Pán velryb

• Nový Zéland Whale Rider (více)
Drama / Rodinný
Nový Zéland / Německo, 2002, 105 min

Je to priam neuveriteľné a mnohí hovoria o malom filmovom zázraku. Magický filmový príbeh so skromným rozpočtom sa pevne usadil v prvej desiatke doteraz najnavštevovanejších filmov tohto roku a hoci od jeho premiéry už uplynulo niekoľko týždňov, distribútori neustále zvyšujú počet kópií v amerických kinách. Dojímavý príbeh o priateľstve 10-ročného dievčatka a stáda veľrýb mnohí považujú za najväčšie filmové prekvapenie tohto roka. Ale tí, ktorí sledovali vznik tohto filmu, tvrdia, že o jeho úspechu boli presvedčení už od začiatku. Za dobrodružným príbehom, ktorý renomovaný časopis Variety nazval "magickým príbehom, ktorý dojme každého diváka bez rozdielu veku", stojí totiž Tim Sanders, skúsený producent fantasy trilógie Pán prsteňov.

Ústrednou postavou príbehu je Koro a jeho vnučka Pai. Koro mal odjakživa v malej komunite domorodých obyvateľov na Novom Zélande veľkú úctu a vážnosť. Narodil sa totiž s magickou schopnosťou rozumieť veľrybám. Ostrovania ho považujú za svojho najvýznamnejšieho obyvateľa, pretože práve s ním (a jeho schopnosťou) spájajú svoju identitu. Nadišiel však čas, aby Koro odovzdal svoje umenie a schopnosti mladšiemu nástupcovi. Prichádzajú mladí muži z celého ostrova, aby podstúpili skúšky, ktoré majú preveriť ich schopnosť načúvať veľrybám. Z nich má vzísť nový pán veľrýb... (oficiální text distributora)

veronikav

Strašně moc krásných komentářů a tak jsem se na to hrozně těšila .... Asi to je tím :-)) Ale od začátku mi připadalo, že přesně vím co a jak bude :-( Je to moc hezký a dojemný film (a takové většinou probulím a prožívám :-) - ale asi mi nějak nepadl do noty :( ()

Aiax

Lahůdka nezávislé a nehollywoodské filmové scény, dodává svěží a neotřelý význam poněkud profláklé frázi "poznávat nové lidi a jiné kultury". Velice příjemný zážitek, z veliké části i díky úžasnému výkonu hlavní herecké představitelky. Dám krk na to, že až se z dívky stane žena, bude se rozhodně na co koukat. ()

willow666

Šla jsem na to do kina vlastně náhodou. Skvělý film plný lidskosti, citu a něhy... Dojemný, občas možná příliš, přesto jednoznačně 95%. ()

radektejkal

Patriarchální společnost je pro smích už i u Maorů. Korova snaha o její "re-establishment", vyznívá sentimentálně a místy až komicky. Pohádka, která tento problém rámuje, je přijatelně naivní, každopádně od toho, kdo jezdí na velrybě (nebo na bouři - Doors) se předpokládá, že umí plavat. ()

Suzana

Niterný snímek o statečné maorské dívce, která se rozhodla zbořit mýty a jít svou cestou. Film, který dokáže dojmout a zároveň se vyhýbá patosu je taková malá perlička v moři. Jsem ráda, že jsem ji objevila, protože příběh mladičké Pakei v sobě nese něco více, než je boření mýtů. Generační spory, problematika „zastaralých“ tradic a vztah k přírodě jako takové – toho všeho se Pán velryb dotýká a to nevtíravým a civilním způsobem. To vše za doprovodu krásné hudby, která dokresluje smutnou atmosféru filmu ()

maverick10

Konecne zase jeden film, kde se nerozmyslim dat plnej pocet bodu. Film, ktery neni plny sladkosti, pasti na divaka a falesnych slz. Tyhle slzy byly poctive vydobyte nadhernym pribehem s myslenkou, nadhernou procitenou hudbou...... no proste vsim, co dela dobry film dobrym filmem. ()

easaque

prej se tento film američanům líbil, jak je napsáno v obsahu a ani se nedívím. Podobných příběhů totiž točí desítky, kdy musí sympatický hlavní hrdina dokazovat své schopnosti zlím druhým, který jím opovrhují. Novozélanďanům se povedlo natočit ještě působivější doják díky mladé dívce, která navzdory tradicím se snaží vybojovat úctu u svého dědečka. Jen tak mimochodem se mi herecké výkony nikoho nezdály obzvlášt vyjímečné. Ale jako rodinný film ... proč ne! [ PŘÍBĚH: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

bogomira

Vlastně spíš čtyři a půl. Přece jen tak tři čtvrtiny filmu byly dobrý, ale ne vynikající. Zato ten závěr je za deset hvězd. ()

