127 hodin (2010)

Týpek má drtivou většinu filmu ruku zavalenou balvanem. A je to emotivně doposud nejsilnější letošní film, především pak díky mistrné komunikaci kamery se střihem a hudbou. K impresionistickému ohýnku samozřejmě přikládá polínko i životní výkon Jamese Franca, jenž tímto snímkem nepochybně stoupne v ceně (Oscar). Nemám, co bych vytknul. Krásně se na to dívá, film prožijete jedním dechem a na závěr dostanete direkt v podobě maximální katarze. Boylův nejlepší film. [Přesná stopáž: 93 min]

Zahraj to znovu, Same (1972)

Woody jako nemotorný neurotik, který vždy v blízkosti neznámé ženy udělá to největší faux pas, byl vždycky mým nejoblíbenějším. Když se tento archetyp postavy skloubí s poradcem v podobě Bogarta, není co řešit. Spousta vymazlených hlášek, trhlých postaviček a film uběhne jedna radost. Zajímalo by mě divadelní představení. [Přesná stopáž: 86 min]

Černá labuť (2010)

Drastický film o jedné narušené osobě obětující pro jeden obtížný part všechno. Skvostná kamera se střihem (zrcadla, bludy, detaily), famózní herecké vedení (Natálka zraje jak fyzicky, tak herecky, Cassel velmi příjemný), režijně pevně v rukou. Komorní, mrazivé a depresivní. Aronofsky, jak ho známe a milujeme. A i když je Wrestler (zvlášť po Fontáně) přeci jen o kousek větší satisfakcí a hlubším ponorem do psychologie zvláštního jedince, proč nedát tomuto filmu plný počet, když tam Mila Kunis líže Natálce kundu? [Přesná stopáž: 107 min]

13 (2010)

Klíčové je skousnout útrpně natahující expozici a načrtávání jednotlivých charakterů. Film samotný de facto začíná až po půl hodině, pak se však začne hrát zvrhlá hra o život a pořádný balík peněz a nepustí vás až do konce. Do velmi vydařeného konce. Měl jsem menší obavy, zda se mi nebude Statham již zajídat, ale právě naopak. Působil tady velmi vkusně a dal vzpomenout na své role u Guye Ritchieho. Shannon opět herecky na výši, Rourke jako obvykle ta samá póza, ale nevadí tu. Paradoxně za velkými jmény ve vedlejších rolích figuruje až hlavní postava Sama Rileyho. Originál z roku 2005 neznám, možná v budoucnu zhlédnu, celkově příjemné překvapení, byť třetina nudy z hodinu a půl dlouhého snímku je skoro až alarmující. [Přesná stopáž: 93 min]

Paříži, miluji Tě (2006)

Neotřelý nápad, zajímavé zpracování a příslib do budoucna v rámci nejoriginálnější filmové série. Záleží samozřejmě povídka od povídky, u mě tedy jasně vede Tykwer a Coeni. Někteří předvedli zoufale málo (Cuarón), někteří se totálně minuli (Natali), někteří příjemně překvapili (Chomet, Craven). Jako celek dosti nevyvážené a časem nudné, ale převažují kladné pocity + vkusně vybraná poslední povídka, takže za 4* a těším se na další města.

Je to i můj život (2009)

Snímek, který tak neskutečným způsobem tlačí na pilu, až je to nemocné. Aby bylo jasno, já jsem rád filmem citově vydírán, ale každý má svou míru. Námět je skvělý, herecky příjemné a sympatické, hudebně přesné, začátek vynikající. Musí ale každá vedlejší postava mít takové hrubé problémy? Nestačila by přímá konfrontace dcery s matkou? Myslím, že bohatě. Trocha střídmosti by snímku náramně prospěla. Soudkyni nemusela umřít dcera, Baldwin se nemusel třepat na podlaze a ve výsledku ona pointa kazí celkový dojem. Všichni jsou zde totiž ti dobří a celá zápletka vlastně pozbývá veškerého smyslu. Oceňuji propletení voice-overů a vůbec celého nápadu, ale když ono je to tak hnusně podbízivé, až to není hezké...[Přesná stopáž: 109 min]

Wayne Gretzky - Vysoko nade všemi (1990)

Wayne je na cestě, Wayne je na cestě...škoda, že ten dokument nebyl natočen o 10 let později, takto končí lehce za půlkou jeho kariéry, byť zřejmě na jeho vrcholu...

Modrý samet (1986)

Ten, co se bojí Lynche a chce proniknout do tajů jeho filmařského světa, nechť ať začne tímto snímkem. Dalo by se říct šablonovitý krimi thriller, který postupem času stále více ustupuje milostnému vztahu dvou lidí a i když je téma a poselství jasné, tedy milovat a poukázat na zkažený svět tam venku, neodpustí si Lynch pár svých úchylek včetně dusitan amynatý inhalujícího slizkého Dennise Hoppera a jeho šílenou bandu. Film krásně uteče, je příjemně napínavý a eroticky laděný, ve své době dost provokativní a dnes zpětně jeden z nejpevnějších filmových tvarů, jenž Lynch dokázal stvořit. Někdy je dobré se držet zkrátka a svou imaginaci držet na míru hodné uzdě. Jestli chcete vyložený mindfuck, hledejte jinde, ale Lynch tímto potěšil. Heineken? Fuck that shit! [Přesná stopáž: 121 min]