Nejsou to už děti, a přesto touží po pochopení a lásce vlastních rodičů...  Snímek, ve kterém James Dean ztvárnil svou typickou roli mladého rozervaného hrdiny, se po více než čtyřiceti letech stal filmem téměř kultovním. Jako jeden z prvních se zaměřil na svět problematické dospívající mládeže, která nemůže najít kvůli chybějícímu zázemí své místo ve světě kolem. Citová otupělost a zločinnost těchto stále ještě dětí je tu ukazována jako důsledek naprostého nepochopení rodičů, kteří nedokáží překročit hranice svého světa a naslouchat svým ratolestem. Jak otřesně zní komentář jednoho z mladých hrdinů: "Děti ovšem nejsou nijak zvlášť žádoucí. Jsou hlučné a obtížné, nemyslíte? Proto je dětský pokoj umístěn stranou. Až budete mít děti, oceníte toto zařízení. Mohou vyvádět a vy to ani nezaznamenáte. Zavřete je tu a do smrti je už neuvidíte..." Vedle životní role Jamese Deana si tu připomeneme i neméně slavnou a půvabnou Natalii Woodovou v postavě Judy. Ti pozornější poznají v jednom z chlapců z party mladistvých i Dennise Hoppera. (Česká televize)

LeoH

Spíš West Side Story či Starci na chmelu než Easy Rider – ještě hodně explicitně o citech a morálce, ani ne tak o nějakém übercool rebelování jako o momentu, kdy klukovi dojde, že toho chlapáka-oporu, kterého doteď marně hledal ve svém otci, bude muset začít hledat sám v sobě. — Nějak se nemůžu rozhodnout mezi čtyřmi a pěti – ta staromódní doslovná citovost mi dělá moc dobře, jsem rád, že takové filmy jsou, a navíc ten historický význam (teprve když člověk nakoukne do seznamu filmů ze stejného roku, uvědomí si, jak moc byl Rebel napřed), a vidět to dneska už z pozice toho otce, to člověku ještě dost posune měřítka a směry úvah… ale přece jen, plný zásah to není, čtyři budou stačit. ()

eJacques

Docela zklamání na to, že to má být kultovní film... Dean jako rozervaný hrdina a talent? Spíše hezoun s kukučem, nic jiného nenabízí... Já viděl bandu spratků, co machrují a dělají bordel, hazardují se životy, nadávají slušným rodičům, propichují pneumatiky, řežou se kudlama, hrají si s pistolkama, a pár jich zaslouženě umírá... Nadčasovost tam je, jen dneska místo toho fetují, chlastají a kradou... ()

jedna_vrana

Ťažký frajer James Dean. Mala som pocit, ako keby hral sám seba, teda v jeho podaní bol príbeh celkom uveriteľný. Film, ktorý po viac ako 60-tich rokoch od natočenia vnímame ako istú nostalgiu, lebo sa stihlo veľa zmeniť. Rebel v súčasných filmoch je už niekde inde, niektoré momenty sa nám môžu zdať až smiešne naivné. Ale aj dnešná mládež bojuje s tými istými problémami - problém s vlastnou identifikáciou, kto som, kam patrím. Problém, že telo je už dospelé, ale myseľ ešte nedozrela. Problém generačnej priepasti. Problémy s láskou a priateľstvami. Myslím, že aj dnešná mládež by si na tomto filme mohla nájsť nejaké poučenie. Minimálne pohľad na dobu 50tych rokov 20teho storočia, ale v Amerike. ()

senor

Základní hodnoty snímku samozřejmě přetrvaly dodnes, ovšem je to hlavně dobový film, a v dnešní době už není tak odvážný a provokující jako tehdy v zatuchlých 50. letech. A navíc kouzlo Jamese Deana už také pomalu vyprchává. ()

Sfinkter

Film hodně zmatené, silné a zároveň křehké generace, která poskakovala životem, chvíli letící, ale při každém došlapu zabředávající hloub a hloub do své zmatenosti a bahna společnosti. V čele James Dean, velký herec, ale ještě větší idol, vedle kterého tenkrát vypadal i dnešní velikán Dennis Hopper jako naprostý zelenáč, který to sotva může někam dotáhnout. Kde by asi dnes byl James Dean. ()

Mirokukii

Drsný film s výbornými mladými postavami, které neprožívají zrovna klidné období a bravurně zahranými charaktery, kdy ústřední trojice hraje jako o život. Silná scéna střídá druhou. Pozvolna se stupňující, skličující napětí, ústící až do závěrečného tragického konce. ()

