Scénaristou a režisérem filmu je Michel Gondry, vynalézavý tvůrce oceněných filmů, mezi něž patří například kultovní Věčný svit neposkvrněné mysli. Nauka o snech je podivínským výletem do kolážové říše divů, která je vyrobena z papíru, celofánu a představ. Nauka o snech je laškovná romantická fantazie odehrávající se v chaotickém mozku Stephana Mirouxa (Gael Garcia Bernal), mladého výstředního muže, jehož sny mu neustále napadají reálný svět. Když dřímá, stává se z něj charismatický moderátor „Stephane TV,“ který přednáší „nauku o snech“ do papírových kamer. Ve skutečném životě má nudnou práci ve vydavatelství Pařížského kalendáře a hyne láskou ke své sousedce Stephanie (Charlotte Gainsbourg). Přestože je Stephanie Stephanem zezačátku okouzlena, je zmatena jeho dětinstvím a labilním postojem k realitě. Stephanův spolupracovník Guy (Alain Chabat) je obyčejný praktický chlapík a snaží se Stephanemu radit, jak se chovat k opačnému pohlaví. Stephane však žije v obláčcích a neposlouchá ho. Protože není schopen získat si srdce Stephanie když bdí, rozhodne se hledat odpovědi ve svých snech. (oficiální text distributora)

Jordan

Nemám výhrady . . . absolútne skvelý film, veľmi príjemný, vtipný, snový, Bernalova postava mi bola veľmi sympatická a blízka, v podstate všetky postavy mali riadny šmrnc a režisér sa môže spokojne potľapkávať po pleci, pretože casting vyšiel na jednotku . . . ako ostatne všetky ostatné zložky - áno, boli tu isté obavy, keď sa majster optických klamov a rôznych efektov rozhodol po spolupráci s Kauffmanov osamostatniť a napísať si film sám, no odvážnym šťastie praje a Gondry natočil niečo tak prekvapivo milé a i napriek neustálemu prelínaniu snov a reality, čo je nosný princíp, nesmierne realistické. A keď sa k tomuto filmu ešte čerstvo vibrujúcemu vo mne, vraciam spätne, s úžasom musím konštatovať, že sa jedná o ROMANTICKÝ film . . . a tým pádom tento zástupca o niekoľko stupňov zdvíha latku tohto žánru - ostatne aj predošlí Gondryho film bola číra romantika v takom krásne netradičnom šate . . . a aj keď Kauffman je skrátka génius, z dvojice Science of Sleep a Večný Svit (akokoľvek kacírske sa môže zdať porovnávanie týchto filmov) vyjde ako víťaz (aj keď cieľovú pásku prekročil s náskokom ani nie o jedny prsia) Gondryho scenáristický debut. Krásne nápady, krásne hlášky, idem si to pustiť ešte raz . . . ()

Vodnářka

Naprosto jedinečné dílo, jak po filmařské a scénáristické, tak i po výtvarné a hudební stránce. Zcela okamžitě se noříme do děje a toho křehkého kouzla mezi plachým Stephanem a zvláštní, nevýraznou Stephanií. Při tónech písní If you rescue me‚ Coutances nebo Robinet Cellophane sledujeme až neskutečnou hru obrazů. Až se nám nechce z toho krásného snu probudit. ()

Anderton

Gondry je vizionár. Je to filmový melancholik. Dokáže urobiť aj z Bernala tichého, plachého mladíka. Príjemný, milý art film, ktorému chýba čo-to od Kaufmanna. Škoda, že ho nepožiadal Michel o asistenciu pri písaní scenára. Bol by dotiahnutejší a film by nevyfučal po pár dňoch úplne z hlavy. Holt, niektorým tvorcom sa robí lepšie v tandeme. ()

