Vánoční teror

• Česko 3615 volejte Santovi (festivalový název) (více)

Malý Thomas žije v domě se svou matkou a dědečkem a ze všeho nejraději si hraje se svými elektronickými hračkami. Jeho matka je majitelkou velkého obchodu a na Štědrý den zaměstná podezřele vypadajícícho muže, aby dělal dětem Santu. Když se však "Santa" dostane do problému se zákazníkem, vyhodí ho. Muž přísahá, že se pomstí a vleze do kamionu, který veze hračky do domu, kde je Thomas sám se svým milovaným, velmi starým dědečkem. Když se v domě objeví muž oblečený jako Santa Claus, chlapec je štěstím bez sebe a přirozeně si zprvu neuvědomuje, že je to ve skutečnosti nebezpečný psychopat. Thomas je však velmi inteligentní, vynalézavé dítě a posléze udělá vše co může, aby zachránil svého dědečka. Veškerá dětská nevinnost půjde stranou... (HBO Europe)

(mOnkey)

Sám doma říznutý Rambem a to celé v hororovém provedení? Tak to je 3615 code Père Noël. Údiv je namístě, protože tohle je zcela ojedinělý snímek, jaký jste ještě neviděli (a pokud ano, pak byl s největší pravděpodobností novějšího data výroby). Ve filmech, kde se jako hlavní postavy objevují děti, se většinou vyskytuje i notná dávka humoru, jako je tomu i u populární vánoční klasiky pro celou rodinu, v níž musí ďábelský Kevin McCallister ochránit svůj dům před dvěma padouchy. Ne tak v 3615 code Père Noël (no dobrá, několikrát se asi uchechtnete, ale ne tím způsobem, na jaký jste zvyklí z komedií). Hlavní postavou je geniální dítě Thomas, který ve volném čase stále něco kutí. Jeho největší „slabinou“ je, že pořád věří na Ježíška/Santu Clause/Le Père Noëla (francouzská obdoba našeho Ježíška). Tato slabina se však záhy ukáže být obrovskou výhodou. Protože Thomasovi na rozdíl od ostatních dětí nestačí potvrzení rodiči, nainstaluje po celém panství kamery, které mají existenci Père Noëla dokázat. Mezitím se nechá psychopat zaměstnat u Thomasovy matky jako vrba, která každoročně naslouchá nezbedným dětičkám a utvrzuje je v tom, že jim přinese všechny dárky, o které si napsaly. Záhy ale dostane padáka a hnán pomstou a také faktem, že je cvok, si nastříká vlasy a vousy na bílo a jde si vyřídit účty právě s Thomasem. Matka je v práci, děda starý a poloslepý, a tak je pouze na našem hrdinovi, aby ochránil dům a zachránil sobě i dědovi život. Z 3615 code Père Noël se v našich končinách zcela jistě vánoční klasika nikdy nestane a pokud ano, pak se na obrazovkách neobjeví před dvaadvacátou hodinou, aby ho náhodou neviděly děti. Obsahuje totiž dost lekacích momentů a i nějakou tu krev. Pokud ale chcete zažít něco netradičního, pak můžu tento snímek jen a jen doporučit. ()

Rodriguez

Taky jsem žral Ramba, ale moje hodnocení k tomuto filmu nebude tak solidární. Existuje samozřejmě spousta hororů, ať už špatných či výborných, leč tenhle mě až na brutální zabití psa moc nepřesvědčil. 35% ()

majo25

Škoda, že ide iba o taký detský alebo rodinný triler, v ktorom naozajstné napätie nie je prítomné. Pretože aj keď občas náznaky sú, zvrtne sa to na inú stranu, napríklad na humor. Premúdrelý malý hrdina fičiaci na Rambovi a všetky tie podomové pasce mi silne pripomínali McCulkina a film Sám doma, a McCulkin bol v tomto lepší. Ani spracovanie nepatrí medzi silné stránky filmu. Napr. chlapec má na ruke niečo s tlačidlami a malou obrazovkou, ale keď behá, jasne vidno, že na ruke má len akúsi atrapu, hračku. A že vie naprogramovať kamery, a rôzne serepetičky, to mi prišlo na daný rok sci-fi. Síce film nenudí, aspoň väčinou nie, ale ani príliš nenavnadil. Taký nedotiahnutý priemer plný logických lapsusov. ()

