Profesor Hunham (Paul Giamatti) je člověk, kterého by žádný normální student nechtěl za učitele. Je to postarší osamělý mrzout, který se lépe než v současnosti orientuje ve světě antické literatury, a každým, kdo nemá podobné vidění světa, hluboce pohrdá. Mladík Angus (Dominic Sessa) je student, kterého by ve své třídě nechtěl žádný normální profesor. Magnet na průšvihy, rebel bez příčiny, ničitel a narušitel školních řádů. Ti dva na sebe zbyli v univerzitním kampusu o vánočních prázdninách, protože ani jeden nemá kam jet. Učitel je sám a student se rodičům nevešel do dovolenkových plánů. Na „svatou“ trojici je doplňuje školní kuchařka Mary, která nemá na Vánoce náladu, protože se právě dozvěděla, že její syn padl ve válce ve Vietnamu. Naděje na to, že k sobě tyhle tři osamělé duše najdou cestu, je od počátku zcela mizivá, jenže zázraky se dějí a někdy stačí jen projevit trochu dobré vůle k tomu, abyste poznali, že lidé můžou být ve skutečnosti jiní, než jací se zdají na první pohled být. (Cinemart)

jirikzaboj

Film , který vás obejme a už nikdy nepustí. Připomíná nám, jak jedinečný je každý jeden z nás. Každý máme své vlastní problémy. A pokud je začneme společně sdílet, tak se možná  k našemu vlastnímu překvapení sblížíme s někým, u koho bychom to v životě nečekali. Instantní vánoční klasika, na kterou se nejspíš budu koukat každý rok a udělám z toho tradici. Scénář tak velkolepý a zároveň skromný, lidský. Neobyčejné dramedy, které mě zasáhlo v obou rovinách na maximální úrovni. Excelentní herci hrají bravurně napsané postavy a každá z nich má své “mojo”. Nakonec můj favorit roku 2023 a nebojím se říct, že se jednou možná i zařadí do mých top of all time. ()

Caseyy

Po veľmi dlhej dobe vznikol úplne obyčajný a dobrý film, z ktorého mám rovnako príjemné pocity ako z filmov zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. ()

Mr.Happy

Od začátku předvídatelné, scénář ubohý. Samozřejmě agitka pro černochy, jinak by toto „Nedotknutelné" veledílko ani nevzniklo. Stopáž trendy přepálená a nudná. Cast odpornej. Jediný režisér při smyslech a excelentní Paul Giamatti v hlavní roli, který to celé táhl. ()

Koloman_R

Krásne jemný, pohodový a najmä ľudský film. Od začiatku sa mi to páčilo a dokonca aj Hunham mi liezol na nervy spôsobom, že som si ho musel od začiatku obľúbiť. Keby som bol vo veku študentov, asi by som ho nemal rád, ale ak by som mal ako študent aktuálne myslenie, považoval by som ho vďaka jeho dobre mierenému sarkazmu za ikonu školy. Veľmi dobré, celé! ()

Whiterose

Tohle je za mě adept na Oscara za film roku 2023 a zároveň nejlepší zážitek z kina všem nedávným filmovým peckám navzdory! Lidský příběh naplněný nelehkým osudem 3 postav, které zůstanou v nejexponovanější dny roku (Vánoce) opuštěné a různě nešťastné. Prostředí internátní školy vylidněné na zimní prázdniny tak obývá samotářský profesor, student z rozpadlé rodiny a černá kuchařka, která přišla o syna ve Vietnamu. Rozehrává se příběh sbližování neslučitelných charakterů a poodhalování osobních proher a tajemství. Závěr dojme, pohladí po duši a potěší, hořkosladký happy end jak má být. O tuze vtipné momenty rovněž není nouze. Herecké výkony neméně špičkové, takže milá filmová akademie, víš co  máš dělat! ()

ttknezu

Krásný a příjemný film, který zahřeje u srdce. Nejsou potřeba složité zápletky a milion zvratů v ději, aby byl snímek kvalitní. Stačí dobře napsané dialogy a důraz na atmosféru, kterou podtrhuje dobrá kamera. Celé to vypadá tak pohodově retro a člověku nezbývá nic jiného než se usmívat a film si opravdu užívat. Hlavní trio nemá chybu. Jediná škoda je, že se k nám film dostal až po Vánocích. ()

