Barva ráje

Írán, 1999, 90 min

Majid Majidi

Majid Majidi

Mohammad Davudi

Na rozdíl od skvělého předchozího režisérova snímku Children of Heaven tlačí Barva Boha (správný název! - Barva ráje je nesmysl) trošku moc na city a za každou cenu se snaží diváka dojmout. Uznávám, že při sledování "slepého chlapce běžícího po rozkvetlé louce" nezůstane mnohé oko suché, mně to ovšem spíš připomíná dokument ze života postižených než "krásný film".(2.2.2010)

Dámy a pánové, tohle je naprosto brilantní .. porozuhodné .. nádherné dílo. Je to myslím úplně první film íránské kinematografie, se kterým jsem se setkala a byla to přímo trefa do černého. Hned od prvních vteřin jsem v srdci cítila hrozně zvláštní lítostivej pocit - jistě, bylo to díky tématu a hl. mladému herci, který si tam zahrál, ale to, jakým způsobem je tenhle snímek natočen, to mu jen přidalo na kvalitě. Ono když film není vyloženě, jak to napsat .. hollywoodskej trhák, spousta lidí jej zatracuje a nedá mu šanci, ale tenhle film mi ukázal a stejně tak jako spousta dalších, že i ty, které stojí mnohem méně peněz a jsou točeny třeba na íránském venkově a ukazují úplně ty nejnormálnější věci, vztahy, situace, že to tolik chytne za srdce, že není jiné cesty jak .. tleskat, tleskat, tleskat, to je vážně nádhera!!!(20.5.2008)

Tak, ako čítal z kamienkov vo vode, alebo z klasov pšenice, ma nesmierne dojímalo. Malý Mohammad nám ukázal, ako vnímať svet srdcom a nie zrakom. Veľmi hlboký a citlivý film a druhý v poradí od Majid Majidi , ktorý som videl a ponechal ma v úžase!(8.10.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,817,216Tržby Celosvetovo $2,724,595║ V niektorých momentkách neskutočné silné, živelné, citovo podfarbené, vizuálne úchvatné, rovnako tak záver je neskutočne poňatí, len škoda tých pridlhých "takmer nič hovoriacich" prechodov medzi týmito scénkami strácajúcich pozornosť diváka. Možno by stačilo vystrihnúť 10minút, mierne doladiť dej, vytvoriť trošku silnejšiu emočnú vetvu medzi slepým chlapcom a divákom a rázom by tu bol nezabudnuteľný snímok chytajúci za srdce, lebo načrtnutý potenciál to malo na veľmi, veľmi veľa. V každom prípade stojí film za vzhliadnutie. /70%/(18.1.2009)

Mé druhé setkání nejen s Íránským filmem, ale také s režisérem Majidem Majidi. Jeho film, který jsem viděla už dříve, Božské děti, mě velmi zaujal, a proto jsem se sehnala i Barvu ráje. Tento film bohužel má očekávání nesplnil, ale to jistě proto, že byla příliš vysoká. Přese všechno je to krásný, kvalitní, zajímavý a nanejvýše poutavý film, v němž jsou citlivě vykresleny osudy slepého chlapce, který to v životě rozhodně nemá jednoduché. Snad u každého člověka vyvolá nějakou citovou odezvu, protože nejde se na něj dívat s odměřeným přístupem a chladným srdcem.(11.12.2009)