Yoshimitsu

Malý Rambo, který ochraňuje dětskými hračkami sebe a svého dědečka před houmlesákem, který je převlečenej za Santu Clause a chce se pomstít za vyhazov na Štědrý den z práce. Thomas v hlavní roli byl prima i jeho skoro nevidící dědeček. Doma měl slušné vychytávky a dům byl prošpikovaný skrýšemi dokonale. Dávám 75% ()

navorski

Film obsahuje vánoční atmosféru, psychopata bez příčiny, moderní technologie, dětské zbraně a nejmladšího akčního hrdinu s ukázkovým mulletem! Vypadá to, jako by Tim Burton někde uprostřed Francie udělal bramborový salát smíchaný ze Sám doma, Osvícení a Komanda. A to stojí za to. ()

JamesSi

A iluze jsou pryč. Trochu jsem se zpočátku nudil, ale jak přijde na scénu s "komínem", je to jak vržení do studené vody. Satan Kalouz neexistuje? Pak jste neslyšeli o šíleném francouzském bezdomovci. Film, který mě naučil, že úchylové na internetu byli už v osmdesátých letech. Na horror o vraždícím Santovi je to překvapivě chytré (střed dětských iluzí vs kruté reality, "hraní na vojáky", dělání skutečných granátů z plastových hraček ve tvaru granátů atd.). Scéna s vláčkem je napínavá jako sviň. Jen varuji, že začátek je celkem pomalý a znázornění internetu trochu zastaralé. Ale jinak to je dost dobrý. A když říkám dobrý, myslím traumatizující. ()

borec999

Drsnejšia Francúzska variácia Sám doma. Ešte predtým ako Sám Doma vznikol, čiže Reneho Manzura nikto nemôže obviniť že by kopíroval. Nelogická z hľadiska toho, že z dvojice dedko a vnuk by mal byť pri záchrane toho druhého aktívny skôr dedko a nie vnuk a tiež ohľadom toho, že malý Thomas je chytrejší než dospelý zabijácky Santa. Ak si však odmyslím túto nelogickosť a nemohúcnosť dedka ktorý je na facku, tak sa to vcelku dá. Brutálny nástup Santu na scénu (pes) nepríjemne zaskočí, Santa je slušný psychopat, Thomas sa správa ako dieťa a celý film berie danú situáciu ako hru a snaží sa zabijaka zastaviť svojimi elektronickými hračkami. Obrovský dom plný zákutí v ktorom sa dej odohráva je dobre využitý a 80ky z celého filmu doslova sršia (myslené v dobrom). Žánrovo to nie je čistokrvný horor, ale skôr mix akčného filmu, hororu a komédie, no vcelku dobre odsýpajúci a aj keď film má svoje muchy popísané vyššie, stojí za to mu dať šancu ak máte chuť na vianočný horor a nevadí vám staršie dátum výroby. Všeobecne sa čudujem, že film je tak neznámy, pretože kvalitu aj po rokoch má. A navyše, koho by nenalákal český preklad RamboKevin?! Lepšie 3* a 60% ()

KM Phoenix

Francouzský příspěvek k alternativním vánočním filmům. Co ve své době asi fungovalo jako černohumorná taškařice, může z dnešního pohledu fungovat přinejmenším zvláštně. Už třeba ten fakt, že hlavním padouchem je duševně postižený bezdomovec. Toho může být publiku i chvílemi líto, nicméně v mnoha jiných působí jako řádně vyšinuté individuum, což je v rámci žánru jedině dobře. Jinak film slušně ubíhá, bez toho aby se člověk příliš nudil a neruší ani drobné nelogičnosti či chyby. V rámci filmů s vánoční tématikou si film rozhodně pozornost zaslouží. A člověk by neměl brát příliš v potaz, zde v komentářích tak často zmiňovanou podobnost s Home Alone. Ano oboje je v čase Vánoc, má to malého protagonistu a také dojde na "home invasion", ale to bude asi tak všechno. Tento film se těžko stane běžnou rodinnou vánoční hřejivou tradicí jako Home Alone. To já jsem si ho v kině užil a je dost pravděpodobné, že někdy v budoucnu na Vánoce (možná i jindy) si ho zase pustím. ()

