Casino Royale (2006)

Vynikajúcu prvú hodinu úplne zabije tá druhá, v ktorej sme svedkami jednej velkolepej kartovej hry. Teda velkolepej ako velkolepej, ja osobne som mal čo robiť aby som to nevypol. A pritom v prvej polovici uvidíme okrem geniálneho úvodu aj fantastickú akčnú scénu na letisku. Daniel Craig je ako Bond skvelý, tak prečo sa to muselo v druhej polovici tak pokaziť? Dosť dobrý film ktorému ale velmi ubližuje nudná a stále viac naťahovaná kartová hra v druhej polovici.

Cesta do středu Země (2008)

Vcelku zábavný rodinný dobrodužný film, ktorý ale v našich kinách veľa stráca tým, že nie je v 3D. Naozaj nerozumiem tomuto kroku- nasadiť do kín 3D film v 2D verzii. Na niektorých efektoch tak až príliš vidieť že sa na ne treba pozerať cez 3D okuliare. Na Slovensku však túto možnosť nemáme. Aj tak ale film celých 90 minút dokáže baviť a Brendan Fraser hrá takmer tú istú úlohu ako v Múmií a teda hláškuje ostošesť. Tvorcovia si na hrdinov vymysleli celkom zaujímavé pasce a nástrahy takže celý film je vlastne ako počítačová hra cez ktorú sa musia postavy dostať až na koniec. Záver filmu potom naznačuje že sa v budúcnosti dočkáme pokračovania s tematikou Atlantídy. Vhodný kandidát na rodinnú návštevu kina!

Cestující (2008)

Typický príklad pohodového filmu, ktorý neurazí ale nad priemer sa dostane len ťažko. Samotný nápad je viac ako zaujímavý, Anne Hathaway je skvelá a film si stále udržiava slušný stupeň napätia, problém je vsak vo veľmi obyčajnom prevedení, ktoré ničím nezaujme. Záverečná pointa určite nejedného prekvapí ale každý kto má napozeraných aspoň zopár filmov zo žánru "mysteriózny thriller", si na konci bude hovoriť: Veď to som vedel po 20 minútach... :)

Clona (2008)

Originál z roku 2004 som nevidel a tak ma tento remake celkom prekvapil. V porovnaní s horormi poslednej doby ako Zmeškaný hovor alebo Oko ide jednoznačne o lepší film. Joshua Jackson alias Pacey z Dawsonovho sveta tu hrá celkom pekne a film je celú dobu napínavý. Nejde však tak celkom o horor ale skôr o thriller ktorý nakoniec dokáže prekvapiť skvelou a hlavne originálnou pointou. Ešte raz opakujem že originál som nevidel a preto sa mi americká Clona páčila z hororov poslednej doby asi najviac.

Constantine (2005)

Chcete najcynickejšieho komiksového hrdinu na svete?? Zoznámte sa , John Constantine! Keanu Reeves vo svojej najlepšej úlohe (viem že hral aj v Matrixe ale to na tom nič nemení =) Temný komiks zostal temným, Constantine hláškuje čo to dá a Francis Lawrence nám ponúka vizuálne tak atraktívny film že mu proste nie je možné odolať. Nečakajte ale žiadnu hyperakčnú bombu. V zmysle komiksu ide o mystery detektívku s hviezdnym obsadením, okrem Reevesa aj Rachel Weisz z Múmie, Shia LaBeouf z Transformers či Peter "Abruzzi" Stormare z Prison Breaku. Ked zoberieme na kopu všetky filmy natočené podla komiksov na jednej strane a Constantina na druhej , zistíme že Constantine je už dávno v cieli kým ostatní hrdinovia bežia ešte len prvé kolo...

Čch' pi (2008)

