• Fantasy

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Nemůžu si pomoci, ale v Barceloně to Woodymu nějak nesedí. Je to film rozhodně příjemný, místy velice velice originální a moudrý, ale nepovedlo se mu chytit mě za srdce, ani mě naplnit tím hřejivým svetlem, které prozářilo jiné Woodyho filmy.

Všemocný (2011)

Pokud si vy sami chcete zachovat alespon elementární funkci mozku - NESLEDOVAT, některé "logické" zvraty vám leda tak potrénují nadledvinky a (a)morální poselství filmu by se dalo označit za přímo nebezpečné. SPOLERS - BEWARE! Takže - opravdu mi chtějí tady pánové scénáristé namluvit, že tento superinteligentní megacool borec si musí půjčit stotisíc od té nejposlednější rusko-mafiánské zrůdy, ze které je cítit problémy na sto honů? Opravdu mám věřit tomu, že ruský mafián sežere libovolnou pilulku, co někomu vypadne z tlapy? Nebo že droga takových účinků nebude mít na tělo příjemce pouze a jedině efekt závislosti? Ok, pěkný pokus s první ženou hlavního hrdiny, ale tato větev scénáře vyzní leda tak jako slepá ulička, vzhledem k závěru filmu. A co si jako diváci máme z tohoto filmu vzít? Že jediný způsob, jakým dosáhneme ve světě nějakou hodnotu a osobní štěstí je sežrat ilegální drogu a vrhnout se na wall street? A vydělat těžký chechtáky? A pařit s živými Barbie dolls až do rána bílého? Že chytrost a inteligence slouží jenom k tomuto účelu? A co přítelkyně hlavního hrdiny? Ta se nejdřív úpřimně zamiluje do bídáka, povaleče, ale spisovatele, pak ho přesně z těchto důvodů nechá, aby pak byla těžce ohromena, jaký borec se z něj stal, pak ho přesně z těchto důvodů nechala a pak se k němu vrátí z neznámých příčin? Co má borec č.3 (v závěru filmu) a chlap č.1, do kterého se jakože zamilovala, společného? Takže slečna je buď povážlivě emocionálně flexibilní anebo? Závěrem - jednu hvězdu za potenciální existenci druhé interpretace - a sice, že by tohleto snad někdo mohl myslet jako naprostou kritiku konzumní společnosti, která jediný zdroj štěstí (pro chlapa) spatřuje v tuně prachů a tuně krásných ženských, v rychlých autech a všech těch věcech, o kterých sní každej jedenapůltej "manažer." Máloco tomu v průběhu filmu sice nasvědčuje, ale budiž.

Východní přísliby (2007)

Mnohem lepší než Špína Londýna, která se zabývá podobnou tematikou. Výborně tady funguje kontrast mezi příběhem a místem a dobou, ve které se odehrává - krásně zdobené vánoční ulice, útulně a příjemně působící interiéry, ve kterých lidé bojují jednou o holý život, jiny o důstojnou existenci. Velice působivé.

Zamilovaný profesor (1996) odpad!

Takzvaná komedie, která se neštítí skutečně ničeho a v zoufalé snaze učinit film vtipným sahá na úplné žánrové dno a hojně využívá tak pokleslých prvků, na které se místami nedá koukat - obří tlusťoch Murphy prdící přes celé město, tatínek prdící u večeře, obézní dítě zvracející večeři zpátky do talíře a další ukázky orálně-análního "humoru". To skutečně existuje někdo, komu tohle přijde vtipné?

Zavři mi oči (1991)

Fantastické herecké výkony, zejména Alan Rickman (koho by to ovšem překvapovalo, že ano), kterého postava je důveryhodná, dojemná a na konci odehrána s takovou přecizností, až z toho člověka mrazí. Co se hodně nepovedlo, je scénář. Naprosto mě nepřesvedčil o tom, že ti dva (sourozenci) mají důvod to všechno dělat. Proměna sourozeneckého vztahu v milostný je v naší společnosti naprosté tabu a zlomit ho potřebuje silnější důvod, než to, že ti dva zůstali bez rodičů. Navíc jsem z filmu absolutně nepochopila, proč se postava Saskie Reeves na svého bratra tak vytrvale vrhá a proč on posléze tak vytrvalo v tom "vztahu" chce zůstávat. Nevysvětlené motivy, chybějící hloubka. Dvě hvězdy za božského Alana, jedna za výkon Clive Owena a Saskie Reeves.

Zmizelá (2014)

Plný počet už jen za tu krásnou hru s nespolehlivými vypravěči.

Ztraceno v překladu (2003)

Naprosto originální a neopakovatelná atmosféra, film má duši, která na vás svým kouzlem dýchá každou minutu. Neskutečně vtipné, hluboké a nevtíravě dojemné, žádné laciné triky, jak se dostat divákovi pod kůži. Tento film se tam nakonec dostane i bez toho, nenápadně, jemně, opravdově a neopakovatelně. A nemusím ani říkat, že naprosto miluju Scarlett Johansson :-)

Žena ve vodě (2006)

Fenomenální. Příjemně rozkmitá záhyby zlenivělých mozků, pokud to diváci připustí. Magická atmosféra je všeobjímající, a v těch multi-vrstvách se všímavý a analýzychtivý divák může rochňat hodně dlouho. Pro mě výjimečný počin, který hyzdilo pouze několik drobných kosmetických vad (hlavně nutně nevyhnutelná závěrečná expiace hlavního hrdiny).

2001: Vesmírná odysea (1968)

Tento film je nevyhnutné vidět v kině. Výborná hudba, několik zajímavých symbolů, a velmi zajímavá atmosféra.