Milionář z chatrče (2008)

A osm Oscarů získává: Slumdog Millionaire - příběh nepříliš chytrého chlapce ze slumu, který díky svým bohatým životním zkušenostem odpověděl na (všechny?) otázky v soutěži Chcete být milionářem a (získal?) životní lásku. Říkáte si "pohádka". Ale tento pohádkový koncept funguje překvapivě zdařile. Přítomnost se střídá s dávnou či méně dávnou minulostí Jamalova vskutku těžkého života, ale i přesto působí maximálně komplexně. Flashbacky jsou poutavé, syrové a mnohdy emocionálně nabyté a samotná hra Who wants to be a millionaire je napínavá, i když si divák říká, že jinak než vítězstvím to nemůže skončit. Ač jsem nikdy nebyl (a po zkouknutí Boylova Milionáře se do slumu nikdy nebudu chtít podívat) v Indii a podobné zemi, musím konstatovat, že indické reálie působí více než věrně. Kamera nás vtáhne do té nejužší a nejtemnější uličky slumu a vskutku povedený soundtrack vystihuje atmosféru rozdílných situací a skutečností. 80%

Glen, nebo Glenda (1953)

Tato Woodova prvotina mě bavila překvapivě více než proslulý Plan 9 from outer space. Příběh transvestity, který řeší největší dilema v jeho životě, je okořeněnými tak nesmyslnými a nelogickými scénkami, že zůstává rozum stát. A právě kvůli tomuto je Glen or Glenda minimálně úsměvným, spíše vtipným dílkem, který dokáže člověka naprosto odradit nebo na druhou stranu nadchnout. Nevěřicně kroutím hlavou. Pull the strings!!!

Věc (1982)

Dlouho jsem The Thing odkládal na dobu, kdy si budu chtít pustit horor, který se mnou otřese a já strachem nebudu moct ani dýchat. A pak takový večer přišel. Musíte pochopit mé zklamání, když nic z výše jmenovaného se nestalo a já se nebál. Ty přetransformované kreatury se psí hlavou, lidskou hlavou na nožičkách a co já vím ještě byly sice slušné, ale nic jiného se mi nedostalo. Čekal jsem na konec a ten také nenabídl nic víc než vyšumění do prázdna a mírnou depresi. 60%

Smrtonosná past (1988)

Věděl jsem, jak to dopadne, ale přesto jsem byl napjatej jak struna a strašně Johnovi fandil. McClane není žádný "béčko". Takhle má vypadat správnej a ještě k tomu vtipnej akčňák. John McClane je spolu s Jasonem Bournem nejlepší akční hrdina všech dob, to se nedá upřít. // Tak jsem viděl Posledního skauta a k této dvojici musím přiřadit ještě Joea Hallenbecka.

Revizoři (2003)

Revizoři těží z originálního a netradičního námětu. Závody před vlakem na život a na smrt, maškarní bál uprostřed katakomb, noční život tuláků, vagabundů a některých revizorů, kteří nevycházejí na denní světlo. Žijí v podzemí, nestarají se o okolní svět a okolí se nestará o ně. To běžný cestovatel, který zná pouze eskalátory, nástupiště a vlak nemůže pochopit. Atmosféru podzemí přesně dokresluje depresivní hudba, která je na jedničku. Napjaté okamžiky se ale střídají s hluchými a z mýho pohledu zbytečnými místy. Parkrát jsem se přistihnul, jak kontroluju čas a odpočítávám dobu do konce. Bohužel. PS: Až budu zase čekat na "áčko", budu si dávat pozor, aby mě nějakej magor v černý kápi nepřekvapil.

Slepota (2008)

Nejprve musím říct, že jsem od Blindness očekával úplně jiný typ, zcela jiné směřování děje. Očekával jsem zkázu lidstva v globálnější rovině. Žádnou karanténu nemocných, kteří jsou postiženi ztrátou zraku. Když jsem toto překousl, dostal se mně pohled na život slepých na určitém teritoriu. Odstřelovači hlídané vězení, o které se nikdo nestará. "Tady máte jídlo a žijte nebo chcípněte." Celkem zajímavý pohled, ale nemohl jsem se zbavit otázky: "Proč se to stalo? Co to způsobilo? Proč se slepota některým vyhnula?" Místo toho jsem byl odměněn zajímavou kamerou a bílou slepotou, ale to nestačilo. Z tohoto námětu se dalo vyždímat více, ale i tak 60% spokojenost.

Constantine (2005)

Vizuálně nadupané, sympatický hrdina a peklo. Constantina chci vidět znovu. Prozatím slabší čtyři hvězdy.

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Butch Cassidy a Sundance Kid. Legendární western, skvělá dvojka pistolníků ze Západu. Po zhlédnutí tohoto 40 let starého filmu Vám utkví v paměti minimálně dvě nesmrtelné scény. Jízda na kole s doprovodem Raindrops Keep Fallin' on My Head a samozřejmě poslední výstřel Butche a Kida. Newman, Redford, vtip a nádherná krajina. Netřeba víc dodávat. 90%

Nouzový východ (2008)

Sam Mendes opět natočil drama, které nenechá člověka chladným. Zaměřuje se podobně jako u Americké krásy na problémy běžných Američanů (v tomto případě 50. léta), kteří nijak nevynikají z masy, která žije v ověřených a zajetých kolejích. Ale je to tak správně? Co zkusit změnu? Spálit za sebou mosty a začít znovu od začátku? Utrápeni stereotypem a pocitem sebenenaplnění čelí této výzvě, k tomu se přidávají manželské problémy. Otevírá se cesta k možnému neštěstí. O třídu slabší než Americká krása, ale pořád silné drama, které přichystal sám život. 80%

The Hire: Star (2001)

Madonna má můj obdiv za to, že se takhle nechala zesměšnit. A vykulenej Owen taky nemá chybu. "But the real heart-stopper that this woman has in her galaxy of talents is her voice, her billion-dollar voice .. :-D