Dalkomhan insaeng (2005)

noo...tak docela průměrné. Především je třeba říct, že současný obsah na csfd je zavádějící---žádná morální dilemata se ve filmu neřeší. Zabiják - panic se prostě zakouká do nevěrnice a zdráhá se ji zabít. Pán ho potrestá a odvrhne, především proto, že zabiják si nedokázal přiznat pravý důvod a tím svou chybu - že ho odzbrojila povrchní krása a křehkost sexy dívenky...a místo toho se snažil racionalizovat, že "chtěl najít nejlepší řešení". Odvržený zabiják se ale cítí ukřivděn. A tak si řekne, že všechny pozabíjí. Jak mu docházejí síly, trochu začíná pochybovat o tom, že to bylo moudré rozhodnutí...a začíná se sám sebe tázat, jak se to vlastně všechno stalo. Mimochodem, ani boss nemá náhled a myslí si, že zabijáka odvrhl, protože ho zabiják neposlechl..a tak ho musel potrestat. Úvodní hláška napoví, v čem se oba mýlili -- nehýbou se větve ani jimi nehýbe větr, hýbe se srdce a mysl. Je omyl hledat příčiny ve vnějším světě (ten je neobsahuje...příčina závisí na významu a ten dodává naše mysl), převedeno na tento konkrétní případ - chyba je chápat své chování jako nutnou reakci na druhé. Základní příčina tkví vždy v nás, proto bychom měli své zraky upřít především do sebe. Kdyby to zabiják s bosem věděli, třeba by přišli na "pravé důvody" svého chování, zavčas je dokázali korigovat a měli by se oba lépe. Nj. Tak je to pěkné, že se akčňák snaží být i něčím víc než výplachem...ale víceméně je to tak, že 98% stopáže je výplach a to nepříliš kvalitní (špatné souboje, extrémně předvídatelné, nezajímavé, nenapínavé, nízkorozpočťák, not cool) a ve 2% se rychle snaží ze sebe udělat něco víc. Nope. Výplach je výplach a dvě citace zenu na zmatení diváka ho na vyšší úroveň nepovznesou. Abych ale zase nebyl nespravedlivý...musím uznat že určitá pomalost na mě působila docela ...meditativně až hypnoticky...je to příjemná změna oproti akční klasice, kde se většinou režiséři snaží o co největší rychlost. Takže...není to špatnej akčňák, ale hodnocení zde na csfd je přemrštěné. Celkově: 60%

Vampire Academy (2014)

jedna z nejkrásnějších červených, jaký můžou být...v závěrečných titulkách. Uplně se mi vpíjela do očí a tajil se mi z ní dech...tohle je prostě můj odstín. *IN LOVE with RED* No, aspoň něco, co mě vzalo. Mimo tu dokonalou červeň je ten film poměrně nepovedený. Na vině je řekl bych příliš rychlé střídání scén se zcela odlišnou atmosférou (šikana, cool trénink, sranda, boj, romantika ...to vše vystřídáno během 1 minuty 20 sekund !!!), které jsou samozřejmě vyplněny poměrně rychlými dialogy. Diagnóza? ADHD. Důsledek? Spíš než abych byl do děje spontánně vtažen, musel jsem se vědomě snažit, abych s filmem držel tempo. Když člověk nemá čas na to, aby absorboval atmosféru scén, působí veškeré dění značně křečovitě / uměle / hraně, dialogy o mnoho tupěji a prázdněji než ve skutečnosti jsou...a je to celkově prostě pohroma. Kdyby film byl o něco pomalejší, mohlo to být docela fajn (i když...spravit by potřebovaly i jiné věci, hlavně herečky byly docela nic moc a také ty bojové scény, ehm, byly jak z nějaké pohádky pro děti...) Celkově: 35%

Potulný samuraj Kenšin: Konec legendy (2014)

zatímco u druhýho dílu jsem se občas trochu nudil, u tohoto vůbec...postav je zde víc, děje je víc a bojů je taky více. Výrazné přesilovky (desítky bojovníků vs. Kenshin či Saitó) ale trpí tím stejným nešvarem jako v minulých dílech - když se člověk zadívá na ty no-name bojovníky, zjistí, že vždy ke Kenshinovi přiběhnou, začnou se doslova třepotat, většinou ani jednou neseknou a jen počkají až je Kenshin porube (což je většinou velmi rychle). Jindy zas Kenshin máchne mečem a sorta vojáků couvne, resp. je odhozena do zadu...kde ovšem nesmyslně setrvávají a opět, třepotají se, máchají mečem naprázdno a vrávorají, jak opilí, Kenshim mezi tím porube jiný muže a teprve pak ti vzadu zase na Kenshina začnou nabíhat. Tento styl je v 98% všech akčních filmů...je vidět, že vymyslet choreografii soubojů u velké přesily je extrémně obtížné. V této trilogii je to ovšem kameramansky zvládnuto tak dobře, že tento "podvod" skoro není patrný a člověk, aby ho zřetelně (v té rychlosti) uviděl, se musí dívat nikoliv na Kenshina, ale právě jeho protivníky (kteří jsou navíc často lehce rozmázlí, neboť kamera samozřejmě ostří na Kenshina). Na druhé straně, uplně zanedbatelný nedostatek to taky není, protože i když se člověk dívá na Kenshina, má neodbytný pocit, že "něco tady nehraje". Pokud vám to ale nevadilo v předešlých dílech, zřejmě to nebude vadit ani zde, protože nejvýraznější toto "nebojování" protivníků bylo v prvním díle. Jinak stejně jako v druhém dílu, s přehledem nejlepší byl souboj Kensiha se Seidžirem...to je skutečně luxusní podívaná. Nesouhlasím ovšem, že souboj se Šišiem byl fraškou...v originálním anime se Šišiem taky bojují všichni nejlepší, aby pomohli Kenshinovi si odpočinout. Ovšem...je pravda, že v seriálu byl Kenshin již zraněný z bojů s Šišiovými poddanými, kdežto zde k němu přišel jen s jedním škrábancem. 76%

Potulný samuraj Kenšin: Kjóto v plamenech (2014)

tomuhle dílu dávám o hvězdičku méně než prvnímu, hlavně protože se vytratila ta příjemná vtipnost. Též jsem čekal o něco vymakanější souboje...možná jde ale spíš o to, že člověk namlsaný jedničkou by toho chtěl ještě více (v seriálu to tak je, Kenshin se střetává se silnějšími a silnějšími oponenty), ale přitom dostane zhruba stejně. Já jsem se též místy trochu nudil, ale to spíš asi kvůli tomu, že jsem děj znal dopředu, neboť si ještě příliš dobře pamatuji seriál. Mno, dost bylo řečí, jdu si stáhnout poslední díl :-) 60%

Rallye smrti (2008)

trhaná kamera a neustále běžící kulomet. V průběhu prvního zhlédnutí je divák ještě držen v napětí, protože neustále očekává, že se každým okamžikem konečně něco pořádného začne dít. Závodníků je málo a způsob, jakým závodí, je nenápaditý. Je tam pár dobrých momentů, ale je jich málo...většinou auta furt jezdí dokola (na velmi malé ploše) a kulomet furt střílí (ale v podstatě naprázdno, protože kulky se prostě jen odráží od brnění aut..trochu mi to připomnělo éru pancéřových lodí z 1. pol. 19. století a jejich nudné bitvy, kdy jejich děla nebyly schopny prorazit pancíř nepřátelské lodi a tak žádná loď nebyla schopna zničit žádnou jinou), ale jinak se nic moc neděje...sem tam nějaký auto vybuchne, většinou poté, co do něčeho narazí. Neumím si moc představit, že by se na to někdo díval dvakrát...už jen znovuprojítí akčních scén, abych mohl dát filmu finální hodnocení, bylo poměrně vyčerpávající díky té otřesně trhané kameře. Pokud by se někomu líbila Natalie Martinez a chtěl se na film podívat kvůli ní, naprosto to nedoporučuji, protože se ve filmu vyskytuje velmi málo, navíc trhaně a žádný románek mezi ní a Stathamem se nekoná. 40%

Neporazitelný II: Poslední zůstává (2006)

Adkins je výborný...taková ta role věčně nasraného záporáka mu jde naprosto dokonale...ostatně i v civilu vypadá tak trochu nasraně...což je ale nakonec vlastně škoda, protože bojovník je to excelentní a je škoda, že ho asi čekají jen samé rubačky, kde bude hrát plochého hrubiána. Docela bych si ho přál vidět i v kladné roli, ale nejsem si jist, jestli je toho herecky schopen..uplně si to neumím představit. Trochu mi vadila ta dojímavost v poslední části, ale tak...to je detail. Nezdůrazňoval bych blbý scénář jak ostatní, protože podle mě jde spíš o nadprůměr u akčních filmů...je plno mnohem hloupějších akčňáků. Čtyři hvězdičky ale dávat nebudu, na to je to přecijen dějově příliš jednostranné...takže zůstanu na silných třech. 70%

