Barva ráje

Írán, 1999, 90 min

Majid Majidi

Majid Majidi

Mohammad Davudi

Stejně jako v Božských dětech i tady dokázal Majidi vytvořit čistý a krásný film (nejen) o dětech. Chytí za srdce a neuchyluje se k citovému vydírání. 8/10(3.1.2013)

Dámy a pánové, tohle je naprosto brilantní .. porozuhodné .. nádherné dílo. Je to myslím úplně první film íránské kinematografie, se kterým jsem se setkala a byla to přímo trefa do černého. Hned od prvních vteřin jsem v srdci cítila hrozně zvláštní lítostivej pocit - jistě, bylo to díky tématu a hl. mladému herci, který si tam zahrál, ale to, jakým způsobem je tenhle snímek natočen, to mu jen přidalo na kvalitě. Ono když film není vyloženě, jak to napsat .. hollywoodskej trhák, spousta lidí jej zatracuje a nedá mu šanci, ale tenhle film mi ukázal a stejně tak jako spousta dalších, že i ty, které stojí mnohem méně peněz a jsou točeny třeba na íránském venkově a ukazují úplně ty nejnormálnější věci, vztahy, situace, že to tolik chytne za srdce, že není jiné cesty jak .. tleskat, tleskat, tleskat, to je vážně nádhera!!!(20.5.2008)

Nejsmutnější film na světě! Mám ho sice nahraný na kazetě, ale nevím jestli se na něj dokážu ještě někdy podívat...(23.1.2007)

Nádherný, ale krutě naléhavý příběh o vnímavém a citlivém chlapci.. Dramatické finále snad dává trochu naděje svým otevřeným (?) koncem - ale v tom už se názory rozcházejí..(14.7.2006)

Na rozdíl od skvělého předchozího režisérova snímku Children of Heaven tlačí Barva Boha (správný název! - Barva ráje je nesmysl) trošku moc na city a za každou cenu se snaží diváka dojmout. Uznávám, že při sledování "slepého chlapce běžícího po rozkvetlé louce" nezůstane mnohé oko suché, mně to ovšem spíš připomíná dokument ze života postižených než "krásný film".(2.2.2010)