X-Men Origins: Wolverine (2009)

Ďalší film z komiksového sveta Marvelu vôbec nedopadol ako tvorcovia zamýšľali. Zaručene z neho nebude hit rovný prvým trom X-Men filmom. Dôvodov je hneď niekoľko,ale tými najzávažnejšími sú určite priemerný režisér Gavin Hood a skutočne odfláknuté špeciálne efekty. Zatiaľ čo talent / neschopnosť režiséra môže byť diskutabilný / á , počitačové efekty sú nabetón jedny z najhorších aké som za posledné roky videl v kinofilme! Na druhú stranu - nie je ich tam toľko aby ste sa z nich zbláznili, takže po odmyslení všetkých efektov nám zostane príbeh. Ten nie je úplne nepodarený ale režisér celkom nevie ako ho správne uchopiť. A vtedy je aj tých niekoľko celkom slušných zvratov úplne zbytočných. Samotnému obsadeniu jednoznačne kraľujú Hugh Jackman a Liev Schreiber, zvyšok je nevýrazný ale veľké šance zvýrazniť sa ani nedostáva. Mňa na Wolverinovi upútala výborne natočená naháňačka na motorke, geniálne spracované úvodné titulky, Jackman+Schreiber a celkom vysoké výsledné hodnotenie odomňa dostáva kvôli tomu, že som sa 100 minút takmer vôbec nenudil...

Znovu 17 (2009)

Vcelku veľmi príjemné prekvapenie ako stvorené na jar! Od Zaca Efrona som nič nečakal a tak som bol pozitívne prekvapený. Celkovú mimiku a gestá Matthewa Perryho si totiž naštudoval naozaj precízne a vo všetkých scénach si fakt dokážete predstaviť, že práve toto by mohol byť mladý Matthew Perry. Samotný Perry je vo filme prítomný len v úvodnej 20-minutovke a objaví sa aj v závere. Hrá postavu, ktorú mu scenáristi ušili priamo na telo, takže čakajte grimasy, trapasy a sarkazmus :) Pochváliť treba aj postavu kamaráta hlavného hrdinu. Ten je totiž tým zďaleka najvtipnejším a najlepším na celom filme! Jeho hlášky, spôsoby a jednoducho všetky jeho scény sú dokonale vtipné a nemajú chybu. Len 3* teda film odomňa dostáva kvôli tomu, že do žánru neprináša vôbec nič nové, len sa mu veľmi šikovne darí využívať všetko, čo sme už niekde predtým videli. Zac Efron ale v porovnaní s HSM zapojil aj nejaké tie herecké bunky, rýchlo to ujde a celkovo sa na to pozerá veľmi pohodovo :)

12 kol (2009)

John Cena v ďalšom svojom filmovom pokuse! A tentokrát je na tom oveľa , oveľa lepšie. Bohvie ako by to ale dopadlo keby film nemal v rukách Renny Harlin. Ten, aj keď už má svoje roky, stále odvádza poctivú prácu o akú sa márne pokúšajú desiatky mladších režisérov. V jeho podaní má teda táto jedna veľká naháňačka naozaj "gule" a spád a nuda nehrozí. Na filme ale vidieť miestami až prekvapujúco lacnú kameru a výpravu. Pri scénach "Destruction Derby" s požiarnickym autom a s električkou zase naopak film v každom aspekte exceluje. Sám Cena sa veľmi snaží a film má slušný spád ale jeho najväčším problémom je, že vyzerá až príliš béčkovo. Okrem toho až príliš okato vykráda všetky Smrtonosné pasce, Nebezpečnú rýchlosť a ďalšie kultové filmy. Hlavnou devízou je ale fakt, že napriek všetkým týmto výtkam, film upaluje dopredu obrovskou rýchlosťou, takže na 100 minút je o zábavu postarané...

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Ešte stále si pamätám tie večery so seriálom Akty X, kedy všetci povinne sedeli pri TV a sledovali ďalši prípad agentov Muldera a Scullyovej. Bola totiž "povinnosť" sledovať najúspešnejší seriál 90.rokov, inak ste sa na druhý deň nemali v práci / v škole o čom baviť :) Pred 10 rokmi prišiel prvý celovečerný film a teraz je tu dlho odkladaná dvojka a ja vážne neviem či ju bolo treba. David Duchovny a Gillian Anderson sú síce v 100%nej forme a akoby vôbec nestarli, odkazov na seriál je taktiež požehnane a celé to utečie veľmi rýchlo. Po skončení si ale naisto poviete to čo aj ja: Hm, čakal som asi viac....Pre tých úplne najväčších fanúšikov seriálu bude veľkým sklamaním určite aj fakt, že tentokrát nejde o žiadnych mimozemšťanov, dokonca si myslím že tento prípad je ten najrealistickejší aký kedy Mulder a Scullyová riešili...Záverečný verdikt teda znie: Celkom slušná , napínavá kriminálka a pocta jednej z najväčších seriálových legiend, ktorá neurazí :)

Bolt - pes pro každý případ (2008)

Disney prichádza s novým animákom a s prižmúrenými očami sa dá povedať, že to konečne stojí za to. Animácia je veľmi dobrá a akcia neutícha ani na chvíľu ale všetko je to tak jednoduché,že film zaberie iba prvýkrát. Viackrát ho už totiž nebudete potrebovať vidieť a práve to je jeho najväčším problémom - Bolt je príliš obyčajný....Na druhej strane veľmi pobavia mačka, holuby,škrečok, jemné narážky na akčné filmy Michaela Baya, scény v ktorých si Disney strieľa sám zo seba a aj výborná ústredná pieseň I Thought I Lost You nominovaná dokonca na Zlatý glóbus v kategórií Najlepšia pieseň k filmu.

