jaklee

Slovensko

<< předchozí 1 2 3 4 5
    • 24.5.2018  02:05
    Láska shora (2002)

Dadaistické, experimentálne Road movie s dobrou hudbou. Zbytočne prepálená stopáž ale inak fajn avantgardná podívaná.

• 18.3.2016  23:07

Krásne smutný film. Neopakovatelná Hrabalovská poetika.

• 18.9.2015  13:50

Pekne vykreslený zrod aj naprostý pád jednej veľkej hip hopovej skupiny. "R.I.P Eazy -E".

• 8.1.2015  03:12
    Partner. (1968)

Bertolucci.Piccone.Clémenti.Aumont.Sandrelli.Morricone. Godardovský formálny štýl transformovaný do ešte lepšej Bertolucciho podoby.

• 14.5.2014  18:43
    5 proti 5 (TV pořad) (2007)

Najpríšernejšie zrkadlo slovenskej mentality.

• 12.5.2014  07:16
    Spartakus (1960)

Najslabší a možno jediný celkom konvenční Kubrick. Môže za to Anthonny Mann? Asi hej.

• 19.4.2014  00:19

Nekonvenčná, neskutočne osobitá, bizardná komédia plná karikatúrovaných postav, však nie prehnane preafektovaných. Film rozprávajúci o rôznych mentálne zaostalých podivínoch v jednom zapadákove v Idahu, z nich hlavná postava je práve Napoleon Dynamite (Jon Heder). Tento film sa mal povinne pustiť Věre Chytilovej (R.I.P) ako argument aké filmársky kvalitné dielo, sa dá natočiť na rovnakú danú tému (miestny týpkovia, venkov), narážam samozrejme na jej režisérsku sračku "Dedičství aneb kurvahoši.." ktorú márne zachraňoval aj skvelý Polívka.

• 3.2.2014  11:41

Ako tu už načrtol Radek99 tento dokumentárny film má čisto obsahovo-výpovednú hodnotu. Nejde v ňom o zpracovanie alebo formu ktorá pripomína amaterizmus, ide v ňom o obsah ktorý je tak silný a odvážny že pri kvalitnom strihu diváka aj tak zaujme. Pomaly šokujúci obraz tejto prehňitej a nespavodlivej justície.

• 12.1.2014  16:30
    Matka a syn (1997)

Mňa táto duchovná, zvláštne hyphnotyzujúca atmosféra v tíchto filmoch baví.

• 12.1.2014  06:00

Anna Karina je zrejme fajn herečka ale táto rola jej nesadla. Z toho ako hrá jej neverím ani slovo, dokonca ani to ako fajčí cigaretu. Proti kamere a réžií nemám výčitky, zrejme podstatný film pre "novú vlnu" čo sa do formy a obsahu týka.

• 17.11.2013  15:48

Tak toto bolo typická ukážka ruského umeleckého filmu, presne ako to mám rád. Navyše z tohoto filmu sála ta slovanská, východná atmosféra z každého jediného záberu. Fascinuje ma ako dokážu ruskí režiséri vo svojich filmoch dbať na dokonalú mizanscénu. Veľmi štylizovane pracujú s priestorom okolo postáv a s postavami, zaznamenávajú poéziu prírody (stromy, tráva, lekná) ale aj fascinujúce interiéry (prázdne chodby, široké priestory) a to má často nielen vizuálne estetický efekt, ale aj duchovný rozmer. Film plynie veľmi pomalým tempom a v podstate má jednoduchý "vzťahový" dej. Prednejšia tu je však poetická atmosféra a herecké výkony. Nádherná kamera sa sústreďuje na reálie okolo postáv, divák si tak vychutnáva okolie šľachtického hniezda. Predstaviteľ hlavnej postavy F. I. Lavreckého zahral svoje zúfalstvo a vnútorne zablúdenie neskutočne presvedčivo a celkovo z postav sršal ten pravý existencializmus. Aj použitím rovnakého kameramana Rerberga bol Končalovský v 60. rokoch vizuálne na podobnej úrovni s Tarkovským. Podobne ladené filmy: Zerkalo (1975), Skorbnoye beschuvstviye (1987), Izgnanie (2007), Strýček Vaňa (1970)

• 13.11.2013  17:54

Krásny krátky poetický film. Ponúka sa samozrejme zrovnanie s Tarkovským, s priamým spolupracovníkom a veľmi dobrým kamarátom Končalovskijeho (spoluscenárista Ivanovo detstva, Václav a husle, Andrej Rublev) v 60tích rokoch . Tarkovský bol akurát trochu duchovnejšie zameraný, čo sa odrážalo aj na jeho filmoch, inak čo sa týka umeleckých kvalít boli na tom títo páni vyrovnane a samozrejme na veľmi vysokej úrovni.

• 20.10.2013  15:45

Aký je rozdiel medzi ruským a americkým filmovým stvárnením legendárneho ruského románu? Odpoveď je jednoduchá. Americká verzia je ľahšie pozerateľná pre konzumného diváka kdežto Bondarčuk dokázal, že len rusi môžu verne natočiť Tolstého existenciálnu vojnovú filozofiu. Zvolil pritom dokonalý filmový jazyk a spôsob ktorý nebude zrejme každému po chuti, presne ako aj Tolstého kniha je dosť náročná. Kto bude čakať nejakú akciu, či zápletku, (ktorá sa nedostaví) tak pri 5 minútovej scéne tanca (namiesto nejakej bojovej scény), prestrihavaného s flashbackmi na umierajúceho pána asi dostane závrat alebo film jednoducho vypne. Ruská verzia je totiž pre skutočných filmových fajnšmekerov, je pomalá, snová, plná Tolstého filozofie, bondarčukovej až duchovnej poetiky, má veľa dlhých záberov a každá kamerová jazda je dokonale premyslená. Na tento snímok sa jednoducho musí filmovo dozrieť, podobne ako napr. na Antonioniho filmy či Vláčilovu "Markétu Lazarovu". A ešte jedno porovnanie s Vláčilom. "Lazarová" je najdrahší český film a v Rusku zase "Vojna a mier". Dva drahé ale zato veľmi umelecké filmy.

• 19.10.2013  04:11

Herzog natočil s obmedzenými prostriedkami geniálnu víziu, ktorá svojim psychadelickým poňatím dovtedy nemala obdoby, čo sa historického filmu týka. Tomu dopomáha aj úchvatá hudba a perfektne stavané minimalistické zábery, či diabolský výkon Kinskieho. Skutočne hypnotický zážitok.

• 16.10.2013  00:46

Reygadas je tvorca, ktorý určite stojí za pozornosť. Rozhodne je to jeden z najodvážnejších a najprogresívnejších tvorcov. Jeho filmy sú hypnotické, snové, zákerne špinavé aj veľmi krásne, explicitné (vo všetkých živočíšnych významoch).

• 15.10.2013  18:23

"Tejút" je jednoznačne čistá ukážka toho, čo to znamená "filmové" umenie a kde má hranice v experimentovaní.

• 11.10.2013  16:01

Veľmi ťažko stráviteľný snímok. Silne existenciálny, filozofický a spirituálny, je vyplnený množstvo symbolmi a úvahami. Tá minimálna a obmedzená "dejová línia" tu absolútne nie je dôležitá a jej myšlienka tu taktiež predstavuje len ďalší symbol. Vizuálna časť filmu je neuveriteľne krásna, fascinujúca a spolu s hudbou je to možno to jediné, čo ma na tomto bizardnom filme tak veľmi zaujalo. Postavy mi boli ale skutočne nesympatické takže sa na tento artový snímok vážne dosť ťažko pozerá.

• 1.10.2013  19:33
    Já, Kuba (1964)

Čisté umenie. Jeden z najsilnejších filmových zážitkov. Kam až dokáže zájsť kinematografia, takúto audiovizuálnu hypnózu kniha nedokáže priniesť, čím nechcem zhadzovať v žiadnom prípade beletriu a poéziu už vôbec nie, nakoniec tento film je okrem iného aj poézia.

• 14.9.2013  23:27

Až kubrickovsky vizualné a čisté, pritom naprosto osobité, nekonvenčné, hypnotické, pomalé, krásne aj depresivné. Magia.

• 4.9.2013  04:45
    Crooklyn (1994)

Spike Lee je výnimočný režisér, jeho filmy majú skvelý osobitý vizuál plný farieb. Tento úlet o jednej brooklynskej rodine je postavený úplne v antihollywoodskom svetle no a tá prílišná osobitosť nemusí každému chutiť, každopádne tým aj ponúka celkom iný kinematografický zážitok.

• 24.6.2013  01:09

Antonioniho štýl mi celkom vyhovuje. Jeho filmy sa odohrávaju v takom príjemnom, pomalom, oddychovom až meditatívnom tempe. Navyše Zabriskie Point je ešte jemne psychadelické. V Antonioniho filmoch nachádzam vizuálne geniálne riešené zábery a pasáže ktoré ma fascinujú a kde vidieť jeho podpis (tu sú to napr. výborne zostrihaná hromadná sexuálna scéna v púšti, finálna explózia či letecké zábery.). Plus úžasna hudba. Umelecky na úrovni film !

• 21.5.2013  17:27

Jeden z vrcholov Jakubiskovej umeleckej tvorby ! Úžasná súhra farebných filtrov, hudby a uhlov kamery.

• 9.2.2013  15:51
    Mistr (2012)

Úžasný filmový zážitok. Všetky tie obrazy, tak výtvarné, plné emócií a fantastické herecké výkony. Akurát koniec sa mi nepáčil. Mimochodom oplatí sa pozrieť aj vystrihnuté scény po názvom Back Beyond.

• 30.1.2013  15:00

Neskutočný filmový zážitok. Nekonvenční, absurdní, smutný, veselý, umelecký, existenciálný !

• 13.1.2013  05:22

Tarantino týmto filmom spravil definitívny kompromis Hollywoodu a Django je jeho najkomerčnejší kúsok. Každopádne aj tak to bola vlastne skvelá zábava.

• 14.5.2012  01:11
    Stud (2011)

Kubrickovsky čistá filmarina. Umelecké dielo.

• 13.5.2012  18:19
    Step (1977)

Poézia prírody. Podla novely A. P. Čechova

• 22.1.2012  12:15
    Fargo (1996)

Mne sa tá karikaturičnosť postav páčila, to sú Coenovci, v tom tkvie tá ich osobitosť a jedinečnosť. Fargo je geniálny film, po Big Lebowskom asi ich najlepší od nich.

• 31.12.2011  05:08
    Bojovník (1997)

Pomalý, hypnotický, krásny aj špinavý nezávislý artfilm o obetavosti.

• 24.10.2011  23:58

Kompozícia obrazov, situácii, absurdít, snov, úvah o živote. Dlhé zábery ktoré sníma len statická kamera. Neskutočne osobitý rukopis.

<< předchozí 1 2 3 4 5