• Krátkometrážní

Zatracení (1988)

Úžasné, hypnotické, silné, nádherné, surové 100%

Skřivánci na niti (1969)

Najlepší film Jiřiho Menzla, má v sebe poetické kúzlo, filozofický rozmer, rôzne symboly a veľmi trpký humor, rovnako je to aj krutá výpoveď o hnusnej dobe. "....ale já se ptám kam zmizel Mlíkař?"

Gummo (1997)

Neskutočne osobité a avantgardné, estetické aj špinavé, smutné aj vtipné. Taktiež pre niekoho nie ľahko stráviteľné autentické svedectvo o zničených zapadákovoch. Korine si týmto originálnym debutom vymyslel vlastný vesmír a taktiež audiovizuálny štýl. Pojal to ako absurdnú koláž zostavenú z rôznorodých surrealistických, dadaistických a inokedy dokumentárne autentických záberov, ku svojim postavám najrôznejším outsiderom navyše pristupuje veľmi humanisticky. Keďže viem aký ma vzťah k Herzogovi, ktorý má ten film takisto rád, vidím tam inšpiráciu filmom "Aj trpaslíci začínali malí (1970)".

Sud prachu (1998)

Zlepenec niekoľkých udalostí odohrávajúcich sa počas jednej noci v Belehrade. Veľmi realistické zobrazenie srbských charakterov, tvrdá realita a ľudské násilie, miestami sprevádzané veľmi dobrým čiernym humorom.

Před revolucí (1964)

Umelecká snímka, vizuálne estetická, ako aj hlboké štúdium tém tabu sexuálnych aj politických.

Kamenný most (1996)

Vorel vytvoril vlastne také svoje "Osem a pol" a tak, ako vie veľmi avantgardne zobraziť komédiu, tak takéto intímne drámy mu proste nejdú, lebo v momente keď do filmu ktorý mal byť hlboký, existenciálny a komorný, namieša niečo zo svojej preafektovanej grotesknej exhibície, stáva sa z toho len nepodarený koktail. Za mňa 2,5 hviezdy.

Pátek (1995)

Ako vidím málokto z prítomných komentujúcich to chápe. Komédia zo života.

Rodinná válka (2005) (seriál)

Po Bundovcoch ďalšia uletená rodina na sitkom s drsnejším humorom. Ale aj tak tomu chýba ešte viac šťavy. Uspokojnie mi priniesol až Lucky Louie (2006).

Spalovač mrtvol (1968)

Strašne silná, temná ale aj čiernohumorná artová dráma o morbídnosti a skvelá alegória na hrôzy nacizmu. Film, ktorý predbehol svoju dobu vďaka svojej avantgardnej štylizovanosti a hlavne perfektný Hrušínský ktorý podal nadpozemský výkon (ten jeho úsmev a herectvo akoby bol neustále v tranze). "Dekuji, sem abstinent, nekouřím ani nepiju...snad jen tak symbolicky"

Zrcadlo (1975)

Filmová báseň. Tarkovský ide hlboko do svojho podvedomia, do svojich spomienok, do detstva a to prenáša na plátno veľmi osobitým a nesmierne poetickým štýlom, akoby si našiel vlastný filmový jazyk. A zrejme aj našiel. Jedná sa o jeho najťažšie stráviteľné dielo na pochopenie.