Roma (2018)

Roma zpočátku diváka jen tak lehce ošplouchává jako hlavní hrdinka v úvodní scéně omývá dlažbu na dvoře domu rodiny, pro kterou pracuje. Postupně však přituhuje a jak film plyne, emoce a dramatické okamžiky přichází ve stále silnějších vlnách. Osamění. Strach. Bezmoc. Tíživost nevyhnutelného. Smutek. A vlny postupně nabírají na intenzitě. Až jsou silné jako vlny v takřka závěrečné scéně, kdy přichází příboj emocí, kterému jsem podlehl a Romu si na první zhlédnutí zamiloval. 100 %

Most špiónů (2015)

Za posledních 10 let mě žádný ze Spielbergových filmů příliš nezaujal a na jeho filmy jsem se v posledních letech díval spíš ze zvyku, než že bych čekal, že mě některý z nich dostane. Mostu špiónů se to ale povedlo. Po řemeslné stránce je film naprosto perfektní a příběh je vyprávěn jednoduše (ale promyšleně!), přímočaře a hlavně nesmírně poutavě i bez nějakých dramatických zvratů nebo srdeční tep zrychlujících scén. Dneska už se takhle filmy moc netočí a v tomhle případě mi ten staromilský Spielbergův rukopis nesmírně sednul. Tom Hanks hraje svůj kvalitní standard a Mark Rylance je výborný. Spokojenost veliká. 90%

Whiplash (2014)

Whiplash je svižná, energická, rytmická, fámozně vygradovaná a žánrovým klišé se vyhýbající jízda, která záměrně kašle na vedlejší dějové okolnosti a vedlejší postavy a soustředí se pouze na souboj bubnujícího Milese Tellera a kapelníka J.K. Simmonse, který je pro mě hlavním důvodem k udělení páté hvězdy. 90%

Bídníci (2012)

Asi už stárnu a měknu, ale mně se to prostě fakt líbilo :) 90%

Nic nás nerozdělí (2012)

Nic nás nerozdělí je sice ždímačka emocí, ale setsakramentsky dobře natočená. Úvodní tsunami je doslova strhující a byť jsem se zpočátku bránil onomu ždímání emocí, tak se mi film dostal pod kůží. Byl bych pokrytec, kdybych filmu, který mě dokázal takto zasáhnout, dal jiné než nejvyšší hodnocení, a to i přesto, že se nejedná o dokonalý film. Bayonu si teď budu hlídat. 90 %

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Taková bomba jako Pán Prstenů to není (ale kdo to čekal? já teda ne). A jasně, nedostatky Hobit určitě má. Taky jsem si jich vědom. Nicméně předhánění v jejich vyjmenovávání a rozebírání ponechám místním kritikům. Já osobně jsem byl rád, že jsem se mohl vydat na další dobrodružství do Středozemě a prostě jsem si ho užil. Příběh se hezky propojuje s příběhem Pána prstenů, ať už hudebními motivy, lokacemi, předměty či postavami a Jackson všechno rozumně kočíruje. Objektivní hodnocení by bylo asi spíše na čtyři hvězdy, ale odkdy je hodnocení objektivní, že? :) 90%

Strom života (2011)

Moje (a myslím, že nejen moje) vyjadřovací schopnosti prostě nestačí na to, abych trefně popsal, co všechno v sobě tento Malickův opus skrývá a co všechno nabízí k zamyšlení a k prožití. Nikdy jsem na žádném jiném filmu nebyl čtyřikrát v kině. Pro mě film roku. 100%

Cesta na Měsíc (1902)

Toto bylo natočeno před 110 lety? Smekám.. 90%

Pro hrst dolarů (1964)

Ano, není taková bomba jako Tenkrát na západě nebo Hodný, zlý a ošklivý, ale i tak je to jeden z nejlepších westernů, co jsem kdy viděl. Leone, Morricone i Eastwood jsou ve formě a všehno šlape podle mého gusta :) 90%

Černá labuť (2010)

Pro mě osobně niterně nejintenzivnější filmový zážitek za poslední dlouhé měsíce. Po Fontáně a Wrestlerovi už jsem pomalu začínal pochybovat, že mě Aronofsky ještě někdy pošle do kolen tak, jak se mu to povedlo v případě Requiemu za sen. A ejhle, tímto filmem mi uštědřil rovnou knock-out. Už z úvodních scén jsem cítil jakousi znepokojivou naléhavost, v druhé polovině mnou cloumaly nejrozmanitější pocity a ve famózně vygradovaném finiši se v mém v tu chvíli nedýchajícím těle rozezněla i ta nejzapomenutější emoční strunka. Navíc Natalie Portman vše podtrhuje svým úchvatným výkonem. Není divu, že jsem ten večer nemohl několik hodin usnout, jak ve mně doznívaly dojmy. 100%