Dvoudílný epický velkofilm je nejprestižnějším projektem pozdně stalinské kinematografie. Reprezentuje velké komunistické ideje, které ve filmu zosobňuje sám neohrožený Stalin. Zajímavostí také je, že role nacistického vůdce Hermanna Göringa se originálním způsobem zhostil Jan Werich. Poslední dny druhé světové války vrcholí a Rudá armáda míří na svou poslední vojenskou štaci – dobýt Berlín. Na pozadí těchto dramatických událostí se odehrává příběh hrdinného slévače Alexeje a učitelky Nataši. On táhne se Sověty na Berlín, ona je drasticky odvlečena do koncentračního tábora. Společně se setkávají až v osvobozených ulicích německé metropole ve chvíli, kdy se jedna z nejsmutnějších kapitol lidských dějin konečně uzavřela. (oficiální text distributora)

Koly

Rusky mluvící Hitler. Stalin, který u mapy ukazuje Žukovovi (snad je to on), jak má vést obranu Moskvy. Angličané, kteří vpodstatě financují německou válku na východě. Tuny a tuny komunistických propagandistických sraček. Přes všechny tyhle zápory jsem se slušně bavil. PÁD BERLÍNA je z hlediska válečného filmu ultrasračka, ale jako komedie funguje skvěle. ()

Mylouch

Lány, závody, láska - ukázkový příklad ikonografie socialistického realismu, naznačující temné spojenectví Německa a Británie. Dnes slušná zábavička na úkor doby za 3-4*. Obraz si vypomáhá soudobými ukázkami vojenské techniky, autentickými válečnými záběry i modely leteckých formací a mírně mě rozhodila scénáristická zkratka od Moskvy ke Stalingradu. Hitler vyšiluje hřímavou ruštinou, Werich (i podřízená role v tvůrčím týmu mu sluší) si kolébavě užívá dočasnou roli světovládné dvojky a Aljoša pod vedením moudrého Hospodáře bojuje za vlast až k Jaltské konferenci. Kostrbatá, ale poučená režie, kamera a střih plus adaptace Šostakovičovy hudby (budovatelské z donucení) povinně vydělaly v Karlových Varech 1950 Křištálový globus. ()

PetrPan2

To není válečný film, ale parodie na válečný film... většina komedií, které jsem v poslední době viděl, není tak vtipná jako tohle... obvzláště kreace s Adolfem Hitlerem nebo Werichovo ztvátnění Goringa... fanatická komunistka učitelka je nářez. Válečné scény vypadají asi jako když sem si s kamarády jako malej hrál na vojáky :o) "Ja nebyt syčak, ja oficir!" "Až se dostanu do Berlína na tu tvou Friedrichstrasse, tak ti taky zničím dům." Prostě nářez! ()

Vodou

Nejsem schopný být smířlivější vzhledem ke stáří tohoto filmu, dávám dvě. Cítím z toho jen propagandu. Dnes to celé působí jako velká švanda. Ani nevím jestli to byl první ruský barevný zvukový velkofilm, nicméně technickou úroveň vůbec nehodnotím. Viděl jsem to s dabingem a zdálo se mi, že to snad i Ti čeští namlouvači parodují. Ať žije Ejzenštejn. ()

manonfire

Filmy propagandistické jsou přeci sami o sobě učebnicí dějěpisu, neboť nejde přeci jen o skutečná fakta a realitu, když v milionech lidí byla po desítky let tato realita naprosto nereálná a realitou byla v jejich hlavách tato propagandistická dikce. Film je ale strašidelně tupě naivní i v jiných svých podobách, hlavně to budovatelské nadšení paní učitelky a oslava železářského rekordu, by muselo dnešní cool omladině vyrazit dech neskutečnou razancí. Znali tehdy lidé vůbec pojmy jako nadhled, nebo kuřba? No nevim. 40% ()

xaver

Válečný film samozřejmě poplatný době a na rozdíl od pozdějších sovětských snímků, bezmezně velebící Stalina, nicméně slušně natočený a mající určitou historickou vypovídací hodnotu. Nelze ani přehlédnout Jana Wericha, coby osobnosti č. 2 v nacistické hierarchii. Je zajímavé, že o této roli se Werich nikdy moc nezmiňoval, popř. při svých veřejných vystoupeních vůbec. ()

Přemek odpad!

