Bílé peklo

The White Hell of Pitz Palu

Drama / Akční / Dobrodružný

Německo, 1929, 139 min

Vajda László

Viděno díky Hanebným panchartům a vůbec se za to nestydím, Artrane. :) Dokázal bych si klidně představit o půl hodiny kratší verzi (už jen kvůli velmi prostému příběhu), ale to zpracování! Žádné kulisy trčící z každého druhého záběru, Die Weiße Hölle vom Piz Palü působí dojmem, jako by byl celý film natočen opravdu v horách. Na Pabsta se budu muset zaměřit. Díky, Quentine!(7.9.2009)

Uz uvodni drama s krasnou Mizzi Götzel napovedelo, ze pujde o paradni podivanou. A taky ze jo. Ano, film je delsi, nez by asi musel byt, ale me to na druhou stranu nejak nesokovalo. Filmovym fajnsmekrum vrele doporuceni!(12.2.2015)

Severní stěnu zdolala jako první česká kapela Ufajr! A jestli budete mít možnost shlédnout film s jejich doprovodem, čeká vás naprosto neskutečný zážitek. Všude slyšíte - "Vím o filmu díky Tarantinovi!" Blíží se doba, kdy se bude říkat "Bez Ufajr si to neumím představit!"(13.2.2014)

Byt to o pulhodinku kratsi, tak je to za plnou palbu. Fenomenalni kulisy a kamera, pribeh vrcholem jednoduchosti, jak se konec koncu na dvacata leta slusi a patri. Ujfar fajn, ale kvuli mne teda zpivat nemuseji, cisty instumental bych ocenila vic.(14.2.2014)

Hory jsou zde záludné jako v každém druhém filmu a majestátní jako v žádném jiném. Riefenstahlová se mohla učit od těch nejlepších (Pabst krom režie nepočetných interiérových scén radil Fanckovi s dramaturgií) – zkuste si namísto skalisek představit nacisty nebo atlety. Bílé peklo stejně jako Hanebný pancharti, kteří mne na jeho stopu společně s biografií Riefenstahlové navedli, nevypráví nijak skvostný příběh, ale (stejně jako Pancharti) je zrežírováno tak zručně, že si to nejspíše uvědomíte až dlouho po skončení. 90%(11.9.2009)

• - Pro anglofonní trh, který se již přeorientovával na zvukový film, byly určeny komentované verze filmu. Komentář však působil rušivě a tyto verze se neujaly. (Matty)

• - Původní verze Bílého pekla nebyla k nalezení až do roku 1996. Film byl posléze zrestaurován Federálním filmovým archivem. Originální hudbu Willyho Schmidt-Gentnera se dohledat nepodařilo. (Matty)

• - Vedlejší roli zkušeného pilota Ernsta Udeta hraje ve filmu sám Ernst Udet, jenž se proslavil jako jedno z největších leteckých první světové války. Na konci války měl na kontě 62 sestřelů, což jej řadilo na 2. místo v Německu a 4. ve světě. Ve filmu poprvé účinkoval právě v Bílém pekle, následovalo několik dalších, např. Stürme über dem Mont Blanc (1930), S. O. S. ledovec (1933) či Wunder des Fliegens: Der Film eines deutschen Fliegers (1935). V roce 1941 spáchal sebevraždu. (Subjektiv)