FIFA: Pod povrchem

• USA FIFA Uncovered
Dokumentární / Krimi / Sportovní
USA, 2022, 3 h 44 min (Minutáž: 52–59 min)

Epizody(4)

Co všechno obnáší organizace mistrovství světa ve fotbale? Dokument o federaci FIFA, který odkrývá její pohnutou minulost plnou tahanic o moc a velké politiky. (Netflix)

zdenny

52 %. Při sledování (především prvního dílu) mi přišlo na mysl, že tento dokument natočili lidé, kterým vadilo, že u lizu nebyli oni. Protože by se chovali naprosto stejně. Je to jako u nás ve sněmovně - strany nejedou po vládnoucí straně z ideologických důvodů, nýbrž proto, že se také chtějí dostat k zlatému prasátku. Další dva díly byly o suchopárném povídání (neříkám že ne úplně nezajímavém). Poslední díl to završil mistrovstvím v Kataru (to, že se s tím plno lidí neumělo smířit, je cítit všemi čtyřmi díly). Ze stejných důvodů i mně pořádání mistrovství v Kataru vadilo. Jenže ruku na srdce, kde chcete v budoucnu tak nákladnou akci pořádat? A navíc (psáno již po mistrovství) - to mistrovství se ukázalo být jedním z nejlepších v historii. Když tedy pominu účast Kataru (jako pořadatelské země), který je fotbalově poměrně nízko, a také období konání. Co se týče FIFA --- tak ať z ní fotbalové svazy vystoupí a dělají si svoje soutěže (no, má trochu vlhká představa). A co se týče dokumentu - šokovaný jsem pouze tím, jak jsou někteří šokovaní. Tak se, do prdele, podívejte jen na vaši radnici, nebo, jak už jsem napsal, do poslanecké sněmovny. Vždyť i v reality show "Survivor" se dějí svinstva. A to jde o pár peněz. Ve FIFA nejde jen o peníze, jde o strašně velký vliv. A proč by stávajícímu předsedovi nedal hlas šéf nějaké karibské asociace, když za to dostane peníze pro sebe a dalších pár "pro rozvoj fotbalu"? Celá ta mafie funguje na principu udržení moci. Sovětský svaz taky musel uplácet Jugoslávii, aby setrvávala v RVHP. Jaký je v tom rozdíl? Fotbalisti hrají, jsou skvěle placeni, lidé vyprodávají stadiony a kluci ve FIFA si žijí ve svém světě luxusu a kurev. Důležitou otázkou zůstává: Chceme vůbec, aby se tento systém změnil? Aby bylo jasno, rozhodně nesouhlasím s tím, co se nejen ve FIFA dělo a děje. Ale nejsem snílek, abych si myslel, že jednoho pěkného dne přijdou nějací hodní, neúplatní svatouškové a budou to celé řídit úplně jinak. Proto i mé nízké hodnocení. Dokument k ničemu, nic se nezmění. ()

drackula

Netflix to urobil parádne a načasoval premiéru tesne pred kontroverznými MS v Katare. Každý ktorá má aspoň elementárny prehľad vie, že FIFA smrdela a stále smrdí a to pekne od hlavy. Vidieť to ale takto pekne pokope a zo všetkými súvislosťami je ale aj tak silná káva. Odporúčam pozrieť každému, kto sa aspoň trochu zaujíma o futbal. Jediné čo by som vytkol bolo občas zbytočné naťahovanie a opakovanie rovnakého motívu. 80% Netflix ()

Wally

Hnus, Velebnosti! O tom, že se z fotbalu stala žumpa plná korupce, neuvěřitelně přeplácených 'hvězd' a předem jasných výsledků netřeba diskutovat. Zde je vidět proč... Asi jsem to čekal ještě víc třaskavější..v podstatě zde nebylo uvedeno nic o čem by se již nevědělo. Sem tam se to táhlo a opakovalo se vícekrát jedno téma. Infantino ve mně rozhodně důvěru nevzbuzuje a myslím, že šance na zlepšení tu není... ()

klukluka

Poctivá dokumentární práce, jen ten závěrečný titulek o údajných tisících mrtvých dělníků (kontra 3, které přiznává Katar) mohli zaměnit za fotky a konkrétní jména- to by tomu dodalo na vážnosti. Z MS v Kataru mám i bez tohoto dokumentu smíšené pocity. Z fotbalu se stává taková obluda, slovy Joao Havelange, která tu zazněla- takové monstrum, že na něj jednou přestanu koukat- přestože ho miluju. ()

