Avengers (2012)

z hlediska akčnosti, efektů a stylu v podstatě dokonalé, navíc s neobvykle povedenými hláškami. Určitě to překonává filmy věnované jednotlivým postavám zvlášť (které je samozřejmě nutné znát). Bohužel, pět hvězdiček jsem nemohl dát, neboť scénář je místy celkem hloupý, hlavní zápletka (zas chce kdosi zabrat celou Zemi a to jen proto, aby si vyhonil své ego) je také v podstatě hloupá (s tím ale snad každý počítá, že zápletky filmů tohoto typu nejsou myšleny vážně a jsou to jen záminky, aby se mohlo střílet, bojovat atd. ..nijak to proto nekazí zábavu; jen prostě film za pět hvězdiček musí být téměř dokonalý po »všech« stránkách, dokonalá akce a zábava nestačí) a sem tam některé scény příliš bijí do očí svou nereálností, např. když Hulk zastaví řádově desettisíckrát hmotnější kolos. To je fyzikálně zcela nemožné (viz II. Newtonův zákon) a ani kreativní divák s velkou fantazií myslím nemá šanci vymyslet nějaké smysluplné vysvětlení, jak by tohle mohlo fungovat. Podobných momentů naštěstí není ve filmu mnoho a alespoň mně se většina snadno ignorovala, protože jsem byl plně zaujat akcí. Přestože tedy, z důvodů právě uvedených, nemůžu dát nejvyšší možné hodnocení, Avengers určitě řadím mezi nejlepší akční filmy, co jsem zatím viděl. Celkově 88%

Hodný, zlý a divný (2008)

No jestli je toto 10. nejúspěšnější film v dějinách jihokorejské kinematografie, tak to znamená jen to, že jihokorejská kinematografie za moc nestojí... Film je -jak šlo čekat- slátanina pro zábavu. Pokud tedy film nezaměstnává šedou kůru mozkovou, měl by zasáhnout alespoň emoce či estetický cit. Bohužel - hudba nic moc, vizuální stránka nic moc; postavy, až na hlavního záporáka nehezké a necharizmatické; styl nepřítomen; zajímavé zvraty? jeden až na samém konci; akce tam je, ale jsou to spíš honičky, sem tam někdo někoho, spíše náhodou, zastřelí nebo jinak zabije, není zde žádná propracovaná taktika, žádné skrývání, nic napínavého, téměř žádný boj muž proti muži; komediální prvky - ano, ale na 138 minut v příliš nízké frekvenci a příliš slabé (člověk se pousměje, ale nezasměje). Takže co lze na tomto filmu obdivovat? Podle mě nic...průměr, průměr, průměr. Průměr odpovídá 50%. Lze filmu něco vytknout? Bohužel ano, zhruba 3 relativně důležité scény se poněkud nepovedly (např. ta závěrečná, naprosto trapně obšlehlá z Hodný, zlý a ošklivý, přitom do tohoto filmu se vůbec nehodila: "Zlý" celej film jasně vynikal v souboji bez střelných zbraní, střelecký úspěch měl jen jeden; "Hodný" celou dobu střílel jen z pušky - jít s puškou do souboje, kde jde o co nejrychlejší zastřelení 2 protivníků?! wtf?; "Divný" měl sice dva kolty, ale střílel hlava nehlava, hlavně aby kulky lítaly, trefit se pro něj nebylo tak podstatné...). Takže celkově 40%.

Taková moderní rodinka (2009) (seriál)

První díl mě zaujal, další byly na hraně dokonalosti, ke konci 1. sezóny jsem však začal mít dojem, že se už příliš mnoho hádají (když je většina filmu hádka nebo problémy, tak přestane bavit..), vtipy docházejí, některé postavy (hlavně Gloria, její tlustý synek a ti dva teplouši) začínají omrzovat... Naštěstí docela krátce po začátku 2. sezóny seriál chytl nový dech a pokračuje zdařile. Sem tam se některé postavy sice chovají poněkud hystericky a dětinsky, což úplně nemám rád (příliš lacinej a jednoduchej humor), ale a rozdíl od jiných komediálních seriálů (viz např. Big Bang Theory) stále v mezích normality a uvěřitelnosti (snad až na Camerona). Musí se to brát tak, že jsou to prostě tři rodiny emocionálních extrovertů (ono komedie o introvertech asi natočit nejde...). Celkově se ale scénáristi snaží spíše o inteligentní, hravý a kreativní humor inspirovaný reálným životem a po třech dokoukaných sezónách musím říct, že se jim to ve většině dílů daří nad očekávání dobře. 80%.

