Akční / Dobrodružný / Fantasy / Krimi

USA, 2005, 95 min

• k212

Cokoliv čekáte od tohohle filmu, tím není. Tedy přiznejme si jen, že málokdo tušil, že bude sledovat 85 minut pofidérní krize hrdinství. Rob Bowman s vydatnou pomocí scenáristické předehry dá divákovi lačnícímu po komixovém šílenství, přesně to, co chce. Pěkně zhusta ho nakrmí během prvních pěti minut detailně stylizovanou, nicméně po bližším prozkoumání drásavě nedynamickou, akcí (to si ale uvědomíte až po určité době, tedy to, že je to natočeno velmi efektivně a levně, klobouk dolů televizní režiséři). Perfektní blamáž na diváka, po prvních pěti minutách a jediných výstřelech, co ve filmu zazní, je přesně v takovém rozpoložení, kdy mu sliny stékají po bradě a on čeká hodinu a půl dlouhou akční jízdu. Zmínila jsem, že se jedná o preludium? Doslova a do písmene. Pak už sledujeme jen a pouze lineární dekonstrukci a demaskování jednoho ženského hrdinství v hávu nájemného vraha. Prosťounce nalinkovaný děj lehce převyšuje použitá narativní struktura (dětství versus dospělost), děj je oproštěn od jakýchkoliv odboček -škoda skvělá a velmi efektivní suita „záporáků“, se k tomu sama podbízí- ba dokonce je pust jakýchkoliv logických souvislostí či osvětlování. Je to jen divné introspektivní balancování na hranici totální trapnosti a banální psychologizace. Jenže ono to všechno má vlastně atmosféru, taky zajímavou hudbu (ševelící minimalistická elektronika a-la Solaris), ulítlé reálie (prostě nedokážete cokoliv kamkoliv zařadit, dominují přírodní motivy, neuvěřitelné), budete se nejspíš divit, ale ono to má dokonce i atmosféru – samurajsky dusnou. V první "větší" scéně zařve můj nejoblíbenější z filmových úchylů Jason Isaacs (šedooký anglán, mistr uncredited rolí), v páté scéně přichází na scénu Goran Visnjic (můj nejoblíbenější ze smutných chorvatů), pak se objevuje slepý chlapík s tetováním a já prostě vím, že tohle téměř televizní áčko, se stává mým oblíbeně dekonstruovaným filmovým Béčkem. I přes své pomalu se plazící tempo. A ano, tohle není povedený natož zvládnutý film. 40%.(20.11.2007)

• Chrustyn

Před časem vznikl komiksový film "Daredevil" ve kterém se po boku Bena Afflecka objevila fešná Jennifer Garner v ještě více fešném červeném oblečku jako tajuplná Elektra. Film byl však (alespoň pro mě) velice nudný. Někdo ale dostal nápad, že by šlo natočit film o této tajuplné bojovnici. Zhostil se toho Rob Bowman (režisér skvělého "Akta X-film" a velice slabého "Království ohně"). Ani tento snímek ale moc (nebo spíše skoro vůbec) nezabodoval. Tudíž mě film nezajímal a ani jsem se ho nepokoušel shánět. Nedávno se ke mě však úplnou náhodou dostal tak jsem si řekl, že ho přece jen zkusím. "Bude to možná zábavná akční blbina" říkal jsem si. Avšak byla to spíše nudná blbina. Nešlo by ani tak o příběh ale spíše o zábavu a zábavu by měly v tomto druhu filmu představovat akční scény. Těch je naprosté minimum a když už nějaká akční scéna je (většinou nějaký souboj) je krátká a docela i nepřehledná. Když už to vypadá na nějakou větší akční scénu skončí dřív než se divák stačí připravit. Nemluvě o tom, že dva hlavní záporáky vyřídí Elektra bez mrknutí oka cca během deseti vteřin (a ani si moc nezabojuje). další mínus je to, že se film tváří až neuvěřitelně vážně a chybí mu jakýkoliv nadhled. A teď k hlavní hrdince. Jennifer Garner nevypadá v přiléhavém červeném oblečku vůbec špatně ale nepřišlo mi, že by byla nějak extra obratná a nejpíše by nezvládla ani polovinu toho co ve filmu předvádí bez záchytných lan a počítačových triků. Sami počítačové triky jsou taky velmi bídné ale naštěstí jich ve filmu moc není. No, tak filmová Elektra dopadla stejně (možná o něco hůře) než o pár let starší "Daredevil".(5.11.2007)

• genetique

Akčný film s Jennifer Garner v hlavnej úlohe mohol vylepšiť pozíciu ženských akčných hrdiniek vo filme, keby mal aspoň spolovice tak kvalitný scenár ako ktorákoľvek časť z 'jej' seriálu. Takže okrem toho, že sa jedná o elektrizujúce scény, nielen akčné a trošku napätie, film príšerne nusí aj keď je taký krátky. 45%.(6.3.2006)

Nemůžu si pomoci, ale Elektra měla mnohem lepší předpoklady než Daredevil. Protože se tu ale přihodilo něco, co se stát nemělo, totiž nablblý scénář, výsledek je bohužel dost špatný. A přitom to mohlo být tak hezké...(20.7.2006)

• kinej

úplně zbytečný film(18.6.2005)