Frankensteinova kronika (2015) (seriál)

Je to špinavé, smradlavé, vybledlé, průměrně zahrané, pomalé, ale naštěstí krátké a nepředvídatelné. Hrátky s frankensteinovským univerzem mi přijdou lepší než v podobně laděném Penny Dreadful, zas na druhou stranu mi pro seriál ten svět přišel jaksi "tenký" a klaustrofobní – málo postav, lokací (jestli se nepletu tak sotva šest-sedm). Kdyby nebylo takové seriálové sucho, tak dám 3*.

Šingeki no kjodžin (2015)

Tohle byl krásný jednoduchý film. Chápu, že v předloze se řešilo i to, jaké ponožky nosila kamarádka babičky jednoho z šesti hlavních hrdinů, ale nějak nedotčen touto pokročilou technikou chápání fikčních vesmírů, sem nakonec viděl Sucker Punch pokus 2, který mě od začátku do konce bavil. Teď je asi potřeba nastudovat předlohu, abych to pekelně přepálené hodnocení zásadně dropnul. P.S.Hodnocení u tohoto filmu je hrozně neobjektivní. Film totiž dostal perk "Automatické tři hvězdičky za " bílošedí lidi velcí jak barák tam chodí, furt se smějou a trhají a žerou lidi" dostaneš."

Prometheus (2012)

"Ne-Vetřelec -1" je z mého hlediska asi nejdražší meta-film a taky nejlepší film, co už nechci vidět. Ridley lákal na bombastickou vystřelovačku mozku z druhého konce galaxie a místo toho zfilmoval nerdovský puzzle, který si doma po večerech Lindelof skládá se sousedem. Pro zanícené znalce Cthulhu, Gigera, nerealizované Duny od Jodorowského, Moebia a ofkórs prvního Vetřelce (+ Alien komiksů) je Prometheus facehugger, co do vás naklade malá vetřelčátka, které z vás na nerd fórech budou vyskakovat po desítkách. S tímto se první zhlédnutí dá nakrásno přežít, druhé bych si rázně promyslel, snad jen pokud zrovna nepíšete seminárku o metakultuře. Mj. toto je opravdu první film, u kterého si dovedu představit režisérský sestřih do formy svého druhu naračně uchopeného dokumentu o historii meta odkazování se mezi díly sci-fantastiky 20 století. To by byla pecka, Ridley dej to! Bez Lindelofa, jo?

Star Trek: Film (1979)

První ST film zraje jako víno. Ještě před sedmi lety sem mu tady vlepil 3* a od té doby s každým dalším zhlédnutím zvedám. Dnes si celkově myslím, že ten pomalý flow je pro film to největší požehnání, i když ve své době (tj. době prvních Star Wars) to muselo ve studiové peněžence hodně zabolet. Koho by taky dvě hodiny bavilo koukat na rozlitou barvu ve vodě a odlesky zrcadel, před kterýma poletuje modýlek Enterprise. Naštěstí je tenhle modýlek plný postav, které mají sakra důvod se tvářit téměř beznadějně a bezhlavě páchat věci, které bych si na jejich místě desetkrát rozmyslel. Zemi totiž hrozí strašlivá zkáza, protože lidstvo nekomunikuje. Nebo zapomnělo jak na to. A protože je lepší obětovat jednotlivce než vše, tak to dostanou na starost právě Kirk a spol. (asi proto, že Kirk je starej známej sebevrah a zlobí). Tohle je esence étosu univerza Star Trek a důvod proč se k dílku vracet. Vlastně nevadí, že pozdější díly už nakoupily lasery, podžánry, humor a kanonické závity, pro ten "pure feel" bohatě stačí STTMP (nic proti dalším dílům). PS: Když Enterprise vylétá z doku, tak se vždy snažím představit, jak se tenkrát asi cítili trekkies, když tohle viděli poprvé. Nadsvětelně dojemné, imaginace je mocná!