Juliette_

Rebel without a cause není až tak moc o rebelii, ale spíš o selhání v komunikaci mezi rodiči a jejich dětmi. Ano, Dean byl dobrý, ale ostatní? Plus samotný příběh mě moc nenadchnul a co jsem opravdu nechápala byl přístup hlavních postav k tragickým událostem. Jejich kamarád se před nimi zabije a oni dělají jako kdyby se nic nestalo? Jak to, že se z toho stala taková klasika? Je to dobrý film na jedno shlédnutí, ale nečekáme snad od klasiky to, že se na ni můžeme dívat pořád dokola? ()

Jazzzz

Proč jsem vlastně tento film chtěl vidět? Jednou jsem slyšel, že jsou tři filmy, které stělesňují rebelství: Divoch, Rebel bez příčiny a Bezstarostná jízda. Divoch je perfektní, Bezstarostná jízda taktéž a o Rebelu bez příčiny nelze říct skoro nic jiného. Je skvělý. Je to zcela jiný způsob a podle mě ten nejpovrchnější důvod vedoucí ke vzpouře, ale přesto proč o tom nenatočit film. Během filmu bych, ale snad Jima ani rebelem nenazýval. Je to mladík, který kuli problémovým (někdy ideálně vypadající rodinka nemusí být to pravé) rodičům a věčnému stěhování touží po tom někde vyniknout. Někde se uchytit, zapsat se a žít. Ne neustále utíkat, proto se svým způsobem bouří a dává všem najevo co má na srdci. K Divochovi tento film nelze vůbec přirovnávat. Brando a Dean stělesňují naprosto odlišné charaktery. Jediné o čem můžeme diskutovat je, zda by božský Brando zahrál roli Jima lépe než James Dean a nebo jestli by třeba James Dean nebyl lepším melancholickým vůdcem v Divochovi. ()

Iroquaise

nedivím se tomu kultu...kdybych vyrůstal v té době, asi by mě to sebralo...a působivé je to i s odstupem...Dean skvěle vypadá i hraje...pojem "rebel" je ale trochu zavádějící....frajerské buřičství je totiž jenom povrch hlavní figury...Jim Stark je outsider, citlivka, snílek a tak trochu podivín....je to velice ryzí postava, která má svojí odvahu a vnitřní přesvědčení...... průsečík ženských a mužských charakteristik umocňuje Deanův androgynní vzhled a fakt, že přitahuje jak Judy, tak latentně homosexuálního, osamělého Platóna....trojice, kterou spolu vytváří je z genderového hlediska velice zajímavá a moderní.......a moderní není jen herectví a pojetí postav....ale i uchopení narativu - děj se odehrává v rámci dvou nocí a jednoho dne a šel by odvyprávět v několika větách....narativ je vhodně vyprázdněný, situační a neohraničený - je to alegorický výsek z širšího celku života v americkém městě....pozornost je věnována postavám a jejich prožívání, emotivním a dramatickým situacím....navíc to celé má charakter poselství "dnes večer všechno skončí" ( motiv planetária a konce světa) a končí tragickým vyústěním........a v neposlední řadě je to výborně natočené...střihově střídmé a přesné, prostorově vzdušné...výborně jsou tu použity dynamické záběry, barva...a zejména extrémní pohledy - dva nebo tři nenápadné a působivé rakurzy a subjektivní záběr, kdy postava vidí okolí vzhůru nohama.......a co mě hodně překvapilo a potěšilo - je tu málo hudby a když je použita, tak vhodně a z filmu netrčí.... ()

elanius

(123/2016) / Príbeh Rebela je asi najväčšou slabinou, všetko ale vynahradí výborný Dean a Natalie Wood. Perefektne sa tiež podarilo vybudovať atmosféru nefunkčných rodinných vzťahov. (7/10) ()

progression

Více než 60 let starý film nejenom na "rebelské téma", které je (a bude stále) aktuální. Filmové zpracování tehdejší doby samozřejmě poněkud zastaralo, ale herecký výkon Jamese Deana zdaleka nikoliv. I když z jeho bohužel jen nemnoha rolí preferuji Cala z "Na východ od ráje", je ohromná škoda, že jeho životní i filmová kariéra skončila tak záhy. Kdo ví, co by nám na filmovém plátně dokázal ještě předvést. Krásná Natalie Wood se rolí zralejších krasavic bohužel také nedožila, další hlavní představitel také zemřel hodně předčasně. Že by "odplata" proti rebelům, kteří "předběhli" dobu ? ()

hroubek

O této klasice jsem četl mnoho a proto také jsem nemohl tento snímek vynechat, když čirou náhodou šel večír v televizi.A jak moc jsem se na snímek těšil tak jsem měl trochu větší očekávání a to jsem dostal bylo velmi nádherné ale něco mi tam chybělo.To nic nemění na tom, že jsem Jamesi Deanovi věřil každé slovo a chápal jsem ho proč dělá to co děla aspon po větčinu filmu.Dean propučil filmu nejen tvář ale i duši a dal do filmu všechno.Bylo by ale nefér aby všechnu slavil slízl jen Dean, protože bez výborných vedlejších rolí by to bylo o ničem.Klasika s nestárnoucím rebelem co víc chcete. ()

sskrblik

60. léta feat Beverly Hills 90210 - Rebel bez příčiny. Dean je dobrej, zbytek herců nikolivě. Scénář tuctovej jak pouličník ratlík. Důvod viděti opětovně? Vskutku žádný. ()

