X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

POMO

Nejinvenčněji zrežírované sedmdesátkové exploitation současným mladým tvůrcem. Ti West ví co dělá, hraje si s divákem a žánrovými postupy, mixuje kousek soft péčka s kusancem hard slasheru, a nezapomíná být ani lechce úchylný. Ale hlavně nejvypečeněji za poslední dekády zhmotňuje klasickou slasherovskou premisu “sexující tínejdžeři musí zemřít”. U X se nebudete bát, ale story nešťastných návštěvníků zlé farmy si užijete o to šťavnatěji, o co více jste doma v žánru a máte rádi nový vítr v něm. A nahá ňadra. ()

Marceloo

Partia filmárov sa vydáva do odlahlého mestečka v Texase, kde sa chystajú natočiť film pre dospelých. Pri akte si ich ale všimne majitelka objektu, ktorá je spolu s manželom odhodlaná zastaviť ich hriešne činy za každú cenu. - Je mi vždy sympatické, keď si dá hororový tvorca po nepodarenom projekte na pár rokov prestávku a vráti sa s nejakou peckou. X bol pre mňa najočakávanejším tohtoročným hororom a sluboval som si od neho poriadne oživenie subžánru Hixploitation, ale nakoniec som mierne sklamaný. Uznávam, že vidláci sú extrémne nechutní. Dve gore scény sú taktiež pôžitkom pre oko diváka. Čo ale podla mňa vôbec nefungovalo, je erotická stránka filmu. V podstate tu okrem bradaviek a pár vzdychov nič nie je. Chápem, že film potreboval R-kový rating kvôli kinám, ale keď už sa Ti West rozhodol natočiť takúto čistokrvnú žánrovku, ktorá má byť poctou Texas Chainsaw Massacre, mohol obetovať nejaké výdělky a natočiť to ako poriadnu NC-17. Ono to bezpochyby skončí ako jeden z najlepších tohtoročných hororov, ale ja osobne som určite čakal niečo uspokojivejšie a hlavne explicitnejšie. Ti West stále stagnuje, ale na jeho ďalší horor, v ktorom bude opäť talentovaná Mia Goth v hlavnej úlohe, sa aj tak teším. P.S. Teraz som počas celého tréningu rozmýšlal, čo chcel vlastne Ti West dosiahnuť prostredníctvom final girl. Ak to malo namiesto cudnosti, ktorá bola od zrodu tohto žánru vždy hlavnou charakteristikou protagonistky, glorifikovať děvky, tak je horor v poriadnych problémoch. Ale na riešenie takýchto drobností tu sú iní gendermani, takže tie tri hviezdy sú tak akurát. ()

Cappuccino

Originálny slasher, v ktorom hlavní hrdinovia nie sú iba obyčajnou partiou pozostávajúcou z hororových stereotypných charakterov. Chvíľu síce trvá, kým si na jednotlivých členov filmového/porno štábu zvyknete, ale takmer určite vám niektorí z nich sadnú. Väčšina z nich je vykreslená (na pomery žánru) pomerne dôkladne, a tak si k nim o to ľahšie vytvoríte vzťah. Aj keď som sa zo všetkých najviac tešil na sympatickú Jennu Ortegu, ktorá bola jedou z hlavných hrdiniek posledného Vreskota, najviac som si užil svojskú Miu Goth a na prekvapenie aj Kida Cudiho. Ortega naopak patrila medzi najmenej výrazných hercov. Dialógy nenudia, vraždy sú zábavné a záporáci poriadne slizkí (aj keď príliš OP, ale okej, je to horor). X veľmi sviežim spôsobom vzdáva poctu slasherom z 80. rokov, prezentuje ich vo veľmi príjemnom novodobom kabáte a ani v najmenšom nešetrí krvou. Za mňa spokojnosť. ()

TheEvilTwin

Že nejde skloubit retro slasher, romantický příběh o lásce v důchodovém věku a porno najednou? Omyl. Ti Westa jsem v hledáčku nikdy až tak neměl, ale zde mi sednul nádherně a já mám jen kousek k úplné spokojenosti a pětihvězdě. Už samotný nápad o pornoštábu točícím filmy pro dospělé ve vidlákově je celkem lahůdka a když se k tomu přidají nasraní psychopatičtí důchodci a spousta krve a humusu, je vyhráno. Budovaná atmosféra je od začátku perfektní, funguje skvěle vizuálně i hudebně, a to jen aby ve druhé části mohli tvůrci rozjet naprostou šílenost. Postavy jsou celkem šikovně představeny, a tak s nimi divák o to víc prožívá a o to víc s nimi trpí, “záporáci” jsou slizcí, hnusní a nechutní a musím říct, že prvek “disgusting starých lidí” zde funguje na výbornou a takhle intenzivní vnitřní nechuť a strach jsem už dlouho nepocítil. Dočkáme se nahotinek, prostřelených hlav i bizarností, nad kterými budou slabší povahy zavírat oči, a kdyby šli tvůrci do gore ještě odvážněji a odpustili by si některé klišé z hlediska chování postav, pálil bych plnou pětku. Z výsledku jsem ale i přesto spokojen, jak už dlouho ne. Málokterý film tak umně kombinuje tolik prvků, které dělají jednoduše dobrý horor a legendy o potenciálním hororu roku opravdu nelhaly. ()

HAL

Zábavný exploitation. Bohužel ne sexploitation, navzdory tématu tu toho explicitního sexu moc není, žádné full-frontaly, a ta nejhezčí holka dokonce leze do postele v podprsence. Tragické. Lepší je to se zábavným násilím s originální premisou a neméně originálním, byť velmi očekávaným vyvrcholením. A k tomu velmi chytré tematizování doby vzestupu porna v sedmdesátých letech které se prolínalo s novovlnou dominancí avantgardních umělců. Režisér ve filmu je vyloženě jak Andy Warholl z výprodeje - Warholl tehdy točil víceméně stejné umělecké porno jako co ten zkouší tady. Jen Andy to naštěstí nezkoušel ve vidláckém zapadákově plném krokodýlů, a pošahaných dědků s brokovnicí a nadstandardně vybaveným sklepem. Mezi slashery je tohle dílko milované produkční společnosti A24 jedním z nejlepších. 8/10 ()

• Natáčelo se na Novém Zélandu. (Kudly4)
  • Lorraine (Jenna Ortega) odkazuje počas rozhovoru v skupine na film Psycho (1960), neskôr Jackson (Kid Cudi) objaví v rybníku čiastočne ponorené auto podobné autu Marion Crane, ktoré Norman Bates vyhodil do jazera v tom istom filme. (Arsenal83)
  • Deň po premiére filmu X (2022) na festivale South by Southwest scenárista a režisér Ti West prezradil, že počas povinnej dvojtýždňovej karantény COVID-19 vo svojom novozélandskom hoteli napísal pred začiatkom produkcie tohto filmu prequel Perla (2022). Spoločnosť A24 videla scenár a dala filmu zelenú ešte pred ukončením produkcie. Spýtal sa hviezdy Mii Goth, či chce zostať na Novom Zélande a nakrúcať pokračovanie, a ona ochotne súhlasila. Prequel sa dostal do kín neskôr v roku 2022. (molcan2)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení