Dvojí život jedné strany (2021) (TV film)

Slabý dokument. Od ignorácie slovenskej situácie (minimálne likvidácia DS po prehratých voľbách 46 na Slovensku bola kľúčová akcia k prebratiu moci v celej ČSR), letmé spomenutie monsterprocesov v 50. rokoch ale aj rýchlo prebehnuté prvé roky KSČ. Pri menovej reforme 53 som to prestal pozerať.

Lest (2021) (seriál)

Deceit je v prvom rade príbeh o policajtke v utajení, ktorá mala pôsobiť ako volavka. Okrem v podstate dosť zjednodušenej roviny vyšetrovania samotnej vraždy sa hlavne pozeráme na mentálnu prípravu agentky na úlohu všetkoschopnej Lizzie. Samotné rozuzlenie príbehu bolo pre mňa dostatočnou satisfakciou za  zjednodušený dej.  70%

Nula nula nula (2020) (seriál)

Váhal som aké hodnotenie dať, pretože všetko čo napísali trojhviezdičkový hodnotiaci je pravda. Hlavne nevyvážená (oproti ostatným dvom) "americká linka". V niektorých pasážach mi to až tak moc nepasovalo do konceptu, že som to skoro začal pretáčať. No napriek tomu má seriál výbornú dynamiku (alá Gomora). Musím aj ja skritizovať vycvičenie "armádneho" kartelu, ktoré tu bolo tak zjednodušené, že minimálne táto linka by si zaslúžila plus epizódu navyše. Sám si viem predstaviť, že by mal seriál dve - tri série a potom by až tak nevadila ani tá "americká linka" a bolo by dosť priestoru na rozobratie všetkých troch liniek príbehu. 60%

Pán tygrů (2020) (seriál)

Najprv som zachytil na nete nejaké memečka s podivným típkom, potom som zistil, že sa jedná o nejakého Tiger Kinga a nakoniec sa začali objavovať recenzie na skvelý - úžasný - fantastický dokument(!) čo o ňom natočil Netflix. Nedajte sa oklamať. Na úvod treba povedať, že toto nie je dokument. Je to reality show, ktorá sleduje niekoľko rokov života pár excentrických ľudí, ktorí sa živia obchodom s exotickými zvieratami, ktorý evidentne nie je v USA nejako zvlášť regulovaný. A to mala byť zrejme aj nosná téma pôvodne zamýšľaného dokumentu. Lenže niekto niekde (asi v Netflixe) si povedal, že samotné postavičky prinesú viacej pozornosti, než tigre chované v zajatí. Áno - skutočne to nie je o chove zvierat, aj keď sa tu o tom hovorí stále. Nedozviete sa nič podstatné o tejto téme, zato budete ale vedieť ktorá čas tela štrbavého típka je súkromný majetok Joea Exotica. Už dlhšiu dobu sa hovorí, že Netflix kvôli honu za číslami (počet hodín filmov a seriálov, ktoré nám ponúka) a ziskom točí viac vaty a odpadu ako pozerateľných a hodnotných vecí. Tiger King je úžasný príklad tejto politiky. Keby som sa mal vyjadriť k tomu boomu čo sa okolo tejto verzie "Farmár hľadá ženu" na internete objavil, tak neviem. TV som prestal pozerať aj kvôli takémuto duhu "realityshow" a na internete s tým znovu určite nezačnem. 30% PS: stále som čakal nejaké zvraty, ktoré boli naznačované v nadšených recenziách, nejaká katarzia, ktorá by ospravedlnila 5 hodín bahna, ale nič také sa nestalo. A posledný diel - špeciál je len potvrdenie toho, prečo to treba zaradiť do správnej kategórie to jest reality show.

Sviňa (2020)

Zoberte si slovenské noviny za posledných 10 rokov, opíšte si všetky palcové titulky, napíšte z toho knihu, natočte film. Hotovo. Kto sleduje dianie na Slovensku, toho nič vo filme neprekvapí a nezhnusí. Snímok bude mať v tomto smere hodnotu o desať, dvadsať rokov, keď sa k nemu dostane ďalšia generácia. My ten hnus žijeme teraz. Napriek tomu považujem Sviňu za dobrý, mierne nadpriemerný film. Nie sú tam žiadne pasáže pri ktorých hrozí facepalm. Solčanská vie točiť, produkcia bola dobrá, dialógy tiež. Akurát Fešiho mal hrať Igonda a nie Heriban :) 70%