Cesta do středu Země (2008)

Vcelku zábavný rodinný dobrodužný film, ktorý ale v našich kinách veľa stráca tým, že nie je v 3D. Naozaj nerozumiem tomuto kroku- nasadiť do kín 3D film v 2D verzii. Na niektorých efektoch tak až príliš vidieť že sa na ne treba pozerať cez 3D okuliare. Na Slovensku však túto možnosť nemáme. Aj tak ale film celých 90 minút dokáže baviť a Brendan Fraser hrá takmer tú istú úlohu ako v Múmií a teda hláškuje ostošesť. Tvorcovia si na hrdinov vymysleli celkom zaujímavé pasce a nástrahy takže celý film je vlastne ako počítačová hra cez ktorú sa musia postavy dostať až na koniec. Záver filmu potom naznačuje že sa v budúcnosti dočkáme pokračovania s tematikou Atlantídy. Vhodný kandidát na rodinnú návštevu kina!

Cestující (2008)

Typický príklad pohodového filmu, ktorý neurazí ale nad priemer sa dostane len ťažko. Samotný nápad je viac ako zaujímavý, Anne Hathaway je skvelá a film si stále udržiava slušný stupeň napätia, problém je vsak vo veľmi obyčajnom prevedení, ktoré ničím nezaujme. Záverečná pointa určite nejedného prekvapí ale každý kto má napozeraných aspoň zopár filmov zo žánru "mysteriózny thriller", si na konci bude hovoriť: Veď to som vedel po 20 minútach... :)

Clona (2008)

Originál z roku 2004 som nevidel a tak ma tento remake celkom prekvapil. V porovnaní s horormi poslednej doby ako Zmeškaný hovor alebo Oko ide jednoznačne o lepší film. Joshua Jackson alias Pacey z Dawsonovho sveta tu hrá celkom pekne a film je celú dobu napínavý. Nejde však tak celkom o horor ale skôr o thriller ktorý nakoniec dokáže prekvapiť skvelou a hlavne originálnou pointou. Ešte raz opakujem že originál som nevidel a preto sa mi americká Clona páčila z hororov poslednej doby asi najviac.

Čch' pi (2008)

John Woo je späť a to vo forme v ktorej prekonáva sám seba! Natočil totiž až neuveriteľne pútavý a vizuálne neskutočne našlapaný historický veľkofilm, aký ste ešte zaručene nevideli. Tí najlepší čínski herci pod vedením toho najslávnejšieho čínskeho režiséra v najdrahšom čínskom filme všetkých čias vám predvedú čo je krvavé divadlo. Napínavé scény prípravy na vojnu medzi kráľovstvami, intrigy medzi jednotlivými postavami, láska ktorá nepozná hraníc - toto všetko sa deje vo chvíľach kedy nezúri vojnová vrava.Pre mňa osobne to bol prvý historický film pri ktorého "nebojových" scénach som sa vôbec nenudil, práve naopak. Všetci ,ale budú netrpezlivo očakávať hlavne bojové scény a tie potešia aj tých najnáročnejších...a dokonca aj tých ešte viac náročných :) Bojová choreografia spolu s dokonalou kamerou prináša tie najprehľadnejšie a najúžasnejšie bojové scény aké ste kedy videli a hneď v prvom momente vám vyrazia dych. Miestami som jednoducho len s úžasom krútil hlavou, ako sa niečo tak úžasné dá natočiť. Pochvalu si zaslúži aj vynikajúca monumentálna hudba,či už v bitkách alebo mimo nich. Red Cliff končí v tom najnapínavejšom momente, keďže je rozdelený na dva filmy (podobne ako napríklad Kill Bill) a osobne sa druhej časti už neviem dočkať. Záver prvej je totiž tichom pred búrkou... P.S.: Za záverečnú scénu s letiacim holubom by si John Woo zaslúžil Oscara za Najviac dychvyrážajúci záber :)

Čistá práce (2008)

Napínavý thriller odohrávajúci sa v 70.rokoch s vynikajúcou atmosférou, nekončiacim napätím a aj kúskom humoru. "Vysokonapäťovú" réžiu len umocňuje skvelý scenár ktorý počas filmu neustále vyráža dych skvelými zvratmi a ako vždy neuveritelne cool Jason Statham =) Od absolútneho hodnotenia film delí len príliš vela postáv vo filme, niekto sa môže lahko stratiť v tom, kto je vlastne kto..