JohnSmith

Asi první film, který jsem s Deanem viděl. Byl jsem mile překvapený a netušil jsem, že tenhle klučina uměl opravdu hrát. ()

liuk

Když jsem na Rebela začal koukat, zjistil jsem, že už jsem byl svými předchozími filmovými zážitky předurčen, aby mě nijak extra neoslovil. Takovéto vzájemné popichování part kluků bylo ztvárněno tak nějak nekonfliktně a odlehčeně v Pomádě nebo West Side Story, že jsem to tady prostě nedokázal brát vážně. Stejně jako když Jima někdo nazval srabem ("chicken") a on se nasupí, tak jsem si pokaždé musel vzpomenout na Martyho v Návratu do budoucnosti a pousmát se (aspoň jsem pochopil další z mnoha filmových odkazů v BTTF obsažených ;). Filmový začátek na policejní stanici, kdy jsou představeny tři hlavní postavy, z nichž každá má svoje problémy s rodiči, hlavně s otci, a každá je řeší jinak, byl velmi slibný. Následován Jimovým rozpolcením po výborně zpracovaném "srabském testu", hledáním spojovací cestičky mezi těmito třemi ztracenými existencemi a prolínán dobovým přehráváním všech zúčastněných. A ke konci filmu, kdy se žánrové váhy převracejí k podivnému thrilleru jsem měl dojem, že koukám na jakéhosi Hitchcockova plagiátora. Dříve asi nekonvenční pecka, dnes průměr získávající si pozornost pouze kvůli kultu osobnosti Jamese Deana. ()

IvyH

Čekala jsem, že ten film bude trošku o něčem jiném... Každopádně, jak mohl získat Oscara ten černovlasý spratek a ne James Dean? Ne, dobře, dělám si srandu, Natalii Wood patří oprávněně. Jeden den v životě amerického teenagera nebo portrét ztracené generace? Komentáře: bullshitski ()

jitrnic

Film je plně oddán kultu Jamese Deana, ten je tu přesně takový, jaký má být a díky tomu film funguje. Samozřejmě, že rebelové a jejich vzpoury jsou tu dost směšní (ale o nic směšnější než třeba u hrdinů rovněž vážně míněných Formanových Vlasů či Hopperovy Bezstarostné jízdy), ale díky skvělému Deanovi (a solidním přihrávačům) lze tento fakt dočasně nevidět. Jinak pro film platí totéž co pro Divocha - bez Deana resp. Branda by skončila obě díla pravděpodobně v propadlišti filmových dějin (což je na druhou stranu bezpředmětná úvaha, protože bez nich by filmy asi nikdy nevznikly), dnes je na nich možné sledovat vznik moderního herectví. ()

V.Silver

Kamenujte mě, ale znám přesvědčivější snímky z 50. let než Rebela bez příčiny (namátkou 12 rozzlobených mužů). Samozřejmě je zajímavé pozorovat um Jamese Deana, stejně jako malou sondu do toho, co si scénáristi v 50. letech představovali jako problémy mládeže, nicméně kolem a kolem je to taková hovadina, že tomu víc než 60% dát prostě nemůžu. Promiň, Jime :) ()

Autogram

Stredoškoláci ako vystrihnutí z Pomády, no toto nie je retro, ale originál, odkiaľ Pomáda čerpala. A nielen účesy, ale aj auťáky a štartovanie pretekov zvodným gestom. Akurát tu nejde o pesničky, letné lásky, ale o šikanu a vážny generačný konflikt. A možno nielen generačný, ale celý konflikt hodnôt, kde deti názormi predčia rodičov, hoci sú to napohľad iba rebeli, zlodeji a bitkári. –––– Pri pôrode som takmer umrela a toto má byť vďaka? –––– Chcete mi síce dobre, ale pritom mi škodíte. Myslím si, že keď som raz dospelý, tak ma musíte nechať rozhodovať za seba. –––– Kto by sa zhováral so svojimi deťmi. Deti majú mlčať a poslúchať. ()

Režijní legenda ožívá

Režijní legenda ožívá

10.01.2006

Od konce 40. až do poloviny 70. let vedl režisér Nicholas Ray dlouhotrvající válku s hollywoodským průmyslem, kterému neseděla nejenom jeho forma vyprávění, ale i styl života, jemuž vévodily alkohol… (více)