Dvoudílný epický velkofilm je nejprestižnějším projektem pozdně stalinské kinematografie. Reprezentuje velké komunistické ideje, které ve filmu zosobňuje sám neohrožený Stalin. Zajímavostí také je, že role nacistického vůdce Hermanna Göringa se originálním způsobem zhostil Jan Werich. Poslední dny druhé světové války vrcholí a Rudá armáda míří na svou poslední vojenskou štaci – dobýt Berlín. Na pozadí těchto dramatických událostí se odehrává příběh hrdinného slévače Alexeje a učitelky Nataši. On táhne se Sověty na Berlín, ona je drasticky odvlečena do koncentračního tábora. Společně se setkávají až v osvobozených ulicích německé metropole ve chvíli, kdy se jedna z nejsmutnějších kapitol lidských dějin konečně uzavřela. (oficiální text distributora)

rublik05 odpad!

Velká škoda, že tento snímek vznikl pouze jako čistá sovětská propaganda a snaha o přepisování dějin za dob velkého Josifa. Potenciál válečného filmu by tam byl, ovšem je totálně zazděný propagandistickými výlevy. 0/10. ()

nooly

Po stránce zpracování mě film velmi mile překvapil! Že by první Ruský blockbuster? :] Vykreslení mocnářů je samozřejmě groteskní a nereálné a propaganda už celý snímek mění ve frašku. Nicméně jsem se i přes délku snímku velmi bavil. 3.5 hvězdičky. ()

Vikinec odpad!

Tak propaganda těch nejpovolanějších. Dokonce se neštítili změnit historii, ale to se dalo čekat. Celý film vypadal jako logo Mosfilmu na začátku. No a Werich? Jen jsem si utvrdil své mínění o něm. Jeden z nejpopletenějších intelektuálů tehdejšího Československa. ()

vitak69 odpad!

Šílený odpad. Přímo neskutečný. Naprostá zhovadilost. Sledovat tento film je dokonalý očistec a duševní masochismus. ()

Gig

Tomuhle se propůjčil Werich? Hih a co tam dělal Karel Roden? Vždyť ještě nežil.... žeby otec? ()

laardlad

Propaganda až na půdu. Nejvíc mě pobavila ta školní exkurze do té ocelárny :D jak si děti s učitelkou poskakují, a když tam přijdou, tak padne světový rekord :D :D :D. A mílovými kroky rozvíjející se SSSR z ničeho nic napadne zlé Německo. ()

Tempest

Tak tohle je jeden z těch filmů, o kterém se dá říci již nikdy více. Pro mě docela zklamání, nedělal jsem si iluze o filmu jako celek, ale myslel jsem, že alespoň nějaké bojové scény budou stát za to. Bohužel už začátek fimu byl dost příšerný, vypadalo to, že jsem si omylem koupil film z časů budování socialismu. Budovatelská agitka posléze přešla do válečného žánru, i když mě nebylo jasné, proč německá letadla bombardují nějaká pole, asi chtěli zničit sovětské zemědělství. Ani změna žánru nepřinesla nějaké zvýšení kvality filmu, je to prostě pěkná sračka. ()

antragus

Už při jedné z prvních scén vůbec, kde se zpráva o překročení normy šíří systémem "José nepřijel..." podstatně rychleji než proud v elektrickém vedení, jsem šel do kolen. Ostatní už jste tu popsali za mě. Jako komedie fakt dobré, jako dokument toho, jak vypadala propaganda to taky funguje. Ale vzhledem k tomu, že to asi tvůrci tehdy mysleli vážně, tak to posuzuju vážně i já. Jedna hvezdička díky tomu, že odpad! nedávám... ()

antoninsesta

Film jsem viděl v kině jako dítě. Tehdy jsme sovětské válečné filmy zbožňovali, jiné pochopitelně ani v kinech nešly. Vzpomínám si i na filmy "Muži v sedle", "Setkání na Labi" , "Stalingradská bitva" a pod. Dnes tyto filmy působí naivně což by mi až tak nevadilo. Horší je ideologické zkreslení skutečnosti. Ale jako dokument doby je film dobré shlédnout. ()

slavikzbojni

Mimoriadne sa"vyřádili" zahriate vrstvy homofilných (superkrtkov)superkritikov lebo sa tu neoslabuje Gayrópa, ani Západ. To že Stalinova postava vyznieva sympaticky- ako v skutočnosti aj bol- videl som dokumentárne zábery pri pohrebe Stalina, kde plakali MASY!! A k tomu nikoho nedonútite. A viem od starších- že aj u nás ľudia plakali, keď Stalina otrávili. Národ neoklameš- nemôže byť každý priteplený. Niťou príbehu je dvojica z ĽUDU- nie z "elity" gerontofilných misogýnov a milovníkov pedofílie. Jan Werich v úlohe Göringa urobil z n8ckov psinu ako trám...Film nie je propaganda horšia ako dnes robené chválospevy na USA- a za víťazstvom Červenej armády boli obete a nadľudské úsilie- a nielen to. ()

Eisenmann

V téhle bolševické propagandistické sračce naprosto exceluje Jan Werich v roli Hermanna Göringa. Ztvárňuje ho jako jakousi komickou žoviální postavu, kterou říšský maršál vskutku byl. Je v něm pompéznost, teatrálnost, ale také ona vážnost, která nikterak nepopírá Göringovu zodpovědnost. Zatímco herec ztvárňující Hitlera svou předlohu příliš nezvládl, jelikož je příliš rychlý a tanečnický, Werich si jako balvan se silnými stehny na tenkých lýtkách poskakuje mezi nacisty a neustále zdivá svou maršálskou hůl. Kdysi vypravoval pan Horníček o Janu Werichovi, jak v šatně zahrál v mrazáku zmrzlé pivo. Ač se tedy na pana Wericha můžeme ze zpětného pohledu dívat jako na "komedianta" (ve vší úctě myšleno), jeho herecké umění bylo nedozírné. Jinak je bohužel celý film odkazem své doby - je ahistorický, nevkusně výpravný, tendenční, je to zkrátka sovětský válečný film z padesátých let. Dívám-li se na takový film, pak jako na dokument o době, ve které byl vytvořen. ()