Krysař

• angličtina The Pied Piper (více)
Animovaný / Loutkový / Horor
Československo / Západní Německo, 1985, 53 min

Moderní zpracování středověké německé legendy o krysaři, který ztrestá hříšné a zpupné město Hammeln. Je to jeden z nejnáročnějších filmů, které kdy byly ve světě animovaného filmu natočeny. Expresivně, dramaticky stylizované loutky a scény se stávají krutým obrazem života, z něhož vymizel cit a láska. Film Krysař patří plným právem mezi základní díla české i světové animované tvorby. (oficiální text distributora)

mi-ib

Podle mne jde spíše o jakési umělecké dílo. Přehlídka mistrů řezbářů a animátorů. I přes celkem krátkou stopáž jsem docela dost často koukal na hodinky. No co k tomu více dodat. Je to zkrátka klasická legenda o Krysaři předvedena v loutkách. Proč jsem jen měl celou dobu pocit, že sleduju Karla Zemana? Slabší 3*. ()

Drom

Jůůů, to byla jízda úchylný depky. Takovou pitoreskní animaci rozhodně beru, jděte se vycpat se všema vašima kompama. Dokonce i dialogy postav mi přišly srozumitelnější průpovidek většiny našich politiků a ty loutky byly některé až nestydatě kubistický. Nechci myslet na to, co tohle celé stálo práce výtvarníky a animátory, uf! A jako bonus moc zajímavá hudební kulisa prohlubující vyznění celého filmu. Ano, je to přesně tak drsný jako ten plakát s krysařem. Mám se tu i vykakat, nebo je to jasné? ()

hlína

Naprosto úchvatné a nejdokonalejší zpracování krysaře, jaké jsem kdy viděl, a to říkám i přesto, že landův Krysař (hlavně hudba) je taktéž vynikající. Atmosféra tak ponurá dosažená skvělou vizualizací a hudbou, že budete přišpendleni do křesla a okusovat si nervózně nehty ještě čtvrt hodiny po konci. Tomu říkám kvalita.... ()

Rincewind

Skvěle vytvořená pochmurná atmosféra přesně vystihující morální prohnilost Hammelnu, do kterého přichází démonická postava Krysaře... Krysy moc nemusím, ale tentokrát jsem jim proti lidem vážně fandil. Opravdu hodně působivý film, Barta je mistr. ()

Joski

Kvalita po všetkých stránkach. Ďalšie dielo, ktoré presahuje žáner animovaného filmu a zároveň potvrdzuje vysokú umeleckú i technickú úroveň českej bábkovej tvorby v celosvetovom merítku. 100% ()

hloupej honza

Jeden z nejlepších loutkových filmů, které jsem kdy viděl. Film o lidech, kteří se ve svém hladu po chamtivosti chovají jako krysy. Nádherně tíživá atmosférá středověkého městečka, které doplňují postavy, vyjadřující mnoho rysů zlé lidské povahy. Sám krysař vypadá jako ďábel, a přesto působí, jako jeden z nejmravnějších charakterů filmu. Celé je to temné, špičaté a křivolaké v gotickém stylu. Do těchto kulis jsou vloženy reálné rekvizity jako jídlo, krev či krysy. Film je podbarven výtečnou hudbou pana Pavlíčka (el. kytara). Animátoři odvedli vynikající práci se světlem a stínem. Nechybí zde ani vynikající nápady např. smlouvání na trhu, které je zakončeno hádkou, kdy se jejich tváře hněvem změní k nepoznání. Mistrovské dílo ze studia Jiřího Trnky 10/10 ()

Rodin

Absolutní vychytaná animační klasika nové doby s báječnou hudbou. Tehdy tedy nahranou studiovou skupinou Electrovox (Pražský výběr by nezněl dostatečně povoleně). ()

create

Zde půjdu v hodnocení proti převážné většině. Tento snímek je pro mě naprosto bezcenný brak, který nemůže ani zdaleka nahradit knihu nebo audio dramatizaci. Prvních 20 minut filmu je dle mého názoru naprosto zbytečných a převážně se tam nic neděje, po příchodu krysaře do města Hammeln jsem už alespoň u filmu přestal z nudy zavírat oči. Celkově by se dle mého názoru dal film shrnout tak max. do 10 minut, aby vznikl alespoň trochu zajímavý snímek. V celém filmu mě naprosto iritoval ten neskutečně trapný "dabing" a strašně divný hudební doprovod. V hodnocení film unikl odpadu jen díky celkem povedené postavě krysaře. ()

maoc

Naprosto dokonalý loutkový horror. Tato čtyři slova vedle sebe vypadají jako nonsens, ale je to tak. Symbolistické bakchanálie a mrazivá pravda o světě. Nechápu, proč tohle není v žebříčku nejlepších filmů. ()

yaqwsx

U tohoto filmu jsem schopen pochopit jak pětihvězdičková, tak i málohvězdičková hodnocení. Na jednu stranu se mi velice líbil. Bohhužel na tu druhou mě ubíjel svou rozvážností a dlouhou stopáží. Další věcí na filmu, která mi trochu vadila - a to není jeho vina, je to jen můj pohled - jsem přejezen tímto výtvarným stylem. V poslední době jsem se s ním setkával velice často a už mi přijde stereotypní. Kvalitní snímek, který však rozhodně není pro mě. ()

bohhous22

Jsem vážně konsternován!O to víc,když jsem zjistil,jaký jsem analfabet,co se týče české loutkové tvorby za minulého režimu. ()

tombarider

Geniální, ale tak vyhrocené zpracování, že to opravdu není pro každého. S odstupem se k tomu ale vrátím Snad jediný film, kde jsem váhal mezi 3 a 5 hvězdami. ()

megajalec

Áno, aj o tomto je film. Povedať divákovi niečo sa dá aj bez slov (tá hatlanina sa neráta:)). Vykreslenie atmosféry, aj pomocou úžasnej hudby (Pavlíček, Stivín) bolo taká, ako malo byť, pomohol tomu aj charizmatický Krysar. Za 50 minút množstvo filozofických myšlienok, napríklad chamtivosť, obžerstvo. A tiež by som to nenazval rodinným filmom, skôr animovaným hororom. Chytilo ma to celkom, pekné 4 hviezdičky ()