Zamkněte dveře. Zabdněte okna. Něco číhá v mlze! Kdysi navedli občané rybářského městečka Antonio Bay loď boháče Blakea v husté mlze na skaliska, kde ji po ztroskotání vyloupili. Po sto letech se Antonio Bay chystá na oslavu svého založení, do ulic však vtrhne zrádná mlha a s ní přízraky šestice utonulých námořníků v čele s Blakem! Přicházejí, aby pomstili svou smrt... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

wosho

Zcela průměrný horor, který má dobrou atmosféru, bohužel však nevyděsí a příliš rychle skončí. Přesto je vzhlédnutelný i na vícekrát. ()

Sayko

Prvních deset minut bylo nudných, tak jsem usl a probudil se při slovech: "Ještě dlouho poté jsme nevěděli, proč po nás vražedná mlha šla." /MFFKV2019/ ()

Bouřňák

Něco tomu chybí, ale celkově velmi dobrý film. Zápletka, atmosféra, hudba, strach a úleky - všechno je velmi dobré. Ale čím víc se blíží závěr, tím méně je to napínavé. Končí to moc jednoduše a rychle - škoda. Nedotažený dobrý horor. ()

Radim

Hororový příběh klasického střihu. Stupňující se atmosféra, v dobrém slova smyslu nervydrásající hudba, dobrá kamera, jednoduché, ale i na dnešní dobu slušné triky a remasterované DVD dělá z tohoto filmu lákadlo na sobotní večer. Horory nejsou má krevní skupina, ale toto se mi líbilo. A těch několik kiksů odpustím díky mlaďounké Jamie Lee Curtis. ()

Anderas

Příjemně tajemnou atmosféru blikající a plíživé mlhy si Carpenter kazí groteskními mátohami, černými dírami ve scénáři a vlasně i velkou nevyrovnaností v dynamice děje. Dovedu si mlhu představit mnohem tajemnější, děsivější, zajímavější ... ovšem to by se řemesla musel ujmout už někdo jiný. ()

Ještěřák

Chudák tenhle horor. Dostal do vínku tklivé prostředí, dobrou kameru, výrazně dobrou hudbu a dokonce není ani dlouhý jak Harmasan; kupodivu ani charaktery John mistr tesař Carpenter nijak výrazně nezvrzal. Co naneštěstí zmršil, je neschopnost THE FOG zařadit se ani mezi seriózní horrory, ani mezi mlýnky na maso, takže pro jistotu není nic, jen oním ve výsledku zmršeným dílem. Kromto neumí (anebo nechce) být ani nechutný, ani úchylný, ani se v něm mnoho nebojuje o životy (ne, že bych to teda uvítal, ale někdo, kdo rád xnídani slashery, asi ano). Zábava ještě slušná, ale jinak si toho filmu nikterak nevážím a velmi záhy si z něj budu pamatovat houno; a hmly se po něm bát asi taky nebudu. ()

Paldiny

Za päť minút tomu bude sto rokov. Sto rokov, čo vo vodách okolo Spivey Pointu plávala loď, akú znenazdajky prekvapila hmla tak silná, že posádka nevidela viac, ako len na jednu stopu. Zrazu zbadala svetlo, tak ohromné, že preniklo valiacou sa hmlou. Obrátili k nemu kurz, ale na počudovanie tam horel iba táborák. Lenže nebol sám, pred brehom stáli ostré útesy, akým sa loď nedokázala vyhnúť. Trup sa rozpolil, stožiar praskol ako vetvička konára a vrak sa potopil do hlbín mora. Od tej doby námorníci zo samého dna, s pľúcami plnými slanej vody, iba hľadia do temnoty a čakajú až sa hmla opäť objaví, aby sa v jej tieni mohli vydať po stopách táboráku, ktorý ich priviedol do tmavej a ľadovej smrti ... Ako málo stačí. Jedna zaprášená historka, okrúhle jubileum a vystrašení obyvatelia malomesta, ktorým sa začnú diať podivné veci. Tak jednoduché, až týmto ľuďom zabudli pribaliť po troške osobnosti. Všetko ostatné poctivo zvládnuté, pracuje sa najmä s napätím a kdesi v polovičke tiež odhalením pôvodu oného táboráku. Dobrý horor, ktorému k lepšej známke veľa nechýbalo. ()

Ollie235

Mám rád horory, ve kterých hraje určitou roli mlha a tajemno, které nabízí. Tenhle kousek ale vyšel tak napůl. Jde o to, že jakmile se objevuje ona záhadná mlha, vše funguje jak má - nechybí napětí, atmosféra ani obavy o jednotlivé postavy. Po jejím rozplynutí ale všechno tohle zmizí a zůstává jenom nepříliš zábavná dějová linka s ženskou v rádiu a zkoumáním historie městečka. Ve výsledku to mám proto za 3*, byť některé pasáže byly i na 5. ()

