Barva ráje

Írán, 1999, 90 min

Majid Majidi

Majid Majidi

Mohammad Davudi

Majid Majidi mě opět přesvědčil. že umí. Silný a velmi smutný příběh malého a slepého Mohammada je jeden z těch, kde si člověk opravdu silně uvědomí, jak nádherné je vidět "Barvy ráje". Víte co je horší? Mít v pořádku zrak a nevidět. Velkým plusem považuji i to, že hlavní roli hrál chlapec, který takto postižen skutečně je. I to dokáže dodat na působivosti, což si zřejmě Majidi při výběru herců do filmu dobře uvědomoval. To všechno je podtrženo opravdu nádherným soundtrackem.(9.9.2012)

Působivý a dojemný film o slepém chlapci a jeho složité cestě do otcova srdce. Nejkrásnější scény filmu jsou otec na mostě, ten strašlivý okamžik rozhodování se a úplný závěr, záře, která osvítí chlapcovu ruku... krásné.(22.8.2005)

Je to lepší než Božské děti, stejně jako tam i tady jsou mladí herci bezprostřední a vynikající. Jinak je to místama pěkná kýčovina. Hodně se tam běhá a hodně se tam běhá po rozkvetlejch loukách, všeobecně se to odehrává v nádhernejch scenériích, jo a moc se tam nemluví, no prostě film pro tebe Janí. Scéna u kurníku je pak ukázkou ryzího filmařského sentimentu brrr.(21.6.2011)

Dámy a pánové, tohle je naprosto brilantní .. porozuhodné .. nádherné dílo. Je to myslím úplně první film íránské kinematografie, se kterým jsem se setkala a byla to přímo trefa do černého. Hned od prvních vteřin jsem v srdci cítila hrozně zvláštní lítostivej pocit - jistě, bylo to díky tématu a hl. mladému herci, který si tam zahrál, ale to, jakým způsobem je tenhle snímek natočen, to mu jen přidalo na kvalitě. Ono když film není vyloženě, jak to napsat .. hollywoodskej trhák, spousta lidí jej zatracuje a nedá mu šanci, ale tenhle film mi ukázal a stejně tak jako spousta dalších, že i ty, které stojí mnohem méně peněz a jsou točeny třeba na íránském venkově a ukazují úplně ty nejnormálnější věci, vztahy, situace, že to tolik chytne za srdce, že není jiné cesty jak .. tleskat, tleskat, tleskat, to je vážně nádhera!!!(20.5.2008)

Mé druhé setkání nejen s Íránským filmem, ale také s režisérem Majidem Majidi. Jeho film, který jsem viděla už dříve, Božské děti, mě velmi zaujal, a proto jsem se sehnala i Barvu ráje. Tento film bohužel má očekávání nesplnil, ale to jistě proto, že byla příliš vysoká. Přese všechno je to krásný, kvalitní, zajímavý a nanejvýše poutavý film, v němž jsou citlivě vykresleny osudy slepého chlapce, který to v životě rozhodně nemá jednoduché. Snad u každého člověka vyvolá nějakou citovou odezvu, protože nejde se na něj dívat s odměřeným přístupem a chladným srdcem.(11.12.2009)

• - Režisér Majid Majidi si obvykle vyberá do svojich filmov nehercov, tentoraz si do role Mohammada vybral slepého chlapca, aby jeho vystúpenie bolo čo najautentickejšie. (Karush)