Apokalypsa: Válka světů (2019) (seriál)

Svet po skončení druhej svetovej vojny až do rozpadu ZSSSR. Ale z Francúzsko-amerického pohľadu. Konflikty za železnou oponou sú tu spomínané len pár vetami. Celá séria sa venuje hlavne americkému boju proti komunizmu (vojna v Kórei, vojna vo Vietname). Posledná čas je najslabšia, kedy sa 80. roky  (a kolaps socialistického tábora) odbavia pár minútami pred záverečnými titulkami. Pritom sa žiadalo rozobrať ak nie všetky tak aspoň niektoré "konštrukčné chyby" komunistickej ideológie, ktoré  v dôsledku priniesli aj rozpad ZSSSR.  Hodnotím ako celok 70%.

Bafuňář (2019) (seriál)

Máme aj my takých a ešte horších. K dokumentu: aj skrz dĺžku dokumentu som sa nevedel celkom dostať do situácie... namiesto istého zjednodušovania mohli ísť tvorcovia viac do hĺbky resp. mohli nám nešpanielskym amigos načrtnúť background niektorých situácií, či nálad španielov, lebo vzišlo z toho niečo, čo chce dať (a dalo) priestor druhej strane, ktorá už z princípu niektoré veci prifarbí, či naopak zatají. 60%

Irčan (2019)

Neskutočná trojhodinová geriatrická nuda. Cez totálne prestrelenú stopáž sa strácate v charakteroch ale čo bolo pre mňa ešte horšie - v čase. Nebyť nejakých oporných bodov (JFK) tak totálne neviete ako plynie čas. Lebo jedna vec je vyskúšať počítačovo omladiť sedemdesiatnika na tvári no nič nespraviť s pohybmi nad ktorými "zajasá" nejeden ortopéd, alebo naopak neurológ bude hodnotiť stav toho pána čo zjavne prekonal mozgovú príhodu. Neviem ešte ako inak napísať že digital remaster De Nirovej tváre bolo asi najväčšie faux pas tohto filmu. Kvantum postáv a predlhú stopáž som už spomenul, tak ešte jedna vec: Odbory v USA je úplne iný svet ako odbory u nás a aj keď je previazanosť tamojších odborových predákov s mafiou povestná, nedokáže tak zaujať, ako čisto mafiánske kšeftárske techtle-mechtle na ktorých opisoch Scorsese vybudoval svoje meno. Ak pri inom filme nie, tak pri tomto je treba povedať aj s priehršťou hereckých legiend, že kráľ je nahý. Krásne je to vidieť aj na tunajších štvorhviezdičkových hodnoteniach, ktoré sa dávajú hádam aj v 90 percentách len z nejakej nostalgie.

Ján a Martina (2019) (TV film)

Obsah, resp. tému hodnotiť nebudem. Celý prípad je ešte stále dosť čerstvý a neuzavretý. Formálna stránka je však tiež na zaplakanie. Zbytočná hra na emócie (samotná vražda dvoch mladých a nevinných ľudí je sama o sebe emotívna až až). Snaha o chronológiu tu však je, avšak nemá pevný základ. Pre nezainteresovaného je ťažšie pochopiteľný celkový spoločenský a politický vývoj po vražde. Tak isto nezmyselné cenzurovanie ešte aj továrenských značiek áut, proste ťažká komerčnosť autorov je zrejmá z každého strihu. Čakať však viac seriózne spracovanie tak vážnej spoločenskej traumy od televízie, ktorá si z vlastnej hlavnej spravodajskej relácie urobila bulvárny kabaret je asi zbytočné.

Nesmrtelný (2019)

Pre nás "gomorristov" sa jedná o nutnosť. Cirov príbeh je tu obstojne spracovaný. Tak dôležitá postava Gomorry si proste vlastný príbeh pýtala. Aj keď seriál má o triedu lepšie tempo, tak ani tento film nie je na zahodenie. Naopak - priam si pýta pomalejší štýl rozprávania doplnený o asi najsilnejšie časti - flashbacky. Som rád, že je to len jeden film, pretože väčšie naťahovanie by príbehu asi uškodilo. Cirov príbeh je tu vyrozprávaný aspoň v jednej rovine, aj keď stále neuzavretý. Nuž, keď je niekto nesmrtelný... 70%