Scénaristou a režisérem filmu je Michel Gondry, vynalézavý tvůrce oceněných filmů, mezi něž patří například kultovní Věčný svit neposkvrněné mysli. Nauka o snech je podivínským výletem do kolážové říše divů, která je vyrobena z papíru, celofánu a představ. Nauka o snech je laškovná romantická fantazie odehrávající se v chaotickém mozku Stephana Mirouxa (Gael Garcia Bernal), mladého výstředního muže, jehož sny mu neustále napadají reálný svět. Když dřímá, stává se z něj charismatický moderátor „Stephane TV,“ který přednáší „nauku o snech“ do papírových kamer. Ve skutečném životě má nudnou práci ve vydavatelství Pařížského kalendáře a hyne láskou ke své sousedce Stephanie (Charlotte Gainsbourg). Přestože je Stephanie Stephanem zezačátku okouzlena, je zmatena jeho dětinstvím a labilním postojem k realitě. Stephanův spolupracovník Guy (Alain Chabat) je obyčejný praktický chlapík a snaží se Stephanemu radit, jak se chovat k opačnému pohlaví. Stephane však žije v obláčcích a neposlouchá ho. Protože není schopen získat si srdce Stephanie když bdí, rozhodne se hledat odpovědi ve svých snech. (oficiální text distributora)

Fujara777

ÁNO: Forma. Veľmi zaujímavá. NIE: Zaujímavá, ale miestami to pôsobí akosi televízne (inými slovami, niektoré kulisy mi prišli ako lacnejšieho rangu). Ó, áno, a obsah sa v tej forme nejako stráca. ()

Geoffrey

Báječně hravé, báječně snivé, báječně opravdové, báječně úletové - báječné. A navíc, spousta humoru! Nadšení z rukodělné, do posledku poctivé práce, soustředěné hlavně v animovaných sekvencích, si mě získalo. Veškeré nedokonalosti (návaznosti scén, jejich torzovitost a 'nezdařilost' nebo 'nešikovnost') pak padly na šťastnější stranu, která hovořila pro kvality díla a chvíle s ním strávené. Gondry navíc významově propojil kreativitu se sny, to se dnes bojí podobně otevřeně přiznat málokdo. Gondry a Bernalova postava Stéphana jsou zasněnci, s nimiž je těžké sdílet život, ale k nimž bychom se často tak rádi řadili. ()

Grepfruit

Už Gondryho klipy hýří nápady a nekonečnou fantazií a to co předvádí ve filmech je ještě převyšuje... Tenhle film je naprostá kaše z haše ale okouzlí vás a bdue vás bavit až do konce, kdy si řeknete: o co tam sakra šlo? ()

albionlady

Milý, trochu "trhlý" film so slušnou dávkou francúzskej bizarnosti. Páčili sa mi najmä scénky zo snov, papierovo-celofánový svet bol skvelý, nápady v ňom hravé a občas šialené - také, ako sny :). A jednosekundový stroj času je epický vynález! ()

depp

Nehodnotil bych to jako nějaký "film", ale jako umělecké dílo plné fantazie. Pokud nečekáte od filmu nějaký propracovaný příběh a jste trochu infantilní, bude se Vám to stoprocentně líbit. ()

Dan

Trvalo mi skoro rok, než jsem se na Nauku o snech podíval. Pořád jsem nenacházel tu správnou náladu :-) Je to totiž snímek natolik prolínající reality se sny, že jej člověk nemůže sledovat jen tak kdykoliv a jakkoliv ;-) Chvíli jsem se snažil pochopit, co se děje, ale pak jsem tak krásně a pokojně rezignoval a nechal se jen unášet realitou, která se čím dál hůře oddělovala od snu. Snad v tom mi přijde ten snímek natolik kouzelný... Na závěr bych chtěl poděkovat především obětem, protože bez nich by to opravdu nešlo... ()

elshish

Michel Gondry je podle mne bezesporu člověk, který má dar ukázat divákům spousty nečekané fantazie,citů a překvapení. Ať už se jedná o jeho klipy nebo o toto filmové spracování je to dílko, které každý malý umělec v jakém koliv oboru ocení a nenechá ani chvilku diváka v klidu :) Díky Michel :) ()

spacylemon

Můj druhý výlet s Gondrym do lidské fantazie. Tentokrát o dost ulítlejší a chvílemi vtipnější. Nepamatuju si, že bych viděl tak melancholický film, u kterého bych se zároveň tolikrát od srdce zasmál - Stephane představuje šéfovi katastrofický kalendář, aby následně usmažil jeho fotku. Policajti hrajou na klavír, kde jako naschvál fungují jenom molové akordy. Stephanův kolega Guy se po večerech obléká za punkáče a dalšího kolegu strká do odpadkového koše, se Stephanem vyhazují televizi do řeky a ten si ve snech utíká před policií v papundeklovém autíčku... Těžko se to přenáší do slov, ale já jsem v těchhle okamžicích, i v těch kdy hlavní hrdina rozehrává svoje vztahy s novými sousedkami, cítil neskutečné štěstí... štěstí, že někdo natočil tak lidský film, štěstí, že mám tu čest ho vidět... o to víc škoda, že s přibývajícím časem začíná být film až příliš depresivní, a co si budem nalhávat, i vyloženě ubrečený. Nadšení tak postupně vyprchávalo a vlastně se úplně opakovala situace při shlédnutí thajského podobně snílkovského Citizen Dog. Nauka o snech je tak další film, který je můj skutečně oblíbený, přitom mu nemůžu dát absolutní hodnocení... updated: seru na to, já tam tu 5. hvězdu přece jenom mrsknu a pesanovi taky. ()