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Když George Lucas v půlce devadesátých let prorocky zjistil, že nás filmová budoucnost zatratí a ztrestá kompletně CGI podívanou, udělal odvážný krok a jal se tvořit showreel toho, jak by to mohlo vypadat. "Postavy, mimozemská monstra, honičky, vesmírné bitvy, neuvěřitelné světy, otravné děti a trable obchodní federace," řekl si, to bude ono! A jako nejlepší případ možné marketingové afinity, jak přinést toto úchvatné poznání k lidem a zejména hollywoodským producentům, se zdálo spojit jej s lovebrandem tří generací přerostlých dětí, mezi které se taky počítám. A teď pozor, tohle sem si nevymyslel, tohle je velice pečlivě zdokumentováno v making of filmu o téhle nejdražší reklamě v historii. Ale kdyby měly všechny reklamy takovou hudbu (boží hudbu!), souboje, vesmírné bitky a pokérované bubáky, tak bych se zase jako nezlobil.

Muž z oceli (2013)

"Masový vrah z oceli" a Nolan opět u superhrdinského pera, které ale tentokrát stříká víc inkoustu (kdoví jestli jen inkoustu) než u všech předchozích supermanů dohromady. Koukat, jak se hezky otexturované drátové modely prohazujou hezky otexturovanýma drátovýma modelama je dnes samozřejmě nutnost, tak bylo potřeba dopsat první půlku, kdy můžeme sledovat utrápené čelo hlavního ještě-ne-hrdiny a jeho rodiny. Vlastně dvou rodin. A to už je prosím těžká psychologie, takže je třeba to vyvážit velkým pavoukem co má na prdeli subwoofer a záporákem, kterého sem se bál už v Boardwalk Empire, že mi vezme flašku rumu.

Constantine (2005)

Constantine je z definice spící hit. Vydělal na sebe dost, ale doba mu nějak nepřála. A přitom je to taková jízda, že ve stejném roce uvedený Batman začíná teprve startuje káru, když už si to Constantine frčí pekelnou rychlostí do... pekel. Takovej můj soukromej zlatej grál komiksových filmů. Navíc s hrdinou, který je oproti předloze dokonce i sympatický.

Batman se vrací (1992)

První Burtonům Batman mě těsně po revoluci spolehlivě vyhnal z kina v první třetině. Ale drápek zaťal. Dvojku už sem si kompletně užíval. Se vší tou mentální špínou, pokřiveným světem a "over the top" art deco výpravou to do dneška vnímám jako nejlepší batmanovský spektákl. Tohle je prostě Batman, kterej nepotřebuje uvěřitelný svět ani uvěřitelné motivace. Na rozdíl od jedničky, která čerpala z The Dark Knight Returns, se Burton ponořil zpět do sedmdesátých let, kdy se do bat-univerza po ztripovavých 60s zase navrátila gotická atmosféra a nejednoznačná pozice hlavního hrdiny, jež vystupuje spíše jako pozorovatel a jemný korektor tohoto svého světa, než jako deus-ex machina stojící mimo morálku. Krásně se na to kouká, krásně to hraje. Kdybych chtěl přemýšlet o morálních dilematech a politickém backgroundu současného světa, tak jak to dělá Nolan, tak si pustím třeba House of Cards, ale ne Batmana.

Captain America (1990) odpad!

Tohle byla pecka. V době, kdy nás komiksové vesmíry pohlcovaly maximálně skrze nálepky ze žvýkaček.

Nekonečný Labůžo (2014) (pořad)

Tohle bude rychlé – 1* za Červa, kterej je prostě tak nějak "správně starej", aby pamatoval hry, které už dneska nespustí ani mikrovlnka. 1* za Andreje a jeho offtopic názory, protože tak se o hrál mluvilo. 1* za délku – hodina mi přijde fér, zvlášť když dneska všechno na youtube trvá 15 sekund. No a 1* za ten ubrus, kterej tak krásně ladí s tím pozadím.