Nejsou to už děti, a přesto touží po pochopení a lásce vlastních rodičů...  Snímek, ve kterém James Dean ztvárnil svou typickou roli mladého rozervaného hrdiny, se po více než čtyřiceti letech stal filmem téměř kultovním. Jako jeden z prvních se zaměřil na svět problematické dospívající mládeže, která nemůže najít kvůli chybějícímu zázemí své místo ve světě kolem. Citová otupělost a zločinnost těchto stále ještě dětí je tu ukazována jako důsledek naprostého nepochopení rodičů, kteří nedokáží překročit hranice svého světa a naslouchat svým ratolestem. Jak otřesně zní komentář jednoho z mladých hrdinů: "Děti ovšem nejsou nijak zvlášť žádoucí. Jsou hlučné a obtížné, nemyslíte? Proto je dětský pokoj umístěn stranou. Až budete mít děti, oceníte toto zařízení. Mohou vyvádět a vy to ani nezaznamenáte. Zavřete je tu a do smrti je už neuvidíte..." Vedle životní role Jamese Deana si tu připomeneme i neméně slavnou a půvabnou Natalii Woodovou v postavě Judy. Ti pozornější poznají v jednom z chlapců z party mladistvých i Dennise Hoppera. (Česká televize)

vyfuk

Další výlet do tvorby Deana, který asi byl první katapult, který se pro mnohé trefil přesně. I tak je Rebel v celku suchý film, který sedí do své doby a vlastně asi přenáší silnou myšlenku, která se i do dnes může zdát jako nevybraná. Což je škoda. Ale i tak to sedí do stylu také nevtipné, nemuzikální Pomády. I když mně to nijak nezasahuje, ta atmosféra tehdejší filmařiny na mě dopadá efektivně. ()

Almásy

spolu so salingerovym kto chyta v zite najvyraznejsia vzbura mladej generacie. excelentne zrezirovany a genialne napisany maly velky film s nezabudnutelnymi hereckymi vykonmi. ()

Beer Ceps

Jeden z prvních a posledních filmů Jamese Deana, to ví přece každý. Bohužel to je právě to jediné, co tento film proslavuje. I já jsem se nechal nalákat právě tímhle faktem a těšil se na skvělou podívanou ve stylu 60. let. Bohužel zajímavější mi už přišel dokument o Deanově smrti ve vozu Porsche 550 spider. James je (byl) skvělý herec a i zde předvedl maximální výkon, ale můj zdravý rozum mi brání pochopit nelogičnost všech hlavních postav a já jen odpočítával od poloviny filmu minuty do konce. Miluji staré filmy a Jamese byla opravdu škoda, ale jen kvůli tomu nebudu shovívavý. ()

vincent

Natočiť generačný film, ktorý aj po 50 rokoch má čo povedať je predsa len kus majstrovstva. A Deana je večná škoda. ()

ArdathBay

Vždycky se mi líbila píseň "Rush Rush" od Pauly Abdul. http://www.youtube.com/watch?v=YtGzJsaFjgE Když jsem po 15 letech viděl scénu jak šéf bandičky výrostků propichuje pneušku, něco se mi v palici sepnulo a při jízdě odvahy naplno rozsvítilo. Pocta tomuto perfektnímu filmu. Film obsahuje chybu (zprvu je bota na černé ponožce poté se přesune na červenou). Kdo má rád kvalitní starší filmy neměl by váhat. Nevím proč, ale myslel jsem si, že Dean bude jen namachrovanej frajírek , ale byl jsem velmi příjemně překvapen. ()

Markussis

Film na svou dobu celkem normálně natočený. James Dean je jakýsi duchovní vůdce nastupující rokenrolové generace. Vzdor proti existencionalismu rodičů v amerických rodinách je zde znázorněn perfektně. Film má slušné tempo a typické znaky rebelství, které se projevují symbolickým způsobem snad ve všem. S Rebelem bez příčiny jsem se seznámil nedávno, byť jsem velkým fanouškem rokenrolové éry. Výsledek je takový, že tento film se pro mne stal velkým překvapením. Hrdě se k němu hodlám v budoucnu vracet. ()

Babous

Taky bych se chtěl prohánět krásným bourákem ulicemi Ameriky 50. let, mít vlasy jako James Dean a nahánět slečny v pěkných šatech. Přijde mi, že ačkoliv lidé pořád nadávají na "dnešní mládež", mládež 50. let byla milionkrát horší než my! ()

vitekpe

Blby je, ze uz prvni scena nepusobi uveritelne, protoze kdyz jste zlitej tak, ze Vas musi dva chlapi podpirat a vlacet, nemuzete za 15 minut pote vest duchovni rozhovory o povaze dospivani. To proste nejde. Cil prehnana divadelni licence me zarmoutila uz na zacatku... Dale musim konstatovat, ze cim jsem starsi, tim vic me nebavej filmy, kde dialogy a sceny pro nactilete pisou nestori stredniho veku, coz bych tipnul na tento pripad. Dlouho jsem s timhle filmem otalel, a asi opravnene. Tohle neni muj salek kavy. Prilis vymyslene, malo uveritelne, prehnane emoce, umele hrocene. V padesatkach vzniklo plno podobnych rodinnych (mezigeneracnich) dramat, a tohle mezi nejlepsi rozhodne nepatri. Dean ok, jednu hvezdu pridavam za nej. 3- ()

