Proroctví z temnot (2002)

Výborná atmosféra, dobré herecké výkony, neustálé napětí ... tedy první hodinu a půl. Poslední půlhodinka je pouhý dovětek (návrat na zem ze zasněného mrazivého snu). Bohužel se nakonec ukáže, že všechno to napětí a mluvení o motýlím muži bylo čistě samoúčelné. Najednou se z mysteriózního thrilleru stává "americké" drama na mostě s předvídatelným průběhem. Škoda, mohl to být skvělý film. S nechápavým vrtěním hlavou nad tím, jak scénáristům a režisérovi došel ve finiši dech dávám 3 hvězdičky (72%).

Zavraždění Trockého (1972)

Pro mne zklamání. Snímek je příliš zdlouhavý a děj (pokuď se to dá tak vůbec nazvat) je neuvěřitelně táhlý. Psychologie postav je příliš neurčitá (jak tu bylo již psáno: "jako když se díváme na rybičky ve velkém akváriu, navíc s velkým odstupem"). K tomu všemu herci často velmi přehrávají. Dávám 2 hvězdičky za snahu (38%).

Mučivá nejistota (2006) (TV film)

Blondýnka ve spícím lese není žádný kasovní trhák, žádné nezapomentelné efekty, žádný super-promakaný spletitý příběh. Ačkoliv se děj točí okolo vražd ve vlaku a hlavní hrdinové pátrají po vrahovy (potažmo obětech), není to ani běžná francouzská kriminálka (jakou známe z fr. krimi seriálů, kde úspěšní vyšetřovatelé vyřeší vše, na co přijdou). Je to drama lídí, kteří mají společné dvě věci - pátrání a neurovnaný osoní život. Nejsou to žádní superhrdinové, právě naopak. A přesně díky tomu, je toto drama tak zajímavé. Je to příběh obyčejných (i když přiznávám, že někdy dost bláznivých) lidí v neobyčejné situaci. Herecké výkony jsou uvěřitelné, kamera dobrá,... Tento snímek mě zaujal svou jedinečností. Není stravitelný pro každého, ale i přes mnohá francouzská klišé musím ohodnotit 4 hvězdičkami (76%)...... Takto jsem hodnotil po shlédnutí prvního dílu. Bohužel druhý díl byl typycká fr. kriminálka vystačící si s pár postavami, kolem kterých se děj neustále točí a nevpustí do něj žádné jiné (i kdyby měly být vedlejší). Jak mě první díl nadchl, tak mě druhý díl zklamal. Všude samé nelogičnosti a dramatická atmosféra zcela zmizela. Navíc vše skončí oním francouzským happy endem, na který to v prvním dílu nevypadalo (a proto to také bylo mnohem lepší). Z celkového hodnocení srážím 1 hvězdičku a nechávám hvězdy 3 (49%) a to ještě s odřenýma ušima.

Hannibal - Zrození (2007)

Chápu rozčarování některých, kteří museli dát poněkud horší hodnocení. S Hopkinsem a Mlčením jehňátek (popřípadě s Hannibalem) to nemá (krom jména Hannibal) takřka nic společného. Mlčení jehňátek a Hannibal jsou rozvleklé filmy postavené takřka výhradně na hereckých výkonech. Přiznejme si to, v obouch těchto filmech se skoro nic neděje - Hannibal zabije pár lidí a prokládá to všechno parádní zpovědí ("nic víc"). A jak by to dopdlo, kdyby v nich nehrál Hopkins? Nejspíš by to byl brak, který by dnes málo kdo znal. A Červený drak? To je kapitola sama o sobě. Tento film, naopak, ani parádní herecké výkony nevytáhly z řad průměrných filmů (skoro až televizních detektivek). Důvod je jasný - Hopkins. Strhává pozornost na sebe, ačkoli by měl být vedlejší postavou v celém příběhu. Tím pádem nám vznikají dvě rozdílné dějové roviny. A jelikož všechny zajímá především Hopkins, coby Hannibal, tak jde "hlavní dějová linie" úplně stranou. Divák pak jen čeká, kdy se na plátně objeví jeho oblíbenec, Hannibal, a ty druhé ať klidně vezme čert. Tohoto jevu se chtěli tvůrci Hannibalova Zrození vyvarovat. Částečně se jim to i povedlo. Kdyby se do filmu nedostaly uměle naroubované prvky (samurajové, nutnost vysvětlit pozdější kanibalismus a místy patrná podobnost v cestování mezi mladám Hannibalem a agentem 007) nebo kdyby se lépe spojily s hlavním hrdinou a ten by tak byl lépe charakterově popsán, mohl vzniknou vyjímečný film, který by se odpoutal od věčného srovnávání s Mlčením jehňátek. Ale i tak dávám zasoužené 4 hvězdičky (79%).