jara12

Zimní prázdniny jsou podmanivým dobovým dramatem odehrávajícím se v internátní škole sedmdesátých let. Film se vyznačuje autentickou atmosférou a vynikajícími hereckými výkony, zejména Paula Giamattiho a Da'Vine Joy Randolph. Payneova režie a scénář nabízí hluboký pohled do života postav, jejichž osudy jsou silně zakořeněny v historii i emocích. "Zimní prázdniny" jsou osvěžujícím připomenutím, že v Hollywoodu stále existují díla s autentičností a hloubkou, která dokážou oslovit diváky. ()

obri

Film je posadený do obdobia roku 1971. Nie je veľa čo mu vytknúť. Je to taký obyčajný film o obyčajných ľudských starostiach a tým je neobyčajný. Všetko je inak ako to vyzerá na prvý pohľad, typické postupné odhaľovanie pravdy o životoch jednotlivých aktérov. Nakoniec veľkorysá obeta profesora zachráni študenta. S láskavosťou filmu kontrastuje zanedbaný a nevhodne nastavený školský systém v USA s jeho hlbokou odcudzenosťou od žiaka. A to boli roky sedemdesiate, minulého storočia. Dnes je to určite omnoho horšie. Rozhodne žiadny pozitívny vzor pre nás. Tento film je dôkazom toho, že dobré filmy si vyžadujú scenár venujúci sa vnútorným ľudským starostiam a ich analýze. Dnes sa to nosí málo, potrebujeme hlavne bojovníkov! ()

Sjoduk

Skvelý film. Už dlhšie som nevidel nejaký film z prostredia školy, kde nosnou témou je učiteľ vs študenti a hlavne nie takto dobrý. Až neuveriteľne rýchlo ma tento počin dokázal vtiahnuť do deja. Za mňa najlepšia vec za posledné mesiace. Začiatok je viacmenej také klišé filmov s touto tématikou = všetci študenti neznášajú učiteľa a on ich tiež nemá v láske. Iné a v tomto skvelé to začne byť, keď už ostane len jeden študent = Angus Tully a príbeh sa netočí okolo štúdia, ale životov hlavných postáv. Výborné herecké výkony, najmä učiteľ stvárnený Paulom Giamattim, ale tiež Angus a kuchárka Mary boli dobrí. Celá táto trojica mala výbornú chémiu medzi sebou a ich cialógy ma bavili od začiatku do konca. Podľa mňa scénár je vynikajúci, dokonca by som ho tipol na Oscara, hoci neviem, či je nominovaný. Uvidíme o niekoľko hodín. Najviac sa mi páčili repliky učiteľa Paula a to ako dokáže niekoho uraziť alebo poslať do kelu svojim distingvovaným, výrečným spôsobom (napr. keď povie riaditeľovi, že vždy bol a je niečo ako rakovina penisu v ľudskej forme). Alebo jeho výrok "Life of many people is like henhouse ladder, shitty and short, voľne preložené: "život mnohých ľudí je ako rebrík do kurína, posraný a krátky. Veľa krát aj používa narážky z gréckej/rímskej mytológie, keďže sa ako učiteľ špecializuje na túto tému (spáleného študenta prirovná k Icarusovi, Angusovi povie, aby neprekračoval Rubikon a pod). Proste skvelé napísaný film. ()

