Kuciak: Vražda novináře

• angličtina The Killing of a Journalist (více)
Dánsko / Česko / USA, 2022, 102 min

Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 otřásla nejen Slovenskem. Proč museli zemřít? Dánský koprodukční dokument Kuciak: Vražda novináře rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie z cenné zahraniční perspektivy a s potřebným odstupem. Divákům přináší nikdy nezveřejněné záběry, málo známé informace a také autentické rozhovory s rodiči Jána a Martiny i s obhájcem hlavního obžalovaného podnikatele Mariana Kočnera. Unikátní policejní záběry a materiály vrhají na celý případ nové světlo. (Bontonfilm)

Cappuccino

Bál som sa, že dokument zhrnie iba všeobecne známe informácie a neprinesie nič nové. O to viac ma potešili zábery z výsluchov, sledovania Kuciaka/Kušnírovej a rekonštrukcie vraždy. Cením si, že tvorcovia dali priestor aj advokátovi obhajoby, ktorý sa snažil poukázať na Kočnerovu nevinu. O to viac nerozumiem komentárom, v ktorých dali užívatelia odpad a tvrdili, že dokument vyniesol rozsudok nad Kočnerom a spol. Aj v závere filmári uviedli, že Kočnera a Zsuzsovú Špecializovaný trestný súd oslobodil spod obžaloby a Najvyšší súd SR toto rozhodnutie zrušil. V čase premiéry nie je prípad rozhodnutý a presne tak ho prezentoval aj dokument. Menšiu kritiku však mám na komentáre voči gorovi Matovičovi. Nie, že by som s nimi nesúhlasil, ale k dokumentu o vražde novinára a jeho snúbenice sa mi komentovanie práce politika nehodí. ()

Bordoshut

10/10 – Jasný aspirant na českého lva v kategorii nejlepší dokumentární film za rok 2023. Vzhledem k velice kontroverznímu tématu vraždy sedmadvacetiletého novináře a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, které v Česku a hlavně na Slovensku rezonuje dodnes, si jen těžko dovedu představit, že ho letos ještě něco překoná. Velmi pozitivně hodnotím i to, že jako hlavní hybatel děje slouží archivní záběry z různých politických tiskovek apod. a tým investigativních novinářů a hlavního vyšetřovatele na ně pak plynule navazují svými monology. Podívaná je to naučná i zábavná. I zkušeným pamětníkům události roku 2018 účinně osvěží. Divák, který naopak s Kuciakovou vraždou není zvláště seznámen, do filmu vstoupí poněkud naivně a postupně rozkrývá, jak zaplevelená byla slovenská politika v té době. Velmi silně na mě zapůsobila scéna, kdy Kuciakův vrah polici v jeho domě ukazuje, jak přesně pohledávku vyřídil. Velký respekt investigativním novinářům a tvůrcům filmu. Verdikt: „Určitě snímek podpořte v kině!“ ()

Muel

| Final Cut for Real | Výborný dokument, ktorý vám povie a ukáže doslova a do písmena v podstate všetko, čo sa tohto smutného prípadu týka. Strašne veľa informácií, ale divák sa necíti, že by nestíhal, práve naopak si myslím, že priama úmera informácií a tempa dokumentu bola tak akurát. Ukážka z videozáznamu z miesta činu so strelcom mi spravila husinu až na prdeli, neskutočné. Textové správy, výpovede právnikov a dokonca aj toho od Kočnera, prišlo mi to sympatické, že aj druhá strana sa dostala k slovu. Vysoko kvalitná, ale hrôzostrašná vec. "Najmocnejšou mafiou na Slovensku bola vlastne polícia." Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 | ()

tomashrabek

(KVIFF 2022) Solídna práca so známym i nevideným materiálom, ktorá má pre domáce publikum skôr rekapitulačný charakter. Pre zahraničných však možno chýba trochu témy i kontextu navyše – problém korupcie je univerzálny a dokument nevyužíva naplno šancu zasadiť príbeh o Janovi a Martine do širších súvislostí. Takto je z toho solídne spracovaný true crime, ktorý by sa na Netflixe, ktorý teraz žánru kraľuje, nestratil. Ale prevláda vo mne otázka, či to nie je predsa len málo. ()

Skeksis

Toto mohla rovno vyšetrovať Kriminálka Juárez. Nechápem, prečo je Kočnerov „šéfko“ Fico stále na slobode, a ešte si stále dovolí tliachať v politike. No, možno chápem – lebo Slováci sú sprostí ako polená, len si to stále nechcem priznať. Podvody na daniach, nepriznané majetky, ktoré chtiac či nechtiac ukazuje aj s tým šašom Kaliňákom a spol., kurva za sekretárku, kurva v kaštieli počas pandémie a počas manželstva, Bonaparte, byt jeho mladého syna bez hypotéky... V neposlednom rade mi prekáža jeho vyjadrovanie, trápne gestá (milión eur na stole), trápne klamstvá, ktoré prekukne každý priemerne inteligentný škôlkár. Akurát, že asi tretina Slovákov sú menej inteligentní ako škôlkári. Len neviem, či im mozgy zdeformoval komunizmus, alebo McDonald. Film bol priemerne spracovaný, ale som rada, že vôbec je. ()

• Alena Zsuzsová byla v dokumentu přirovnána k Mariánu Kočnerovi jako jeho zrcadlo z pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků (1937), jelikož ho neustále chválila, tak jako v pohádce zrcadlo neustále chválilo královnu. (griph)
  • Na českou premiéru filmu přijel režisér Matt Sarnecki 23. března 2023 osobně do pražského Kina Lucerna. (Moco)

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

01.03.2023

Jeden svět zveřejnil filmový program, který v březnu představí v kinech. Festival letos uvede 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě. Nabídne také debatní program s hosty a… (více)

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

09.07.2022

Největší filmový svátek v Česku se po devíti dnech uchýlil ke svému konci. V sobotu večer proběhlo ve Velkém sále hotelu Thermal slavností zakončení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v… (více)