Šílenství

• Česko V zajetí šílenství (více)

Pojišťovací vyšetřovatel John Trent (Sam Neill) je pověřen prozkoumáním náhlého zmizení fenomenálního hororového spisovatele Suttera Cane (Jürgen Prochnow). Ten má těsně před uzávěrkou své doposud nejlepší knihy, ale stále nedoručil poslední kapitolu. Trentovi se podaří lokalizovat zapomenuté městečko v němž spisovatel pravděpoodbně žije i čerpá inspiraci pro své zneklidňující příběhy. Spolu s Caneovou editorkou Lindou Styles (Julie Carmen) se vydávají po spisovatelových stopách. Začínají se kolem nich však dít podivné věci, občané městečka se chovají zvláštně a až nápadně připomínají postavy jednotlivých knih. Trent se domnívá, že jde jen o zvrhlý způsob jak upozornit na novou knihu, ale je tomu skutečně tak? (TobRieper)

oliveros

Sadnem si ja na verandu, nadýchnem sa do nového dňa a rozhodnem sa, že to ako som sa pri večernom sledovaní onoho Carpentrovho diela nudil, nebudem nikomu hovoriť. Zvlášť nie tým, ktorí vo mne vzkriesili tie veľké očakávania. ()

natalie15

In the mounth of madness... vytvára dokonalé madness :-) Vážne celkom dobrý film - a stále neviem, ako to skončilo? Dáva nám režisér možnosť výberu konca? Veľmi, veľmi rafinovaný film. Čo viac: atmosféra je dokonalá, herci dobrí, pointa mätúca... Takže u mňa to má asi tak 70%. ()

djbarrel

Skvělý atmosférický, tajemný a temný horor při němž si člověk nemůže být 100% jistý, co že se vlastně děje. Atmosféra pomalu graduje až ke konci, který (naštěstí) neměl happy-end. Myslím, že i volba Sama Neilla byla dobrá, protože se do své role skvěle hodil. 75 % ()

Hammond

Velice dobré. Už mě skutečně začínaly lézt na nervy horory, kde jsou v hlavních úlohách děti, které buďto ztvární zlo samotné, nebo vidí něco, co zůstává světu dospělých ukryto. Ve filmu Šílenství se děti objevují jen velice poskromnu, ikdyž na pár scén se zlými posedlými dětmi se táké nezapomnělo. Každopádně - dobrý příběh, dobré zpracování, explicitní zobrazení nestvůr se ve filmu také moc neobjevuje, což je dobře - dnes už by to mohlo působit spíše komicky. Důraz je kladen spíše na atmosféru. Herecký výkon hlavního představitele byl bravůrní, jakobych tam ale stále místo něj viděl Jacka Nicolsona. Tento fantasy horor vás určitě nezklame! ()

Dr.Bishop

Luxusní, atmosférická záležitost, pohozený skvost, o kterém jsem neměl dlouhá léta ani tušení. Já prostě ty opuštěná americká městečka můžu a když se k tomu přidá neurčitá mrazivá nejistota, skvělý Sam Neill, pár chapadel a zvláštní hudba...parádní mix korunovaný vědoucí režií Johna Carpentera, který sám musí být ve spárech šílenství, jinak by něco takového nemohl natočit...:) Babička-recepční s dědečkem připoutaným ke kotníku, bizarní cesta do Hobe´s end, měnící se obraz - jou, konečně něco! Za mě 5 hvězd a 90% ()

VanBradley89

Kdybych to měl zkrátit, řeknu jen, že jsem nadšenej. Houstnoucí atmosféra, narůstající šílenství a výtečný Sam Neil. Z filmu, který mi dlouho unikal, no spíš sem se mu trochu vyhýbal. Se vyklubala jedna z nejlepších Carpenterovek. Skvělý hudební motiv. Hudba jako taková ně nijak zvlášť nezaujala, ale to téma. Parádní závěr, démonický Prochnow a ještě plus za hlášku z úvodu, která mě rozesmála. Jak ho zavřou, začne hrát hudba a on se sesune u zdi: " Ale ne. Hlavně ne tyhle Carpenterovský hity". Pecka. ()

azhar

to se vezme kousek z vetřelce, okoření se to dalšími ingrediencemi z jiných filmů a je z tohoto takový to nechutný koktejl, nic pro mě a to jsem zrovna měla takovu náladu se bát... ()

CrazymanM

Velmi dobrý film,divím se,že jsem na něj doposud nenarazil!Mrazivá atmosféra,bizarní výplody z Lovecraftova pera(aspoň myslím),opravdu stísňující filmeček! ()

J.Mayen

Nerozumim tomu množství českých názvů pro tenhle film (Šílenstí, Ve spárech šílenstí, V moci šílenství..) slušná pakarána.. Zpočátku sledování filmu jsem si už po 20 ti mintách říkal, ajej, další ztracená iluze, ale po půl hodině jsem si za to málem nafackoval. Hlavní myšlenkou filmu rozhodně není strach, vystrašit diváka, ale moc hezky zpracované tajemno (ano přesně tak jak to Carpenter umí). Jak už tu zmínil Cica, taky mi z filmu nejvíc utkvěl týpek na kole s šedivým afrem nebo bába se svým submisivním manželem (nebo co to kua mělo znamenat?) rozdhoně mám o čem přemýšlet. ()