John Woo je späť a to vo forme v ktorej prekonáva sám seba! Natočil totiž až neuveriteľne pútavý a vizuálne neskutočne našlapaný historický veľkofilm, aký ste ešte zaručene nevideli. Tí najlepší čínski herci pod vedením toho najslávnejšieho čínskeho režiséra v najdrahšom čínskom filme všetkých čias vám predvedú čo je krvavé divadlo. Napínavé scény prípravy na vojnu medzi kráľovstvami, intrigy medzi jednotlivými postavami, láska ktorá nepozná hraníc - toto všetko sa deje vo chvíľach kedy nezúri vojnová vrava.Pre mňa osobne to bol prvý historický film pri ktorého "nebojových" scénach som sa vôbec nenudil, práve naopak. Všetci ,ale budú netrpezlivo očakávať hlavne bojové scény a tie potešia aj tých najnáročnejších...a dokonca aj tých ešte viac náročných :) Bojová choreografia spolu s dokonalou kamerou prináša tie najprehľadnejšie a najúžasnejšie bojové scény aké ste kedy videli a hneď v prvom momente vám vyrazia dych. Miestami som jednoducho len s úžasom krútil hlavou, ako sa niečo tak úžasné dá natočiť. Pochvalu si zaslúži aj vynikajúca monumentálna hudba,či už v bitkách alebo mimo nich. Red Cliff končí v tom najnapínavejšom momente, keďže je rozdelený na dva filmy (podobne ako napríklad Kill Bill) a osobne sa druhej časti už neviem dočkať. Záver prvej je totiž tichom pred búrkou... P.S.: Za záverečnú scénu s letiacim holubom by si John Woo zaslúžil Oscara za Najviac dychvyrážajúci záber :)

Čistá práce (2008)

Napínavý thriller odohrávajúci sa v 70.rokoch s vynikajúcou atmosférou, nekončiacim napätím a aj kúskom humoru. "Vysokonapäťovú" réžiu len umocňuje skvelý scenár ktorý počas filmu neustále vyráža dych skvelými zvratmi a ako vždy neuveritelne cool Jason Statham =) Od absolútneho hodnotenia film delí len príliš vela postáv vo filme, niekto sa môže lahko stratiť v tom, kto je vlastne kto..

Čtvery Vánoce (2008)

Vince Vaughn v pohode, Reese Witherspoon v pohode, vedľajšie postavy veľmi v pohode, sem tam by som sa aj zasmial,ale radšej sa spýtam: Nevie náhodou niekto kedy sa už prestanú točiť tak neuveriteľne priemerné komédie?

Daredevil (2015) (seriál)

Netflix a Marvel prichádzajú s najlepším komiksovým originom široko-ďaleko a darí sa im prekvapovať na všetkých frontoch! Maskovaný ochranca mesta prináša na pomery komiksového gigantu až šokujúco drsné a brutálne scény a temnú atmosféru beznádeje a strachu, čím sa maximálnym možným spôsobom odkláňa od celej doterajšej tvorby Marvelu. Perfektne vybraní herci, na čele s Charliem Coxom, hrajú prvú ligu a je to práve predstaviteľ Daredevila, vďaka ktorému úplne zabudnete na Bena Afflecka a filmový teenagerský nepodarok z roku 2003. Samostatnou kapitolou je ale Vincent D´Onofrio v úlohe Kingpina, ktorý si vo svojich scénach kradne celý seriál kompletne pre seba a trúfam si tvrdiť, že s výnimkou Ledgerovho Jokera tu v rámci komiksových adaptácií nebol taký maniakálny a chladnokrvný záporák, akým sa pýši práve tento seriál. Skvele vygradovanému tempu seriálu napomáha aj precízny scenár, ktorý je navyše veľmi sympaticky rozvetvený a ponúka množstvo dejových línií, ktoré sa postupne pretínajú a odhaľujú. Keďže ide o projekt s komiksovým základom, určite je zo strany diváka očakávaná aj dávka akcie. Tú dostanete a je natočená veľmi prehľadne a dynamicky a to dokonca nielen na seriálové pomery. V niektorých momentoch pôsobí dokonca až mimoriadne osviežujúco, vďaka použitiu rôznych strihových a kamerových fintičiek. Zďaleka najsilnejším prvkom Daredevila je ale spôsob akým je natočený a podaný - ako kriminálna dráma, ktorá je výpoveďou o pôsobení a praktikách najväčších zločincov v uliciach new yorkskej štvrte Hell´s Kitchen, na pozadí ktorej sledujeme príbeh samotného Daredevila. Realistický až tak, že definitívne zmazáva stenu medzi komiksom a realitou.

Deník mrtvých (2007)

Na úvod musím povedať že nemám velmi v oblube zombie filmy. Napriek tomu si ale myslím že Diary of the dead je jedným z tých viac vydarených. Okrem iného ide o jeden z filmov v štýle Blair Witch, Cloverfield alebo REC natočený na ručnú kameru. Kvalít a velkoleposti Cloverfieldu síce nedosahuje ani náhodou, REC však do istej miery prekonáva. Vo filme je však použitá aj hudba čo reálny dojem snižuje. Celkovo ide o ľahko podpriemerný zombie film, ktorého jediným originálnym prvkom je spôsob akým je nakrútený. Po Cloverfielde ale nemá najmenšiu šancu....