Renfield

Nemyslím si, že je Mlha až tak nestrašidelná, ono když si ji pustíte v tu správnou dobu a na správném místě, má podstatně větší sílu. John Carpenter potom atmosféru (která tu houstne společně s mlhou) a napětí tvořit opravdu umí. Postačí mu k tomu jedno městečko, noc, místní rádio a jedna dávná zrada... vše potom odvyprávěno v pomalejším tempu. Kde je tedy chyba? Tu vidím ve scénáři. Carpenter se snaží jak nejlépe umí, jenže jednání postav a především finále samotné je k zamyšlení. Přesto považuji Mlhu za zásadní hororové dílo, které jsem jistě neviděl naposledy. 60% ()

memoman

Neprávem opomíjený horor,který by si zasloužil čestné místo mezi ostatními kultovními kousky tohoto žánru. Skvělá kamera a minimalistická hudba děsí od první minuty,kdy sledujeme již tušený příchod něčeho zlého do potemnělého pobřežního městečka. Na ulicích zvoní telefony,v obchodě vibrují regály... A na místní pláži vypráví místní starousedlík skupince dětí u táboráku dávný legendární příběh o krutém podrazu na jedny námořníky a kletbě z toho plynoucí. Do konce filmu nám děsivá atmosféra nedovolí vydechnout,od úvodní vraždy na rybářské lodi,přes oživlou mrtvolu v márnici až po onu zářící mlhu skrývající zombie námořníky s rudě žhnoucíma očima,krvavě se mstící se místním obyvatelům. John Carpenter dokázal před lety navodit nefalšovanou atmosféru nepřemožitelného zla a tajemna,známého dnes ze snímků M. Night Shymalana a japonských duchařin. Takhle má vypadat pravý horor! ()

Rilian

Zklamání. Po naprosto úžasné Věci sme si s kamarádem, taky fanouškem hororů, pučili Mlhu. Řeknu pouze, že sme celý film čekali kdy už to konečně začne a u záverečných titulků sme si teprve uvědomili, že strach dnes nepříde. Ale jinak příběh není špatně postaven, herci také nejsou tak hrozní a piráti jsou slizcí. Takže za tři. ()

kukentipla

O čem to je? Partička námořníků, se vrací na místo kde byli před sto lety zabiti. Co já NATO? Možná před nějakmi 30ti lety to mohlo býti strašidelné nebo alespoň napínavé. V dnešní době film působí neskutešně zastarele a vyčpěle. Atmosféra strachu se ztratila v mlze a po celý film je na dovolené. Herci jsou křečovití (promiň Jamie), ale ono není co hrát. Ani se mně nechtělo věřit, že mlhu má na svědomí John Carpenter. ()

RomanHyde

Jsem velice překvapen zdejším vesměs kladným hodnocením toho snímku z kategorie B až C. Nerozumím moc chvále směřované k budování atmosféry, napětí či režisérské dovednosti. Musíme si uvědomit, že snímek je z roku 1980 a né z roku 1925 kdybychom mohli přimhouřit oko nad naivitou, plytkostí děje, prvoplánovými lekačkami, nelogickému jednání postav a to se nebavíme o amatérismu trikových záběrů a už vůbec nechci zmiňovat otřesnou muziku. Musíme si uvědomit že Mlha byla natočena rok po Vetřelci a 20 let po Psychu, takže nemůžeme přivírat oči při hodnocení a brát v úvahu "stáří" snímku. Mlha je bídná a zážitek který se při sledování dostavil mohu přirovnat k traumatu, kdy se při sledování prvoligového fotbalového zápasu snese na hřiště mlha a nám se ve finále uleví tím že nemusíme sledovat tragické výkony hráčů. ()

Simgal

Tak nevím, proč se mi Carpenterova Mlha nijak zvlášť nelíbila. Asi to bude tím, že už jsme asi v trochu jiné době a to co v 80. letech stačilo na vytvoření atmosféry, tak dnes už prostě nestačí. Netvrdím, že jsem se celý film nudil (to snad ani nejde, když má pod 90 minut), ale rozhodně jsem neseděl se zatajeným dechem v očekávání, jak to celé dopadne. Na konci mě jen mrzelo, že muselo zemřít jen 6 lidí. Rozhodně nejsem žádný fanoušek hektolitrů umělé krve, ale aspoň jedna z těch hlavních postav umřít mohla. ()

divisak

Tak nevím, jestli byla chyba u mě či co, ale tohle mě nějak nepotěšilo. Úvod vypadal velice slibně, byl jsem překvapen z tak rychlého náběhu, kdy městem začaly vládnout paranormální jevy. Ovšem pádem kamene ze zdi na stůl celé napětí pominulo. Na druhou stranu musím říct, že nápad s mlhou je opravdu originální. Záběry vkrádající se mlhy zpod dveří je vynikající prvek, ale to je asi tak vše. Co mě rozmrzelo, byla scéna s obživlým mrtvým v nemocnici, kdy člověk u herců nezaznamenal hlubší rozčarování. Asi je zcela normální, že mrtví se náhle po ohledání lékařem zvednou a procházejí (možná se mi to jen zdálo), byť chápu, že cílem se mělo stát varovné zvěstování o dalších mrtvých. Nicméně samotné tempo příběhu, při němž nenastal téměř žádný dějový spád, si myslím, celému filmu uškodilo. Vše kolem člověka jaksi prošumělo a náhle skončilo. ()

waits

Viditelně osmdesátkový kousek, ve kterém se Carpenterovi nepovedlo to, co dva roky před tím (Halloween) nebo dva roky poté (Věc) tj. nabídnout osobitou atmosféru s nádechem zapamatovatelné klasiky. Mlha nemá nic společného s Kingovou novelou (zfilmovanou Darabontem v r.2007), ale nápad je téměř totožný. Co taky jiného, s mlhou.) Carpenterova režie poznatelná a docela funguje, některé postupy už ale zestárly (v podstatě se nedaří vyvolat strach o toho nejzásadnějšího - při otvírání dveří, za kterými cosi číhá, a ani to co tam číhá, nezpůsobuje strašidelné chvění, nevěryhodná hysterická moderátorka aj). Nebylo to hloupé, jen trochu málo hororovité. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook