Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Krásna ukážka toho, že aj 50 ročný film má čo povedať a že stále dokáže zaujať. Dej sa odohráva v jednej miestnosti a aj vďaka tomu nemá hluché miesta a plynie k záveru. Ten je očakávaný, ale cesta k nemu je výborná hlavne vďaka dusnej atmosfére a prepracovaným dialógom. Povinnosť pre každého fanúšika drám a krimi filmov. 90 %

Oz (1997) (seriál)

Majstrovské dielo, dej sa v každom dieli posúva dopredu, nenájdete tu epizódy slúžiace iba na vyplnenie času. Väzni prichádzajú a odchádzajú a drsné prostredie pôsobí viacmenej realisticky. Nie je tu vyslovene kladná postava a v podstate si len môžete vybrať svojho hrdinu a dúfať, že život v base prežije bez ujmy. Oz nemá hlavnú dejovú líniu, ale o to lepšie pôsobí ako celok, kde sledujete rôzne príbehy, ktoré sa občas spájajú, potom rozchádzajú alebo končia. Kvalita sa drží vysoko, obľúbenú sériu nemám. Prvá je trochu slabšia, možno aj preto, že nikoho nepoznáte, ale potom ide kvalita hore a už neklesá. Herci sú výborní a veril som im každé slovo. Dojem umocňuje takmer úplná absencia happyendov. 100 %

Metallica: Through the Never (2013)

Dokonalý zvuk a výborné zábery z koncertu plného zaujímavých svetelných efektov. Toto je asi prvýkrát keď úprimne ľutujem, že som si nenašiel čas ísť do kina, pretože v 3D to musel byť ešte lepší zážitok. Pre fanúšikov Metallicy nutnosť, ostatní sa budú nudiť, pretože ide "iba" o záznam koncertu, ktorý je preložený niekoľkými minútami jednoduchého príbehu.

Vlk z Wall Street (2013)

Podľa toho nenápadného tagu "komedie" mi vôbec nenapadlo, že sa budem tak kráľovsky baviť. Spredu sa každú chvíľu ozývalo "fuck" a zozadu "ježiš" pri každom drsnejšom vtipe. Pre mňa najlepšia komédia od Hot Shots!, bavil som sa celý čas s výnimkou niekoľkých vážnych scén. Ide o inteligentný a občas trošku drsnejší humor. Je to štýlové, pútavé a 3 hodiny ubehli ako voda. Vyzerá to na Leovu životnú rolu a najlepší film za posledné roky. A aj keď je momentálne k dispozícii dvdscr verzia, oplatí sa isť do kina kvôli atmosfére aká sa pri iných komédiách nevidí. Najviac sa mi páči, že Scorsese vlastne ani nemá skúsenosti s komédiami a napriek tomu dokázal presvedčivo prekonať všetkých tvorcov tradičných hollywoodskych komédii v ich vlastnej hre. PS: "I will not die sober!" 100 %

Top Gear: Vietnam Special (2008) (pořad)

Pre mňa najlepší zo všetkých Top Gear špeciálov. Kopa humoru a výborná atmosféra, navyše aj počet pripravených "zádrhelov" je tu pomerne nízky alebo nie su až také okaté.

Obchod na korze (1965)

Asi najlepší československý film, aký som doteraz videl. Herecké výkony netreba rozoberať, mňa zaujala hlavne poctivo budovaná atmosféra drámy. To sa v našich filmoch často nevidí, pretože tvorcovia nepochopiteľne sklzávajú k mixu drámy a komédie, kde nefunguje ani jedno ani druhé. Hudba bola zvolená veľmi dobre a napriek silnej téme som si nepripadal citovo vydieraný, z čoho by si mali brať príklad novšie filmy, kde to bolo naopak (Chlapec v pruhovanom pyžame, Život je krásny,...). 90 %

Operace Silver A (2007) (TV film)

K tomuto filmu som sa dostal cez odporúčania pri filme Ve stínu. Atmosféra mi ho dosť pripomínala, výprava bola výborná a vizuálna stránka pôsobila na pomery TV filmu až neuveriteľne. Našťastie sa vďaka tomu nemuselo uberať na stopáži a film bol rozdelený do dvoch dielov, počas ktorých bolo všetko pekne rozvinuté. Potešila aj dobová hudba a prekvapivo dobré herecké výkony. Prekvapivo preto, lebo ako dobrého herca som si pamätal iba Ivana Trojana, ostatných som sem tam videl v TV a to bola hrôza :) Vyzerá to však tak, že Jiří Strach ich donútil makať poctivo a na výsledku je to vidieť. Hlavnou devízou filmu je však spracovanie hrdinstva odbojárov, nie je prehnané, ukazuje aj ich ľudskú stránku a pôsobí uveriteľne. 90 %

Grand Prix: The Killer Years (2011) (TV film)

Na tento dokument som si spomenul pri pozeraní Rush a konečne sa naskytla možnosť ohodnotiť ho. Je to jeden z najpútavejších dokumentov, aké som kedy videl. Obsahuje autentické zábery a výpovede tých, čo prežili - Sir Jackie Stewart, Emerson Fittipaldi, Jacky Ickx a ďalší. Nepatrím k fanúšikom modernej F1 a toto som si pozrel čisto zo zaujímavosti, aby som si trochu ozrejmil dobu, keď bolo pretekanie naozaj nebezpečné. 100 %

Gravitace (2013)

Výborný film s pohlcujúcou atmosférou. Výborná kamera, kvalitná hudba, prekvapivo dobrá Sandra Bullock a najviac prekvapujúca bola vysoká realistickosť. Po dlhej dobe sme sa dočkali vesmírneho filmu, kde bolo vo vesmíre naozaj ticho. Ticho tvorilo dôležitú súčasť atmosféry, preto som si aj želal, aby existovali kiná, kde sa nepredáva popcorn :) 3D bolo spracované nadpriemerne, postavy nepôsobili ako ploché objekty v popredí a boli naozaj 3D. Vytknúť sa dá jednoduchší scenár, ale to si uvedomíte až po skončení toho celého vesmírneho výletu. 90 %

Zázraky sluneční soustavy (2010) (seriál)

U mňa asi najlepší dokument o vesmíre. Nie som astronomický nadšenec a možno aj preto ma ostatné dokumenty o vesmíre skôr nudia, ale Wonders of the Solar System ma zaujal na celej čiare. Hlavný predstaviteľ je trochu svojský, ale jeho nadšenie pre vesmír sa na mňa naplno prenieslo. K tomu si treba pripočítať množstvo dobre podaných informácií a výborne spracované počítačové animácie.