Oni (2008)

The Strangers již od začátku nezastírají minimální snahu přinést trochu té originality. Do puntíku přebírají klasická schémata a po scénáristické stránce zde není vlastně nic, co bychom jinde již neviděli. Jediným rozdílem je způsob natočení, který sází především na pečlivě budované napětí, předkládané lekačky a hezkou kameru. Navíc ústřední duo je sympatické, takže jim celou dobu fandíte. A musím říct, že to proklatě funguje.

Storm Warning (2007)

Solidní přírůstek do hixploitation. Tradiční schéma, kde byste originalitu těžko pohledali, ale zato technické zpracování je bez výhrad. Storm Warning splňuje všechny složky - hutnou atmosféru, gradaci děje, nepříjemné tísnivé pocity a špičkovej závěr. Nezklamaly ani herecké výkony, jak ústřední dvojice, tak vyšinutých maniaků. Ve svém subžánru určitě jedno z toho lepšího.

Svěrací kazajka (2005)

Svěrací kazajka nabízí trochu netradiční pohled na cestování v čase a přidává k tomu hezkou vizuální stránku. Škoda jen několika děr v samotném cestování a příliš “americkém“ finále. Jinak zajímavý námět podtrhnutý výbornými hereckými výkony.

Funny Games USA (2007)

Výborné dílo bez hudby s premisou, jako vystřiženou ze survival hororu. Dlouhé statické záběry, hra s divákem a psychicko – fyzický teror dvou sociopatů, kteří nenabízí jen násilí, ale také inteligentní výpověď mezi řádky. Především bych ocenil intenzivní herecký výkon Naomi Wattsové, jež autenticky odstínila emocionální vývoj své postavy. Depresivní ladění a pečlivě budované napětí mě nejednou dostalo do mrazivého stavu. Tahle hra se povedla.

28 dní poté (2002)

Hororů, kde hlavní roli hrají zombie, v tomto případě nakažení, je spousty, ale dobrých snímků s touto tématikou bychom napočítali na prstech jedné ruky. 28 dní poté je právě tou výjimkou. Postapokalyptická atmosféra je ztvárněna výsostně, akce je našláplá tak akorát a hlavní aktéři si na nic zbytečně nehrají. Rozhodně to působí velmi realisticky a čtyři hvězdy jsou zasloužené.

30 dní dlouhá noc (2007)

Brilantně uchopená comicsová adaptace, jež dělá z 30 Days of Night nadprůměrnou podívanou. Líbilo se mi hlavně chytře zvolené mrazivé prostředí aljašského městečka Barrow, ve kterém se s příchodem černočerné noci rozehrává krvavý masakr. Můžou za to brutální, nemilosrdná a extrémně rychlá krvelačná monstra. Tahle směsice dokáže dokonale vyvolat tu pravou nadupanou atmosféru, prošpikovanou parádními lekačkami. Je to syrový a místy šokující příběh o krvi, z kterého je cítit mráz, který zalézá za nehty. Rozhodně se nejedná o žádné béčko, ale o pořádný áčkový nářez.

Constantine (2005)

Povedené filmové ztvárnění comicsu, který graduje dramatické sekvence pomocí triků, díky nimž se úhledně zahladí i pomalejší tempo. Keanu Reeves mě opět přesvědčil o svém hereckém umu a role Constantina je pro něj jako ušitá. Trousí výborné hlášky a satanáše cupuje jako by se nechumelilo. Peklo je zde opravdu peklem a celé to působilo přesvědčivě. Hezká podívaná. 80%

Zrcadla (2008)

Další remake asijských hororů po americku. Mirrors si budují celkem slušnou hutnou atmosféru a hlavně velmi dobře zvládnuté finále mě potěšilo. Škoda jen, že jsou přespříliš limitovaná v samotném nápadu, neboť je téměř jasné, že lekačka musí přijít právě ze zrcadla. Stopáž by mohla být kapánek kratší, s čímž by byl celkový dojem ucelenější, ale i přes to se mi to velmi líbilo. Zrcadla rozhodně patří z novějších hororů k těm lepším.

Kronika mutantů (2008)

Upřímně mi je jedno, co si kdo tady myslí. Podle mě se jedná o zdejší silné podhodnocení. Kronika Mutantů je povedené sci-fi béčko s dobrým hereckým obsazením, osobitou atmosférou a svižnou režií. Post-apokalyptická atmosféra je dobře vystylizována a spolu s kombinací zcela odlišných stylů vzniklo celkem slušivé dílko. Největším kamenem úrazu je nepříliš originální scénář s nikterak složitou zápletkou. To je však kompenzováno v mase akčních scén plné výbuchů a svištících kulek. A i přes nízký rozpočet nevypadají triky zas tak levně. Jelikož jsem do sci-fi fanda, tak mě toto velice potěšilo i přes některé malé nedostatky.

Sunshine (2007)

Dobrých Sci-Fi je jako šafránu a i proto jsem za Sunshine rád. Po vlažném seznamovacím začátku se film pozvolna rozjíždí a začínají “neočekávané“ problémy. Sunshine originalitou rozhodně nehýří, drží se osvědčených standardů, ale je dobře podané a tak nenudí. Na mainstream bych sice čekal více efektů, ale i přesto je na co koukat.