Pominu-li politické pablbostě, které tento "velkofilm" vysílá do světa a soustředím-li se jen na provedení, pak po herecké stránce má úroveň špatně secvičené školní besídky (v Obecné škole to pan učitel připravil lépe), co se týká režie, hanba mluvit. ()

Slimak

Bohužel...propagandy kopec a pomalu se to nehejbe z místa...usínal jsem u toho a díval se na čtyřikrát...a už mě unavovali nekonečné scény se Stalinem kde jen přepočítával že bude třeba tolik a tolik tanků a minometných divizí,tolika a tolika támhletoho a kolik děl a kulemetčíků a bla,bla,bla....než se něco rozjelo byl konec... ()

arcticsky

Neskutečná fantasmagoricko - propagandistická parodie na téma 2. světové války. Jedna * za nechtěně humorné scény, kterými se tento film jen hemží. ()

Brejlil

Film-dar soudruhu Stalinovi k 70. narozeninám. Na jeho místě bych tvůrce okamžitě poslal do Gulagu, kde by snad byli užitečnější. Tato barevná snůška všech možných bizarností má jednu, nezamýšlenou, přednost. Je vtipná. J. Werich snad jediný pochopil, která bije, a zahrál Goeringa jako podivně zlomyslného tlouštíka, a když si mne ruce po každém Hitlerově bláznivém nápadu, připomněl mi Trautenberka. Jeho nápad, že Hitlerovu tirádu prospí, je k nezaplacení. Churchill vypadal jak Zvoník od Matky Boží, a dost možná by se tam uplatnil lépe. Hitler je vykreslen jako naprostý blázen, který neví, co dříve. Když maniakálně objevuje, že dobytí Stalingradu je opravdu geniální, pobízí ho Eva Braunová neskutečnou úvahou o Mussoliniho nehtech . Stalin překvapivě na zahrádce okopává stromy, aby pak ukázal, jaký je stratég, kterého všichni poznají, jen co se na berlínské obloze objeví jeho letadlo. Jeho proslov na berlínském letišti je opravdu brilantní. Hlavními hvězdami filmu jsou ale Nataša a Alexej. Ona - učitelka a kovaná komsomolka, která cituje Puškina i Majakovského, a při projevu vyzdvihuje Stalina tak, že snad zažívá i orgasmus; on - slévač-úderník, který z 1 metru krychlového získá spoustu tun železa, Puškina nepozná, ale Majakovského ano, a rád by se dostal učitelce pod šaty. Jejich herecké výkony jsou skvělé: když Němci napadnou SSSR a nálet překvapí ty dva na obilném poli, zvládne Nataša omdlívat a dávat pozor, jestli jí sukně neleze moc vysoko; Alexej má občas zvláštní stavy beznaděje, ty ale okamžitě překonává a mlátí Němce samopalem hlava nehlava. Občas po nich samopal i hodí. Přesně ví, co na Germána platí "Vy jste mi rozbili dům, tak já vám rozbiju v Berlíně dům taky." Opravdu velkolepé. Snad jen dvě věci stojí za vyzdvižení: výprava a model zničeného a ničeného Berlína, a Šostakovičova hudba, která sice nepatří k tomu nejlepšímu, co napsal, ale je to jediná světlejší stránka filmu. ()

MickeyStuma odpad!

První díl dvoudílného velkofilmu se nese o oslavě překračování velkých cílů v jedné nejmenované ocelárně, kam chodí malé děti coby pionýři na exkurzi, o napadení Sovětského Svazu německou armádou, o jednáních nejvyšších představitelů, o bitvách a stále se usmívajících sovětských bojovníků a důstojníků. Stalin svojí povýšeností přeskočil v žebříčku i samotného boha, naopak Hitler je největší schizofrenik, jakého lze na vlastní oči spatřit. V době vzniku stranicky oslavovaný snímek, dnes názorná ukázka toho, jak se zneužíval film k propagandě. Ke sledování takto honosného snímku musí být dnešní divák silně obrněn. Jinak nebude za žádnou cenu schopen uvěřit, že by byl někdo tohle schopen myslet vážně. A byl. Bohužel. Velkou záhadou mi je účast Jana Wericha. Göring v jeho podání je úžasný a popravdě, Werich je absolutně k nepoznání. Ale ztrapnil ho dokonale. Jak se však k tomu dostal? Kdyby mu to ÚV KSČ pod zákazem činnosti nařídil, ani bych se tomu nedivil. Jiného vyhovujícího herce zřejmě nebylo. Ale pozor, jako jediný tu nehajluje. Svojí výpovědí zasluhuje tento velkofilm zahrabat dvacet tisíc kilometrů do země a pro jistotu ještě zalít minimálně deset metrů silným betonem. Taková je to hrůza. ()

Lucas87

Zvláštní a mě se to líbilo :) I když film nezachycuje znásilňování vojáky Rudé armády a taky zobrazuje návštěvu Berlína samotným Stalinem, která se nestala. ()

mak. odpad!

Bombardování dvou osmělých lidí v žitném poli a lidumil strýček Stalin okopávající stromky? Geniální komentář Brejlila. ()

Kragujevac odpad!

Tak takovýhle komunistický blábol jsem ještě neviděl. Propagandu ve filmu neřeším, neboť většina válečných filmů nějakou tu propagandu obsahuje , ale tohle je totální extrém. Totální výplach mozku. Překroucené, karikaturistické, hloupé a debilní. Wericha mi bylo celkem dost líto, roli v takové srač*e si vůbec nezasloužil. ()