Ochránce (2012)

docela dobrý akčňák, přestože působí poněkud jako nízkorozpočťák. Navíc má pomalej rozjezd - prvních 30 minut si Statham hraje na demotivovaného a psychicky na dně...bohužel nikoliv přesvědčivě. Stejně tak malá nesympatická Číňanka ani vzdáleně nepřipomíná matematického génia, navíc vůbec neumí hrát...prostě jen zkrabatí obličej a to jako znamená, že je zneužívaná mafií? Začátek je prostě k ničemu. Pak se to ale rozjede docela slušně... Dost se mi líbilo, jak se Statham snaží minimalizovat rizika a využívá momentu překvapení -- žádné řečičky a machrování před bojem, jak bývalo ve filmech se Swarzeneggerem či Stalonem, Statham zlikviduje polovinu grupy ještě před tím než vytáhnou bouchačku... nemá problém přepadnout ze zadu, nedává nikomu "poslední šanci", aby z boje vycouvali...prostě přijde, zabije, odejde. Tak to má být. 60%

John Wick (2014)

luxusní. 80% (pár chyb by se ale našlo -- za prvé, akčňák začíná tak nějak "psychologicky" ---škoda, že to nebylo trochu víc rozvinuto do dramatické roviny když už to teda načali, protože takhle to působí jen jako nudnej rozjezd, který je třeba přetrpět, aby začala řež. Přitom to, jak moc ho ranilo zabití štěněte je pochopitelné, vzhledem k tomu, že to byl posmrtný dar jeho zesnulé manželky s opravdu romantickým a dojemným průvodním dopisem...a to, že mu to stačilo, aby si vzal do hlavy, že musí za každou cenu zabít ty zlodějíčky, je sice z hlediska normálních lidí poněkud přepísklé, ale vzhledem k tomu, že šlo o nájemného zabijáka (tzn. člověk bez úcty k životu ostatních) ...a vzhledem k jisté arogantní marnivosti typické pro všechny mocné lidi, zvláště kriminálníky (což je dáno fyziologickým přebytkem dopaminu získaným v důsledku jejich životního stylu) ...bych řekl, že jeho chování a myšlení bylo (vztahujeme-li k normě u těchto sociopatů) naprosto přiměřené a rozhodně pochopitelné. Jinými slovy, mohlo se to vzít i vážně a seriózně...takhle jeho urputnost působí jen jako hloupá scénáristická záminka pro jatka...což je prostě škoda, film mohl mít i hlubší rovinu..mohla to být taková malá sonda do zabijákovi duše (zabijáci nejsou pouhý kinematografický výmysl, ale skutečně existují...podle mě by tudíž zasluhovali i vážnější zpracování !). Za druhý, pokud jde o bitky, občas to bylo tak, že nepřátelé Reevese na něj nabíhali s pěstmi (??!?!) nebo nožem (??!) hezky po jednom (???!!) a on je střílel do hlavy jak v nějaké pc-hře...zvláště ten souboj na začátku v jeho bytě byl trochu mimo.)

47 róninů (2013)

nemám rád takové ty uťáplé hrdiny, kteří po sobě absolutně nesmyslně a neoprávněně nechávají druhé šlapat a dobrovolně se nechávají utiskovat a tyranizovat...přesně takový je ze začátku Keanu (první minus). Film se rozjíždí velmi pomalu, asi první 1/3 je dost nudná...sice mají herci velmi hezké rekvizity, takové ty japonské oblečky, to prostředí atd., ale to je jediný klad...jinak jednoznačně převažují zápory, konkrétně jde o nudu (absence bojů), výplňovité samurajské tlachání, podprůměrné herecké výkony i režii. Pak se to trochu rozjede a film je zábavnější, celkově ale nic moc...akce měla být mnohem koncentrovanější. Závěrem ale musím ještě podotknout, že je velká, převeliká škoda, že není víc filmů, kde by se kombinovala magie s uměním meče. Tato kombinace je totiž fakt dost dobrá. 37%

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

mě tady tohle "retro" nijak zvlášť neoslovilo...přišlo mi to jakési nemastné neslané, snadno zapomenutelné....akce nebyla dostatečně akční (prostě příliš malý přísun stimulů)...což je u akčňáku trochu problém. Btw zasazování děje akčních filmů do nepříliš vzdálené minulosti, to je opravdu málokdy dobrý nápad...mnohem jednodušší je natočit akčňák zasazený do přítomnosti nebo budoucnosti. Záměrně přemrštěná stylizace postav mi přišla zajímavá a líbila se mi, ale to je asi to jediný, co se mi fakt líbilo a víc než na dvě hvězdy to prostě nestačí. 45%