Paradox Seana Conneryho

(TV film)
  • Francie Sean Connery vs James Bond (více)

Diváci ho milovali jako Jamese Bonda, on však ze všeho nejvíc toužil se z této osudové role vymanit... V roce 1962 vstupuje na plátna kin mladá neokoukaná tvář a zároveň nový hrdina, agent James Bond a jeho první představitel Sean Connery. Jednalo se o první filmovou „bondovku“ s názvem Dr. No, jinak šestý knižní příběh z pera dnes již legendárního Iana Fleminga. Role Jamese Bonda přinesla Seanu Connerymu slávu a bohatství, ale stala se i jeho břemenem a prokletím. Tvůrci dnešního dokumentu zkoumají Conneryho kariéru komplexně a věcně, i když ve skutečnosti byla hercova cesta k osvobození a uspokojivému sebeprosazení trnitá. (Česká televize)

tron

V prvom rade: toto nie je dokument o Connerym. Akonáhle by bol, stali by sme sa svedkami neskutočného prúseru, pretože tým pádom by to bol typ dokumentu, ako keď si narýchlo potrebujete zistiť základné fakty o Druhej svetovej a ku šťastiu vám stačí dozvedieť sa, že Hitler bol zlý a vojna skončila v r. 1945. Nedozviete sa v podstate nič a i potenciálne veľmi zaujímavé a silné Conneryho momenty sú odbavené v jednej, max. v dvoch vetách. Zarazilo ma, keď som si uvedomil, že to trvalo skoro hodinu a pritom som sa dá sa povedať nič nedozvedel. Ono to ale nie je životopis najslávnejšieho škótskeho herca, ale dokument venovaný jeho bondovskému alter-egu. Čo ostatne potvrdzuje názov. Takže v tomto smere spokojnosť. Zmienka o kameramanovi, ktorý utiekol do USA, zmenil si meno a viac o ňom nikto nevedel, znie ako skvelý námet pre mrazivú urban legend. ()

andrii

Skotské kořeny. Světácké rodokmeny. Toho, který bodoval, ve svých dobách, nejen s číslem 007, mimo domov, ale i coby vyfešákovaný Jižan, zachraňující MARNIE z hitchcockovských tenat. Neúplatný LEV, kterému turban, "sombréro" pouště nenadzved´ žádný americký VÍTR. MARIANY, Audrey Hepburn, ROBIN. Úskočný loutkář údajné BEZCHARAKTERNÍ ŽENY, v hříšném negližé, Giny. Rek horkých chvilek, nejednou překonávající nejeden PAHOREK. Tajuplný SHALAKO, házející oko po /pampe/lišce prérie. Se sluncem ve vlasech. Blond Brigitte Bardot. Šarmantní konání ŠAMANOVO. ()

subic

Za první bondovku dostal pouhých 15tis. dolarů, za další 2 ne o moc víc. Po čtvrté bondovce už si nárokoval i  procenta z merchandisingu. Tak ho v páté nahradil nijaký Australan Lazenby. Za v pořadí šestou pak dostal 125tis. dolarů. Ale Roger Moore pak už bral miliony. Věděl jsi to? Já ne. Zajímavý dokument o dalších rolích Seana Conneryho a jeho takového až traumatu z Jamese Bonda. ()

nascendi

Je nespochybniteľnou pravdou, že pri vyslovení mena Sean Connery sa automaticky vybaví meno James Bond. Ale ja, ktorý patrím k menšine divákov, pre ktorú Bond príliš veľa neznamená, si radšej spomeniem na Pahorok alebo Meno ruže. Celkom rád som si pozrel dokument o Connerym, pretože bez ohľadu na môj vzťah k postave Bonda, ho považujem za významného a charizmatického herca, ktorý v staršom veku pôsobil príťažlivejšie, ako v najlepších rokoch. ()

majo25

Och tie žabožrútske dokumenty, ktoré nevedia priniesť tradičný životopisný dokument o slávnom hercovi, s kontinuálnym životným príbehom, ale sa musia utápať s nejakým lightmotívom (v tomto prípade Bondom), s ktorým nielenže spájajú každú jednu sekundu dokumentu s danou osobnosťou, ale sami sú tým úplne posadnutí. Až natoľko, že celú osobnosť totálne zaškatulkujú a tým pádom deformujú celý jej životný príbeh. Škoda, pretože spracovanie patrí medzi tie kvalitnejšie. ()