kondor77

Škoda, že režisér se nedokázal rozhodnout, zda natočí dětský dobrodružný film nebo thriller, přičemž jako autor scénáře to měl vše ve svých rukou. Protože jsem se o hlavního hrdinu nebál (dětský film) a nepříjemným a explicitním způsobem tam zabijí psa (thriller), dávám za tři. Hezká kamera. ()

Pitryx

Nu, trošku lepší Kevin. U mne to trošku propadlo v závěru, který se mi nějak nelíbil, ani ne tak kvůli nesmyslům, jako kvůli trošku podivnému tempu. Např. scéna s vláčkem mohla být kratší atd. Přesto šlo o dobrý film s dobrou hudbou. ()

Pokryvac

Zvláštna snímka, ale na druhý pokus musím hodnotiť pozitívne. Má to napätie, psychopatický Santa je presvedčivo hrozivý (aj mne by naháňal strach) a všetko je tu akosi správne ponuré. Keďže ide o film zo série "home invasion" a hlavnou postavou je malý chlapec, ktorý sa rozhodne chrániť svoj domov pred nežiadúcim votrelcom, možno hovoriť o istej podobnosti s o rok mladším filmom Sám doma. Režisér René Manzor sa dokonca vyjadril, že Sám doma tento jeho filmík vykradol, ale to je podľa môjho názoru veľmi odvážne tvrdenie. Podobností skutočne nie je veľa, ale kto by veľmi chcel porovnávať niečo nájde. Oba filmy sa odohrávajú v čase Vianoc, v hlavnej úlohe je nadmieru chytrý chlapec schopný zatočiť s hocakým psychopatom, je sám doma (i keď vo Vianočnom terore mu robí spoločnosť takmer slepý dedko, ktorý je však skorej záťažou ako pomocou)... nuž a tam zrejme aj všetka podobnosť končí. Očakávať teda od tohto francúzskeho filmu akúsi predzvesť Sám doma teda nie je veľmi na mieste. Mimochodom, čo sa týka sofistikovaného likvidovania zločincov a lá Kevin McCallister, jeho francúzsky náprotivok Thomas sa má čo učiť... A nie, ani žartovní zlodejíčkovia nemajú v tomto príbehu miesto. "Santa" je v tejto snímke absolútny psychopat, ktorý bez väčších problémov zlikviduje psa, napadne nevidiaceho starca, zavraždí policajta, aby nakoniec odhalil, že všetko je pre neho len akousi detskou hrou na mačku a myš. Žiadny slapstick, morálne ponaučenie ani hrejivé scénky v rodinnom kruhu - toto je ten správny Vianočný teror. ()

Baldrick

Thomas to měl náročnější, drsnější a krvavější než Kevin, navíc musel zachránit svého dědečka a pomstít pejska a nebránil se (naštvaným) zlodějům, ale infaltilnímu psychopatovi. ()

Miroslav.Zac

Někomu to možná přijde jako přepálený mix žánrů (nebo filmů, které prezentují), ale funguje to. Napínavý vánoční thriller. ()

patho666

Pevne verím, že všetci tvorcovia tohto skvostu nechali za seba všetko urobiť toho malého sámdomaramba a tým pádom si to tu jednu hviezdu naozaj zaslúži. Na malého chlapca to predsa ujde. ()

lineker

Tak tohle opravdu ne. Vím samozřejmě, že doba ve které film vznikal byla technicky někde jinde, nicméně myslím že i kdybych film viděl v roce jeho vzniku, tak mne tohle psychotické béčko o jednom magorovi co si chce jen hrát a trochu drsnějším Kevinovi, chcete-li Tomovi z domu plného hraček nenadchne. ()

pendrek200

Nápad velmi dobrý, zpracování už mnohem slabší. Bylo velmi málo chvil, kdy jsem byl napjatý. Většina filmu byla dost nudná. ()