Mesto tieňov (2008) (seriál)

Prvá séria bola veľmi dobrá a po prvom dieli druhej série som rovnako unesený. Je pre mňa nepochopiteľné, že Markíza držala druhú sériu v archíve viac ako 2 roky, ale čo už, hlavné je, že sa do vysielania znovu pustili. Všetko už asi bolo napísané, takže to skúsim napísať trochu inak: DNA sú super, Mesto tieňov je najlepší hraný slovenský seriál a všetky ostatné sú ďaleko za ním. Dokonca aj česká verzia bola slabšia. Ostatné pseudokomediálne seriály sú veľmi priehľadné a je vidieť, že s ich scenárom sa tvorcovia trápili omnoho menej ako so scenárom Mesta tieňov. Veľmi sa mi páči atmosféra, ktorá je podporená tým, že prípady sa zakladajú na skutočnosti. V tejto súvislosti odporúčam seriál Najväčšie kriminálne prípady slovenska, ktorý majú na svedomí tiež ľudia z DNA. Páči sa mi aj vizuálna stránka, ktorá je originálna a je v nej vidieť inšpirácia z amerických seriálov. Do kriminálky to sedí výborne. Herci hrajú, hudba dej vhodne dopĺňa a do všetkého veľmi dobre zapadajú aj osobné príbehy postáv. Som jednoducho nadšený, rovnako ma zaujalo aj prvé CSI, len potom toho bolo až príliš a nemal som čas na to, aby som sledoval každý diel z každého mesta. Ale CSI: Bratislava si vždy rád pozriem už len preto, aby som sa uistil, že aj v slovenskej televíznej tvorbe môže vzniknúť niečo hodnotné.

Země lidí (2011) (seriál)

Jednoducho úžasné. Po Planet Earth a Life je tu ďalší dokonalý dokumentárny seriál, tentokrát o človeku. Videl som veľa starších aj súčasných dokumentov o prírode, ale tejto trilógii nesiahali ani po päty. Human Planet "iba" pokračuje v štýle predchádzajúcich dielov (krásne zábery, pútavý komentár, zaujímavé príbehy jednotlivcov) a pridáva mnou veľmi obľúbený prvok známy už zo série Life - ukážky z natáčania na konci každého dielu. Celá trojica seriálov je povinnosťou pre každého koho čo i len trochu zaujíma svet okolo a život na Zemi. 100%

Všemocný (2011)

Coopera som si obľúbil vďaka prvému Hangoveru a keďže v Limitless má jeho postava podobný charakter, tak sa mi páčil tiež. Celý film na ňom pevne stojí a nevšimol som si žiadne zaváhanie. K tomu treba pripočítať zaujímavú hudbu, inovatívne používanie digitálnych efektov, sympatickú herečku v hlavnej úlohe, neotrelý námet a samozrejme zaujímavý scenár a máme výbornú oddychovku takmer pre každého. 90%

Memento (2000)

Wow, tak toto bol jeden z najoriginálnejších filmov aké som kedy videl. Scenár núti diváka premýšľať viac ako napríklad 21 gramov a hlavne nepôsobi samoúčelne, je to iba nástroj na lepšie zžitie diváka s hlavným hrdinom. To sa podarilo výborne, rovnako výborne hrajú aj herci a vlastne nemám čo filmu vytknúť. Memento je povinnosťou pre každého filmového fanúšika. 5/5

Donnie Darko (2001)

Tak toto bol zážitok, celým filmom sa tiahne temná atmosféra. Páčili sa mi aj rôzni učitelia z ktorých každý ponúkal priestor na premýšľanie. Po technickej stránke je film super, Jake Gyllenhaal hrá výborne a bez neho by to nebolo ono. Dávno som nevidel film, ktorý by ma dokázal upútať na taký dlhý čas (videl som director's cut, takže 133 min.) bez hluchých miest. A aj keď som to ako celok úplne nepochopil, tak je to za 5/5, po druhom pozretí to snáď bude jasnejšie.

ZERO: Vyšetřování 11. září (2008)

Veľmi dobre spracovaný dokument, ktorý konfrontuje oficiálnu verziu útokov s kvalitnými dôkazmi a mám pocit, že celkom triezvo. Väčšinou sa nesnaží vnútiť svoj názor, ale iba ukazuje na chyby oficiálnej verzie (predovšetkým o útoku na Pentagon ale aj na WTC 7). Určite to stojí za pozretie len kvôli tomu, aby si človek trochu rozšíril obzor a mal na udalosti pohľad aj z druhej strany. Na doplnenie k WTC 7 sa dobre hodí minidokument zverejnený aj na youtube: Architects & Engineers - Solving the Mystery of WTC 7

Senna (2010)

Epický dokument (nemám rád to slovo, ale momentálne mi nenapadá vhodné synonnymum) o legende F1. O Ayrtonovej kariére som toho veľa nevedel, pretože som F1 sledoval iba v rokoch 1997-2010, takže mi tie necelé 3 hodiny ubehli ako voda. V dokument sa spomínajú najvýraznejšie momenty Ayrtonovej kariéry prepojené komentármi jeho priateľov a známych, z nich sú asi najcennejšie vyjadrenia Alaina Prosta. Trochu podozrivo však pôsobí absencia kritiky Ayrtona, ale na celkovom dojme to nemení nič. Veľa dobových záberov a autentických výpovedí tomu dodáva správny nádych a trocha emócií v závere mi nevadilo, dokonca mi to prišlo prirodzené, pretože Ayrton mi za ten čas prirástol k srdcu. Pre fanúšikov motošportu je to povinnosť, ale podľa mňa môže uspieť aj u ostatných.

Pád Berlínské zdi (2009) (TV film)

Hneď na začiatku musím povedať, že tuzemsk preklad je trochu nešťastný, omnoho viac sedí anglický - Busting the Berlin Wall. Celý dokument sa totiž venuje predovšetkým rôznym útekom z východného Nemecka do západného Berlína. Historických faktov je tu o dosť menej ako v dokumente od Z1 "Mur á Berlin", takže ak chce niekto presnú históriu s kopou faktov bez zjednodušovania, nech si pozrie radšej ten. Ak už históriu poznáte a chcete hlavne zaujímavosti, tak je skvelou voľbou práve tento dokument, ponúka pekné rekonštrukcie jednotlivých útekov a výpovede priamych účastníkov.

Berlínská zeď (2009) (TV film)

Tento dokument ponúka výborné spracovanie celého príbehu berlínskeho múru od uvedenia do politickej situácie hneď po 2. sv. vojne až po koniec roku 1989, kedy bol múr zbúraný. Ide hlavne o historickú časť, takže tu nenájdete veľa príbehov o úteku cez hranice, aj keď niekoľko ich je spomenutých.

Sedm (1995)

Pre mňa je to dokonalý film, lepšiu atmosféru som snáď nikde nevidel, k tomu treba pripočítať skvelé herecké výkony, hudbu, scenár, kameru,...dokonca aj úvodné titulky sú super. Proste povinnosť pre každého kto má aspoň trošku rád thrillery. 110%