foto

Kurt Gerron

  • nar. 11.5.1897
    Berlín, Německá říše
  • zem. 28.10.1944 (47 let)
    koncentrační tábor Osvětim, Polsko

Biografie

Kurt Gerron (občanským jménem Kurt Gerson) byl německým hercem, zpěvákem a režisérem. Narodil se jako jedináček do dobře situované rodiny berlínského obchodníka. Gerron nechtěl být hercem, původně se chtěl stát lékařem. Složil přijímací zkoušky na lékařskou fakultu, ale místo studia rukoval na frontu první světové války. Psal se rok 1914 a Gerron byl téhož roku těžce raněn, po vyléčení prohlášen za nebojeschopného a propuštěn do civilu, začal studovat medicínu a účinkoval ve svém prvním filmu FRÄULEIN PUPPE, MEINE FRAU.

Studium mu bylo zkráceno a Gerron se ke konci války ocitl na frontě znovu, jako lékař. Situace z počátku války se opakovala, byl několikrát raněn a po demobilizaci roku 1920 rezignoval na práci lékaře a nastoupil do kabaretu. Zde si jej povšimla Trude Hesterbergová a jeho umělecké kariéře výrazně napomohla. Trude Hesterbergová byla zakladatelkou berlínské „Wilde Bühne“. Tato scéna byla založena v divadle Tingel-Tangel, to pro změnu sídlilo ve sklepě divadla Theater des Westens. „Wilde Bühne“ se zařadilo mezi nejvýznamější centra zábavy, o čemž svědčí i to, že zde učinkovala celá řada pozdějších německých hvězd včetně Marlene Dietrich, Bertolta Brechta, Curta Boise (kapesní zloděj z CASABLANCA, 1942), Waltera Grosse, Theo Lingena, Trude Berliner (taktéž CASABLANCA, 1942, nebyla uvedena v titulcích), Rosy Valetti, Hanse Hermanna Schaufusse (DERRICK – TOD AM BAHNGLEIS, 1975), Kate Kühl, Hedi Schoops (z herectví přesedlala na keramiku a proslavila se v USA), Victora Palfiho, Toni van Eyck, Günthera Lüderse (HOSPODA VE SPESSARTU, 1958, hrál barona Sperlinga), Dory Gerson a dalších.

Roku 1920 natočil svůj druhý film SPUK AUF SCHLOß KITAY. Vzhledem ke svým válečným zážitkům a „poškozené duši“ byl vybírán do rolí politovánihodných, nečitelných, či soucit vzbuzujících postav. Roku 1926 si přibral i režii. Prvotinou byl nevýrazný DER LIEBE LUST UND LEID, Gerron ale projevil pro režii talent a v jeho třetím filmu s názvem MEINE FRAU, DIE HOCHSTAPLERIN hrála hlavní roli Käthe von Nagy. (Původem maďarská herečka, později zasnoubená s českým reprezentantem Vilémem Jakšem, jehož životní osud byl námětem pro PĚSTI VE TMĚ.) Roku 1930 byl již vyhledávaným hercem a zahrál si ve svém prvním zvukovém filmu DER BLAUE ENGEL. Hrál kouzelníka Kieperta a po Marlene Dietrich a jejím mužském protějšku Emilu Janningsenovi byl uváděn v titulcích jako třetí. Šlo o jeho nejúspěšnější životní období. Ve stejném roce si zahrál doktora Kalmuse ve filmové operetě DIE DREI VON DER TANKSTELLE a měl dobré kritiky i na filmy ES WIRD SCHON WIEDER BESSER a DER WEIßE DÄMON s Hansem Albersem, které režiséroval.

Po převzetí moci nacisty byl perzekvován. Jeho rozdělaný film KIND ICH FREU' MICH AUF DEIN KOMMEN dokončil Erich von Neusser. Gerron společně s manželkou a jejími rodiči emigroval roku 1933 do Amsterdamu, což se později ukázalo jako chyba. Jeho přátelé Peter Lorre a Marlene Dietrich mu nabízeli pomoc s emigrací do USA. Gerron však nabídku odmítl, věřil na další volby a politický zvrat v Německu, jako tisíce židů, kteří emigrovali do sousedicích zemí a později za to zaplatili životem. Působil v amsterdamském židovském divadle Schouwburg.

Po obsazení Holandska byl celý soubor mimo Gerrona deportován do Terezína, Gerron s rodinou do holandského sběrného tábora Westerbork a odsud v únoru 1944 do Terezína. A zde se dostáváme k jeho poslednímu filmu VŮDCE DAROVAL ŽIDŮM MĚSTO, který režiséroval s Karelem Pečeným. Gerron byl zařazen do vězeňského, němci založeného kabaretu „Karussell“. V srpnu 1944 byl přinucen německou správou tábora k režírování tohoto propagandistického snímku. Někteří židé jej za to odsuzovali, jiní, které obsadil a tím uchránil před transportem, jeho pseudokolaboraci chápali. Nicméně, po dokončení filmu byl Gerron a většina učinkujících transportována do Osvětimi a zde zplynována.

skipi

Herecká filmografie

Filmy

1937 De drie wensen
Tre desideri, I
1932 Vater geht auf Reisen
Zwei in einem Auto
1931 Bomby nad Monte Carlem
Der Weg nach Rio
Eine Nacht im Grandhotel
Její Veličenstvo Láska
Man braucht kein Geld
Marquise von Pompadour, Die
Salto Mortale
1930 Dolly macht Karriere
Einbrecher
Liebe im Ring
Modrý anděl
Sensace
The Blue Angel
Tři mládenci od benzinu
1929 Aufruhr im Junggesellenheim
Bílé peklo
Deník ztracené
Die Flucht vor der Liebe
Marie, dcera pluku
Nachtgestalten
Wir halten fest und treu zusammen
1928 Berlin After Dark
Casanovas Erbe
Die Pflicht zu schweigen
Heut tanzt Mariett
Jachta sedmi hříchů
Liebe und Diebe
Manege
Unmoral
Vom Täter fehlt jede Spur
Überfall
1927 Benno Stehkragen
Das tanzende Wien
Der Soldat der Marie
Der große Unbekannte
Die Dame mit dem Tigerfell
Die Tragödie eines Verlorenen
Dr. Bessels Verwandlung
Ein Tag der Rosen im August...
Ein schwerer Fall
Einbruch
Eine tolle Nacht
Feme
Frauenhaus von Rio, Das
Gefährdete Mädchen
Gehetzte Frauen
Glanz und Elend der Kurtisanen
Jeho největší klam
Mädchenhandel - Eine internationale Gefahr
Ramper, der Tiermensch
Schönsten Beine von Berlin, Die
Weiße Spinne, Die
Wer wirft den ersten Stein?
Üb' immer Treu' und Redlichkeit
1926 Annemarie und ihr Ulan
Der Liebe Lust und Leid
Der goldene Schmetterling
Die Kleine und ihr Kavalier
Die drei Mannequins
Im weißen Rößl
Wien - Berlin
1925 Halbseide
O alte Burschenherrlichkeit
Varieté
Vorderhaus und Hinterhaus
1924 Die Schmiede
1923 Scheine des Todes
1922 Wege des Lasters
1921 Apotheke des Teufels, Die
Der Held des Tages
1920 Spuk auf Schloß Kitay

Dokumentární

2002 Prisoner of Paradise - a.z.
1999 Kurt Gerrons Karussell
1944 Vůdce daroval Židům město
1940 Věčný žid - a.z.
1930 Lidé v neděli

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky