Příběh muže, který se usilovně snaží odlišit sny od skutečnosti. Při toulkách světem každý, s nímž se setkal, chtěl diskutovat o smyslu života a on někdy odpovídal, jindy jen naslouchal lidem, kteří pohlíželi na život z nejrůznějších úhlů sociologického, náboženského, vědeckého, uměleckého. Je přesto možné, že se mu všichni snažili sdělit to samé? Pozorujeme svět skutečnosti a fantazie očima tohoto poutníka, aniž bychom si i my byli jistí, kde leží hranice, jež tyto dva světy odděluje. Experimentální zpracování, doplněné zajímavými animačními postupy, dělá z tohoto snímku podivuhodnou a jedinečnou tvůrčí vizi. (oficiální text distributora)

bobstock

Taky mám občas pocit jako bych se ve snu napojil na nějakou vědomostní síť a čerpal, když se probudím, geniální vize pomalu mizí v prostoru a je to dobře. Nevím, jak by si náš nynější mozek poradil s množstvím a složitostí informací přístupné z celého vesmíru. Klučina by neměl být dlouho sám a spát. Trošku mezi lidi a moc nepřemejšlet. Ono to jaksi leze na mozek. Mohl by se z něho stát lítací podivín. Není pro každého. Animovaná podoba +. 85% ()

filmator

Těžko hodnotit. Linklaterovy filmy mám rád, ale Sním či bdím? mezi ty oblíbené patřit nebude. Po animační stránce není co vytknout, zajímavý nápad, jak zpracovat hraný "dokument" netradiční formou. Jenže obsah je snad až příliš filozofující a rušivý. Pseudointelektuální bláboly, které zavánějí hraním si na něco víc. Ano, určitě najdeme hromadu lidí, kteří budou uznale kývat hlavou a zobat režisérovi z dlaně. Myslím si však, že kdyby Linklater touto metodou zpracoval třeba nějakou jinou látku, nevrtěl bych se už v polovině filmu nudou a nekoukal na hodinky s nadějí, že snad už se blíží konec. "Vrchol": filozofující dvojice v posteli. Je jedno, jestli po milostném aktu nebo se zrovna probudili. V obou případech se jedná o dost nepravděpodobnou situaci pro podobná rozjímání. Sním či bdím? je atraktivně se tvářící nuda. ()

TomasKotlant

Animace mi hodně připomínala počítačový Temný obraz, s tím rozdílem, že zde je využita kreativněji a zvláštní manipulací s jednotlivými plány dostává obraz místy docela silné dávky destabilizace, což podtrhuje roztěkaný děj, ve kterém se snaží postavy klást filozofické otázky a rozebírat, což se jim místy daří a místy to působí banálně, ale asi hodně zálěží na divákovi, zda s nimi jejich filozofickou hru hrát chce nebo ne. Ti co se nechají zlákat k filozofování pak budou ke konci asi trochu zklamaní, ale film dokáže nakousnout spoustu zajímavých věcí, takže se mu jistá nekomplexnost dá odpustit. Vizuální stránka působila až moc digitálně a neumožnila mi plně se soustředit na povznášivost filozofických myšlenek. *** Ve zkratce: Všecko se klepe, držte se sedadel a filozofujte s námi. ()

Fairbanks

Neúnosná koncentrace amerického "it's like..." pohledu na filosofii, doplněná nesmyslnou haluzní formou..toto není pro mě! ()

Olík

Přes hodinu a půl rádoby filozoficko-intelektuálních keců z úst špatně animovaných postav – tohle není látka pro každého!!!!! ()

Freeky06

Originálny pohľad na snový svet ľudí.. Halucinogénny snímok, ktorý nie je určený pre každého, no mňa ako dušu posadnutú lucidným snením a celkovým fylozofovaním nad zmyslom života si na plnej čiare získal.. Pre niekoho môže byť film na jedno pozretie možno ťažko spracovateľný, preto odporúčam pustiť si ho viac krát.. :) ()

Tom44zKA

Waking Life byl stvořen pro to, aby se na něj člověk podíval na psychadelikách. Naservíroval jsem si jej s 200 ug LSD a musím říct, že je to ta nejgeniálnější věc, jakou jsem kdy měl možnost vidět. ()

shaman79

Docela zajímavý film plný zásadních myšlenek, který je bohužel dost zkažený chaotickou vizuální formou a zbytečně rychlými monology.... ()

wejaxinka

poriadna filozofická motanica, nevhodná ako oddychovka na večer. každopadne vyznamny jedinecny animatorsky pocin a taktiez originalny scenar, s dejom naoko jednoduchym, no pritom tak zlozitym. ()

arkie

Zaujímavý vizuálny experiment a keď neberiete vážne najrôznejšie filozofické pindy, ktoré sa na vás valia počas skoro celého filmu, tak je to celkom príjemná tripoidná prechádzka. No, inšpirácia je zjavná, ale nie je to film určený pre vyhulené typy. :) ()

MEW2

radoby filozoficke placani o nicem. rad bych dal hvezdicku navic za experimentalni formu, ale pohyb kamery, ktery ze vseho nejvice pripomina lodku na rozbourenem mori, vse opet srazi na podprumerne hodnoceni (o pet let mladsi Scanner Darkly dopadl po strance formy mnohem lepe). ()

Joski

Filozofická debata o zmysle života na pozadí širokej palety názorov je skutočne veľké sústo. Použitie zvektoryzovanej grafiky je viac než zaujímavé a vizuálne film oživuje. Abstraktné sa prepája s konkrétnym. Forma s obsahom. Nemôžem tento pokus o skĺbenie filozofie, psychológie a estetiky veľmi odporúčať, pretože téma vyžaduje záujem o tieto oblasti a nakoniec i filozoficky nasmerovanú povahu diváka. Opäť zaraďujem do špeciálnej kategórie pre náročných divákov. 90% ()

Trauma

Není to film pro každého, to je jasné. Nebudu dávat míň hvězd kvůli tomu, že tam není moc děj, protože ho není zapotřebí. Ani za to, že jsem některé věci nepochopila, protože to bylo buď tím, že jsem nestíhala číst titulky nebo jsem prostě nechtěla. A takhle bych mohla pokračovat dál, nebo prostě dát menší hodnocení zato jak je to náročné (nedoporučuji dívat se před spaním) a za všechno co tomu chybí do klasického líbivého filmu, ale proč. Přišlo mi to zajímavé a líbilo se mi to moc. Dávám o hvězdu míň kvůli animaci pro oči poněkud těžko stravitelné a unavující a přidávám do oblíbených filmů. ()

quip

Po přečtení několika komentářů to vypadá, že mě film zklamal něčím docela jiným než zbytek kritiků. Jde mi o dosednutí na zem, zasazení "příběhu" filmu do rámce tak jak se děje v jeho posledních třiceti minutách, které mi vůbec nesedlo. Ze začátku jsem film vnímal jako fascinující mišmaš filozofických názorů, potravu pro mozek, který jel naplno a zoufal si, že nikdy nebude mít čas všechno dopodrobna promyslet, načíst, zdiskutovat, konsolidovat a zpochybnit. Navíc jsem tuto přehlídku rozhovorů pozoroval lehce pobaveně, jako vždycky, když někdo mluví (o čemkoli) s přesvědčením, a proplouval mezi myšlenkami, které by nikdy nemusely mít konce. Stejně jako popůlnoční debaty u piva nebo při noční procházce, i Waking Life byla zpočátku čistá intelektuální stimulace bez jakéhokoli dalšího záměru. V momentě, kdy však příběh do sebe začal zapadat, všechna absurdnost se vypařila, nechala se svázat konvencí vyžadovaným koncem. Kdyby film namísto toho skončil v náhodném místě kdykoli během první hodiny, byl bych šťastný jako ponožky. ()

Hashirama

Barvitý a hnusný, povrchní a hluboké, vskutku, zbytečně chytré a skvělá blbost. A k tomu všemu ta hudba. U takového filmu bych nečekal vážnou a ani trochu psychedelickou orchestrální hudbu. Tahle snová odysea, kterak Richard Linklater a nejen on vidí svět, život, společnost, vězeňskou morálku, ceny benzínu, dopravní nehody nebo vliv matrací na lucidní snění. Ale přiznejme si, že pokud vůbec pochopíme a následně vydržíme u všech těch vizí a myšlenek, víc než obsah na nás stejně ulpí ta barvitá forma. ()

MManual

Surealisticky, emoticionalny trip do vlastnej mysle kde splyva realita so snami a podvedomim, kde strach z reality a posmrtny optimizmus sa nevylucuje, ale naopak doplna. Film kde je mozne vedome snivat a tancovat salsu s vlastnou pochybnostou. Je toto realita, alebo snivam s plnym vedomim svoj dalsi lucid dream? ()

Quikeyed

"Is this what happen after death?" Asi nejfilozofičtější film co jsem kdy viděl je to tak šíleně podáné všechny ty myšlenky, na jedno shlédnutí se to ani všecko nedá pobrat. Tolik různých informací a názoru na různé věci jako jsou třeba svobodná vůle, zbraně, lucidní sny ale třeba i smrt. Tento film mi v podstatě otevřel tolik nových věcí, konkrétně teď mluvím o lucidním snění, po prvním shlédnutím filmu jsem nevěděl zda to mám brát reálně nebo jen jako fikci nicméně později jsem si o tom našel nějaké další informace a zjistil jsem že je to naprosto úžasná věc a může to prožívat v podstatě každý, nebýt tohoto filmu nikdy bych o tom pravděpodobně asi nevěděl. Prostě naprosto mě to uchvátilo a to dost, na ten film se dá dívat z tolika pohledů, kupříkladu ta animace, v žádném jiném filmu asi neuvidíte tak zajímavou a uchvacující animaci. A soundtrack je na tom dost podobně je dost šílený ale naprosto se tam hodí a vtáhne vás to do děje. Chci říct prostě něco tak filozofického se jen tak nevidí ()

Ronee

Pre mňa psychologický skvost. Sú situácie, pri ktorých si na tento film vždy spomeniem. Veď bdelý život má každý z nás...aj cez deň ľudia snívajú. Neraz sa stáva, že neviem, či sa mi niektoré veci iba snívali, alebo som ich naozaj zažila. Krásne animovaný a tajomný film. ()