Krysař

Československo / Západní Německo, 1985, 53 min

Jiří Barta

Kamil Pixa

Jan Sládek

Stoprocentně působivé. Pavouky a krysy nesnáším obzvlášť. Pamatuju se, jak jsem se jako malé dítě chvěl před obrazovkou strachem. Poprvé u tohoto díla a poruhé u Něčeho z Alenky Jana Švankmajera.(17.4.2003)

Geniální dílo, maximální počet a ne jednou:-))(8.2.2007)

Musím se přiznat, že ta vizuální forma mi moc nesedla a hlavně první půlka na mě působila zbytečně zdlouhavě, ale jako celek je to v klidu.. Krysař je sympaťák, příběh má i relativně temné chvilky a ten rockový sound tomu dodává šmrnc.(14.12.2013)

film sem viděl jako malej, a byl sem z něho opravdu vyděšenej. Pak sem ho viděl znova, asi před 3mi lety a byl sem z něho naprosto nadšen. Skutečně působivé dílko(14.2.2006)

Mistrovský kousek Jiřího Barty a jeden z vrcholů české animované tvorby natočený podle stejnojmenné novely Viktora Dyka. Temné dílko podbarvené výbornou hudbou. Základem úspěchu byly výtvarně pozoruhodné loutky a jednoduchá animace, ze všeho nejvíc ale scénář, který využívá atmosféry středověkého hanzovního města. Pocit rozkladu hodnot je znát z každého pohybu loutky, z každého obrazu všudypřítomných krys. Téměř dokonalá ukázka hororového žánru v rámci animovaného filmu. Celkový dojem: 100 %.(14.8.2007)

• - Ředitel Krátkého filmu Kamil Pixa původně nabízel svůj scénář Krysaře režiséru Juraji Herzovi, ten jej však přepsal do podoby, v níž hlavní roli měly hrát krysy a jejich stát. Pixa tedy přípravy zastavil a o rok později předal námět a scénář Jiřímu Bartovi. O samotné natáčení se Pixa nezajímal, a tak pro něj byla první projekce hotového filmu velké překvapení. Před Pixovou zuřivostí zachránil Bartu německý producent, který filmu zatleskal vestoje. Podle Bartova svědectví Pixa prohlásil, že druhého dne bude potřeba film přestříhat, naštěstí však byl do rána odvolán z postu ředitele. (Přemek)

• - Filmoví cenzori vo vtedajšej ČSSR chceli film zakázať, a to hlavne z dôvodu, že hudbu k nemu zložil Michael Kocáb, ktorý bol členom vtedy zakázanej kapely Pražský Výběr. Po čase však film získal niekoľko ocenení na zahraničných filmových festivaloch, a tak ho nakoniec cenzori povolili. (Jello Biafra)