ztrácí v podělaným kompresním algoritmu, kterej používá HBO GO, na což doplatí hlavně závěrečná epizoda), hezká hudba, hezká režie, dokonce i trochu temnoty to pobralo... jen to chvílema trochu ztrácí dech. Ovšem s chutí si dám další sérii.

• 21.12.2019  22:10

Pátou hvězdu nakonec po krátkým rozležení ubírám a ta čtvrtá tam drží jen za poslední cíp s tím, že nejlepším dílem nový trilogie pro mě pořád zůstává The Last Jedi, přičemž tenhle bych se asi ani nebál označit jako celkově nejhorší SW. Tohle totiž i přes skvělý efekty není tak vizuálně (obrazově) vypiplaný jako E8 a zároveň to nemá tolik silných a překvapivých momentů (ty který překvapí, tak překvapí spíš negativně) a i přes snahu dál prohlubovat chemii mezi Rey, Kylem a Sílou mi to přijde daleko plošší, v mnoha ohledech (nejen v tomto) těžce uspěchaný (spousta věcí a málo prostoru pro ně + dost znatelná zkratkovitost, kvůli čemuž to působí jako takovej podivnej mišmaš) a přes Abramsovo velkohubý prohlášení o tom, jak teď dle vzoru Johnsona bude odvážnej, je to opět jako E7 v základu až moc povědomý. Na druhou stranu ubylo nevhodných vtípků a celá ta zápletka, která má všechno propojovat dohromady, kupodivu jakž takž docela funguje (i když sám o tomdlectom svým tvrzení chvilkama pochybuju), narozdíl od některých logických kiksů typu "transportér Prvního řádu přistane 30 metrů od nás za malou skálou, ale my si toho vůbec nevšimneme". Kolem a kolem asi jakž takž spokojenost, protože je to po celou dobu pořád zábava, jakkoli asi nejblbější ze všech SW, a proto je to spokojenost v jádru dost rozpačitá v mnoha ohledech shovívavá. Edit: Kurňa, já tu čtvrtou hvězdu nakonec uberu! Ta podivná pachuť je příliš silná.

• 9.12.2019  21:38
    Ad Astra (2019)

Vizuálně krásná, ovšem poměrně plytká a navzdory hudbě+kameře i nudná scifi směska, jejíž nepříliš objevná nosná myšlenka by se hodila spíš na 20 minutovej kraťas, než na dvou hodinový pseudo-filosoficko-psychologicko-taktrochuartový drama, protože velká část filmu působí jen jako výplň. A vlastně to při troše zamyšlení nedává ani moc smysl. Za mě zklamání.

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 22 29