Terra Nova (2011) (seriál)

PILOT: Logika světa s mezerami jak v plotech kolem Terra Novy. Americky přepjaté a otravné. Triky na úrovni PUTOVÁNÍ S DINOSAURY od BBC (subjektivně o něco horší). Ten projekt mi už teď přijde zastaralý. Mám dojem, jakoby se rok od roku opět zvětšovaly kulturní rozdíly mezi Evropou a USA ;) Kýčovitá rodinná srajda.

Bastardi (2010)

Tohle jsem nečekal. Že to bude komplet jak z regionálního video studia nebo přinejlepším jak z prvního ročníku průměrné filmové školy, to fakt ne. Splňuje to jakási kritéria na obraz, zvuk, námět...."logiku vyprávění".....""herce"".........ale ty vole!

Čapkovy kapsy (2011) (seriál)

Viděl jsem několik povídek (minimálně 6 kousků): technickým zpracováním na Českou televizi nezvykle vysoká liga, ale obecně to je děsně uondané - nemá to jasný tah na branku, tempo, rytmus, jakoby vše podléhalo jakési uzanci "maximální plynulosti". Výsledkem je pocit natahovanosti a slabé dopady point. Přemýšlím, čím to je, zda modernímu divákovi nemají co nabídnout mladí reřiséři nebo dnes samotné Čapkovy předlohy. Když to ale srovnám s mnohem starší filmovou adaptací ČINTAMANI A PODVODNÍCI, kterou jsem viděl záhy, ti jsou mnohem akčnější a vtipnější než tyto poněkud leklé remaky.

Rollerball (2002)

Tentokrát nejde o odsouzené vězně a proradné státní zřízení (BĚŽÍCÍ MUŽ), ale regulérní sportovce a proradné pořadatele, kteří systém zneužívají. Mediální manipulace a získávání mas brutalitou opět na denním pořádku. Druhé zhlédnutí po 8 letech ukázalo, že film sice není hloupý, snaží se být originální a stylově konzistentní, což se záhy obrací proti němu (střihové jumpcuty, replay střihy, ona proklínaná night vision scéna opravdu působí, že mají něco zakrývat a rozhodně nevypadají cool), k tomu dost nezajímavé a nepřehledné zápasy nebo, že zloduši manipulují hrou způsobem, který by musel být brzo odhalen a medializován (minimálně komentátory). Výsledkem je dost rozporuplný dojem, který zase nelze jednoduše odstřelit za odpad, jako úplně odfláklé nebo nepovedné filmy.

Hellraiser (1987)

Velmi jednoduchý příběh velmi nápaditě zpracován. A vedle slušných masek a úžasného vzkříšení nechybí ani humor.

Expozitura (2009) (seriál)

PRVNÍ DÍL: Akce zatím nijaká nemastná neslaná, (de)kompozicemi a (do)švenkováním občas evokuje amatérskou progresivní tvorbu, herci mi přijdou dobře vybraní, koncept příběhu dobře vymyšlenej se slušným potenciálem (s ohledem na budoucí vývoj). _______8. DÍL (MEZIČAS): tak jsme se dočkali první regulérní akční scény - automobilové honičky. Není o mnoho dynamičtější než ta slavná v MALÉM PITAVALU Z VELKÉHO MĚSTA, ale končí efektním karambolem. Jináč děj začíná hodně šlapat, v tomto díle nebyla snad jediná vycpávka pro splnění minutážové kvóty a řemeslně po všech stránkách téměř dosáhnuto úrovně západních serošů (kamera už má čitelný klíč pro jednotlivé scény, herci začínají slušně rozehrávat svoje stylizace, aranž mizanscény pracuje s hezkými nápady z českého prostředí). Herci sice občas pořád nesrozumitelně mluví, ale je potvrzeno, že ústřední dvojice Vagnerová-Jašków je dobrá.

Žluté moře (2010)

Akční scény stály za hovno s cibulí. Co se nedá upřít a čím film nejvíc baví, je nekompromisnost režijních řešení a žánrové koketování sociálního dramatu s akčním filmem.

Zmrtvýchvstání (1991)

Párkrát jsem si děj musel vracet, jelikož zpracování je tak nenápadité, že jsem byl myšlenkama každou chvíli jinde. Atmosféra je posunuta spíše do komiky, mnohdy záměrně (narážky na klišé), mnohdy bych řek nezáměrně (závěr obsahuje časové skoky jak v Rodrigezově Grindhousu, leč tady to chybí :)). Zajímavé, ale nedůsledné mi přišlo spojení detektivky s hororem, tj., klasická detektivní výstavba, akorát že věci doličné a logika je okultního charakteru. Ještě se mi líbilo zhodnocení doby záporákem: "...a protože jsem šílenec, jsou na mě krátcí, takové jsou zvyky tohoto osvíceného století" :))

Orphan (2009)

Výborně zrežírované, velká snaha v rámci amerického studiového systému udělat něco nekonvenčního. SPOILER: Jsem zvědavej, jak dopadne adaptace české Barbory Škrlové :)

Zrození Planety opic (2011)

Nejvíc oceňuju, že film nepůsobí černobíle: tlaků, které se podílely na vzniku opičí revoluce bylo mnoho a těžko určit jednoznačného viníka nebo událost (krom obecného konstatování - "člověk" ;)) Film nejvíc sledujeme z perspektivy opic, proto plochost některých lidských postav i spousta nedořešeností jsou tak součástí tvůrčího klíče. Přitom divák jako jediný může posoudit, že bezpráví se děje oběma táborům (opicím i ledem) a příběh záměrného a nezáměrného nedorozumění tak může silně prožít. A hlavně je to podívaná, která působí opravdu spektakulárně (rozuměj divák si ji nejlépe vychutná na plátně).