francis

Tenhle film mě zasypal hromadou nápadů, z nichž mě velká část úplně odvařila a i ostatní mě bavily, proto nemůžu hodnotit jinak. Za kartonový město a kameru a televizi a vůbec všechno by měli autoři dostat asi tak padesát speciálních cen a taky pořádnej finanční bonus, aby v dalším filmu vymysleli a mohli vytvořit zase něco podobně dokonalýho a zábavnýho. Takovýhle filmy, který tolik hejbou fantazií a dokážou pohnout i srdcem, mám hodně rád. A kdyby tohle všechno nestačilo, jsou tu ještě pohotový, vtipný a hlavně neoposlouchaný a neotřelý dialogy. Pokud vás bavilo, když jste byli malí, a ještě se na to aspoň trochu pamatujete, musíte tenhle film vidět. A pokud je vám v hlavě pořád asi tak deset (aspoň občas), budete nadšený jako já a možná se dáte na studium disastrologie (mimochodem, ten kalendář musím mít). ()

stilgar1

Michel Gondry sice točí velmi zamotané filmy, avšak touto zamotaností dokáže vytvořit nezvykle kouzelnou atmosféru. Zároveň se pohybuje zvláštním způsobem na rozhraní dvou žánrů - komedie a dramatu, což způsobuje, že divák vlastně ani neví, na co se dívá. Dokáže tak vytvořit silně schizofrenní podívanou, která u sledujícího navodí stejný stav, jaký zažívá sama hlavní postava. Nauka o snech je sice o něco slabší než Gondryho Věčný svit, ovšem stále dokáže zaujmout... ()

swamp

Michel Gondry mě naprosto nadchl svým filmem Eternal sunshine of the spotless mind, proto jsem jeho další snímek s mým oblíbeným Bernalem nedočkavě očekával. Je ještě více snový a co vám budu povídat, jdu si lehnout a snít.. "Tonight I'll show you how dreams are prepared, love, friendships, relationships, all those ships." ()

nash.

Přestože mám rád příběhy podívínů, snovou atmosféru i fantazii, jejímž jediným omezením je hranice tvůrčí představivosti, tentokrát se dialog mezi mnou a filmem navázat nepodařilo. Občas prostě člověk i na filmové pouti potká cizinice, který mluví cizí řečí. V mém případě je to Nauka o snech. Jistě, některé momenty byly kouzelné, některé vtipné, ale nepodařilo se upoutat mou pozornost natolik, abych přistoupil na hru a našel její smysl. Co mi chtěl umělec sdělit? A proč to na mě nepůsobilo jako milý nebo zajímavý nebo alespoň zábavný zhmotnělý sen, ale spíš jako otravný a samoúčelný artový blázinec, jehož smysl vyklouzl Gondrymu z rukou a zakutálel se někam hodně daleko. ()

Tomco

velmi prijemne prepojenie reality s animaciou a fantasy..bernal a charlotte su vyborne crazy a dodavaju filmu potrebnu stavu. ()

Vitason

Sny jsou krásná věc. Je hezké snít. A noc beze snu je jako sex bez orgasmu ( i když to pánská polovina nezná:-) Sice moje poslední sny za moc nestály. Například mě v bouři pronásledoval zhmotnělý blesk (no fakt!), ale i tak beru noční můru jako lepší než si ráno sen nepamatovat. Jsou to zřejmě jedny z mála aspektů lidského chování, které zřejmě nikdy neovládneme (snad ještě některé city), ale to neznamená, že ony musejí ovládat nás. Stephane své sny také neovládá, ale ony nad ním pomalu přejímají kontrolu, protože nedokáže rozlišovat tenkou hranici mezi snem a realitou a vše se navíc zkomplikuje, když se zamiluje do své spolubydlící. Musím říct, že mě dlouho žádný film takhle nedostal, abych z něj byl tak paf, abych se tak sžil s hlavním hrdinou a tolik ho chápal. Jedním z důvodů bude určitě to, že sám jsem velký snílek, ale těmi důležitějšími aspekty je skvělá vizuální stránka (použité staré postupy animace), také skvělý scénář a režie, ale tentokrát to všechno překonává herecký výkon Gaela Garcii Bernala, který je sice civilní, ale také strašně strhující a když mu ani ostatní herci nedělají ostudu, tak mám hodnocení jednoduché... ()