Dům hrůzy (1959)

Docela zajímavá atmosféra zde byla doslova utopena v naprosto vyčpělém scénáři. Myslím si, že si tvůrci měli vybrat, jestli chtějí točit duchařský film nebo detektivku s hororovou atmosférou. Místo toho dali vzniknout hybridu těchto dvou subžánrů. Což byla velká chyba. Nejsmutnější je ale to, že všechna akce, která se ve filmu přihodí, je zapříčiněna nelogickou událostí. Samotný konec dovršil dílo filmařské zkázy (s tím kostlivcem to bylo opravdu slaboduché). Musím se však také přiznat, že jsem se i patřičně zasmál, když jsem viděl prchající blondýnku (v hodně velké místnosti), co může zemřít jedině tak, že spadne do té jedné jediné ošklivé díry, které si dokonce i všimne (asi jí prolétne hlavou: "Pozor holka, abys tam nespadla"). Nic to ale nezmění na tom, že do ní nakonec stejně spadne. :-D A když k tomu přičtu půlminutové sekvence hysterického jekotu, musím konstatovat, že si tento snímek ode mně vysloužil 2 hvězdičky (52%). Škoda, atmosféra se mi líbila a herci byli sami o sobě výborní. Jen to bylo o ničem.

Opilý anděl (1948)

Film má několik kladů - zajímavě ztvárněného doktorského násosku (Takashi Shimura prostě umí), gangsterského elegána (jakýsi zločinecký Kristián po Japonsku) a unikátní poválečnou atmosféru. To je tak všechno, co by se dalo ke kladům napsat. Naopak má tento snímek spousty záporů. Rozvleklost, na jejímž konci není nic zajímavého nebo neočekávaného, až amatérské přehrávání (zejména v pozdějších fázích filmu) a celkovou prázdnost. U závěrečných titulků jsem si říkal: "Co to vlastně mělo být? Co mi to jako mělo sdělit? Jaký měl Kurosawa důvod k natočení tohoto filmu"? Film by se dal tedy shrnou do dvou částí. Ta první - to byla první polovina filmu, kde jednoznačně převládaly plusy (klidně bych dal s klidným svědomím 4 hvězdičky). A ta druhá - ta za moc nestála. Zde zase převládaly mínusy. Přes všechny nedostatky dávám 3 hvězdičky (58%).

Lianna (1983)

Lianna je zajímavě natočený snímek, který je uvěřitelný. Jednotlivé scény a záběry kamery na sebe dokonale navazují. Film tak plyne zcela logickou cestou. Navíc zde odvedli výbornou práci herci (hlavní hrdince jsem opravdu fandil), kteří nikterak nepřehrávali. Film nehlásá žádná radikální poselství, jen říká: buďte sami sebou a snad vás okolí pochopí. Dávám 4 hvězdičky (74%).

Dobrman (1997)

Tak tomuhle říkám skvělá popkornová akční zábava. Pokuď se neštítíte "trochy" té brutality, rychlého střihu a ujetých hlášek, tak je to film pro vás (stejně jako pro mě). Nechápu některé komentáře, když srovnávají tento snímek s Leonem. Tohle není Leon a ani si na něj nehraje. Tohle je Dobrman! Je to šílená akce partičky šílenců ujíždějících na tripu. Tenhle film mám prostě rád a ačkoli to je na 4 hvězdičky dám 5 (87%) - inu je to srdcovka. :-)

Panna a netvor (1978)

Velmi povedená "pohádka" trochu na jiný způsob. Když jsem byl malý, tak jsem se masky netvora docela bál. Dnes však můžu říct, že je netvorova maska vytvořena naprosto dokonale. O filmu se celkově dá říct, že má výborné masky, kostými, hudbu (ty v podstatě tvoří většinu atmosféry a dokonale doplňuje masky), kulisy (nádherně ponuré), kameru i střih. Herecké výkony jsou výborné jen z části (především Václav Voska), Vlastimil Harapes jako nádherný princ mi přišel dost přeslazený (nějak se na něm ta doba, kdy měl podobu stvůry, přeci podepsat musela - proč je jak žoužel?) - když byl netvorem, byl mnohem lepší. Všechny tři sestry byly pro mne příliš zaškatulkované (jedna dokonale milá a zbylé dvě potvory), to mi na scénáři vadilo. Ale na druhou stranu musím přiznat, že se jedná o "pohádku", která se drží jisté předlohy. Myslím si, že kdyby se scénář trochu překopal a hluché pasáže byly nahrazeny ryzím napětím, mohl by z toho být skvělý mysteriózní horor. Takhle to je jen zajímavě provedené pohádka, kterou hodnotím 3,5 hvězdičkami, tady 4 hvězdičkami (76%).

Battle Royale (2000)

Není to špatný film, naopak docela se mi líbil (místy více, místy méně - ale stále líbil). Herecké výkony odpovídají úmyslnému přehrávání. Film se nesnaží působit věrohodně. A v tom je možná ten problém. Film sice vše bere s nadhledem vyvražďovačky, ale přidává scény ze života studentů a učitele, čímž vzniká něco mezi bláznivou japonskou zábavou a typicky japonským romantickým dramatem. Možná by toto spojení dalo vzniknout něčemu vyjímečnému a velmi kvalitnímu, ale to by museli tvůrci tento nápad dotáhnout do konce. Do takového konce, kdy divák s každým mrtvým studentem uzavírá část dějové linie a životní epizody. Kdyby byly vzájemné vztahy mezi studenty a jejich charakter (aby se téměř každý mohl ztotožnit alespoň s jedním studentem) dokonale prokreslen, neváhal bych se toto dílko dát do své TOP 10 filmů. Dost mě štval ten odbarvenej maník s nekonečným zásobníkem v samopalu snažící se hrát hodně na efekt. Chtěl jsem dát 4 hvězdičky, ale kvůli němu musím dát jen 3 (73%).