Franklin a Zelený rytíř (2000)

Dávám 3 hvězdičky a fous navíc, protože musím zohlednit, že je to pro děti a proto nemůžu mít přehnané nároky. ;-)

Včelka Mája (1975) (seriál)

Docela povedený seriál, o kterém jsem si myslel, že je český. Dost jsem se podivil, když jsem zjistil, že je to práce Japonsko německé spolupráce. Vždyť Včelka Mája nám byla předkládána jako typický český seriál s K. Gottem. :-) Dnes už vím, že existuje něco jako japonská anime v níž je Biene Mája spíše okrajovou záležitostí (a to jak po animované, tak i po dějové stránce). Dnes bych tento seriál hodnotil 3 hvězdičkami, ale když vezmu v úvahu, že je to pro mrňata, tak dám 4 (84%).

Drak přichází (1973)

Dle mého názoru nejlepší film s Bruce Leem. :-)

Hra smrti (1978)

Dávám 5 hvězdiček za parádní bojovky s Brucem - zbytek nebudu hodnotit. Dokonce ani nemůžu, protože sem ho nedopatřením ani neviděl. Nechápu, jak se to mohlo stát, ale viděl jsem jen scény s Brucem. :-) Jednu hvězdu ztrhávám za scény, kde Bruce nehraje (ale víc - kvůli těm podařeným 20 minutám - sundat nemůžu).

Dogville (2003)

Na první pokus mi to příliš nesedlo. Budu muset v dohledné době udělat reparát.

Mulholland Drive (2001)

Poměrně srozumitelný snímek, který dostane v poslední části spád. Herecké výkony jsou skvělé. Není tomu co vytknout. Jen škoda, že se nedovíme, jak to bylo dál. :-) Dávám 5 hvězdiček (88%).

Inland Empire (2006)

Nemůžu dát plný počet hvězdiček, vlastně bych měl dát o jednu méně kvůli několika očekávaným šíleně natahovaným scénám. Některé pasáže byly úchvatné (hlavně díky hercům a jejich projevu- hlavně: "Jsem ujetá") jiné zas dost nudné. Dokázal bych si představit více šílenství a tedy i větší ujetost scchizofrenní mysli. Dle mého, by měl Lynch se scénami naprostého ticha více šetřit - vyzněly by naléhavěji (nikoli nudně jak teď). Toto dílko bych jinak hodnotil stejně jako mnozí jiní. Jako puzzle 4 charakterů navzájem promíchané, do kterých jsou přidány 2-3 puzzle vystihující samotné pocity + několik puzzlů, které mají (alespoň dle mého) s ostatními puzzly společné jen některé věty, které se dále rozvíjí nezávisle na "dějích", čase, místě či právě popisované postavě. Osobně bych tento film označil za momentální vrchol Lynchovy tvorby. Škoda těch prázdných pasáží, jinak by to bylo za 5 hvězdiček. Takhle dábám 4 (80%). V Lynchovi vidím skutečného novátora ve filmu. Většina ostatních režizérů staví jen na konvenčních (již zaběhlých) postupech a vyplňují filmové mezery, které zatím nebyly zaplněny. Nejvyšší možný Lynchův vrchol vidím ve filmu, který bude nezávislý na času a místu. Nebude mít danou ucelenou dějovou, časovou, postavovou ani pocitovou linii. Lynch bude vycházet z jím současně používaných puzzlů. Základní děj jen lehce nasměruje diváky a vytvoří ucelenou formu. Situace budou popisovány z pohledu různých postav. Herci si své role budou věměňovat či jich budou hrát více (divák pozná o koho jde jen díky detailům a způsobu hraní herce). A to nejdůležitější - děj (krom stmelujícího základního děje) bude vyjadřovat pouze pocity hrdinů, díky kterým si divák bude postupně utvářet základní dějovou linii. Ta přestane být postupem času vyprávěna úplně. Divák si tak bude muset představit zbytek (větší část) příběhu sám. To bude dokonalý Lynchův film. Snad ho i někdy natočí. :-)