DarkoCohen

Nevím čím to, ale úplně vrchovatě to moje očekávání nesplnilo. Film sice přímo přetéká originalitou, hlavně animace je hodně moc povedená a skvěle do snů pasuje (jen to potvrzuje, že sny jsou mnohdá lepší než realita), ale až pod kůži se mi nedostal. Buďto nebyla ta správná nálada nebo mi zkrátka neseděla ta romantická linie. Což je průser, protože ona v podstatě udává tvář celému filmu. Jelikož se nemůžu smířit s tím, že mě takovéto ,,chytré" dílko více emocionálně neodrovnalo, mrknu ještě jednou. Zatím 4* ()

Kvasekus

Na mě to působilo jako něco mezi genialitou a amatérským divadlem. Film je rozhodně nápaditej až běda a líbil se mi scénář, ale je to jako na houpačce někdy mě to fakt bavilo a jindy to byla divná slátanina barev a emocí. Proto dávam zlatej střed. Každopádně film stojí za pozornost i když si někdo může říct, že ten člověk co to natočil, nemůže bejt normální. ()

loveless odpad!

Netušila jsem, že Bernal může působit tak nesympaticky. V tomto filmu snad není žádná byť jen trochu sympatická postava. Jsou chvíle kdy pokus o originalitu je průšvih, a to je toto dílko. Stupidní dialogy, je vlastně jedno, jestli Stephane spí nebo bdí - je blbec úplně celou dobu. Připomíná mi některá "dílka" studentů umělecky zaměřených fakult typu zítra musím mít něco originálního vyrobeno... Pocta pseudoumělcům. ()

Kotsour

Pro mě obrovské zklamání, největší od Waltera Mittyho, co se týče filmů s podobnou tématikou. Scénář je bezpochyby zajímavý a je zde cítit ruka člověka, který má k podobným tématům blízko. To, co jsem cítil během sledování Věčného svitu neposkvrněné mysli (kterýžto film zde všichni připomínají), se zde ale nedostavilo. Byly zde velmi milé pasáže, které ale stejně tak střídaly i chvíle, kdy mi film vyloženě ježil srst a sledování mě nebavilo, dokonce mě i vyloženě štvalo. Není to asi proto, že by to bylo špatně natočené nebo podané (i když pár nesrovnalostí jsem tam viděl, ale nechci se v tom moc rýpat, protože přece jen jsou sny dost nejasné a nadnesené téma), ale vyloženě mi vadila Charlotte Gainsbourg, která nejenže je šíleně nesympatická, ale navíc mi nesedla celkově její role a fakt mě vytáčela. Samotné provedení snových scén v retro stylu je další věcí, která mě nikdy neoslovila a naopak mi spíše vadí. Retro je fajn, ale moře z celofánu mi prostě přijde spíše jak práce dětí ze školky, než kdoví jaké umění. V tomto stylu je ale podané veškeré to "kouzlo" tohoto filmu a to je asi přesně ten důvod, proč už tenhle snímek nechci nikdy vidět. Nezanechal ve mně vůbec nic pozitivního, jen Gael zase výborně zahrál. ()

mira.l

Uuf... Další nápor na šedý buňky mozkový, kdy jeden neví, co je doopravdy a co je fikce... Pustil jsem si to hlavně kvůli Charlotte Gainsbourg. Ona je taková...taková... zvláštní:). Dá se říct, že nezklamala, ale jednou to stačilo a víc jak za tři nedám, hlavně za ni a za pár dobrých hlášek. Jinak mi to přišlo takový divně ujetý. ()

kraval

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Surreální hříčka o ňoumovi, co nerozeznává sny od reality, doprovázená skvělými vizuálními nápady. ()

Euchrid

Nádherný film, který mě prostě dostal. Nálada, kterou vyvolal mnou právě proplouvá ve velkých krásných celofánových vlnách. Díky němu si uvědomíte krásu snění a ponoříte se do světa ve kterém mraky uděláne z vaty jsou tak krásné a přirozené jako nic jiného. Ohromným způsobem jsou vytvořené právě ony snové sekvence, z jejichž zpracování číší taková hravost, že vás prostě musí pohltit. Lehce bláznivý hlavní hrdina je tak lidský a tak problémový, že jsem si ho hned oblíbil a prožíval s ním jak jeho snové pasáže, tak jeho tápání a trápení. ..a i když hlavní hrdina a tedy i divák nemá přesné rozlišení mezi bděním a sněním, a realita tak má docela zbroušené hrany, dokáže být přesto obtížná a bolestná. Přesně tak, jaký dokáže být opravdový život. Pokud dokážete snít a máte rádi věci, které dokáží zahrát na vaši melancholickou strunu, troufám si tvrdit, že vás nauka o snech nezklame.. ()

shifter

K tomu, aby som dal o jednu hviezdicku viac, by chybalo jedine - aby film nebol tak viditelne dabovany, hoci sa tvari ako keby slo o povodne znenie.. ()

Lichty

Věčný svit neposkvrněné mysli je v mém osobním žebříčku filmů velmi vysoko. Je to totiž dojemný, milý a laskavý příběh mající určitou váhu. Nauka o snech nemá nic. Jen předlouhých 110 minut zíráte na Gondryho koncepční onanii a triviální scénář... A to je dámy a pánové žalostně málo. ()