Hanys_

Zajímavá fakta o vzniku Fifa, prvních aférách, nástupu Blattera a jeho pádu. Je to zajímavé, ale (zas a opět jak je u netflixu zvykem) zbytečně dlouhé. 6/10 ()

krtek138

Mistrovství světa... v podvodech. Cílem každé firmy je generovat zisk, vše okolo je pouze tupý marketing. Na FIFĚ se mi líbí, že se ani nesnaží předstírat něco jiného. ()

Warhorr

Paráda a naprosto skvělé načasování krátce před MS. O tom, že byla, a možná stále je, FIFA zkorumpovaná, už dnes není sebemenších pochyb. Dokument nás neprovází jen samotným vyšetřováním a zatýkáním, ale začne pěkně od plenek, kde to všechno začalo. Od zvolení Havelangeho, kdy to všechno začalo pořádně smrdět až k samotnému Blatterovi, kterému nevěřím ani nos mezi očima. A docela jsem čuměl, že přijal pozvání do dokumentu a sám tu vypovídá. Jestli čeká, že se touto cestou očistí v očích fotbalových fanoušků, tak u mě to teda rozhodně nezabralo. Ale FIFA není jen Blatter, byla tu i další velká zvířata jako Blazer, Warner, Webb a většina výkonného výboru. Dokument ukáže velký propletenec úplatkářství a lží, která v organizaci po několik desetiletí panovala a divák si tak bude moct udělat (ne)pěkný obrázek toho, jak to vlastně všechno fungovalo - kupování hlasů při volbě prezidenta, kupování si mistrovství světa apod. Když můžeš uspořádat MS v Anglii a následně v USA, ale nakonec si zvolíš Rusko a Katar, to asi nepotřebuje více komentovat. A jak jsem se zmínil na začátku, perfektní timing. Letošní MS bojkotuji poprvé v životě a tento dokument mě jen utvrzuje v tom, že dělám dobře. Odporná nejen FIFA, ale taky UEFA a CONCACAF. Že politika do sportu nepatří je jen takový otřepaný klišé. Že už korupce v organizaci není ? Pochybuji. Jestli se něco bude radikálně měnit pod Infantinem ? Pochybuji ještě více. ()

majec4

Trochu unavne,  stacilo by to zhrnut do jednej dlhsej casti. Treba vsak vidiet, ja som nechapal z toho Blattera. ()

kowalski

Tak poslední epizodu jsem shlédl v den kdy Infantino prohlásil, že by MS měla klidně pořádat i severní Korea když o to budou mít zájem. Tím pádem mi došlo, že se vlastně odchodem Blattera nic nezměnilo. Když ho pak vidíte jak stojí na tribuně společně s MBS a Putinem tak vám to dojde. FIFA je prostě jako mafie či jiná organizovaná zločinná organizace. Trochu vám to pak přestane dávat smysl, když v dokumentu vystupuje i samotný Blatter, který na mě dělal dojem starého infantilního dědka totálně odstřiženého od reality, který dokumentaristům řekne v klidu na kameru, že za nic nemůže. Dal jsem plný počet hvězd ale jediné co mě zklamalo, že autoři dokumentu se věnovali jen Katarskému pořadatelství ale vůbec nerozebrali pořadatelství Ruska, které muselo být stejně zaplacené jako to Katarské. No prostě mě to utvrdilo v tom co si myslím, už léta. Fotbal je sice nejpopulárnější sport na planetě ale totálně zdegenerovaný. Od funkcionářů po rozhodčí kde jede korupce na plné pecky po většinou jednodušší fotbalisty, kteří se umí více válet po zemi než hrát fotbal. ()

HenryIvan

Bez vetra sa ani lístok nepohne. Sepp Blatter, génius a futbalový revolucionár alebo hlava organizovanej kriminálnej skupiny ?? Všetci vieme, že v horných poschodiach všetkých svetových organizácii či spoločnosti dochádza k pochybným dohodám, obojstranne výhodným business obchodom či korupcii najhrubšieho zrna, no tento náhľad do zákulisia najväčšej športovej organizácie, akú kedy svet videl, je fackou tak tvrdou, že ani znalosť všetkých podrobností nedokáže znížiť znechutenie. Slová, že korupcia z futbalu nevymizne pokiaľ pretrvá vo svete mrazia, no nesú pravdu. Katar čelí obrovskej výzve. To, či im toto podujatie pomôže pri integrácii do moderného sveta alebo pôjde len o propagandu gigantických rozmerov ukáže len čas. Optimista vo mne by rád veril zmene k lepšiemu, no realista vie, že peniaze hýbu svetom a tých má Katar na rozdiel od imidžu a renomé do zbláznenia. ()

