• Krátkometrážní

Speed Racer (2008)

Neuvěřitelně rychlý film, na který jsme ještě nebyli připraveni. Soustředěně vyprávěný (komplikovaně, přesto naprosto srozumitelně) a zabalený ve formě, která snese pouze superlativy. Díky své výrazné stylizaci ozvláštňuje pozorovatelovo vnímání celého světa (obzvláště jeho rychlostních stupňů). Absolutní divácký prožitek. Nedostižné.

Čelisti (1975)

Výtečná hra s diváckým napětím, která slabý námět vyvažuje vším ostatním.

Červená Karkulka (2011)

Laciné pozlátko, znásilnění, vražda a adept na nejzbytečnější zbytečnost milénia. Nejhorší je, že je to opravdu jen prequel k Twilight sáze.

Thor (2011)

Branaghovi se povedl nadlidský úkol: zadaptovat komiksovou předlohu, která vychází ze severské mytologie a kombinuje ji s modem kreslených sešitů a kterou si mnozí nedokázali představit (a stihli se u toho ještě posmívat) v celovečerní hrané podobě, a nakonec ještě vyvolávat uznalé pokyvování. Třeba nad samotným ztvárněním velkolepého božského světa (kontrast s malým "westernovým" městečkem lidí) a jeho plynulým zakomponováním do celého superhrdinského universa nebo nad jistou prací s jednotlivými postavami. Jednoduchý příklad: Spider-man 3 také pracoval se třemi lotry a činil tak velmi nešťastně, zde si povícero záporáků ani pořádně neuvědomíme - zbylí dva jsou podřízeni jednomu, propracovanému arci-padouchovi. Branagh jemně zachází s konvencemi různých žánrů, což ve výsledku znamená velmi chutnou směs, ve které si každý najde to svoje. Nejpovedenější přepis marvelovského superhrdiny na filmové plátno? Už nepřemýšlejte, je to Thor.

Zdrojový kód (2011)

Velmi zábavný film, který dá vzpomenout na "žánrovky" velikosti Matrixu/Inception/Minority Report, a přesto mu přívlastek komorní sluší jako máločemu. Výborní herci.