tomtomtoma

Tento film je především laskavý a láskyplný. A optimistický. Není to o mentalitě jiné kultury a není to ani o střetu starého a nového způsobu života. Je to o nevyhnutelném úpadku nezápadního a nekřesťanského civilizačního směru života pod vlivem pokroku všeobecného blahobytu civilizace a celosvětového globalizačního procesu. Tradiční hodnoty už většinu obyvatelstva příliš nezajímají a oddávají se naplno konzumu v rámci kapitalistického uspořádání světa. Prastaré kořeny se někdy nápadně a někdy skrytě přetrhávají a bez vláhy nenávratně usychají. Následně jsou nahrazovány povrchovou nitkou pseudokultury, která nedokáže zaplnit prázdné místo v duši a není schopna trvalých a hlubších hodnot. Naděje ale umírá vždy jako poslední. V hlavní roli je malá Paikea Apirana (zajímavá Keisha Castle-Hughes), která se vzepře dogmatům a začne naplňovat svůj předurčený osud. Dogmata a předsudky často vycházejí z tradičních hodnot a zvyků. Hlavní mužskou postavou je její dědeček Koro (sympatický Rawiri Paratene), jehož srdce přetéká smutkem nad odcizením vlastních lidí od svých kořenů. Bojuje proti civilizačnímu vývoji, aby nakonec s uspokojením přijmul novou a nevyzkoušenou cestu, která dává novou mízu jeho národu. Z dalších rolí: citlivá a laskavá babička Flowers (Vicky Haughton), otec s pocitem selhání a útěkem jako řešením Porourangi (Cliff Curtis), lehkomyslný i ochotný strýček Rawiri (Grant Roa), žák ze školy vyvolených Hemi (Mana Taumaunu), či učitelka Parata (Tahei Simpson). Často až prolomení vlastních vlnolamů dogmat a předsudků může přinést tu spásnou obrodu vlastnímu národu. A nakonec je národ schopen přijmout a udržovat ty lepší a vznešenější zvyky, které udržují jejich národní identitu a sebeurčení. A víru a naplnění. A naději. Místy film útočí na city ve větším množství. A velryby? Ta stvoření jsou fantastická. Problémy s vlastní identitou jednotlivce i celých národů jsou celosvětovým fenoménem, kde nezadržitelně, surově a bezpečně vítězí konzum bez naplnění a smyslu. ()

ZIASystems

Ano, tenhle film je opravdu magický. Spíše než "príbeh o priateľstve 10-ročného dievčatka a stáda veľrýb" vypráví příbeh o umírajících tradicích a o zklamání, ale i o víře, lásce, naději, blabla viz. každá druhá recenze na jakýkoliv film. Nenechte se odradit mým komentářem, tenhle smutný a zároveň i laskavě úsměvný film musíte vidět P.S. Co se filmové hudby týče, dělala ji Lisa Gerard (která spolupracovala třeba na Gladiatorovi) a ve filmu zní nádherně jako zpěv velryb. Na CD zní méně nádherně jen jako zpěv velryb :) ()

laik_60

Na mňa to bolo pridlhé pripomalé, umelo vyumelkované, a take akési príliš jednostranné. Starci túžiaci po predkoch a tradíciach nebývajú v barakoch so satelitom na streche. Spomenul som si na rómske dedinky v Spiši, kde sú barabizne ale na každej bo satelit nemôžem dat viac ako tri b. ()

KajusaK

Pěkná, příjemná, oddychová podívaná s pěkným vyprávěním, příběh natažený ale ušel. Příroda a hudba nejhezčí na celém filmu..65% ()

AGO

Pomalý, prírodný film o jednej nie moc známej, zato krásnej kultúre. Koho prvá veta odstrašila, nech sa má napozore!! Tento film ho asi zabije. Ktorým sa neobrátil žalúdok naruby ešte spomeniem krásnu, pomalú, prírodnu (doslova, možno v nej počuť veľryby!) hudbu a pôvabnú mladučkú herečku Keishu Castle-Hughes. To dievča má budúcnosť:)) Ešte že nie som pri oceáne. Namiesto písania komentára by som sa pokúšal krotiť veľryby... ()

Decker

Smrst emoci, citu a ryzi cistoty sala z tohoto excelentniho filmu, ktery v zaveru zasadi divakovi tak mocny uder ze se dlouho jeste bude zpamatovavat. Jednoznacne jeden z nejlidstejsich filmu za dlouhou dobu s jednim ohromnym objevem, ktery se zrodil v jedne mladicke divence - Keishy Castle-Huges. Jeji vykon se neda ani snad popsat bez pouziti superlativ nebot je naprosto bezchybny a dokonaly. Za zmineni samozrejme stoji i hlubsi podton ve forme tradicnich zvyku, ktere jsou postupne chte nechte vytlacovany moderni civilizaci a boj a snaha o jejich zachovani a preziti. Jednoznacne se jedna o nevsedni a nezapomenutelny zazitek, ktery doporucuji shlednout vsem lidem, kteri jiz nestoji o neustale se opakujici klise hrnouci se ze vsech stran a uhlu. ()

_DAVE_

Neobycejne hluboky pribeh o zpusobu zivota lidi kteri ziji na opacnem konci planety. Nejspis to nezaujme kazdeho, je to spise pro narocnejsiho divaka ale kdyz prebudete pomalejsi rozjezd nebudete litovat. Na zaver bych chtel pochvalit mladou predstavitelku hlavni role za vyborny herecky vykon. ()

Let číslo 103

Let číslo 103

29.03.2007

Jestli teď očekáváte informaci o plánovaném pokračování nebo remaku Letu číslo 93, nejspíš vás zklamu. Tentokrát se filmaři rozhodli zfilmovat jinou leteckou tragédii. Roku 1988 se po výbuchu bomby… (více)