tempus

Nebavilo mě se dívat na Jamese Deana, bohužel zklamání nad tím, že něco co jsem si myslel, že bude mít větší dohru, delší trvání následků se odbude skoro bez povšimnutí. A zalíbení v násilí tohoto filmu jsem taky nepřišel na chutˇ. A přesto nejsem zklamaný, že jsem snímek viděl. Došel jsem totiž k pochopení, že povaha a chování Biffa v Návratu do budoucnosti (v minulosti, ve stejném roce jako tento film) není až tak moc nadnesené a pak jsem rád, za to, že jsem poprvé viděl film s americkými hereckými hvězdami; James Dean a Natalie Wood (2 mouchy jednou ranou ´-) ) ()

sedm.1

James Dean. Ach, James Dean. Kdybych se po smrti znovu narodil a mohl si vybrat, jak bych chtěl vypadat, ani na okamžik bych nezaváhal a řekl bych jméno Jamese Deana. Když bych tedy neměl být žena :-). Ale vážně, ten kluk měl opravdu neuvěřitelný, opakuji, ale opravdu neuvěřitelný charisma, které dával v každém záběru po hrstech najevo, a přesně tomuhle já říkám totální idol, který přetrvá navždy a je jen škoda, že jsme si ho všichni nemohli užít mnohem, mnohem víc. Ono by vůbec ale bylo stejně docela zajímavé, jak by se dál vyvíjela jeho kariéra, jak by vlastně Dean dopadl, jestli by se z něj stal třeba také třísetkilový Brando, nebo vychlastaný, násilný Hopper, a nebo by celou kariérou prošel jako svatoušek Newman, těžko říct, což už je ale asi už jedno, důležité je spíš to, že i přes jeho velice krátkou filmovou kariéru se jednou provždy zapsal nesmazatelně do dějin filmu, a to naprosto neoddiskutovatelně. A jedním z těch hlavních důvodů je právě Rebel bez příčiny. Generační výpověď, která dnes možná vypadá úsměvně, ovšem s ohledem na stáří filmu jde i tak o velice výraznou a přesvědčivou podívanou, kdy mnoho prvků revolty tehdejší mládeže přetrvává do současnosti a je až úctyhodné, jak moc ten film je působivý i dnes. Zápletka je jinak samozřejmě velice jednoduchá, nicméně skutečně emočně velice silná a vyzrála, disponující mnoha intenzivními scénami a perfektně budovanou gradací, zakončenou téměř až shakespearovsky působivou tragédií. Herecké výkony pak sice na dnešní dobu vyvolávají až trochu pocit přehrávání, ovšem i tak jsou velice výrazné a přesvědčivé, samozřejmě s geniálním Deanem na čele. Prostě, Rebel bez příčiny je pro mě jednou z největších klasik, kterou by měl určitě každý filmový fanoušek vidět, ten film snad nikdy nezestárne a hlavně, hraje tu James Dean, ach James Dean. ()

blastboy

Tenhle film je mnohme víc, než jen pouhá generační výpověď. I teď dokáže na inteligentního diváka velmi silně zapůsobit a mnohé prozradit. A i kdyby to byla pouhá generační výpověď, i to je dost. Kéž by naše generace měla takovýto snímek, který by se zapsal do našeho podvědomí stejným způsobem jako "Rebel bez příčiny" u generací předcházejícíh (J.S., 20) ()

Finskej

Průměrný až podprůměrný film, podepisuji Oskara. Je slavný a další lidé na něj pějí ódy jen proto, že (už) je slavný. A jako u všech tří filmů, které kdy James Dean natočil, i zde slyším/čtu, jak "ukázal svou hereckou velikost", přičemž se musím ptát "a kde?" Nikdy jsem totiž nepochopil, v čem Deanova údajná herecká velikost spočívala - vzato kol a kol totiž propochodoval všemi třemi filmy svého života s identickým a bez příčiny nasranoznuděným výrazem. Hrál asi jako Arnold Schwarzenegger za mlada, ten ale, vcelku správně, nikým považován za hereckého giganta není... (Nejsem holka, takže charisma nezabírá, sorry.) ()

jondoe

Rebel bez priciny, patri jednoznacne medzi najnadcasovejsie z filmovej klasiky. Pribeh tohto filmu je stale aktualny, a aj ked dnes sa uz teenegery bavia a dokazuju si svoje ego trosku inak, v podstate ide stale o to iste. Je velika skoda, ze James Dean tento svet opustil v tak mladom veku. Takto sa nikdy nedozvieme ci by z neho niekedy bol druhy Marlon Brando, ku ktoremu ho tak velmi prirovnavali. Je vsak iste, ze bol vynikajucim hercom a svojho Rebela zahral dokonale. K pridaniu poslednej piatej hviezdicky mi brani fakt, ze som tento film videl az teraz. Keby som sa narodil skor, alebo ho videl v rannej puberte bol by to urcite plny pocet. ()