Happens

Hodně zvláštní film, který doprovází mou snovou říši dodnes, trochu mi to přípomíná Fight club, kdy člověk neví, kdy sní, kdy bdí. Zvláštní, velmi zvláštní lekce o snech. Doporučuji shlédnout. Už kvůli Věčnému svitu neposkvrněné mysli. ()

Bachy

Až je mi smutno, kam se Michel Gondry dnes dohrabal. Absolutně perfektní. Hodnocení plné superlativů už jsem dlouho nevyplivl. Nauka o snech si jej zaslouží. Dokonalé zpracování s tolika nápady, že se mi rázem všechny ostatní filmy rychle schovali do kolonky "nezajímavé, nenápadité". Gondry se stejně jako u Svitu mile zblázní a prostě jen háže nálady a nápady - po hrstech. Věřím, že se tenhle režisér ještě jednou vrátí v plné parádě a předvede, co dokáže vytvořit v té nejlepší formě. Tady ji má. Pro Science of Sleep i palce u nohou nahoru. ()

Lenny.M

Bohužel, ani jsem se nedodívala. Pro mě nelogický, schizofrenický film, na který jsem jen hleděla a říkala si, co to má jako být. A to radši hodnotím až týden po shlédnutí, jinak bych hned dala odpad. ()

Chrustyn

Vizuálně originální a nápadité. Sny překypují nápady, avšak filmu chybělo něco abych se do něj mohl více ponořit. Gondry mě ve svém Věčném svitu neposkvrněné mysli uchvátil, zde se mu to však už nepodařilo. Ale nápady jsou zde skvělé. ()

Šandík

Na první pohled velmi zvláštní, fantastický a snivý film, až na druhý pohled vlastně velmi reálný popis životních peripetií poněkud nedospělého a bolestýnského hrdiny, který se už jako malý naučil utíkat z bolesti a nejistot nefunkční rodiny do svých snů. Tento rys je podstatný. Sny, samy o sobě hravé a invenční, stávají se hořkými a bolavými v konfrontaci s realitou, před níž se těžko utíká a před níž hrdina stejně utéci nedokáže, přestože se o to téměř neustále snaží. Bohužel totiž skutečně není tím, kdo by mohl být milován jinak než ze soucitu či se soucitem. Strachy, úzkosti, vulgární rady kamarádů, útěky do snů, "samožerná" sebeprojekce i nesnadná realita, to vše je ve filmu popsáno nesmírně přesně a barvitě... Skoro tak dobře, že by film mohl fungovat i jako učebnice psychologie. Snové perspektivě filmu nevadí dokonce ani stálé míchání reality a snů. Problematické je však to, že realita sama působí místy poněkud nereálně a v posledu možná i naivně... Škoda, nebýt toho, dal bych ***** PS: o komedii IMHO v žádném případě nejde a jít ani nemělo... Zajímavé komentáře: Matty, kinej, Lima Celkový dojem: 80% ()

mat.ilda

Ulítlé, ale zábavné... a Gael García u mě tentokrát zabodoval, přesto, a nebo možná právě proto, že nepatřím k davu obdivovatelek rozervaných mexikánských milovníků, v jejichž rolích býval zpravidla k vidění. ()

jojinecko

Jeden úžasný nápad strieda druhý, jedna fantastická scéna je nasledovaná ďalšou ako na bežiacom páse a celý tento kolobeh sa nezastaví až do konca. Gondry dokázal, že geniálny Eternal sunshine nebola náhoda..Scénar ako keby písal sám "veľký" Kaufman+ neskutočná režisérska invencia. Gael Garcia Bernal nebezpečne atakuje moje herecké top 5, excelentný výkon! Celkovo sa jedná o prvotriedny alternatívny filmový zážitok, ktorý možno len doporučiť! ()