Výchova dívek v Čechách (1997)

Není to špatný film, určitě má potenciál. Vieweghovu knížku jsem nečetl a ani se k tomu nechystám, takže ji srovnávat s filmem nemohu. Klady tohoto filmu vidím v Aně Geislerové (+ některých vedlejších rolích) a občasných snahách vyvodit hlubší myšlenku. Bohužel se toto zamyšlení dotýká hlavních postav jen sporadicky. Divák si většinu jen domýšlí, což bohužel asi nebylo prvotním záměrem režiséra. Dost mi zde chybí mezifáze přerodu učitele v milence. Navíc, toho milence jsem Ondřeji Pavelkovi vůbec neuvěřil. Dá se říct, že spíše hraje jakousi roli z české seriálové detektivktivní inscenace 80. let, nežli učitele s rozpolcenými pocity v romantickém filmu. Vše je příliš povrchní, než aby z toho bylo něco lepšího jak lehce nadprůměrný český film. Příběh je v podstatě o ničem a ze strany učitele/spisovatele je to jen pudová záležitost bez citu (což je velký problém, protože právě on příběh vypráví). Učitel je paralyzován svými citáty a neschopností udělat cokoliv zásadnějšího natolik, že se jen celým příběhem veze: učí - snaží se "doučovat" jednu dívku z bohatší rodiny - plkání se zvrhne v milování - vztah víceméně vyšumí - učitel popisuje zcela stroze vývoj své bývalé žákyně - konec. Tedy - kdyby tam nebyl nic by se nestalo. Škoda, mohlo z toho být něco víc, než nakonec je. Dávám 3 hvězdičky (63%) za Aňu.

Šílení (2005)

Nejprve jsem se tohoto filmu dost obával. Ne, že bych se bál nějakých strašidel (na Švankmajera jsem zvyklý), ale obával jsem se kvylity snímku. Všechny filmy, kde hrají herci jako: Tříska, Liška, Geislerová či Dušek, nejsou ideální a kór, když se sejdou všichni pohromadě. Pak to zavání strašlivým přehráváním a hereckou konvenčností, kdy všichni zmiňovaní herci hrají pouze to, na co jsou od nich diváci zvyklí z jejich nejznámějších filmů (Liška a Geislerová - Návrat idiota; Dušek - Pelíšky, Horem pádem, Pupendo, Želary; Tříska - Jedna ruka netleská...). Všechny jmenované filmy jsou typické pro novodobou českou kinematografii od '98, ze které se postupem let vytrácí inovace, humor, případně atmosféra a pouze se kopírují předešlá díla. Dle mého nastal po roce 2002 všeobecný úpadek českého filmu (ale to je na delší povídání). Šílení mě však velmi mile překvapili. Především poetičností, nedčasovostí, atmosférou každého záběru a onou šíleností. Film má osobitý styl a to mám rád. Všichni herci (zvláště Aňa Geislerová) mne velmi mile překvapili. Střih, kamera, režie, kostými, prostě všechno je v naprosté pohodě. Budu si muset Šíleně ještě jednou pustit, protože, když je dávali v TV, tak jsem neustále odbíhal a moc jsem z toho neměl. Dávám 5 hvězdiček (85%), za to, že se dokázali herci odprostit od svého charakterového zaškatulkování.

Kupec benátský (2004)

Doslovně souhlasím s Rentonem. ;-) Bylo to opravdu velmi zdlouhavé a ačkoli to měla (dle Shakespeara) být komedie, Radford z toho udělal takřka tragédii s pohádkovým nádecham a stejně pohádkově šťastným koncem. Irons a Collins (nemluvě o zbylých kladných hrdinech) svým plochým vystupováním a laxním odříkáváním veršů takřka potápějí film ke dnu. Al, kostýmy a hudba zachraňují ony 3 hvězdičky (58%).