Scénaristou a režisérem filmu je Michel Gondry, vynalézavý tvůrce oceněných filmů, mezi něž patří například kultovní Věčný svit neposkvrněné mysli. Nauka o snech je podivínským výletem do kolážové říše divů, která je vyrobena z papíru, celofánu a představ. Nauka o snech je laškovná romantická fantazie odehrávající se v chaotickém mozku Stephana Mirouxa (Gael Garcia Bernal), mladého výstředního muže, jehož sny mu neustále napadají reálný svět. Když dřímá, stává se z něj charismatický moderátor „Stephane TV,“ který přednáší „nauku o snech“ do papírových kamer. Ve skutečném životě má nudnou práci ve vydavatelství Pařížského kalendáře a hyne láskou ke své sousedce Stephanie (Charlotte Gainsbourg). Přestože je Stephanie Stephanem zezačátku okouzlena, je zmatena jeho dětinstvím a labilním postojem k realitě. Stephanův spolupracovník Guy (Alain Chabat) je obyčejný praktický chlapík a snaží se Stephanemu radit, jak se chovat k opačnému pohlaví. Stephane však žije v obláčcích a neposlouchá ho. Protože není schopen získat si srdce Stephanie když bdí, rozhodne se hledat odpovědi ve svých snech. (oficiální text distributora)

Zelilu007

Krásná ukázka toho, že mezi sny a realitou je opravdu jen malý prostor.Pro mne lepší zážitek než Věčný svit neposkvrněné mysli. A to jsem americký počin viděla dříve. Bernala jsem si tu velice zamilovala. Vtipné, nápadité, zajímavé, poetické. ()

sonnak

Tak potvrzeno, pan Gondry je umělec a magor a může si podat ruku s Lynchem (v té druhé vlastnosti). I když pro mě byla Nauka o mnoho stravitelnější než Lynčoviny, film mě popravdě až na pár výtečných momentů přiliš nebavil, bylo mi vlastně jedno, jak to celé dopadne a zkrátka - moc mi to tentokrát nesedlo. Herci byli výborní, ale ten scénář byl tak trochu infantilní a samotná originalita zkrátka neudělá dobrý film, i když je servírována po tunách. ()

kaylin

Jsou divné filmy, které mě nadchnou, a pak jsou divné filmy, které zhlédnu, ale zase tak nadšený z nich nejsem. Hravost filmu "Nauka o snech" je neskutečná, ale přesto jsem měl pocit, že je to opravdu jen o té hravosti a o ničem jiném. Kdyby zde nebyly šílené nápady, surrealismus v neskutečné podobě, není to vůbec o ničem. Ale o tom to vlastně je, ne? Někdy není důležitý originální příběh, někdy je prostě zásadní, když máme originální formu, originální pojetí. "Nauka o snech" je originální film, jehož pojetí je z hlavy Michela Gondryho, muže, který musí mít neskutečnou představivost. Takový "Zelený sršeň" toho určitě není důkazem, ale "Nauka o snech" je jedním hodinu a tři čtvrtě dlouhým snem. Dějí se tu divné věci, věci, které na první pohled nedávají smysl, ale copak takové nejsou sny? Jako kdyby celý film vycházel z našeho podvědomí. Gael García Bernal, geniální představitel Ernesta Guevary ve filmu "Motocyklové deníky" zde opět ukázal, jak je zajímavým hercem a předvedl představení, díky kterému se dá tenhle hodně zvláštní film zhlédnout až do konce. Skvěle mu sekunduje Charlotte Gaisnbourg, kterou prostě můžu. Neříkám, že je to přímo moje oblíbenkyně, ale pokaždé se na její filmový výkon těším. Jestli je tohle protekční dívka, tak zaslouženě, protože rozhodně hrát umí. Předvedla to u Larse von Triera a pro mě to zopakovala i ve filmu "Nauka o snech". Není to film, který se stane mým oblíbeným, ale pro jednou to byl příjemný zážitek, který jsem si skvěle prožil, zážitek jako na tripovém večírku, i když ve skutečnosti se jedná o romantickou komedii s dramatickými, až tragickými a psychologickými prvky. Tohle škatulkování je docela šílené, ale někdy je to sranda. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/12/motocyklove-deniky-proposition-v-zajeti.html ()

MajklCZsk

Snový výlet do Gondryho světa. Voda je zde z celofánu, koně hadroví a život tak nějak pomatený. Je až k údivu jak tato melancholická jízda funguje. Rozhodně překvapení. Mimochodem po Mexické jízdě a Nauce o snech jsem se do Bernala zamiloval. ()

jajinka

Schizofrenii podporující film od začátku do konce.. Ztratila jsem se po pár minutách a clý film mi nedával žádné logické souvislosti.. pořádnou zápletku.. prostě nic.. Leda pořádnou depku k rozlišení, co je realita a co výplod snů.. ()

Damiel

70 % - Tohle by se mohlo klidně jmenovat Věčný svit fantazijní mysli. Gondry se tu zase hrabe v lidské mysli, tentokrát ji ale nemaže, nechává naopak fantazii pracovat na plné obratle. Po vizuální stránce zajímavá věc, ale obsahově tak trochu povrchní. Nejde to moc do hloubky, spíš si to hraje a skotačí :-) A opravdu mi neseděla hlavní hrdinka... Škoda, že do hlavní role Gondry neobsadil Zoe... ()

swed

Snový a neuvěřitelně magický film. Gondry je jeden z vizuálně nejoriginálnějších režisérů dneška, jehož fantazie nezná mezí a právě na tom je Nauka o snech postavena. Nejde tu ani tak o příběh, který je vlastně velmi přímočarý, ale o jednotlivé nápady, díky kterým režisér postupně skládá neuvěřitelnou podívanou. Výsledek: Divák má skutečně pocit, jako by byl on sám součástí snu. Druhým pozitivem filmu jsou herecké výkony, které přesně splňují to, co si vyprávění žádá (kromě ústřední dvojice mne upoutala postava Guye - výborný Alain Chabat). Nauka o snech si rozhodně žádá více než jednu projekci, nápadů je tu totiž tolik, že některým režisérům by vystačily na celou kariéru. Se zasněným výrazem uděluji 9/10 ()