Lukango

Film Holdovers má takový charakter, že je předurčen k tomu, aby se z něj stala vánoční retro klasika. Oscarový nominant přichází ve formě přátelského filmu, který nabídne smutek i radost. Jak říkám, film je předurčen k tomu, aby se z něj stala vánoční klasika a já si jej rozhodně do seznamu vánočních klasik zařadím. Alexander Payne je pro mě ne zrovna zajímavý tvůrce, respektive takhle, viděl jsem pouze 3. Jurský park, který jsem jako malý zbožňoval, ale dobrý film to není. Na druhou stranu mu dělal jenom scénář čili ne, žádný film jsem předtím od něj neviděl. Teď už ale ano, a Holdovers je pro mne pohodovým vánočním filmem, který sice má pohodové ladění, ale také emoční, a dokáže v divákovi nějakou tu emoci probudit. Není to standardní šablonovitý vánoční film. Přináší samozřejmě radost a pohodu, ale také smutek a nechává diváka, aby se zamyslel nad sebou samým a nad samotnými vánoci. Z hlediska scénáristiky film nedominuje na poli příběhu, i když je velmi povedený. Dominuje na poli dialogů. Jednotlivé dialogy, jednak posouvají děj, ale také dokonale vykreslují postavy. S jednotlivými postavami, teď myslím úhlavní duo, vlastně trio, si divák vytvoří takový rodinný vztah. Fell good - to jsou Holdovers. Jednak vás těší a zabalují vás do vánoční pohody, ale zároveň otevírají rány, rozebírají vztahy a minulosti, se kterými člověk muže silně sympatizovat. Ale nikdy se nad ničím silně nezastaví. Film mimo jiné stojí také na postavách, a ty nám dokázali David Hemingson společně s Alexanderem Paynem perfektně předat. Z hereckých výkonů tu jsou jasné tři herecké výkony, které si u pro sebe film získali. Prvním je Paul Giamatti, jenž v roli introvertního profesora Hunhema naprosto září a podává tu doposud svůj nejlepší herecký výkon. Dále tu je Dominik Sessa v roli studenta Agnuse, kterému nepřál osud. Dominik též odvádí skvělý výkon, ale výkon Hunhema Dominika zastínil. No, a tím třetím výkonem mám namysli De´Vine Joy Randolph, jenž v roli kuchařky válí a svojí přirozeností si tu nominaci na Oscarech zasloužila, pardon, vlastně už i výhru. Z hereckých výkonů tu jedeme na úrovni a postavy tu, jak z hlediska scénáře, tak z hlediska hereckých výkonů jsou velmi vydařené. Z technické stránky chválím kameru, které se podařilo vrátit se do minulosti a vykouzlit nám retro vzhled, který hladí po očích. S tím souvisí i zvuk, který působí též retro. Celá zvuková stopa působí jako z konce sedmdesátých či osmdesátých let, což opět filmu přidává na nostalgičnosti a retro vizáži. Celkovou atmosféru pak vykresluje hudební podkres, který z velké části tvoří starší písničky, které též těší slyšet. Tvůrci se pokusili o vytvoření staršího vzhledu filmu, a ono se to povedlo. Jednotlivé prvky do sebe zapadají a přináší nám starší film v novém kabátu, a já to žeru. Vlastně ani nevím, co bych kritizoval, jedna recenze kritizovala tu část, kde se věnujeme 5 klukům jako celek, tvoříme si s nimi vztah a oni potom během chvíle zmizí. Do jisté míry s tím souhlasím, protože jsme připravování na to, že tam s námi budou celou dobu prázdnin, a oni potom potom odjedou a ztratí to na významu. Ale díky tomu nám to přidává na tom momentu překvapení. Jinak zápletku jako celek beru velmi kladně, ukazuje nám smutné momenty i radostné, ale zabaluje je do dobré nálady. Nikdy se se smutnými či radostnými emoci netlačí příliš na pilu, nic zbytečně film nezdůrazňuje a nezveličuje. Celkově jsou Holdovers povedeným vánočním filmem, který staví na dokonalé chemii mezi zmíněnými třemi. Filmu také nechybí špičkové dialogy, které jednak posouvají děj, ale hlavně prohlubují postavy, se kterými si divák udělá silné pouto. Paynovi se podařilo vytvořit budoucí vánoční klasiku, která kombinuje prvky, nostalgie, retra a hřejícím příběhem. Známka: 8/10 () (méně) (více)

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky

11.03.2024

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

V neděli 18. února 2024 proběhl v Royal Festival Hall v londýnském Southbank Centre 77. ročník předávání prestižních cen Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA), během nějž byla… (více)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

29. Critics' Choice Awards - výsledky

29. Critics' Choice Awards - výsledky

14.01.2024

V neděli 14. ledna byly v kalifornské Santa Monice uděleny ceny Critics' Choice Awards tradičně vyzdvihující výjimečné tvůrčí výkony a filmové počiny uplynulého roku. Toto ocenění je zároveň po… (více)