Když je zpěvák na cestách

(pořad)
Hudební
Československo, 1979, 51 min

Recitál z nejznámějších a nejoblíbenějších písniček Václava Neckáře. Na studiovém televizním recitálu zpívá V. Neckář mj. hity. "Planetárium", "Hvězdné nebe nad Atlantidou", "Mademoiselle Giselle", "Doktor Dam di Dam" a "Kdo vchází to tvých snů, má lásko"... Český popový zpěvák a filmový herec Václav Neckář se narodil 23. října 1943 v Praze. Na konci šedesátých let 20. století byl společně s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou členem pěvecké skupiny Golden Kids. Jako herec se proslavil především rolí ve filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky natočeném na motivy stejnojmenné novely Bohumila Hrabala, ale hrál i hlavní role ve filmech Skřivánci na niti a pohádce Šíleně smutná princezna. Nazpíval písničky k filmům, např. Jak básníci přicházejí o iluze, Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách nebo Páni kluci. Od 70. let minulého století natáčel a koncertoval se skupinou Bacily, kterou řídí jeho bratr Jan Neckář. K jeho dvorním autorům patří nejen zmíněný bratr, ale komponovali pro něho i Ota Petřina, Karel Svoboda, Petr Hapka, Petr Janda nebo Bohuslav Ondráček. O texty se mu starali Zdeněk Rytíř, Michal Horáček, Jan Schneider, Ladislav Kantor nebo Michael Prostějovský. Kromě popových hitů, např. „Stín katedrál“, „Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě“ nebo „Lékořice“, měl v repertoáru i řadu balad, např. „Nautilus“, „Suzanne“, „Perla“ nebo „Podej mi ruku a projdem Václavák“. (Česká televize)

slunicko2

Typický Neckář 70. let. 1)  Moc jsem nepochopil, jestli jde o nějaký sestřih z turné nebo čistě studiová vystoupení. Pak ale proč ten název?._____ 2)  Písničky Václava Neckáře mě provázely v dětství a mládí. Vzpomínám si na jeho očividně improvizované vystoupení na chmelové brigádě, kdy s jedním doprovodným kytaristou se vyšvihl na stojící valník, sundal si dřeváky (s vysokou podrážkou, příšerně nepohodlné a v roce 1972 velmi módní), jeden z nich držel v pravé ruce nad hlavou, něco nám zpíval a tancoval k tomu. Málem jsem tehdy omdlel. To byly doby... 3)  Silně stylizovaný taneční projev chvílemi popírá zpěvákovu inzerovanou heterosexualitu. Ale k věci nevím nic, než jen nějaké drby, takže to nebudu rozebírat._____ 4)  Neckář je pro mě interpretem nenáročných písniček šedesátých let, písniček plných radosti a optimismu. Ztělesňuje i svým projevem dobu plnou nadějí a skutečných, ne těch socialistických, radostných zítřků._____ Nepochybně kvalitnější baladický, rockový a angažovaný (bez politických konotací, prosím) repertoár sedmdesátých let mu už tolik nepadne. ()