Nesmiřitelní (1992)

Zatím všechny westerny, které jsem kdy viděl, spadaly do subžánrů "východní western" (např. Vinetou) nebo "spaghetti western" (např. Tenkrát na západě). Zřejmě proto není překvapivé, že ze začátku tohodlectoho filmu jsem byl velice zklamán - když se řekne western, tak si za hlavního hrdiny fakt nepředstavuju dědka honícího v blatě prasata, kterej se kulkou netrefí do plechovky ani z 15 metrů... o těch dalších hlavních postavách ani nemluvě, jedna horší než druhá. Ale jak čas pokračoval a já se pomalu smířil s tím, co vidím, začal jsem tomu přicházet na chuť a ve výsledku musím říct, že film byl opravdu velmi dobrý. První vážněji míněný film odehrávající se v USA na přelomu 19. a 20. století (tedy v období "divokého západu"), který jsem viděl. 87%

Bitevní loď (2012)

Ocenění zasluhují dvě věci: 1. místo, aby byl divák násilím donucen přijmout nějakou absolutní hovadinu ohledně motivů (útočících??) mimozemšťanů, která by díky své nehorázné stupiditě celý film naprosto zkazila, scénáristi sice naznačili, naservírovali, ale nikoho nenutili - nechali zde prostor pro vlastní interpretaci a za tento prostor patří scénáristům mé dík; 2. pašáci US Army tentokrát nebojují proti cíleně vedenému útoku, ale snaží se "pouze" sabotovat snahu hrstky zaneprázdněných "ufo-výsadkářů", kteří sledují jasný a logický cíl. Pro tyto dvě "silné stránky" nakonec zvedám na tři hvězdičky. 51%

Push (2009)

Na to, že jde o akční sci-fi s mutanty, je to velmi přirozený, slušný a decentní film. Ač bez velkých drsňáků, bez cynismu i sexuálních narážek a dokonce i bez brutality, přesto je to akční, svižné, zábavné, nápadité a s několika efektními super-bitkami (no, hlavně ta na konci..). Když k tomu připočtu, že děj filmu nestojí na absurdní zápletce jako to u tohoto žánru bývá zvykem (viz maniak toužící rozpoutat 3. světovou a vyhladit lidstvo jako v posledních X-menech) a vzpomenu na výborné herecké výkony Dakoty a Chrise, mohu všem tento film vřele doporučit.

Vyměřený čas (2011)

Po prvních 40 minutách, v kterých jsme pozvolně seznamováni s realitou sci-fi příběhu, následuje hodina zcela triviálního utíkání a kradení. Základní sci-fi myšlenku (čas jako platidlo) má film sice výbornou, bohužel rozpracována byla nedostatečně. Díky kvalitnímu soundtracku a neokoukaným hercům hodnotím jako lepší průměr.

Annie Hallová (1977)

Užvaněný a věčně nespokojený Woody Allen, tentokrát však nepříliš vtipný, nepříliš inteligentní a jaksi ublíženější než obvykle. Chápu, že ve své době (r. 1977) to musela být bomba, avšak z perspektivy roku 2012 a se znalostí jiných filmů Woodyho Allena jej musím hodnotit jako podprůměrný. Většinu ze svých nápadů a vtipů totiž použil ve svých pozdějších filmech a podle mého názoru lépe a dokonaleji.

Syčák Hesher (2010)

Celkově trochu pomalé, několik poněkud patetických scén...ale jinak velice originální a duchaplný "terapeutický" film, z kterého si lze vzít do života vícero poučení. Když se k tomu připojí místy opravdu hodně hořký až katarticky působící černý humor a krásná Natalie s velkými brýlemi, mohu vřele doporučit nejen milovníkům psychologických filmů.

Smrt čeká všude (2008)

Trhaná kamera, z které mě téměř rozbolela hlava, a která - ač se takový dojem snaží vyvolat - neodpovídá tomu, co voják v akci vidí, chybějící děj, nezodpovězená otázka (která laikovi jako já stále vrtala hlavou), proč "povstalci" nikdy nezamění u podomácku vyráběných bomb barvy drátků u rozbušek, a v několika posledních minutách prostinké vysvětlení, proč jeden voják nebrečel a byl o něco statečnější než ostatní, podávané jako velká hlubokomyslná pointa? Nechápu, za co bylo uděleno tolik cen... Pár přesvědčivých okamžiků, u nichž má člověk pocit, jako by sledoval dokument, je vyváženo momenty zcela absurdními (bomba nastražená v mrtvém dítěti v opuštěné hale?!), které v rádoby reálném a naturalistickém filmu nemají co pohledávat.