Reklama

Reklama

VOD (1)

Z nalezencovy kolébky k hrdinským činům. Podle obecně panujícího názoru se narodil pro šibenici. A Tom nalezenec, jehož šlechetný pan Allworthy vychoval jako vlastního syna, Tom rošťák a sukničkář se skutečně moc nesnaží o nápravu své pověsti. Ba právě naopak. Je přesvědčen, že jakákoliv ženská je lepší než žádná a podle toho se, k pobouření všech puritánů, chová. Láska je však mocná čarodějka a Amorův šíp zraní dříve či později srdce každého. Nevyhnul se mu ani Tom. Jenomže může mít mladík bez dobrého původu naději, že získá ruku dědičky největšího panství v kraji? Zvlášť když se proti němu spikne kdekdo, synovcem jeho dobrodince počínaje a jeho vlastními vychovateli konče? Filmová adaptace stejnojmenného románu H. Fieldinga vypráví vtipnou a zábavnou formou příběh mladého nalezence, který se odehrál v polovině osmnáctého století. Film, označovaný někdy za anglického Fanfána Tulipána, získal z celkových devíti nominací čtyři Oscary (nejlepší film, režie, scénář a hudba) plus mnoho dalších mezinárodních cen. Z Alberta Finneyho, který za svůj výkon v titulní roli získal mimo jiné Zlatý glóbus a Volpiho pohár na MFF v Benátkách pak rázem udělal mezinárodní filmovou hvězdu. (Česká televize)

(více)

Recenze (60)

ifa 

všechny recenze uživatele

Anglie tak trochu jinak. Povaleči, opilci, milovníci poprav, gentlemeni pod sukněmi, lov na kachnu nejvyšší priorita po ženské noční společnosti. A Tom je tak z 50% pravý Angličan v tomto smyslu, ale je i "romantik". Film jako celek působí mnohdy realisticky a až surrealisticky, koukat skoro pět minut jak někdo večeří, a tato večeře má přitom jistou symboliku. Úvod pojatý groteskou, vypravěč, pohledy do kamery, jen trochu dlouhé. 75% ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Tom Jones je rozsáhlý satirický román z roku 1749 vykreslující dopodrobna tehdejší společnost a vymezující se proti přetvářce a fanatismu. Když tu dobu budu studovat, budu s díla tahat podstatné informace, ale jinak nevím, proč bych ho měl číst v dnešní době. Satira na život v polovině osmnáctého století by mi nic neříkala. A film podle knihy mě dost nudil. Je hlučný, uřvaný, každá scéna trvá o dost déle než by měla (hon, milostné tokání...), a hlavně herci jsou tu vedeni jako loutky, nemají v sobě emoce, a jsou vypravěčem posunovány od jedné scény ke druhé. Nejspíš to vystihuje duch románu, Osborne je skvělý dramatik, a určitě se jako scénárista hodně snažil. Jenže pokud z tlustého románu vydestilujete jednoduchý děj, nedostanete nic víc, než pohádku o tom, že většina lidí má dobrou duši, ale občas chybují, a že přetvářka a fanatismus jsou tím skutečným zlem. A to je mi na jeden oskarový film dost málo. ()

Reklama

MikO_NR_1909 

všechny recenze uživatele

Akademizmus najhrubšieho zrna. Z hrajkania Toma Jonesa vyžaruje taký stupeň liberalizácie a energického náboja, až máte pocit, že všetko živé aj neživé sa blázni medzi sebou. Už len z minimalistických filtrov, suchého dialógového humoru a z použitých historických kostýmov viete, že nik iní v tom nemôže mať prsty, než Briti. A že im k tomu netreba nič viac, než len konceptuálne krajne vykreslená príbehová povrchnosť? Stačí, bavíme sa o nevyčerpateľnom subžánri, o akého nebude nikdy núdza a z prípadného odpozerania sa obmení akurát len prostredie a hlavná pointa. I kamera má problémy s prehľadným snímaním. Drží sa mimo vytýčeného cieľa a občas bezdôvodne vybočuje a narúša pri celoplošných shotoch. Na nudné odľahčenie OK, ale ocenenia ehm... Len z toho roku by som spamäti vytiahol 10 kvalitnejších filmov. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Další oscarový snímek, u kterého to ocenění příliš nechápu. Podobnost Toma Jonese a třeba Začněte revoluci bez nás je zarážející, ale v mnoha právě Tom Jones druhý zmíněný film předhání. Vypravěč působí dobře, humor tu není špatný, Albert Finney rozhodně hraje, jak může, ale celé je to příliš okatě zaškatulkované. Film působí příjemně, ale nic víc. Nezapomenutelné momenty nebo vizuální dokonalost? Nic takového, prostě obyčejný film, který pobaví. Taková taškařice z prostředí staré Anglie se všemi jejími zvyky a zákony. Styl vyprávění je jeden z mých oblíbených, ale zde mě tolik nezaujal i přes několik příjemných vtípků... Avšak Oscarové nejen za film, ale i režii? Na zamyšlení... ()

MrCreosote 

všechny recenze uživatele

Nezávazná, lehkonohá a naprosto neodolatelná komedie s celou řadou fimařských fíglů (stylizace do němé grotesky v úvodu, zcizovací efekty v podobě pomrkávání herců do kamery, vizuální komika), která svým flirtovným způsobem vyprávění skvěle vyvažuje vážné adaptace děl anglických literátů 18. a 19. století, například Kubrickova Barry Lyndona nebo Polanského Tess. Jak rád bych s Albertem Finneym proháněl ženské v panských zahradách, jak skvěle bych se měl při pitkách s Hughem Griffithem, jak snadno bych propadl šarmu Susannah York! ()

Galerie (58)

Zajímavosti (9)

  • Slavný velšký zpěvák Tom Jones, narozen jako Thomas John Woodward, si své umělecké jméno vybral právě podle protagonisty tohoto filmu. (MrCreosote)
  • Scéna, v níž Tom Jones (Albert Finney) a paní Watersová (Joyce Redman) spořádají několik chodů večeře, byla výsledkem improvizace. Oba herci snědli během tří hodin tolik jídla, že cítili následky ještě za několik dní. (MrCreosote)
  • I půl století po uvedení filmu se jedná o jediný film, který získal 3 nominace v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. Nominovány byly Diane Cilento, Edith Evans a Joyce Redman. Oscara v roce 1963 nicméně obdržela Margaret Rutheford za film Vlivní lidé (1963). (MrCreosote)

Související novinky

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Nekorunovaný král filmových „záporáků“ a britský džentlmen s neuvěřitelně plodnou kariérou, která čítá na dvě sta třicet filmových a televizních rolí - těmito slovy by se dal představit David Warner,… (více)

Reklama

Reklama