Duch

Maurice Jarre

Walter Murch

Kostýmy:

Ruth Morley

Nemám rád Švejžužáka (Swayzeho). Nemám rád Demi Mooreovou. Ale rozhodně mám rád tenhle film. A Whoopi Goldbergová dostala právem Oscara za svou spiritistku. Nikdy nehrála lépe.(20.2.2003)

Swayze je typicky nudný a okoukaný. Jeho tři obličeje za celý film mě nechaly naprosto chladným. Whoopi Goldberg je však výborná a Demi Moore naprosto fantastická. Právě tady předvádí nejlepší herecký výkon své kariéry. Technicky neobyčejně vymazlený snímek, kde velká spousta vizuálních efektů kupodivu nepůsobí jako pěst na oko, ale příjemně zapadají a dotváří jemně nasládlý nádech celého filmu. Zaujme i kvalitní hudební složka s dokonale vkládanými hity světových interpretů. Zucker ví kdy zabrnkat na city, kdy ukázat nějakou tu krev a akci a především to dokáže brilantně zkloubit. Chytrý romantický film se věru zase tak často nevidí a Duch jím zcela jistě je. Kecy o kýči jsou naprosto mimo. Tohle se musí procítit.(20.11.2006)

Kdysi dávno jsme tenhle film měli na VHS. Plačťák jak má být. Demi a Patrick v době, kdy jim svět ležel u nohou...(26.5.2008)

V Duchovi se sešli tři herci, ke kterým mé srdce sice neplane obzvláštní láskou, ale každý z nich se u mě navěky vykoupil jednou svou rolí. Patrick Swayze v Donnie Darkovi, Demi Moore epizodou Dead Right v seriálu Tales from the Crypt a Whoopi Goldberg právě zde. Čtvrtým kamínkem herecké mozaiky je pak jako vždy nepřehlédnutelný Vincent Schiavelli. On, a hlavně Whoopi, ve své mimořádně vtipné roli, zajišťují snímku jedinečnost a stvrzují jeho výsadní postavení mezi všemi filmy s podobnou tématikou. Duch se vyhýbá zaběhaným klišé primitivních dojáků už jen tím, že hlavní hrdina zemře hned na začátku. Jeho náhlý skon tak není nástrojem k citovému vydírání, ale základem pro další zajímavé dění. Výtky směrem ke klišovitému konci jsou potom už totálně mimo mísu. Pokud totiž heterosexuální romantická ghost story končí fyzickým milostným aktem mezi Demi Moore a Whoopi Goldberg, nelze o nějakém klišé hovořit ani omylem.(24.5.2008)

Rozpočet $22miliónovTržby USA $217,631,306Tržby Celosvetovo $505,702,588/80%/(30.6.2005)