Lukoboss

Pravdou je, že tahle klasika stojí a padá s J. Deanem, protože bez něj je to jenom učebnicově rozpracovaná podívaná ve stylu romantismu coby směru. Vypůjčím si citaci, abych to ukázal na jasným příkladu: "Hrdinové romantických děl se bouří proti společenským konvencím a nechtějí se podřídit zákonům a svému pokryteckému okolí (to vidíme hned úvodní opilé scéně, kde J.D. jasně dává najevo, že jsou mu konvence u paty). Stávají se proto společenskými vyděděnci, zbojníky, vězni, žebráky, tuláky, poutníky nebo již stojí na okraji společnosti od samého počátku, často se odlišují od svého okolí zjevem (všichni herci jsou ve filmu oblečení nevýrazně, J.D. nosí červenou bundu, aby v davu jasně vynikal). Obvykle to jsou ale silní a výjimeční jedinci, vyznačující se vášnivou citovostí a trpící pocitem osamocení (J.D. stojí sice sám proti zbytku, ale vybojuje si svoji pozici)." Takže tady tvůrci jednoznačně oprášili literaturu konce 18. stol. a upravili ji do soudobé podoby, nic víc, nic míň. ()

Torimmer

James Dean svým charismatem a hereckým umem vyzdvihuje film z hladin průměru. Vím, že v té době byl film hit, že rozjel škálu tzv. "rebelujících" filmů. Ale když se na to kouknu v dnešní době, film ničím nepřekvapí a jede v zajetých kolejích filmových scénářů. Má zase co říct, to jo - mladí jsou prostě mladí, ale už nejsou malými dětmi, a tak by jim rodiče mohli více naslouchat, než jen dokola výchovně řečnit, ti mladí je totiž strašně moc potřebují a neskutečně je mají rádi. ()

klukluka

Film s příběhem. Se silným osobním příběhem Jamese Deana. Nehrát tam legenda, která nestačila zestárnout, tak by to nemělo ani 79 procent, ani další generace diváků. Ve svém věku už ale chápu, že to musel být generační film, a ani pro jeho slávu nemusel Dean zahynout. Ten jeho ohoz funguje ještě dnes, natož před těmi šedesáti lety. Mladí milují bezstarostnost, a jak už ji lépe vyjádřit, než ranním seznámením a večerní osudovou láskou... Nebo pokynem teenagera "sežeňte auta" a večerním závodem, při kterém ta auta spadnou ze srázu. S realitou to asi moc společného mít nebude, tak dobře na tom nikdy nebyli ani v Americe. A právě to opakované zjednodušování všeho a všech mě na tom iritovalo. Ten film není marný, forma Jimmovy rebélie mě mile překvapila, čekal jsem nějakou hrubost a sprostotu, tohle byl přitom rebelující Mirek Dušín, ale nemůžu to brát moc vážně, musel bych vypnout mozek. ()

Han22

Tentokrát můžu pět hvězdiček dát s naprosto čistým svědomím. Rebel bez příčiny, slavný generační film není žádná nestravitelná klasika, ani zastaralá záležitost. Sleduje osudy několika mladých lidí, které spojí jediný den a noc. Judy schází láska otce, Platóvi chybí oba rodiče a má poněkud psychopatické sklony a hlavní hrdina trpí panovačnou matkou a slabošským otcem. A v jejich příběhu nechybí nic - gangy v kožených bundách s rychlými auty, nečekaná smrt, napínavé akční scény (souboj na nože, celé finále) které se můžou nejlepším tehdejším thrillerům. Vtipné prozkoumávání zámku, rodinné konflikty i nečekané milostné vzplanutí. A bohužel také dost smutný konec. James Dean byl naprosto vynikající a nechápu že nepřišla aspoň nominace na Oskara, ostatní také příliš nezaostávají, jen Dennise Hoppera jsem moc nepoznával. Tohle hledání sama sebe mi paradoxně připomenulo moji milovanou Horečku sobotní noci, ač jde o jinou dekádu i žánr. Parádní film a drama roku 1955. ()

LEATHERFAC

Řekněme si to otevřeně - tento film od doby vzniku zestárnul. A to hodně. Nemůžu dát víc než 3* protože za víc tahle legenda bohužel opravdu nestojí. Plytké charaktery, utahaný nezáživný děj co nezaujme. Ke konci jsem se nudil k uzoufání i ve chvílích nejdramatičtější akce filmu a to je dost špatně. Budiž mu řečeno na jeho obranu, že tento problém mám s většinou filmů z padesátých let. Filmy prostě stárnou. Jen pár nejlepších nikoliv. ()

Režijní legenda ožívá

Režijní legenda ožívá

10.01.2006

Od konce 40. až do poloviny 70. let vedl režisér Nicholas Ray dlouhotrvající válku s hollywoodským průmyslem, kterému neseděla nejenom jeho forma vyprávění, ale i styl života, jemuž vévodily alkohol… (více)