Toshiro

Ještě podivnější než Eternal Sunshine of the Spotless Mind a možná o to lepší. Hranice mezi snem a realitou je opravdu tenká. Mám po zhlédnutí fakt dobrej pocit a chci na to kouknout ještě jednou určitě. ()

Duotone28

krasa...opat nieco "originalne". Mal som total naladu pod psa, ale tento filmik to spravil. Diali sa tam take veci...ze nedalo sa nezasmiat v niektorych chvilach...a este teraz mi je do smiechu, ked sa zamyslim nad tym filmikom...ze o co v nom vlastne islo:).Luxusna stvorka,nazdar ()

togaf

Film je nabitý nápady a originalitou, děj sice trochu pokulhává, ale Gael García Bernal je moc roztomilý a má miloučký mexický přízvuk. Moc se mi líbilo úvodní vaření snů a byt Charlotte Gainsbourg. A vlastně celý film. ()

Hamaradža

Gondryho kúzelnú vizuálnu kreativitu som vždy oceňoval, takisto téma prelínania reality so snom je mi srdcovou, ktovie prečo mi teda táto jeho ľahšia oddychovka nedala stopercentné uspokojenie, možno kvôli nedostatočne hutnému príbehu. ()

willow666

Opravdu krásný, v něčem dětsky roztomilý, v něčem až bolestivě pravdivý film se skvělým Bernalem v hlavní roli. ()

Skip

Tohle je hodně zvláštní film. Po formální stránce jistě originální. Je také plný hravé fantazie. Mě to celé ale dost míjelo, nijak mě to neoslovovalo. Nicméně rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

Laurent

Rozhodně to stojí za vidění. Hlavně pokud obdivujete "Věčný svit neposkvrněné mysli", tak to asi oceníte více než já. Pro mě osobně je to nezopakovatelný zajímavý zážitek. ()

Huntelaar

Ať žije papundekl všeho druhu. 3x sláva, sláva, sláva. Je vidět, že Michel Gondry si k tomuto materialu vytvořil menší citový vztah, a tak ho používá do kulis kde může.....a já myslím, že je to bezva. A ohledně filmu? Já prostě Gondryho romantičky žeru. Pro Bernala mám slabost, přisprostlej Chabat mě bavil a o křehkosti Charlotte Gainsburg snad ani není co dodat. ()

Had6

Nádherná myšlenka, ovšem zpracování trochu zaostalo. Jinak bych se nemohl těšit na konec spíše z důvodu, aby to bylo za mnou, než z napětí jak to celé skončí. Je mi toho filmu trochu líto. Mohla to být vážně pecka. ()

honajz2

Je to nesmírně originální, nápadité a dost kreativně zpracované, přesně tak, jak to Gondry umí vždycky. Vizuálně mě to opravdu oslovilo a bavilo sledovat, jenže abych z toho byl opravdu nadšený, muselo by to mít i pořádný scénář. Je z toho dost vidět, jak se Gondry snažil navázat na úspěch Věčného svitu neposkvrněné mysli, jenže ten tam tu svoji osobitou vizuální stránku, všemožné kreativní nápady a smysl dávající příběh geniálně a hlavně funkčně propojil dohromady, zatímco tady je vidět, jak se vše podřídilo vizuálu a příběhu tak bohužel chybí sourodnost, silné scény a taky zajímavé postavy. Bez nich to sice je zajímavé na pohled, ale celkově vlastně ani nevím, co mi to mělo dát, jaké dojmy jsem z toho měl mít a jestli z toho vůbec nějaké větší dojmy mám. Hlavní hrdina má dost komplikovaný charakter, který se tu má divák snažit stále víc pochopit během celého filmu, jenže když už se to někomu povede, stejně s ním nedokáže plně soucítit a být na stejné vlně. Měl jsem to tak i já a mé problémy nejsou dané tím, že bych nechápal snílka (to spíš naopak), ale hlavně kvůli tomu, že mi nedokázal přijít ani dostatečně sympatický, ani dostatečně zajímavě zvláštní. Byl prostě jen divný. A tím to tak nějak hasne. Nakolik jsem byl na Nauku o snech zvědavý, když už jsem si ji sehnal a rozhodl se na ni podívat, tak jsem nakonec spíš zklamaný, jelikož jsem měl za to, že tenhle film vznikl přesně uprostřed jeho nejlepšího období, ale holt asi ne... A asi ani neměl nejlepší období, jak jsem si dlouhou dobu myslel, prostě se mu něco občas povedlo hodně, něco zase méně a jsou i filmy, které se mu nepovedly skoro vůbec. Tohle je někde uprostřed, protože to je prostě průměr. I přes tu obrovskou kreativitu. 3* ()

kombajn

Vecny svit je mým velmi oblíbeným filmem. Nauka je trochu jina. Reziser si tady ulítívá skoro všude, občas se postavy chovají pitomě, často na přes držku, Přesto je to film vyjimečný proto, že působí jako hodně ze života. Možná to někdo má takto hozené, ale romantický snílek jak ukazuje Gondry může být i dost otravná věc. A u tohoto filmu člověk jen přichází o iluze. A ten konec? Jsem chtel hodnotit na pomezi 3 - 4 hvezdicek, ale dám 4. Vizuálně ten film vidět musíte.... ()