Nikolas__

V čem je jako tento film lepší než ostatní horrory z té dobry? Strašná volovina - pár věcí nedává v zásadě smysl. Katastrofální postavy - namyšlená a hloupá nána která je tak trochu úchyl a jediná věc která se s ní stane (kromě ovládnutí dementním démonem) je to, že je zmlácena v autě hlavním hrdinou. Hlavní hrdina je namyšlený, naprosto klidný a nemotorný hulvát, co nemá ani charisma. Záporák je prostě šmejd, nic víc. Monstra, kromě těch mutantozombí, dobrá ale většina scén k smíchu. Nevýrazná hudba i zpracování. A naprosto dementní konec. Zabitý potenciál. ()

tomics

Podíval jsem se v poslední době na několik Carpentrových filmů, jako například The Thing, Přepadení okrsku 13 a nebo Vládce temnot. Šílenství je zatím jeho nejslabší kus, který jsem od něj měl dosud možnost vidět. Nerozumím některým nadšeným komentářům a celkovému hodnocení tohoto filmu. Nebyla pro mě zajímavá ani atmosféra filmu, ani herecké výkony, a celkově mi to přišlo špatné. Dávám pouze dvě hvězdy, protože tři už pro mě znamenají dobrý film, trojka jako ve škole, prostě dobré. Tady dvě s odřenýma ušima za maskérskou práci. Z tohohle těsta se dalo upéct něco lepšího. Všeobecně si myslím, po shlédnutí několika jeho filmů, že je krapet přeceňovaný režisér. The Thing je ovšem špica ve svém žánru, to se musí nechat. ()

stormeagle

Zvláštně natočený horor, který v první půlce sází na poctivě budovanou atmosféru nejistoty (strážník, cyklisté, obraz na zdi), ale postupem času se vše mění spíše v podivnou zombie šílenost nepochybně inspirovanou mistrem Lovecraftem* .Co mě ale opravdu dostalo, byl konec. Nedělal si z nás nakonec Carpenter nakonec celou dobu legraci? Není to nějaký zvláštní druh satiry? Pochopili jsme ho alespoň trochu? Těžko říct jak to doopravdy je... Ale co se hororového žánru týče, jedno z nejgeniálnějších děl. V mém osobním žebříčku jasně vítězí nad Věcí. * Pozn. Ikdyž Lovecraftovy povídky mám velmi rád, právě ony chobotničky jsou důvod proč to není za 5*, Něco takového nemohlo působit děsivě ani před třinácti lety :) ()

E.T.Martin

John Carpenter se nestydí nosit tričko s výrazným nápisem "Točím béčkové filmy a jsem na to hrdý", a je to poznat i v tomhle kousku, u nějž se dokonce zdá, že chvílemi hraje i na serióznější strunu - to když zkoumá tenké hranice mezi příčetností a šílenstvím. Příběh vyšetřovatele, který pátrá po zmizelém spisovateli hororů a postupně se propadá do jeho hrůzného světa, má skvěle budovanou atmosféru, kdy se sice nebudete moc bát, ale udrží vás v napětí. Nakonec dojde i na obludy! A ještě jednu poznámku: ze začátku jsem moc nevěřil, že Sam Neill utáhne sám celý film, ale on to dokázal. ()

bulawaio

Precizní práce mistra na tomto díle je znát. Tomu se prakticky nedá nic vytknout. Skvělý příběh ošperkovaný kvalitními hereckými výkony a dobrým scénářem. U Johna hudba jako vždy výborná. Film trošku sráží laciné efekty, ale pan Carpenter je prostě stará škola. Žel todle bylo poslední výborný kousek už na odchodu slavného Carpentra. Jen doufám, že mě překvapí ještě nějakým zajímavým hororem. A tečka na závěr. Král může být vždy jen jeden... ()

Naiki

Spíš nez geniálním příběhem bych to nazval zábavnou fraškou dobře obalenou ve velmi efektním kabátku. Tahání diváka v dost nesmyslně (záměrně?) vytvořeném ději pak může otravovat (protože je vám brzo jasné, že konec rozhodně nic nevyřeší, protože není co nebo ani nemůže) anebo v tom hledáte filozofická moudra a autorovu geniálnost (ne není tam nic takového, zato nelogičnosti se jenom kupí). Díky slušným hercům a vynalézavému zpracování ale film dobře baví, několikrát vám zamrazí v zádech, jednou se leknete, hodněkrát se asi usmějete. Na horror velmi dobré, pokud v tom nehledáte něco, co tam není. A z Carpenterových filmů ta lepší polovina. :) ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

13.12.2019

Dvojice tvůrců seriálového hitu Hra o trůny David Benioff a D. B. Weiss teď po opuštění Star Wars projektu má konečně volné ruce k chystání svých nových věcí exkluzivně pro Netflix. Několika set… (více)