Mara97

Zajímavé a v mnoha ohledech šokující, jak je FIFA jako nezisková organizace zevnitř prohnilá. Jen mi trochu vadí současný styl dokumentů Netflixu, kdy se silně hraje na emoce a dává se prostor i směšným subjektivním náznakům - např. "v tento moment se Blatter jistě cítil jako ... ", "mysleli si, že... ". Tyto domněnky jen uměle nafukují celý děj, aby vše vypadalo ještě více fantasticky. Stejně mi vadí myšlenkový předpoklad, že volba prezidenta FIFA byla vždy vykreslena jako boj dobra se zlem. Jako bychom předpokládali, že Blatterův oponent bude vždy čistý jako lilium a ztělesnění morálky; ve skutečnosti přitom nevíme, co se za hezkými slovy projevu doopravdy skrývá. Nemůžeme být přeci tak naivní, že bychom si mysleli, že Blatterův oponent bude po svém zvolení jiný a nedá prostor korupci, to je už stejné jako u vlád, kde je fakticky jedno, kdo je u moci. Svět není černobílý, málokdy se jedná o jednoduchý soubor dobra se zlem, v tomto naivně chápaném rozložení sil světa i morálky mně dokument poněkud připomíná i ten o Trumpovi. Celý průšvih ohledně FIFA z roku 2015 dopadl tak nějak klasicky zahráním do autu, kdy ale hra vesele pokračuje dál - dostal se k moci jen další z party Infantino a pověst organizace pozvednuta rozhodně nebyla. Infantino se kamárádí s Putinem, což by nemělo být přehlédnuto - je škoda, že se dokument s plánovaným vydáním na podzim 2022 primárně věnuje Kataru a v době příprav nikdo nečekal invazi na Ukrajinu, ale nebylo by špatné celý dokument kriticky věnovat také mistrovství v Rusku 2018. Současný Katar sice působí směšně, ale Rusko před 4 roky bylo tím typickým zlem, které dostalo prostor se ukázat světu, stejně jak ten zmiňovaný Hitler v roce 1936 na olympiádách v Berlíně. ()

Stíba

Perfektní vhled do historie FIFA a jejího fungování, zejména událostí v posledních třech dekádách. Je fakt neuvěřitelné a negativně fascinující jak změnila cestu tahle původně dobře smýšlející organizace a stala se z ní, nebojím se to říct, organizace proti které jsou všechny mafiánské rodiny jen menším bráškou. Monopolní instituce bez jakékoliv kontroly, disponující ohromnou sportovně-politickou mocí, financemi na úrovni států s nimiž si dělá naprosto co chce. Fotbal jako sport spojuje lidi po celém světě, FIFA jako instituce je do morku kosti zkažená instituce, které nepřeji nic jiného než její rozklad. Povinná četba pro každého kdo se trochu víc zajímá o fotbal. ()

Likan7

Hrozná, prohnilá organizace. Nevěřím ale, že UEFA, nebo současná FIFA je jiná. Každopádně dokument možná není zmatený, ale pro někoho, kdo se v těch jménech nevyzná, je celkem fuška se orientovat kdo je kdo. Těch postav a napojeních na různé funkcionáře je takové množství, že jsem se v tom časem dost ztrácel. Celkově to je ale parádní minisérie, která ukazuje, jak prohnilé fotbalové asociace jsou. ()

0verseer

Najsmutnejšie na tom všetkom je, že prakticky nikto zo skorumpovaných papalášov, ktorí roky parazitovali vo svojom systéme bez kontroly, za to na konci dňa neniesol zodpovednosť. Ukrivdený Blatter v závere dokonca vyroní slzičku sám nad sebou a nehanebne sa pasuje do pozície obete. Znásilnenie najpopulárnejšieho športu ako PR nástroja zločineckých režimov a diktátorov, ktorí sa na kamerách muckajú so skorumpovanými samozvanými bohmi futbalu. Znechutenie. Ale zhruba o jednu epizódu zbytočne natiahnuté… ()

George8

O organizaci FIFA se tady člověk dozví zajímavé věci, některé až hrozivé… velmi dobře zpracovaný dokument! ()